26" geleceğini nerede görüyorsunuz

26"in geleceğini nerede görüyorsunuz

• Toplam katılım
    80
Tepki
22
Bisiklet
Specialized
Günümüzün büyük tartışmalarından biri 26" mevzusu özellikle yabancı dergi ve forumlarında... Ben de biz ne düşünüyoruz merak ettim 26 inç gerçekten de ölüme mahkum mu? 27.5 ve 29er yanında kaybolduğunu mu göreceğiz yoksa varlığını gelecekte de sürdürebilecek mi? Biliyorsunuz xc, fr ve all mountain sınıflarında yoğun bir 29 ve 27.5'a yönelim var herkes elindeki fully 26ları satmaya başladı sahibinden gibi sitelerde bu yoğun akım gözlenebiliyor... özellikle 26nın kalesi olan downhill disiplini bile 27.5'a yönelimde. Teknolojinin gelişimi ve kaliteli tasarımlar ile 26'nın avantajları olan hafiflik, sağlamlık gibi özellikler artık büyük jant boylarında da yakalanabiliyor, 26" momentumunu koruyamaması, engel aşmada zorlanmasıyla gittikçe dezavantajlı grupta kalıyor... Herkes düşüncesini yazabilirse sevinirim :harika:

• Beğen
Tepkiler: ustad9620
Scudo
Tepki
84
İsim
Çağlar
Bisiklet
Sedona
Ben aynı şeyleri 27.5 ve 29 lar için düşünüyorum. 26 inç her zaman yolunu bulur :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Bence 26", mtb sınıfının ucuz opsiyonu olarak hayatına devam edebilir. Ozellikle hardtail icin konusursam, bu işi ciddi bir hobi ve ya spor olarak yapan insanların neredeyse tamami 26" den vazgeçmiş gözüküyor. Yani Almanya'da gözlemlediğim şey bu. Mantıklı olan da bu gibi.

• Beğen

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
26" ekonomik olduğu için uzun süre kaybolmayacaktır

• Beğen
Tepki
22
Bisiklet
Specialized
büyük düşünce ayrılıkları olduğunu düşündüğüm için bu konuyu açmıştım forum da bunun doğru olduğunu gösteriyor :rolleyes: ankete katılım arttığında gelecek sonuçlar meraklandırıyor şimdiden :harika: düşüncelerinizi yazmaya devam ederseniz sevinirim en azından hepimiz genel kanaatin ne olduğunu öğreniriz ;)

• Beğen
Tepkiler: Gültekin Gürbüz

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
sonuçta prof xc yarışçısı değilim. hobi kullanıcısıyım. 26 bütçe olarak ta yedek parça olarak ta bana uygun.
yarışa katılcam zaten. ozamanda hobi için katılmış olcam. ortamda bulunmak için. belki arada kendimi zorlarım.

Tepki
22
Bisiklet
Specialized
26 ve büyük jant gruplarından birini kullanmış üyeler sürüş izlenimlerini ve hangi jantı daha beğendiğini de belirtirlerse güzel olabilir paylaşım açısından:harika:

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
turlara çıkan insanlar genelde 26" kullanıyorlar bildiğim kadarıyla. Örneğin Gürkan Genç.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@melih parlak kullanmadım ama kullananlardan dinlediğim kadarıyla
hızlanma konusunda 26 daha iyi
engel aşma konusunda 29 daha iyi
manevra konusu göreceli kimi 26 kimi 29 daha iyi diyor.
hızlanana kadar 26 iyi hızlandıktan sonra 29 iyi
yokuşta 26 daha iyi
inişte 29 daha iyi
vs...

• Beğen
Tepki
22
Bisiklet
Specialized
@chnkrmz
Bunlar benim de yakından bildiğim jant karakterleri hem teorik hem de uygulamada... şuan kullandığım 29umdan önce 26m vardı 29a geçince zayıf ve kısa olmamın etkisi midir bilemem hantal ve daha başına buyruk bir izlenim verdi 26yı avcumun içinde oynatabilirken 29 için yeterince güçlü değilim gibi hissettim gariptir ki uzmanlar jant boyunun sürücü boyuyla seçilmeyeceğini savunuyor örneğin trek gibi yüksek argeye yatırım yapan bir şirketin xc disiplini superfly modelinde sadece 15.5 kadro 27.5 jant kullanırken geri kalan tüm kadrolar 29 ancak eskiden 1.70in altında olan sürücüler için 29 uygun değildir gibi bir görüş vardı bu sebeple izlenim paylaşımı istemiştim ;)

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Her jantın karakteristiğine göre seçimiyle ilgili çeşitli kaynaklar :harika:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sonzudek 26" kalacaktir, 29" cikardilar tutulmadigi icin 27" cikardilar. Bu bilgi Eurobike konusmalarindan alintidir. Ama benim icin hic bitmeyecek ve hep aramizda olacaktir.

Saygilar

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
26" bitti sanırım yerini 27.5" e bırakıyor artık. 29 ayrı bir ekol bisiklet üreticilerinin sitelerini biraz dolaştım üst modellerde ve genelde 26 kalmanış. Endurolarda 27.5 a standartlaşmış gibi. Kısa boylularda 29 kullanabilir ama bisikletin stack diye geçen gidon yuksekliğine geometriye iyi bakmak gerek.

• Beğen

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Şıkların biri hariç -ki en çok oyu alan da o- diğerleri birbirine benziyor. Anket seçeneklerini göz önüne alırsak 26" kullanmıyorsun.:)

Tepki
22
Bisiklet
Specialized
@Hüseyin Külcüoğlu
Anketi değerlendirirken 26"in varlığını sürdürmesi şıkkı dışındaki oyları toplayarak analiz yapıyorum bu şıklar konuyu araştırdığımda en çok karşıma çıkan senaryolardı bu sebeple koyma ihtiyacı hissettim ama evet 29er kullanıyorum ve 26yla mutlu günlerimin özlemi var ne yazık ki :( zaten tekrar geçiş yapmayı düşündüğüm için bu anketi açma ihtiyacı duymuştum ;)