Araç arkası bisiklet taşıyıcısı

xlx99

Üye
Tepki
84
forumda başka bir başlıkta yazmıştım, ama sanırım gözden kaçtı:
Katlanır bisiklet kadrosu taşıma için çok uygun değil. Bendeki elektrikli katlanır, bu sebeple kadroda bir sürü kablo var, ve tüm yük bu kablolalara binecek, zarar görebilir diye düşünüyorum. İnternette gezinirken aşağıdaki gibi bir ürün buldum, bunu kullansam ve benim bisikleti de taşıyıcıda katlamadan bagajda savaş vermeden taşısam nasıl olur diye düşündüm.

(link)

Böyle bir adaptör güvenli midir sizce, zira adaptörün bir ucu sele borusuna gelecek, diğer ucu da gidona. Konu katlanır bisiklet olduğu için bu parçalar haraketli ve bu bisiklet de 20 kg civarında olduğu için tüm yük bu adaptör vasıtası ile sele borusu ve gidona binecek. İstenmeyen bir durum oluşur mu? bisiklet yolda düşer mi diye düşünüyorum.

Scudo

isok

Üye
Tepki
43
İsim
Ismail K.
Bisiklet
b'Twin
Merhaba. Biraz araştırma yaptım fakat katlanır bisiklet için bu tarz taşıyıcılar pek uygun değil sanırım. Yaklaşık olarak 600 KM kadar bir yol yapacağım. Aranızda kullanan var mı?
Var, Hem Thule Clipon ile bagajda, hem Thule freeride 532 ile tavanda binlerce km yol yaptılar benim katlanırlarım.
Katlanır bisikletler iki türlü de taşınmaya uygundur, küçük oldukları için araç arkasında taşma yapmaz, stopları kapatmaz, kapalı otoparka rahatlıkla girilir.
Araç üstünde taşınma için kadro kalınlığına göre aparatlar uygulanıyor sapasağlam araca bağlanıyor.
Bagaj sürekli açılıp kapanacaksa araç üstünde taşımak daha pratik ve hırsızlığa karşı daha mantıklı bir seçenek oluyor.
Ancak kapalı garaja girilemiyor ve rüzgar sesi artıyor.

Her iki taşıma yönteminin de artıları ve eksilerine göre karar verip güvenle taşıyabilirsiniz. ;)

b1c1ab00-0713-40cd-a226-2f4b72a7c46b.jpg 2.jpeg

gorr

Üye
Tepki
13
İsim
Cem
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İyi taşıyıcılar nerdeyse giriş seviyesi şehir bisikleti fiyatlarına ulaşmış, insan bir bisiklet parasını taşıyıcıya vermek istemiyor açıkcası. Tek bisiklet taşımak için en ucuz yöntem nedir. Acil almak zorunda kaldığım için internette satılan 400 liralık taşıyıcıdan aldım ve 160 km yol yaptım ama işkence gibi bir yoldu. Halatlar güven vermedi, bisiklet yolun yarısında kadroyu tutan yerden tek tarafı çıktı aniden durmak zorunda kaldım bisiklet düşebilirdi neyse ki önceden güvenmeyip plastik kelepçe ile ek güvenlik önlemi almıştım. Tek bisiklet için en mantıklı sağlam taşıyıcı nedir sizce. Aracın çekme halatı yerine bağlanan veya halatlarla araç içinde bagajın içindeki askı aparatlarına bağlanan makul sağlam tedirgin etmeyecek önerileriniz var mı.

necatiekiz

Üye
Tepki
6
İsim
Necati Ekiz
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi taşıyıcılar nerdeyse giriş seviyesi şehir bisikleti fiyatlarına ulaşmış, insan bir bisiklet parasını taşıyıcıya vermek istemiyor açıkcası. Tek bisiklet taşımak için en ucuz yöntem nedir. Acil almak zorunda kaldığım için internette satılan 400 liralık taşıyıcıdan aldım ve 160 km yol yaptım ama işkence gibi bir yoldu. Halatlar güven vermedi, bisiklet yolun yarısında kadroyu tutan yerden tek tarafı çıktı aniden durmak zorunda kaldım bisiklet düşebilirdi neyse ki önceden güvenmeyip plastik kelepçe ile ek güvenlik önlemi almıştım. Tek bisiklet için en mantıklı sağlam taşıyıcı nedir sizce. Aracın çekme halatı yerine bağlanan veya halatlarla araç içinde bagajın içindeki askı aparatlarına bağlanan makul sağlam tedirgin etmeyecek önerileriniz var mı.

