Brooks sele bakımı

cnmrtpkc

Only Human
Tepki
346
İsim
Can
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Seleyi bugün bende edindim.bir süre sonra deneyimleri paylaşırım IMG_20190802_135846.jpg

Scudo

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Brooks b17 carved sele satın aldım henüz gelmedi fakat bir sorum var sormak istediğim.
Satıcının söylediğine göre kutudan tek kullanımlık bir yağ çıkıyormuş, bu yağı seleyi kullanmaya başlamadan önce mi kullanmalıyım yoksa kurumaya çatlamaya başladığında mi kullanmaliyim?

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.809
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar. Brooks b17 carved sele satın aldım henüz gelmedi fakat bir sorum var sormak istediğim.
Satıcının söylediğine göre kutudan tek kullanımlık bir yağ çıkıyormuş, bu yağı seleyi kullanmaya başlamadan önce mi kullanmalıyım yoksa kurumaya çatlamaya başladığında mi kullanmaliyim?
Aynı selenin imperiali var. Sele ile gelen yağı hemen uygularsan daha iyi olur. Ayrı olarak ya kendi yağından yada deri için kullanılan yağlardan edinmelisin. Ben Brooks yağda aldım. 7 ayda 3 defa yağladım. Hem oturma kısmını hem alt tarafını iyice yedirecek şekilde yağlamalısın. Yağışlı havalarda dikkatli olmalısın. Yağ selenin yumuşamasına ve rahat alışmana da yardımcı oluyor. Hayırlı olsun güle güle kullanın. :harika:

• Beğen
Tepkiler: oguz169

Ufuk A.

Üye
Tepki
110
İsim
Ufuk
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba,

Öncelikle güle güle kullanın. Yanlış hatırlamıyorsam kullanmaya başlamadan önce sürmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken nokta alttan yağlamanız gerekiyor. Elinizde kalan yağ bulaşığını da selenin yüzeyine sürün. Hemen kullanmayın ki yağ içine iyice işlesin. Kullanım kılavuzunda detaylı anlatım olması gerekir. Kullanılmamış bir diş fırçası ile sürmek pratik oluyor.

Akbulut

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Gökhan Akbulut
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Hayırlı olsun efendim, bende sele bakıyorum bu b17 carved Tur sinifinami giriyor bende Triban 540 var Endurance Road olarak geçiyor sürüş pozisyonu olarak sanırım bunun için uygun olmaz.

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim yanıtlar için. Aklima gelen bir soru daha var onu da sorayım 🙂
Ben 4-5 yıldır bisiklet kullanırken pedli tayt kullanıyorum, bu seleyi kullanmaya başlayınca da bu taytları kullanmak alacağı şekile bir zarar verirmi?
Sanirim alışma süreci boyunca kullanımı sert ve rahatsız ediciymiş, bu süreçte pedli tayt kullanmalımıyım?

Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim yanıtlar için. Aklima gelen bir soru daha var onu da sorayım 🙂
Ben 4-5 yıldır bisiklet kullanırken pedli tayt kullanıyorum, bu seleyi kullanmaya başlayınca da bu taytları kullanmak alacağı şekile bir zarar verirmi?
Sanirim alışma süreci boyunca kullanımı sert ve rahatsız ediciymiş, bu süreçte pedli tayt kullanmalımıyım?
Brooks sele bir bakıma tayt kullanmadan ağrı yaşamayı önleme amacı var. Alışma sürece bile diğer selelerdeki rahatsızlığı vermiyor. Taytların pedini keserek kullanabilirsin. Özellikle kışın bisiklet sürerken üşümemek için tayt aldım ve ped kısmını kestim. Brooks selenin mantığı oturma kemiklerinin(bir kartonu üzerine oturup dizlerinizi kırıp kartonda bekledikten sonra kartonda oluşan şekilleri oluşturan kemikler)selenin derisine bastı uygulayıp çukurlaştırması ve kişiye özel olmasıdır. Pedli tayt bunun oluşmasını geciktirir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Akbulut merhabalar, B17 narrow satıyorum, henüz şekik almamıştır, bir ay kadar aralıklı kullandım. Şu an stoklarda yok satıyor. Düşünürseniz irtibata geçelim...

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yağı %90ı sele altına %10ı sele üstüne denk düşecek şekilde sür. 24 saat beklet, sonra üstünu pamuk veya yün, kuru ve yumuşak bir bezle sele üstündeki fazla yağı sil. 6ay rahat ol. 6ay sonra aynı bakımı tekrarla.

Bu arada sele şişmandaki indirimden mi?

• Beğen

ordi

Daimi Üye
Tepki
332
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@necmeddin @oguz169 hocam bisikletin üzerinde bulunan prologo sele henüz sağlam (6k km) ve rahatlığı yönünde bir şikayetim yok. Ancak brooks selelere hevesim var ve sisman bisiklette 950 TL'lik model 550 civarında satılıyor. Satın almam ne kadar mantıklı olur sizce. Kullandığım selenin eskimesini mi beklemeliyim?

