Bir renovasyon hikayesi

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1999 senesinde Ankara Hergele Meydanı'ndan satın aldığım, biraz modifiye edip yıllarca asfalt, dağ bayır demeden bindiğim, daha sonra da gözden çıkardığım dağ bisikletimi, son yaptığım gezilerde beni yolda bırakmadığı için yeniden toplamaya karar verdim. Renovasyonun öncesini, tüm aşamalarını ve sonrasını paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Nisan Mayıs 2012 aylarında bu bisikletle yaptığım gezilerden birkaç fotoğrafla başlayayım.
http://farm9.staticflickr.com/8430/7501098998_6ea879af7c_b.jpg

Bu gezinin tamamını görmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayıp hazırladığım slideshowu izleyebilirsiniz.
(link)

Gezi sonrası bisikletimi Ankara'ya getirdim ve eski halinin son kez fotoğraflarını çektim.
12 Mayıs 2012 Cumartesi
http://farm9.staticflickr.com/8428/7501100820_cd929f9d77_b.jpg

Bisikletin parçalarını söküp kadro ve maşadaki boya ve pasları zımparayla temizledim. Önce kalın zımpara kullandım, sonra da ince zımpara...
26 Haziran 2012 Salı
http://farm8.staticflickr.com/7133/7501101454_8ab9188d4d_b.jpg

Temizlediğim kadroyla maşayı eski Peugeot marka bisikletimin arkasına yükledim ve doğru Kazım Karabekir'e sanayiye gittim.
26 Haziran 2012 Salı
http://farm8.staticflickr.com/7137/7501102260_ed8d73e03e_b.jpg

2 gün sonra bisikleti boyadan aldım ve evimin yakınlarındaki parkta fotoğraflarını çektim. Fotoğrafları çekerken parktaki gençlerin sesleri de kulağıma geliyordu. 15-20 dakika adamın birine neden bu parçaların fotoğraflarını çektiğimi anlatmaya çalıştım. O kadar muhabbetten sonra adamın bana sorduğu soru: "E tamam da amacımız ne, nereye varacağız bu fotoğraflarla..."
28 Haziran 2012 Perşembe
http://farm9.staticflickr.com/8157/7501103354_e9523bd5e4_b.jpg

Evet, sıra geldi bisikleti toplamaya...
Bana bu konuda yardımcı olan Taner Kunt abimize teşekkür etmeden geçemeyeceğim.
Filtre kahvesi ve güzel muhabbeti için de kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.
2 Temmuz 2012 Pazartesi
http://farm8.staticflickr.com/7139/7501104352_ecca619a1d_b.jpg

Son rötuşlar yapılıyor...
3 Temmuz 2012 Salı
http://farm8.staticflickr.com/7109/7501106992_a188d6deb6_b.jpg

Ve bisikletin son hali...
İlk deneme sürüşünü Ankara 50.yıl Parkı'na çıkarak yaptım. O inanılmaz dik yokuşlarda hiçbir sorun çıkarmadı bisikletim. Boyası biraz daha kuruyunca boya hatalarını gidermek için bisiklete pasta cila yapılacak, daha sonra üzerine yazıları yazılacak. İleride o halini de paylaşacağım.
4 Temmuz 2012 Perşembe
http://farm9.staticflickr.com/8160/7501105712_3727fe875c_b.jpg

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel ve övgüye değer bir çaba.Bisiklete gösterilen vefa ise hepsinin ötesinde.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O kadar yol yaptım, bir kere olsun beni yolda bırakmadı. Yeniden hayata döndürülmeyi fazlasıyla haketti bu bisiklet. Gerçekten de çok keyifliyim.

Rigel

Üye
Tepki
33
Çok güzel olmuş. O artık çok mutlu bir bisiklet, ayrıca sizi çok seviyor gibi duruyor yeni haliyle...

• Beğen
Tepkiler: can onur

Mesut ARAM

Üye
Tepki
30
Bisiklet
Whistle
Bravo bende her zaman önce elimdekileri değerlendirmeyi savunanlardanım. Bu yüzden en iyi bisiklet, sahip olduğun bisiklettir... Saygılar.

• Beğen

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
Eskiyip çöpe atılacak bisikletken makul fiyata yeniden canlanmaya güzel bir örnek.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Dönüşüm süper, elinize sağlık...

Bu arada Peugeot'a da bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim..

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O Peugeot ilk göz ağrım benim. 1989 senesinde Ankara'da havaalanı yolundaki gümrükten almıştık. Hala geziyoruz beraber.

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
Çok güzel bir bisiklet olmuş, bisiktleti bisiklete bağlayıp götümeniz müthiş bir dayanışma örneği.hoş bir manzara :) Keşke herkes elindekinin kıymetini bilse ki hemen '' at çöpe yenisini al'' yoluna başvurmasa. Elinize sağlık.

• Beğen

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
çok güzel yapmışsın. eline emeğine sağlık. ona hakkı olan değeri vermişsin ;)

• Beğen

Onur Eryaman

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Sedona
Muhteşem. Fotoğrafları hayranlıkla inceledim gerçekten çok güzel. Böylesi emektarları atmak bize yakışmaz bence. Sizi tebrik ediyorum çok güzel bir iş yapmışsınız.