Allenrack mt1 in 2. elleri satılık çok düşüyor, bence onları düşünmelisiniz.
sıfırı zaten ülkeye gelmiyor artık.
bende ACS'den ALLEN'e geçiş yaptım, tavsiye ederim.

Baya endişe yapmıştım 2 tane iyi sayılabilecek bisikletle yaklaşık 2.400 km yol yapılır mı diye. üstelik araç suv yada hatcback de değil, sedan coupe bi araç olduğu için direk rüzgarlardan da nasibini alacak olması korkutsa da, Allenrack mt2 gayet yeterli ve keyifle kullanılıyor.

Acizhane önerim, rüzgarın çok olduğu yerlerde dikkat etmek lazım. Bolca ip ve cırt bant ile de tekerleri ve iki bisikleti birbirine sabitlemek lazım.
Birde decathlon da, 2 bisiklet taşırken birbirlerine çarpmasını engelleyen süngerlerde mutlaka alınmalı, ben çok memnun kaldım. Yada bisiklet satıcılarında benzer süngerler de yine alınabilinir.
Bunun dışında çok şükür şuan için bi sıkıntı yaşamadım. 150-200 km'de de bir mutlaka kontrol edilmeli.

İyi keyifler, iyi sürüşler.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
ford focus hb için bisiklet taşıyıcı öneriniz var mıdır? 600-700km yol yapılacak 28 jant tek bisiklet taşınacak. yol uzun olduğu için güvenlik önemli ama 400tl civarında sorun çıkarmayacak taşıyıcı var mı bilgim yok

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adı sanı belli olmayan bir taşıyıcı ile 400 km yol yaptım. Tek bisiklet takılıydı ve en ufak dahi oynama vesaire olmadı. Bu taşıyıcıyla bunu yapabildiysem ACS gibi belirli testlerden geçmiş uygun fiyatlı alternatiflerle her yola çıkılabilir benim gözümde.

• Beğen
Tepkiler: observer

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.123
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu şekilde yaklaşık 1000 km yol yaptım. Başta hiç güvende hissetmesem de sonrasında gayet rahattım. Fırsat buldukça kontrolünü yaparak, tüm araçlara uygun bu vakumlu araç üstü taşıyıcı gayet tatminkar. Maksimum 120-130 km hızlara çıktım ama genel olarak 100-110 km ile epey güvenli.

8BDEA176-8DAE-46EB-97D9-2E84A7AC9C5F.jpeg

• Beğen
Tepkiler: observer

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
hava sürtünmesi yüzeyi çok yüksek olur diye tavan üstü düşünmedim hem yakıtı arttırır hem bisiklette tepki kuvveti oluşturur gibi gelmişti bana.
bu model iyi gibi geldi bana ama bir süre daha araştırmayı düşünüyorum. yol uzun olduğu için problem çıkmaması gerek
Acs Bisiklet Taşıyıcı - 2 Bisiklet Taşıma Aparatı

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.300
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
400 tl civarında ürün önerisi isteyenler, markasız ne olduğu belli olmayan ürünlerle yüzlerce binlerce km yapanlar..
yeminle korktum, kendinizi düşünmüyorsanız arkanızdan gelenleri düşünün.
bu önemli bir konu ve masraftan kaçmak yerine hangisinin güvenli olacağını araştırın.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sadece bu değil, küçüğüyle büyüğüyle aslında satın aldığımız her şey bir noktada önem arz ediyor. Keşke tüm alışverişlerimizde masraftan kaçmak yerine hangisinin güvenli olduğunu araştırabilsek fakat ülke olarak o günleri görebilecek miyiz inanın bilmiyorum. Bu tarz taşıyıcıların üç aşağı beş yukarı tasarımı ve çalışma mantığı benzer. Zaten sistemin zayıf noktaları da belli. Üst halat mekanizmadan kayabilir/kopabilir. Metal profiller birleşme yerlerinden kırılabilir vs. Buna göre elimden geldiğince güvenlik önlemi alarak montajı gerçekleştirdim. Üst halat mekanizmadan kayarsa diye düğüm attım, koparsa diye spoilera birkaç kelepçe ile bağlı mesela.
Kendimi de düşünüyorum, arkamdakini de düşünüyorum fakat maddiyat maalesef bazı koşullarda arka plana atılamıyor, o yüzden ben insanların minimum bütçelerle iş görecek ekipman aramasında bir problem göremiyorum. Daha pahalı bir taşıyıcı ile belki her fırsatta durup kontrol etmeden ya da daha yüksek tempolarda ilerleyebilirdim fakat bu haliyle de tehlike yaratacak bir durumda olduğunu düşünmüyorum. Bence kullandığım otomobil beni ve çevremi daha çok tehlikeye atıyor uzun yolda, ama konu yine maddiyata çıkıyor :D
Ben hala ACS gibi ucuz fakat belirli testlerden geçmiş ve sertifika sahibi bir taşıyıcının güvenli şekilde bağlantısı yapıldıktan sonra tehlike oluşturacağını düşünmüyorum.
Bu da yol sonrası fotoğrafı. :)

