2008 marzocchi dj1&marzocchi dj pro&2008 fox float RLC

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@sinto

evet 318 beyaz ileride geçeceğim kadroyada rengi çok güzel uyacak :) valla bnde kararsız kaldım şimdi :) birde maşalarla alakalı değil ama sen avid juicy 3 kullandığın için sorayım dedim.juicy 3 ön freni kilitlenmiyormu ? ben çok sıkı basıp kendimi öne verdiğimde anca kitleyebiliyorum :S acaba normal bişeymi ?

Scudo

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@gurkankas

valla benim 3 ler sorunluydu:) şimdi 7 kullanıyorum direk kitliyo ama 3 kullanan arkadaşlarımınki de kitliyo yani 203 e fln gerek yok :D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
203 rotor abartı ve diğerlerine göre kolay yamuluyor.
güneş 8:30da gözden kayboluyor 9 da ise hava kararıyor.
sıcaklık derken son 1 haftadır havalar çok sıcak. çölde dh yapıyorlar dediğin yerler amerikanın kanyonları. sıcaklık farklı izmir ist arası kadar izmirle amerikanın. ist de kar yağarken izmirde insanlar kısa kollularla dolaşıyordu bunuda göz önünde bulundur. 5de güneş tepede olmuyor ama 12 deki sıcaklıkla 5 deki sıcaklık aynı oluyor. paramparça bisiklet konusu ise oturduğum apartman nedense kapıdan girdikten sonra üşümeye başlıyorsun çıktığn zamanda otursanda terliyorsun yani sıcaklık farkı bu metal genleşiyor sıcaklık artınca yumuşuyor ve darbelerde hasar alıyor. şöyle bişey var ist deki çoğu kişi tora kullanıyor ve kıran yok galiba. izmirde ise 1gün ara ile 2 tane kırıldı. ben 80kg yim hadi dayanmadı diyelim 50 kg lik birisi nasıl kırdı. ya sıcaklık etken oldu yada fabrikasyon bi hata var 2008 lerde. sıcaklık konusunda bu kadar ısrarlı olmamın nedeni ise bisiklet kilidim geçen haftaya göre daha esnek ve 15mm çelik halattan oluşuyor ve gölgede kalmasına rağmen gözle görülecek bir şekilde esneme oranı varsa demekki sıcaklıkta etken olabiliyormuş.

batutanker

Aktif Üye
Tepki
39
sıcaklık farktettırı benım 1 hafta once basıma gelen bı olay alanyada calıstıgım teknenın capası gece metel yorgunlugundna koptu ve ne dalga ne bısey vardı tekne karaya oturdu ve bu tekne 22 metre ama bısıklet klıdıyla o zıncırde bır deıl bısıkletlerın yaıpldıgı metalde sonucta yapılırkan metal yorgunluguda hesaba katılarak yapılıyo boyle sıcaklıklarlda en azındna 50 deredeceye kadar oln sıcaklıklar bısıkletı etkılemez oda dunyada gorulmus en buyuk sıcaklık sahra colunde mı ne gorulmus 51 derecemı neydı turkyedede 50 derece cok zor en fazal 40 45 derece oda okadar cok ozellıkle tora gıbı bır masayı etkılemez

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
yanlız kadrolar ve bir çok parça alüminyum tora ise magnezyum bu metal hakkında fazla bişey bilen çok az kişi vardır. ve magnezyum fazla esnemeyen çabuk kırılan bi malzeme döküm gibi. ama ısıdan ne dakar etkilenir ne kadar etkilenmez onu bilemem. ama döküm ısıtan baya etkilenir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@sinto

teşekkürler. o zaman maşadan sonra ilk önce ön sonra arka juicy 7 ile değişecek.aslında code düşünüyodum ama forumda baya konuşuldu code çok güçlü olduğu için gereksiz dediler.kullanacağın yer yok dediler ondan en iyisi 7 olacak :)

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
code gereksizde juicy lerde sorunlar çıkıyor. bende j5 var ve nedense sadece arka pistonların kenarları kırılmaya başladı ve yağ kaçırıyor. sorunsuz kullandım ve firen tutmamaya başlamıştı açım ve pistonun kenarları biraz kırılmıştı. içine hiç ellemedim ve sadece arka pistonlar kırıldı ön dekilerede aynı muamele yaptım temizlerken ikisinide söktüm ama ön pırıl pırıl arka bozuk. code de ağırlık problem olmadığı için pistonlar juicy lere göre daha sağlam ve geniş sağlam olması aslında çok buyuk bir avantaj ama çok pahalı olduğu için kullanan çok az kişi var ve street te fiyatı yüzünden pek tercih edilmiyor. parasal yönden sorun çıkarmazsa code çok iyi bi firen.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@ujur

Ya arkadaş üretim hatası olabilir de bişey de ama böyle ya sıcaktan kırıldı maşa cümlesini bu kadar kolay kurarsan açıklama vermeden çok efsane sözler ortaya çıkıyor malesef... O sebeple biraz açıklama yapıyım...

Maşaların birçoğunun dış bacakları sertleştirme amaçlı Magnezyum alaşımlı üretiliyor yani bu sadece Toreya değil Fox F serisi talas reba Sid vs vs vs bütün maşalarda var... Hiç biri sadece magnezyumdan üretilmiyor yani...

ayrıca döküm malzeme diğer malzemeler göre daha taneli ( atom grup yapısı bakımından) olduğu ve sıcaklık arttıkça (ki artık sıcaklıklar 400-500derece) yumuşama olur ama şekil bozulması olmaz. Yani sıcaktan etkilendi yumuşadı kırıldı çok zor bir ihtimal...

Ama üretim sırasında kontrollerde fark edilmemiş mikro çatlaklar arasında kalan hava 20 derece ile 40 derece arasındaki değişimde az olsa genleşip düzelerek çatlağın yürümesine ve darbede kırılmasına sebep olmuş olabilirki buda tamamen üretim hatası yada denetim eksikliğinden kaynaklanır yani normal üretilmiş bir maşada bu olamaz...

Yani elektrik telleride çelikten üretiliyor ve yazın uzadığını rahatlıkla görebilirsin... Bu sebeple sıcaktan belki çok az uzamış olan kilidinin çelik halatı sana bir yumuşama hissi vermiş olabilir... Ama her metalin kendine has bir uzama katsayısı var zaten alaşımlarda metallerin bu kendine has özelliklerini bir araya getirebilmek için yapılıyorlar...

Ayrıca bu kırılganlığında magnezyum ile bir alaksı yok kesinlikle üretim tekniği ile ilgisi var tamamen ...

monstermen

Üye
Tepki
6
@Hasan Çağrı

gayet mantıklı bir cevap buda bu konuya kapak olur heralde