Düz Gidon Nasıldır Avantajları nedir

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
Ameboa Vitra Gidon ve Boğaz Aldımda Sizce Nasıldır Düz gidon Mantıklı mı Avantajları nelerdir..

Scudo

yasin çalış

Forum Demirbaşı
Tepki
45
Bisiklet
Giant
aynı sorudan bende muzdaribim acaba cevabını bilen var mı ?

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
Kimse yok heralde

Blade III cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
gidon yükseldikçe posizyonunuz dikleşir ve yavaşlarsınız.
örnek olarak ;

açılı bir gidon boğazı (açısı en yüksekte ayarlı olsun 60 derece mesela ) + riser gidon

ile

düz bir boğaz + düz gidon ;

arasında oturma posizyonu olarak 5-10 derece farklılık yarabilir.

Ne kadar dik posizyonda olursanız o kadar rahat o kadar yavaş,
ne kadar yatar posizyonda kullanırsanız o kadar dirençsiz , hızlı bir o kadarda rahatsız gidersiniz.

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@kivilcimb

hımm bben de düz gidon ve boğaz var uzun yolda yapmayı severim beni daha mı çok yorar ?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu aslında biraz hangi sele? sorusu gibi bir durum. Popon hangisinde rahat ediyorsa odur, sorulmaz. Gidon olayı da öyle, hangisinde rahat ediyorsan...
Yavaşlık ve hızlılık konusunun değişen oturma pozisyonuyla ilgili olduğunu ve aslında gidon yüksekliğinin değiştirilerek iki gidonda da eşit şartların sağlanabileceğini düşünüyorum. En azından kendi deneyimlerimde bana öyle gibi geldi.

• Beğen
Tepkiler: Sinan Orha

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@Serden Us

ben şunu düşünüyorum vucut ne kadar dik olsa o kadar rüzgarın sürtünmesi olur ve yavaşlatır haaa o kadar hızlı değiliz ama şuda bir gerçek ki yol bisikletleri neredeyse yatar pozisyonda sürüyorlar ve hızlılar tek aklıma bu geliyor
düz gidonlar düşük hızda kontrolü sağlar
eğimli gidonlarda yüksek hızda kontrolu sağlar diye biliyorum ama ?

bilmem doğru mu

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@mfe02

Hıza göre kontrol nasıl değişiyor emin değilim ama ben riser gidonu arazide daha rahat tutuyorum. Daha doğrusu kontrolüm artıyormuş hissi veriyor. Sanki arazide gitmeye çalışan ufak direksiyonlu bir arabadan inip traktöre binmiş gibi. Ama bu rahatlık bana fazla geliyor o ayrı :)

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
Riser arazide Daha mantıklı bunu fark ettim şehirde ise düz gidon geçler :)

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.435
Bisiklet
Ghost
Düz gidonun uzun mesafe için uygun olmadığını söylüyorum. Pazar günü şehirdeki bir bisiklet grubuyla,, 30 kişi vardı sanırım, onların çoğu 125 km, ben ise daha uzaktan geldiğim için 184 km kat ettim. Bu tur boyunca düz gidon kullananların el ve bileklerinde oluşan ağrı ve stresten dolayı ellerini salladıklarını gözlemledim . ben ise şehir bisikletinden dönüştürdüğüm drop barlı gravelle gayet rahattım

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Düz gidonun uzun mesafe için uygun olmadığını söylüyorum. Pazar günü şehirdeki bir bisiklet grubuyla,, 30 kişi vardı sanırım, onların çoğu 125 km, ben ise daha uzaktan geldiğim için 184 km kat ettim. Bu tur boyunca düz gidon kullananların el ve bileklerinde oluşan ağrı ve stresten dolayı ellerini salladıklarını gözlemledim . ben ise şehir bisikletinden dönüştürdüğüm drop barlı gravelle gayet rahattım
Bir dergi yazısında gördüm, düz gidon dik sürüş için elverişli şekilde şehir içi ter atmadan kullanmanızı sağlıyormuş. İnsan kullandıkça biraz terletse de daha aerodinamik bir pozisyon almayı öğreniyor zaten yokuş ine çıka öne eğilmekten Hollanda'da değilse.:D

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.154
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir düz gidon kullanıcısı olarak dediklerinize katılıyorum fakat bunun da çözümü var. Ben düz gidon ile uzun mesafeler kat ediyorum hafta da bir kere 80-90km yol yapıyorum onun harici günlük 50km yol yapıyorum toplam 250-300km yol yapmış oluyorum bir hafta da ve benim getirdiğim çözüm ise bir adet gidon sargısı alıp gidona sarıyorsunuz ellerinizi gidon sargısının olduğu yerde avuçlarınız açık bir şekilde elinizin yan tarafını oraya koyup rahat bir şekilde yol kat edebiliyorsunuz, ağrı veya acı kesinlikle oluşmuyor. Her ne kadar düz gidon olsa bile öyle yada böyle aero pozisyonu yine alınabiliyor tabi ki drop barda ki gibi olmuyor maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.435
Bisiklet
Ghost
Bir dergi yazısında gördüm, düz gidon dik sürüş için elverişli şekilde şehir içi ter atmadan kullanmanızı sağlıyormuş. İnsan kullandıkça biraz terletse de daha aerodinamik bir pozisyon almayı öğreniyor zaten yokuş ine çıka öne eğilmekten Hollanda'da değilse.:D
Şehir içinde, yoğun trafikte, sık sık fren yapmak zorunda kalınacak durumlarda düz gidonun daha fonksiyonel olduğu konusunda sizinle aynı fikirdeyim, 3 bisikletimden biri de düz gidonlu bir ghost zaten.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Bir düz gidon kullanıcısı olarak dediklerinize katılıyorum fakat bunun da çözümü var. Ben düz gidon ile uzun mesafeler kat ediyorum hafta da bir kere 80-90km yol yapıyorum onun harici günlük 50km yol yapıyorum toplam 250-300km yol yapmış oluyorum bir hafta da ve benim getirdiğim çözüm ise bir adet gidon sargısı alıp gidona sarıyorsunuz ellerinizi gidon sargısının olduğu yerde avuçlarınız açık bir şekilde elinizin yan tarafını oraya koyup rahat bir şekilde yol kat edebiliyorsunuz, ağrı veya acı kesinlikle oluşmuyor. Her ne kadar düz gidon olsa bile öyle yada böyle aero pozisyonu yine alınabiliyor tabi ki drop barda ki gibi olmuyor maalesef.

Ben olsam bir aero bar takarım. Düzde performans arayınca koyarsın kolları devam

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.154
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben olsam bir aero bar takarım. Düzde performans arayınca koyarsın kolları devam
Evet, inan ki o kadar çok düşündüm ki aero bar takmayı fakat bisikleti daha fazla ağırlaştırmak istemediğimden dolayı ve frenlere geçiş mesafesi uzak olsuğundan dolayı vazgeçtim. Yanlış hatırlamıyor isem bir aero bar 600gram ağırlığında oluyor, bisikletim 12kg yeterince ağır olduğunu düşünüyorum.