Bisiklet boyama püfleri

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Kaganoglu Maşanın girdiği boruya "alın borusu" deniyor. Onu maşaya uydurmak için kestirme çünkü gönyeli kesilemez o. Mutlaka biraz kaçıklığı olur.

Ya yeni maşa alacaksın ya da @Murat Cömez in dediği gibi maşanın şaftını ikiye bölüp araya aracı bir parça kaynattırarak maşayı uzatacaksın. Bunu yapmak için de şaftın iç çapında boru bulman veya tornacıda o çapa düşürtmen lazım. Bence hiç uğraşma yeni bir maşa al. O maşayı da bir bisiklet tamircisine verirsin çöpe gitmesin.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Anlatmak istediğin şeyi baştan anlatayım.ben bu bisiklete başlarken bir yanıkınımdan uyguna maşa almıştım.boyaya da bu maşa girdi.geldiğinde furç takımını gövdeye oturtup güzelce yağladım.maşayı taktım ama bir tane vida ancak oldu en üsteki vida olmadı.yakındaki bisikletçime gittim maşayı kesmek orya giremesine engel olur o olmaz dedi.böyle gezsem sorun olurmu dedim,olmaz dedi.eğer düzeltmek istersem bisiklete maşanın girdiği bisikletin borusunu alttan ve üsten kesmemi en üsteki vidayı da öyle oturtabilirm diye tavsiye etti.2.fotoğrafta da göstericrm nere kesilecek261512 dosyayı görüntüle261511 dosyayı görüntüle
Bak benim güzel kardesim, biz sana burada yardimci olmaya caliyoruz. Bu yazdiklarini tekrar yazmana gerek yoktu, ilk mesajini net bir sekilde anlamistim ve cevapda vermistim.

gelelim senin su kasaba ah pardon bisiklet kasabi demek istemistim.
- Bir bisikletci somunua vida diyorsa ve o somunun da kontra somunu oldugunu bilmeden hic bir sey olmaz diyorsa o bisikletci benim gözümde kasaptir.
- Diger bir nokta ise bunu @can_celik de yazmis "maşanın girdiği bisikletin borusu" diye bir parca yok o bölgenin ismi ALINBORUSU oluyor. Alin borusunu üsten ve altan kes diyen bisikletci zaten bisikletci olmaz.

Simdi sana tavsiyem ögrenmesi icin git o kasaba ve vidanin kontrasomunu oldugunu borunun da alin borusu oldugu ögret ki biraz olsun bilgisi olsun. Yada sen onu en iyisi buraya gönder biz ona neyin ne oldugunu ögretiriz. Ama sen kesinlikle bisiklet icin onun yanina birdaha gitme.

Yine söylüyorum senin tek ve dogru secenegin yeni masa almak, alamiyorum diyorsan dedigim kisma boru ekletmek.

Son olarak bir ricam olacak, sen 14 yasindasin ve buda okula gidiyorsun demek oluoyor. Siz allah askina okulda hicmi cümle kurmasi ögrenmiyorsunuz? Yazdiklarina biraz daha özen göstersen iyi olur.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@emreyamans Yaptığınız fixie'yi hatırlıyorum. Kızak kısmında haylice kesme biçme yapmıştınız ve kazaya davetiye gibi duruyordu. Çok güzel bir kadro elinizdeki. Bitince bu projenizi de forumda paylaşırsanız çok güzel olur.

K

Kaganoglu

Misafir
Dediğiniz boru yöntemini ayrıntılı anlatırmısınız ve nerelerde yaparlar

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar yeni konu açamadığım için buraya soruyorum. Bisikletimi restore ederken bir sorunla karşılaştım.IMG_20210412_120231.jpg
Gidon borusu maşanın içinden çıkmıyordu ben de kestim hala çıkmıyor kaynak yapabiliyorum nasıl bir çözüm önerirsiniz. Maşa için ekstra masraf yapmak istemiyorum 28 jant ince teker.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba arkadaşlar yeni konu açamadığım için buraya soruyorum. Bisikletimi restore ederken bir sorunla karşılaştım.261670 dosyayı görüntüle
Gidon borusu maşanın içinden çıkmıyordu ben de kestim hala çıkmıyor kaynak yapabiliyorum nasıl bir çözüm önerirsiniz. Maşa için ekstra masraf yapmak istemiyorum 28 jant ince teker.
Cok basit, önce wd40 sık ve 1 gün bekle. Sonra kestigin yeri mengeneye sıkıstır ve saftborusunun icinde olan bölgeyi ısıt. (Tabiki sac kurutma makinesi ile degil) Isıttıktan sonra masayi yavas yavas cevir, gevsiyecektir. En sonunda masadan cikan parcayi cöpe at, sakin ketigin parcayi yine biribirine kaynatmaya ugrasma.

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cok basit, önce wd40 sık ve 1 gün bekle. Sonra kestigin yeri mengeneye sıkıstır ve saftborusunun icinde olan bölgeyi ısıt. (Tabiki sac kurutma makinesi ile degil) Isıttıktan sonra masayi yavas yavas cevir, gevsiyecektir. En sonunda masadan cikan parcayi cöpe at, sakin ketigin parcayi yine biribirine kaynatmaya ugrasma.
Wd40 sıktım bekliyorum yarın diğer işlemleri yapacağım cevabınız için sağolun hocam.