IMG_20220714_130048~2.jpg

ssafak

Üye
Tepki
63
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bn'B Rack marka almıştım 4 sene önce, taş gibi mübarek, profilleri çok sağlam, 3 bisiklet yükle git, 45 kg taşıyor, yıllardır hiç üzmedi. Açı ayarı imkanıyla her tür araca oluyor, bir çok arkadaşa ödünç vermiştim vaktiyle

(link)

289168 dosyayı görüntüle
Renault clio 2020 model arabam var uyar sanırım dediğiniz gibi iç ayarları var.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.502
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Renault clio 2020 model arabam var uyar sanırım dediğiniz gibi iç ayarları var.
Ödünç verdiğim arkadaşlar farklı modellerde de kullandılar, açı ayarı dışında 3 farklı yükseklik ayarı için delikleri var boruda. Kıstırma yapılan yerlerin vidasını söküp aşağı veya yukarı deliklere takarak yapmak mümkün.

• Beğen
Tepkiler: ssafak

ssafak

Üye
Tepki
63
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ödünç verdiğim arkadaşlar farklı modellerde de kullandılar, açı ayarı dışında 3 farklı yükseklik ayarı için delikleri var boruda. Kıstırma yapılan yerlerin vidasını söküp aşağı veya yukarı deliklere takarak yapmak mümkün.
Teşekkür ederim irfan bey

• Beğen
Tepkiler: lrfan

ÆSir

Dora Otomotiv Yedek Parça
Tepki
1.547
İsim
Emre
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1663149364013.png
Elimde tam olarak böyle bir şey var. 2 bisiklet kapasiteli. Aracımda spoiler olduğu için aldım fakat kullanamadım. Bunu satmak istesem ne kadar eder?

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
en ucuz ve en güvenli çözüm araç arkası taşıyıcılardır. Ben de kullanıyorum memnunum fakat ilerleyen dönemde vantuzlu araç üstü bisiklet tutucu almayı planlıyorum

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.123
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben tırsıyorum onlardan:
ben kullanıyorum bi süredir araç üstü taşıyıcı, önce ki aracımda otoparktan rahat kurtarıp geçiyordum. ancak arabayı değiştirince bi 5-10 cm yükseldi bende nasılsa geçiyor diye bastım geçtim. tavandan gelen seslerle kendime geldim. neyse ki ucuz atlattım sadece sele de küçük çiziklerle atlattım ama hassas bi konu. araç arkası taşıyıcılar araç değişiminde uygunluk sorunu yaşatıyor. ikisi de zor bence.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.521
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben kullanıyorum bi süredir araç üstü taşıyıcı, önce ki aracımda otoparktan rahat kurtarıp geçiyordum. ancak arabayı değiştirince bi 5-10 cm yükseldi bende nasılsa geçiyor diye bastım geçtim. tavandan gelen seslerle kendime geldim. neyse ki ucuz atlattım sadece sele de küçük çiziklerle atlattım ama hassas bi konu. araç arkası taşıyıcılar araç değişiminde uygunluk sorunu yaşatıyor. ikisi de zor bence.
Tek bisiklet taşınacaksa Saris Solo nun uymadığı model yok gibi. Araç arkası için. Ayaklar hareketli olduğu için yüzeye uygun basıyor.
1663158000248.png
Z4 e bile takmışlar.