1.77 boy için 52 cm kadro nasıl olur?

Tepki
10
Arkadaşlar merhabalar.Bir yol bisikleti almak istiyorum fakat daha büyük kadrolu bir bisiklet bulamıyorum.(ikinci el).Bir tane 52 cm kadrolu drag marka bisiklet var.Boyum 1.77cm.Sizce bu kadro ile bisikletten ne derece verim alabilirim.İdare edebilir miyim yoksa küçük mü gelir?Teşekkürler.

Scudo

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
küçük gelir sizin 55-56 kullanmanız lazım

Sürücü Boyu: Kadro Boyu:
155 - 165 cm 48 - 51 cm
165 - 170 cm 51 - 53 cm
170 - 175 cm 53 - 55 cm
175 - 180 cm 55 - 57 cm
180 - 185 cm 57 - 60 cm
185 - 190 cm 60 - 62 cm
190 - 195 cm 62 - 64 cm
195 - 200 cm 64 - 66 cm

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
Üst boru uzunluğunu bilmeden olur ya da olmaz demek zor. Ama üst boru 52cm ise ve çok ekstrem bir vucüt yapınız yoksa size normal olması lazım.

Tepki
2
Özgür Bey merhaba. Benim boyum 182 ve 52 kadro yol bisikleti çok iyi. Ancak kadro boyu sizin boyunuza göre hesaplanmaz. Bacak boyunuza göre hesaplamalısınız. Burada çnemli olan bacak boyunuzun uzunluğu. Gövdesi kısa bacakları uzun veya tam tersi olan çok insan var. (link) sayfasına girip rahatlıkla kendinize uygun kadro boyunu her tür bisiklet için hesaplayabilirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: hegemon

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.569
Başlangıç
2009—10
Yol bisikletinde kadro boyu bacak boyuna göre değil üst boru uzunluğuna göre hesaplanır. Bunun için de bu işi düzgün yapan bir siteye bütün vücut ölçülerinizi girip düzgün bir sonuç almanız gerekiyor. Öyle 1.77'ye 52cm küçük demek yanlış.

Aldım bisikleti kullanmam gerek diyorsanız da, 140mm bir gidon boğazı, yukarı açılı şekilde vs. bir şekilde kadro size göre ayarlanabilir.

Tepki
10
İlginize teşekkürler.Siteden hesaplama yaptım.Sonuç 53.8 cm çıktı.Yani 54 cm kadro yerine 52 cm kadro ile ne kadar rahat bir sürüşüm olur?Sizce herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Tepki
8
Bisiklet
Trek
Sanırım manevra kabiliyeti biraz daha kuvvetlenebilir.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu siteye bir göz atın isterseniz .

(link)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bacak arası yüksekliği her insanın fizyolojisine göre farklılık göstersede genelde boyun 2,07 ye bölünmesiyle bulunabilir. Bu hesaba göre sizi uygun düşecek kadro boyu 55. Ama daha teknik bir ölçüm için gökhan ın söylediği gibi ve benim verdiğim sitede gösterildiği üzere farklı uzunlukların toplamının hesaplanmasıyla sonuç bulunur. Ama bu durum biz sıradan kullanıcılar için yanıltıcı olabilir. Bu hesaplamalar genelde vücut ölçülerine göre takım elbise gibi bir bisiklet üretimi için profesyonel yarışçıları göz önünde bulundurarak yapılıyor. Yol bisikletinde genel kural beden ölçülerine uygun kadro boyunun bir altı kadro boyunun kullanılmasıdır. Bu, bisiklet üzerindeki kontrol, akışkanlığı arttıran bir unsurdur.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@Emre Akcan Hocam verdiğiniz ölçüte göre boyu 1.69 olan birisi 51 de 52 kadro da kullanabilir mi yani ama 53 olması sıkıntı oluşturur?

• Beğen
Tepkiler: celikeren

Sancak

Üye
Tepki
43
İsim
Yıldıray S
Bisiklet
Salcano
176 boy. 54 kadro kullanıyorum.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.789
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Forum veritabanı kadro boyu seçimini sadece toplam boy/ bacak içi boyu ikilisine göre yapıp sonuçta hüsrana uğrayanların açtığı konu başlıkları ile dolu.

Burada başlıca sebep bisiklet üreticilerinin üzerinde ittifak ettiği standart bir kadro boyu sistematiğinin olmayışı. Örneğin Cube markasının yol bisikletlerinde 57cm olarak gördüğünüz kadro, Cannondale için 55cm'e denk gelebiliyor. Yanlış bilmiyorsam Eddy Merckx kadrolarda da durum tam tersi. Normalde 54cm kadro kullanıyorsanız bu markadan alacağınız aynı ölçüde bir kadro sizi bulutların tepesine çıkarıyor. Bu durumda yapılması gereken şey üreticilerin geometri tablolarına mutlaka göz atmak ve stack/reach oranının ne işe yaradığını iyi kavramak.

Bir diğer husus kadronun geometrik klasmanı. Endurance bir kadro ile racing bir kadro arasında farklı kadro boylarına geçişler olabiliyor. Vücut esnekliği, kullanım amacı, kilo ve yaş seçimi etkileyen diğer faktörlerden.

Sözün kısası, bacak boyunuz şu ise kadro boyunuz bu diyebilmek için 15 sene öncesinin klasik geometrisine dönmek gerek. Mutlaka geometri tabloları ile haşır neşir olun ve en doğru sonuç için deneme yapın.

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
@Sadettin Z. Soylediklerine katılıyorum ben super sıx evo 54 kadro kullanıyorum 175 cm boyum var selem en geride ve gıdon bogazı 80 mm normalde 100 m olması lazım genede ıstedığım gıbı degıl.Bence saglam destek almak lazım bızım gıbı sınırlarda olanlar ıcın :D Bundan oncede cube 53 kullanıyodum dıger kadroların 51 veya 52 sıne denk gelıyordu o da cok kucuktu altımda kayboluyodu :D

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
@ElcaSeJawS Sele en geride demissin. Verdigin olculere gore ya bacak boyun cok uzun ya da sele ayarin yanlis. Sele ayarina bir bakmani yada baktirmani oneririm.

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
@celikkadro Bike fit gittim programa gore ayarlandı bende kendımı cok rahat hıssettım ama dızlerım oyle demedı :D suan kı sele ayarında dızlerım keyfı yerınde ama omuzlarım ve bas bolgem rahat degıl bunda gozluklerımınde rolu oldugunu dusunuyorum cunku ılerı gormek ıcın kafamı daha cok yukarı kaldırmam gerekıyor bırdahakı uzun yola cıkısımda lens takıp denıycem bakalım agrı olcakmı boynumda.