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rica ederim nedemek, insallah sonuc basarili olur. Ama ısıtirken dikkat et boruyu deforme etme.
Yarını bekleyemedim yarım saatlik bir uğraştan sonra gevşedi ve çıktı.Isıtma fikrini beğendim makine de vardı demir üzerinde kullanacağım aklıma gelmezdi çok sağolun sayenizde yeni bir şey öğrenmiş oldum.🙂

emreyamans

Üye
Tepki
310
İsim
Emre Yaman
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@can_celik evet kadroda oynama yapmıştım, şimdi aslında onun ceremesini çekiyorum. Fren takmak istedim, merkez noktalarını değiştirdiğim için papuçlar janta denk gelmez durumda şuan. Frensiz kullanmaya devam. Yeni yapacağım bu toplama işlemini tabiki buradan da paylaşacağım. Youtube kanalıma aşamalarının videosunu da yapmayı düşünüyorum. Selamlar

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dediğiniz boru yöntemini ayrıntılı anlatırmısınız ve nerelerde yaparlar
Arkadasim @Murat Cömez abi sana ilk mesajında zaten detayli sekilde anlatmis. Sen bisikletin olsun mu istiyorsun , yoksa kafana gore rastgele bseyler yapip da ilk bisiklet sürüşünde bisikletin ikiye bölunup kaza mi yapmak mi istiyorsun hele bi anlat bize ?

• Beğen
Tepkiler: Mr nc
K

Kaganoglu

Misafir
Arkadasim @Murat Cömez abi sana ilk mesajında zaten detayli sekilde anlatmis. Sen bisikletin olsun mu istiyorsun , yoksa kafana gore rastgele bseyler yapip da ilk bisiklet sürüşünde bisikletin ikiye bölunup kaza mi yapmak mi istiyorsun hele bi anlat bize ?
Ben bisikleti sapasağlam olsun istiyorum ama sorunun çözümünü konuştum halledicem senin gibi ön yargılıların bilgisine ihtiyacım yok

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ben bisikleti sapasağlam olsun istiyorum ama sorunun çözümünü konuştum halledicem senin gibi ön yargılıların bilgisine ihtiyacım yok
Bu ne tür bi terbyesizlik, seninle konusan adam baban yasinda oldugunun farkindasindir insallah. Insallah bisikletinin cözümlerini kasap bisikletcin haledecektir de sonucunu hepberaber görürüz.
Burada bu terbiyesizligin den dolayi artik sana yardim edecek biri olacagini sanmiyorm.

Son düzenleme:

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kaganoglu Dostum lütfen hitap şekline dikkat et belli ki yaşın bi hayli küçük.Madem bu forum işe yaramıyor üyeliğini sonlandırıp gidebilirsin.Hiç kimse senin terbiyesizliğini çekmek zorunda değil

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar yol bisikleti restorasyonum için boya örnekleri arıyorum pek bulamadım.Öncelikle kadromuz çelik.Boya tabancam var hali hazırda siyah mat siyah ve kırmızı araba boyası mevcut kullanabilir miyim..En son vernik atacağım.Her türlü fikire açığım fikirlerinizi bekliyorum.Boya örnekleri fotoğrafı varsa güzel olur.
Not: bütçem olmadığı için önceliği boyamaya verdim zamanla gerekli parçaları alıp ayağa kaldıracağım.
IMG_20210413_150140.jpg

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Arkadaşlar yol bisikleti restorasyonum için boya örnekleri arıyorum pek bulamadım.Öncelikle kadromuz çelik.Boya tabancam var hali hazırda siyah mat siyah ve kırmızı araba boyası mevcut kullanabilir miyim..En son vernik atacağım.Her türlü fikire açığım fikirlerinizi bekliyorum.Boya örnekleri fotoğrafı varsa güzel olur.
262177 dosyayı görüntüle
Siyah yapmani tavsiye etmem, ama kirmizi düsünülür. Bu linke bir göz at istersen kirmizi hakkinda fikir üretmis olursun.
(link)

Bu arada kadron yol bisikleti degil, bunu bilmende yarar var diye düsündüm ama yinede güzel bir boya ve temizlik ile güzel birsey ortaya cikabilir.

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Siyah yapmani tavsiye etmem, ama kirmizi düsünülür. Bu linke bir göz at istersen kirmizi hakkinda fikir üretmis olursun.
(link)

Bu arada kadron yol bisikleti degil, bunu bilmende yarar var diye düsündüm ama yinede güzel bir boya ve temizlik ile güzel birsey ortaya cikabilir.
Elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş.Kırmızı çok şık duruyor boya da mevcutken karar vermem kolay oldu.

Evet kadrom çelik ben de profesyonel değilim.zaten MTB kullanıyorum uzun tur yapmıyorum beklentim yüksek olmayınca beni götürür.Cevabınız için sağolun.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez