Disk fren balata ve rotor temizliği

ss80MTB

Üye
Tepki
45
İsim
Seçkin Ş.
Bisiklet
Ghost
@Özcan ÇAKAR

Merhabalar,

Yukarıda arkadaşın belirttiğinin bir kısmını uyguladım.Sırasıyla şöyle
Balataları kaliperden söküp diş fırçası yardımıyla bulaşık detarjanı ile güzelce temizledim. ardından kaynatmadım ama üstüne az kolanya dökerek pense ile ucundan tutarak ateş sönene kadar yaktım. soğuduktan sonra yerine taktım.
sonuç gayet başarılı .

Scudo

nepantes

Üye
Tepki
21
İsim
HASAN
Bisiklet
Salcano
İyi geceler,
Ben de bisiklet temizliği sırasında sanırım disklere ve balatalara yağ kaçırmışım. Temizlik sonrasında fren performansında ciddi düşüş yaşadım. Ayrıca, rahatsız edici bir ses de duyulmaya başladı. İlk aşamadai balataları çıkarıp kolonya ile temizleme, zımpara vs. yaptım ise de sorunu halledemedim. Bu hususlardan ciddi olarak rahatsız olmuştum. aldığım yere götürüp tekrar bakmalarını talep edecektim, balata vs temizleyeccisi alacaktım, balata değiştirecektim....HD fren aldığıma beni pişman etmişti vs vs.

Forumda daha sonra bu başlığı buldum. Okuduklarımı ben de şöyle uyguladım. Balataları çıkarıp kaynayan suda 10 dak. kaynattıım. Arada çıkarıp çamaşır suyu döktüm. Bir miktar da öyle kaynattım. Sonrasında ise kolonya döküp hafif yaktım. Rotorları da ayrıca kolonya ile iyice temizledim. Sonuç: Sesten eser kalmadı. Frenler de gayet iyi seviyeye geldi.İnşallah aynı sorunlarla karşılaşmam....

Herkese teşekkürler.....

Kaan04

Üye
Tepki
0
İsim
Kaan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar
aynı durum benimde başıma geldi temizlik sırasında rotora yağ sıçradı sanırım, ben jantı yerinden çıkarıp diskin üzerine mutfak için olan yağ sökücülerden sıktım kuru bir bezle sildim daha sonra balataları söküp onlarada biraz yağ sökücü sıktım 1-2 dakika bekledim ve onlarıda sildim en son zımparalayıp tekrardan silerek yerine taktım. İlk taktığınızda ses gelebilir ama biraz sürtünme yaptıktan sonra yani (ben frene basılı tutarak gittim) ses gidiyo ve frenler aynı eskisi gibi çalışıyor.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
merhaba @Kaan04 . foruma hg
henüz başıma gelmedi sıkıntılı bir durummuş.
Olur da yağ damlarsa bu videodaki gibi yapacağım diye aklımda tutuyordum. tane tane anlatmış.

theflash

Üye
Tepki
33
İsim
SERHAT
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba yeni balata taktım fakat freni rotoru bırakmıyor balatalar yardımcı olabilecek var mı?

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba yeni balata taktım fakat freni rotoru bırakmıyor balatalar yardımcı olabilecek var mı?
Yumuşak bir cisimle (lastik levyesi de olabilir) balataların gireceği yuvayı biraz sağa sola doğru ittirip genişletip bir deneyin