• Beğen

TanerT

Üye
Tepki
13
Gerçekten anlamlı bir çalışma olmuş.. tebrik ederim. Ben de benzer bir süreç içersindeyim. Kadronun boyası ciddi ve uzun ömürlü olsun diye kumlatma yöntemi ile mevcut boyayı kaldırıp, fırın boya ile boyatmayı planlıyorum ama kadroyu emanet edebileceğim bir atölye bulabilmiş değilim. Tavsiye alabilirim.

Ayrıca, konunun açıldığı yer yanlış gibime geldi. Forum başlıklarına şöyle bir baktım da, bu karışıklık içinde "Bisiklet yenileme" temalı bir başlığın nerede olması gerktiğine karar veremedim. "Bisiklet Türleri / MTB" altında olması uygun gözükse de bence yanlış. "Atölye" altında uygun bir yerde olmalı ama onca başlık içinde bu tür bir çalışma nerede olmalı orası da tartışmalı.

@Ersin Erbeden

Bilmem farkındamısınız, çelik bir kadroda ciddi deformasyon, darbe, diş atması vs. yok ise her zaman yenilenebilme gibi bir durum vardır.. çöpe atılma durumu bisiklet ile ilgili değil, bisikletin sahibi ile alakalı bir durumdur.

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, konunun açıldığı yer yanlış. MTB gördüğüm ilk yere açtım konuyu. Yenileme ya da renovasyon gibi bir başlık açılsa çok iyi olur. Yenileme hikayelerini okuruz, bilgi sahibi oluruz.

Kumlatma yöntemi tabi ki en mantıklısı ama biraz pahalı diye duydum. Sanayide yapılan normal fırım boya da oldukça iyi. Zımpara, selülozik astar ve üzerine fırın boya oldukça uzun ömürlü oluyor. Ben bu bisikleti daha önce sprey boyayla boyamıştım. Boya tırnakla bile çiziliyordu; ona rağmen çürüyüp erimedi bisiklet. Pasta ve cila da yapılacak, eğer beğenirsem boyayı yapan ustayı önerebilirim daha sonra.

Çöpe atmak ifadesi biraz üzücü tabi... Bu bisiklet, yıllarca kışları su basan nemli bir ortamda kaldı. Her yaz bindiğimde, bu sefer dağılacak dedim ama dağılmadı... Ben de yeniledim onu...

TanerT

Üye
Tepki
13
Tüketim çağında yaşıyoruz ve doğal olarak sürekli tüketmeye yönelik olağanlaşmış hareket tarzının dışına çıkınca dikkat çekiyorsunuz. Vakti olan ve ortamı müsait olan bir kişinin bu tür yenileme çalışmalarına girişmesi, bisikleti kullanmak kadar faydalı ve güzel bir uğraştır. Bisikletin hatırası varsa, kadrosu (yani kendisi) dışında ruble, zincir, aynakol dişlisi gibi çalışan ve zamanla işlevlerini yitiren ekipmanların değiştirilmesi doğru ve daha insani olan hareket tarzıdır.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Çok güzel olmuş beyazda çok yakışmış.

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş.İnsanı bu tarz şeylerde en mutlu eden de verdiği&gösterdiği emeğin karşılığını görebilmek :)

• Beğen
Tepki
28
Elinize sağlık, imrenilesi bir çalışma. Eski bisikletleri bu şekilde hayata döndürmek -gerçi sizinki komada ya da ölü değilmiş zaten anlaşılan :) - hem eskiye vefa, hem de profesyonel (yarış vb.) olmayan, amatör bisiklet kullanıcılığının ruhuna uygun. Yarışçı, profesyonel amaçlı ya da zamanı olmayan dostlarımızı tenzih ederek söylüyorum; bir bisikletin üretimi aynı zamanda doğal kaynakların kullanımı demek. Bu şekildeki bir çalışma da bisikletçinin doğaya saygısının bir diğer işareti.

Çağlar İLİ

Aktif Üye
Tepki
43
Bisiklet
Giant
Gerçekten çok beğendim... elinize sağlık.. Eşimin eski bir bisikleti var ve ona yeni bisiklet almayı düşünüyordum vitesleri ve selesi eski aynı zamanda gidonu çok alçak diye sitem ediyordu.. Bana müthiş bir fikir verdiniz... Gemi sanayinde atölyem var, ara sıra uğraşarak bişeyler ortaya çıkarırım belki.. Hem istediği renk olur hemde bazı parçaları değiştirerek yeni bir bisiklet sahibi oluruz..

Fikir için tekrar teşekkürler bisikletinizi güle güle kullanın..

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yeni bisiklet almaktan çok daha keyifli diyebilirim. Geçen hafta Tuzla civarında, gemi sanayii içinden geçtim. Burada neler neler yapılır diye aklımdan geçirmiştim.
Sevgiler

• Beğen
Tepkiler: Çağlar İLİ