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Upper Architect evet ordan aldım. Teşekkür ederim dediğiniz gibi yapayım
@ordi ben artık cok rahatsız olduğum için,kendime uygun sele ve tayt bir türlü bulamadığım ve rahat edemedigim icin satin aldim. Selenizden bir sikayetiniz yok ise bence hic masraf yapmayin. Ben alırken cok düşündüm 2 yilda 1 tayt eskitsem parası çıkıyor ama yinede rahat edemiyorum. Bu yuzden satin aldim.

• Beğen
Tepkiler: ordi

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.809
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@necmeddin @oguz169 hocam bisikletin üzerinde bulunan prologo sele henüz sağlam (6k km) ve rahatlığı yönünde bir şikayetim yok. Ancak brooks selelere hevesim var ve sisman bisiklette 950 TL'lik model 550 civarında satılıyor. Satın almam ne kadar mantıklı olur sizce. Kullandığım selenin eskimesini mi beklemeliyim?
Yok yere alma. Ha bazen temiz az kullanılmış yada kullanılmamış , hoşuna giden denk gelirse al derim. Alsan tek zararın 2 ayda bir yağlama yapmak olur, o da başka bir şey. :harika:

• Beğen
Tepkiler: ordi

ademefendi

Üye
Tepki
135
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaglama bakimina ek olarak, arada bir derinin gerginligini kontrol etmeyi unutmayin. Kullandikca kendini saliyor ve burun altindaki civatayi kullanarak gerdirebiliyorsunuz.

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selem biraz önce geldi. Hemen yağlayıp kutusuna geri koydum 3-4 saat beklesin diye. Kutu bana biraz garip geldi, YouTube da izlediğim incelemelerde ki kutulara pek benzemiyor ve icinden incelemelerde ki gibi gazede gibi birşey de çıkmadı. sismanbisiklet.com dan satın almıştım. Orijinalliği konusunda şüphe etmelimiyim?
IMG_20210102_161456.jpgIMG_20210102_161521.jpgIMG_20210102_161511.jpgIMG_20210102_161456.jpgIMG_20210102_161521.jpgIMG_20210102_161511.jpg

five

Part time turcu
Tepki
3.963
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Hayırlı osun. Güle güle kullanın. Uzun zamandır Brooks B17 kullanıcısı olarak bir iki notumu paylaşayım. (Yukarıda bir iki arkadaşımız da belirtmiş.) Öncelikle yağ tek kullanımık değil. Çok fazla miktarda kullanılmadıığı için uzun süre kullanabilirsiniz. 3 ayda bir (ya da kullanım sıklığına bağlı olarak) sürmeniz yeterli olur. Yine belirtildiği gibi arkasına sürüp elinizde kalanı yüzeyine sürmeli ve bir bezle silmelisiniz. Yağmur ve fazla güneşten korumanız önemli. Zaman içinde yumuşamaya başlıyor ve sizin uzun yolda (diğer selelere göre) çok daha konforlu olmanıza imkan sağlıyor. Ben eşiminki dahil 3 bisiklette kullanıyorum ve şu an Brook'suz olsam uzun kilometrelerde çok daha zorlanacağımı düşünüyorum.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@five teşekkür ederim. Ben yanında gelen küçük poşeti tek kullanımlık diye biliyordum hepsini kullandim 😶. Cok fazla da değildi ama acemilik böyle birşey iste. Umarim fazla zarar vermem biraz sileyim bari cok yemeden

• Beğen
Tepkiler: five ve necmeddin

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.809
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@five teşekkür ederim. Ben yanında gelen küçük poşeti tek kullanımlık diye biliyordum hepsini kullandim 😶. Cok fazla da değildi ama acemilik böyle birşey iste. Umarim fazla zarar vermem biraz sileyim bari cok yemeden
İyi yapmışsın hepsini kullandığına. Ne zamandır kutuda . :harika: Hayırlı uğurlu olsun ,güle güle kullan. Alışma zamanın biraz sancılı olur ama buna değer.:)

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.963
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@oguz169 Küçük poşetse sorun değil. Ben daha büyük diye hatırladım. Üzerinden zaman geçince doğru hatırlayamamışım demek ki ... Kusura bakmayın.

• Beğen

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.159
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
B17 Sele ile birlikte gelen germe anahtarı kaybolursa, daha sonra temin edilebilir mi acaba?

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selem biraz önce geldi. Hemen yağlayıp kutusuna geri koydum 3-4 saat beklesin diye. Kutu bana biraz garip geldi, YouTube da izlediğim incelemelerde ki kutulara pek benzemiyor ve icinden incelemelerde ki gibi gazede gibi birşey de çıkmadı. sismanbisiklet.com dan satın almıştım. Orijinalliği konusunda şüphe etmelimiyim?
252732 dosyayı görüntüle252733 dosyayı görüntüle252734 dosyayı görüntüle252732 dosyayı görüntüle252733 dosyayı görüntüle252734 dosyayı görüntüle
Selenin altunda yer alan üç haneli kod ve faturası ile Brooks England sitesinde 10 yıllık garanti için kaydolabiliyorsunuz. Bu siteye kaydolun, sele orijinalse kodu kabul edecektir.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor ve oguz169