Matara kokusu

OnurCG

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Salcano
1-2 gün önce bmc team matara aldım ancak matarada plastik kokusu var yıkadım sirkelisuda beklettim bir müddet ancak hafifledi ancak geçmedi bir öneriniz varmı

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
(hort) Ben çelik matara kullanıyorum, tabi bisiklet değil insan matarası olduğundan normal matara kafeslerine pek uymuyor, 1 litrelik kafes alıp esnek bağcık ve paracordla biraz modifiye ettim. Eminim standart matara kafesine sığacak metal mataralar da vardır.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

pervaz

Üye
Tepki
0
İsim
arzu
Bisiklet
Sedona
merhabalar çok eski bir konu ama polar bottle mataranizi randımanli şekilde kullanabildiniz mi hafif olması düşürünce kırılıp catlamaması için plastik matara almak istiyorum ama çok fazla seçenek mevcut olduğundan kafa karıştırıyor şimdiden teşekkür ederim @karaburga

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
@OnurCG

Yeni aldığım matara da berbat kokuyordu. :kötü: Yarım limonu mataranın içine sıkın ve matarayı yarıdan daha fazla suyla doldurun. İsterseniz tamamen de doldurabilirsiniz ama derişimi azalacak siz nasıl isterseniz. 3 gün kadar bu şekilde beklettim ve sıfır koku :D Bekletirken arada çalkalayın limonlu su her yerine ulaşsın, ayrıca limon dibe çöküyor zaten birkaç saat sonra, arada çalkalamak bu yüzden iyi. Ama kapağına limonlu su değdirmeyin, ben değdirmemeye özen gösterdim. O bölgede limon artıklarının sıkışıp kalabilecekleri ufak yerler var, güvenemedim :harika:

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Serkan Mıstınoğlu Bekletirken kapağı kapatıyor muyuz? Ben de maraton koşularda kullanmak için yeni suluk taşıma aparatı aldım ama yanında çıkan suluk plastik kokuyor. Bu başlığı görmeseydim, atacaktım suluğu.

Ozan :)

Üye
Tepki
63
İsim
Ozan
Bisiklet
Giant
Limon tavsiye etmiyorum. 1 kere kokuyordu kullandım limonu da içine attım 2 aydır acı ve bozuk bir limon tadı alttan alttan geliyor. Benim tavsiyem tuz. Max 1dk kokuyu gideriyor(0 matara için çalışır mı bilmiyorum ama beklemiş matarada %100 çalışıyor).Tuzu atıyorsunuz sıcak/soğuk fark etmez suyu dolduruyorsunuz sallıyorsunuz koku gidiyor.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.181
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende bu matarayı almayı düşünmüştüm (link) . Alttaki yorumlarda herkes kokudan şikayet ettiği için vazgeçmiştim. Matara ile ilgili olan konuların üzerinden 1-2 yıl geçtiği için yazmadım. Acaba bu ürünü alsam mı diye hala düşünüyorum. Kokuyu gidermek adına tuz, limon, sirkeden her hangi birisi ile belli bir miktar suyu karıştırarak kullanabilirsiniz diyorlar ama denemedim. Sadece bendeki 2 litrelik su torbasını bol su ile durulayıp kullanmıştım, onda her hangi bir koku vs. yok.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
403
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
matara kokusunu gidermenin en baba ve en kolay/masrafsız yolu ağzı açık buzlukta 1 gün bekletmek. Ama buzlukta kurbandan kalanlar olmasın bu sefer kurban kokacak 😄
Onun dışında bir plastik şişeyi 2 sezondan fazla kullanmak bence sağlıklı değil. Plastik neticede.

• Hahaha
Tepkiler: RmzBurak

kaganarda

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Mataraları 1 çay kaşığı dolusu karbonat ve su ile çalkalayıp kullanıyorum. Koku kalmıyor. Tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.794
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbonat ,limon tuzu bunlarla temizleyin.Kimyasal kullanmayın ! Plastik bir çok şeyle tepkimeye giren bir malzemedir.

• Beğen
Tepkiler: kaganarda

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.013
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Matara kokusu nisbeten kolay çözümlenebilen bir sorun. Benim canımı sıkan, şeffaf mataralarda çok belli olan kararma konusu. Aslında sırf bu yüzden siyah matara tercih etmemek lazım, kirlendiğini göremiyoruz.

Küf müdür, mantar mıdır, yoksa sadece turlarda matara doldurduğumuz çeşme sularının çok temiz olmamasından dolayı kir birikmesi midir bilmem, siyah lekeler oluşuyor matara içlerinde. Özellikle kıvrım noktalarında, kapak vidalama yivlerinde ve emzik bölümünün içinde (bence en tehlikeli kısım) görüyorum bu kararmayı ve tertemiz yapmak için çok çaba gerekiyor.

Mataralarınızdan kirleri nasıl arındırıyorsunuz arkadaşlar?

Bilal Akbaş

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Biloo
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Matara kokusu nisbeten kolay çözümlenebilen bir sorun. Benim canımı sıkan, şeffaf mataralarda çok belli olan kararma konusu. Aslında sırf bu yüzden siyah matara tercih etmemek lazım, kirlendiğini göremiyoruz.

Küf müdür, mantar mıdır, yoksa sadece turlarda matara doldurduğumuz çeşme sularının çok temiz olmamasından dolayı kir birikmesi midir bilmem, siyah lekeler oluşuyor matara içlerinde. Özellikle kıvrım noktalarında, kapak vidalama yivlerinde ve emzik bölümünün içinde (bence en tehlikeli kısım) görüyorum bu kararmayı ve tertemiz yapmak için çok çaba gerekiyor.

Mataralarınızdan kirleri nasıl arındırıyorsunuz arkadaşlar?
Her kullanımda temizlemek gerekli. Yoksa dışarıda kullandığında toz-toprak,kullandığınız enerji içecekleri vs sürüş sonrası temizlenmezse beklediğinde siyah lekelere yol açar.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
📌Tuzlu, su, karbonat karışımı yapıp akşamdan sabaha kadar bekletiyorum.

Sabah kalktığımda içindeki karışımı döküp bu sefer de ağzına kadar ılık su doldurup içine 3-4 tane "karanfil" tanesi atıyorum.

Bir gün bekletiyorum. Koku moku kalmıyor ama biraz suyun tadı karanfilli karanfilli geliyor 🙂 ama bir kaç kez kullandıkça karanfil tadı da gelmiyor.