23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Bugün Regaip Kandili ayrıca, çifte bayram adeta. hepinizin kandilini kutluyorum. (kusura bakmayın bilince paylaşmamak olmaz; Kur'an-ı Kerim'de Yaradan'ın tüm geceleri kutsaldır ama biri müstesna, Kadir Gecesi. diğerleri, Ecdad Osmanlı Padişahlarının bizlere hediyesidir.)

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Ebubekir

ebubekir bey, çok yormayın kafanızı, sinir stres de yapmayın illa herkese cevap vereceğim diye... her şeye cevap vermek zorun değiliz sonuçta, öyle değil mi? mesela, bu benim size son mesajım olacak... bugün tatil, gidip keyfini çıkaracağım... nisanda kar yağmış, dışarda hava mis.. daha ne istiyorum :) size de tavsiye ederim, hadi size de iyi günler :)

B

BF Okuru

Misafir
Az daha bu konuyu açıyordum ama baktım bir arkadaşımız açmış kendisine teşekkür ediyorum ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE''Dünyanıın en şanslı çocuklarına bol sevgiler bayramları kutlu olsun.

B

BF Okuru

Misafir
@SedatT Malum bisiklet kullanıp spor yapıyoruz bol,bol temiz oksijen vücuda ve beyne nüfuz ediyor o yüzden sağlıklı düşünüyoruz yada düşünüyorum binlerce üyesi olan bir forumda bu konuya bu kadar duyarsız kalmakda işin malesef acı tarafı.

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
29063932_795663257291157_7773687487252847702_o.jpg

AVRUPA YAKASI PROGRAMI ve GÜZERGAHI (Toplam 21 km.) :
– Sirkeci Garı önünde buluşma (11:30) ve hareket (12:00)
– Eminönü – Galata Köprüsü – Dolmabahçe
– Dolmabahçe Sarayı önünde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
– Boğaz hattı boyunca Beşiktaş – Ortaköy – Arnavutköy – Bebek
– Rumeli Hisarı İskelesinden geri dönüş
– Tahminen 14:00 gibi Beşiktaş Meydanında Avrupa Turunun sona ermesi ve 14:15 vapuruyla Kadıköy’e geçiş
(AVRUPA YAKASI Güzergahının Google Maps linki : (link))

ANADOLU YAKASI PROGRAMI ve GÜZERGAHI (Toplam 15 km.) :
– Saat 14:45’te Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde Beşiktaş’tan gelen bisikletlilerle buluşma ve hareket
– Altıyol – Kızıltoprak – Göztepe – Caddebostan – Suadiye
– Bostancı’ya gelmeden Bağdat Caddesi’ne dönüş
– Şaşkınbakkal’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
– Erenköy – Göztepe – Kızıtoprak – Söğütlüçeşme – Altıyol
– Tahminen 16:30 gibi Kadıköy Meydanında turun sona ermesi
(ANADOLU YAKASI Güzergahının Google Maps linki: (link))

• Tüm tur çok yavaş tempoda ve en önde bisikletli çocuklar ve aileler sürecek şekilde gerçekleşecektir.
  • Avrupa Yakası turu toplam mesafesi 21km., Anadaolu Yakası turu toplam mesafesi 15km.dir.
  • Rota büyük oranda eğimsiz bir güzergahtan oluşmaktadır.
  • Çocuklu aileler diledikleri noktada turdan ayrılabilirler.
  • Avrupa Yakası turunun saat 14:00 gibi sona ermesini ve 14:15 vapuruyla Kadıköy’e geçmeyi planlıyoruz. Farklı bir saatte vapura binme durumu olursa (link) ve (link) hikayelerinden bildirilecektir.
  • Bisiklet zillerinizi, düdüklerinizi ve Türk Bayraklarınızı getirmeyi unutmayın.
  • Tur öncesinde bisikletinizin genel bakımını yapmayı/yaptırmayı (fren, lastik, vb…) lütfen ihmal etmeyin.
Sabah Anadolu yakasından tura katılacak bisikletlilerle saat 10:45’te Kadıköy’de Eminönü İskelesi önünde buluşup 11:00 vapuruyla karşıya geçeceğiz.
Sirkeci’ye toplu taşıma ile gelmeyi planlayan bisikletliler, (link)nden faydalanabilirler.

Kaynak: (link)

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun.
.
Unutturulmaya çalışılan değerlerimizin tekrar hatırlanması, çocuk cinayetlerinin ve istismarının olmadığı, insanca eğitim aldıkları, beton yığınları arasında değil de doğa ile yaşamayı öğrenmeleri dileğiyle.

LRM_EXPORT_20180325_213911.jpg

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.192
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
23 Nisan 2018’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda (link);

• Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı.
  • TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi.
  • Adli sicil kayıtlarına göre son 5 yılda çocuk istismarı dava sayısında yüzde 50 oranında artış kaydedildi.
  • Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3’üncü sıradadır. Her 6 erkek çocuktan 1’i cinsel istismara uğruyor. Bu çocukların yüzde 70’i 18 yaş altı. 11 yaşından küçüklerin oranı, yüzde 70.
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 verileri suç mağduru çocuk sayısının yılda 122 bini geçtiği, bunların yüzde 10 oranında cinsel suçlar olduğunu gösteriyor.
  • Adalet Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkûmiyetle sonuçlanmıyor!
  • Adalet verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya koyuyor.
  • ECPAT 2015 yılı Türkiye Raporu’na göre; çocuklar, Türkiye’de cinsel şiddete en fazla maruz kalan grubu oluşturuyor. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor. Türkiye, cinsel istismar amacıyla insan ticareti ve çocuk evlilikleri nedeniyle, Küresel Kölelik Endeksi’nde modern köle sayısında da Avrupa’da birinci konumunda yer alıyor.
  • Türkiye’de AKP’nin iktidarda olduğu 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.
  • MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, “ Evli olanların kayıtları yapılmaz, öğrenci iken evlenenlerin okulla ilişiği kesilerek kayıtları e-Okul üzerinden Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.
  • 2018 yılının;
  • Ocak ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 147 çocuğun,
  • Şubat ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 30 çocuğun,
  • Mart ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 269 çocuğun cinsel istismara uğradığı bilgilerine ulaşıldı.
  • MEB verilerine göre, Türkiye’deki özel öğretim kurumu sayısı 10 bin 53’tür. Bu kurumların 3’te 1’i mutlaka bir tarikata bağlı.
  • Tarikat okul ve yurtlarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayındadır (üniversiteler hariç). 4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılıdır. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi 380 bin. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 224 bini buluyor.
  • 2012 yılında 601 bin olan 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı, 2016 yılına gelindiğinde 709 bin olmuştur.
  • 2016 TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışmaktadır.
  • Çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle kız çocuklarının başı ve bedeni 9 yaşında, fiilen okul öncesinden itibaren kapatılmaktadır. Çocuk hakkı, insan hakkı ihlalidir.
Korkunç / dehşet verici rakamlar...
Bir rakamdan daha ötesi olması, ders çıkarılması dileğiyle paylaştım.

Çocuk sahibi olmayanların, bir zamanlar çocuk olduğunu hatırlayarak okumasını umuyorum...

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.048
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
🇹🇷 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun 🇹🇷

Kızım "baba her yıl 23 nisanda hediye alıyordun ya..." diyor az önce 😅. "Açık yer yok ki babam" demek zorunda kaldım 🙂.