Fsa Energy yol gidonu montaj bilgileri

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Bugün bisikletimin gidonunu değiştirdim. Byte gidonun markası beğenilmiyor diye gittik Fsa energy gidon aldık fsa energy 230-250 gram çok hafif dedik ama kimsenin beğenmediği 30-40 liralık byte gidon 280 gram çıktı kafayı yedim :) neyse gelelim asıl meseleye daha önce forumda denk düşmemiştim o yüzden gidonun yanında gelen montaj belgesinin fotoğraflarını paylaşmak istedim gayet açık ve net belirtilmiş stı kollar ne şekilde nereye yerleştirilecek gidonun açısı nasıl olacak.Fotoğraflardan anlaşılmayan bir soru olursa seve seve yanıtlarım.herkese iyi forumlar.

http://img651.imageshack.us/img651/1340/fotorafk.jpg

http://img109.imageshack.us/img109/5836/fotoraf2t.jpg

Scudo

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Ferhat, önemli olan gidonun ne kadar hafif olduğu değil, ne kadar rijit olduğu ve tabi ne kadar sağlam olduğu:) 250gr lık lastik gibi esneyen bir gidondansa 300gr lık sağlam gidonu tercih ederim ben. İki gidonuda bisikletin üzerinde şöyle iyice bir kanırtıp eğip bükmeyi dene, Yüklenebildiğin kadar sağ sol yüklen, hangisi daha rijit ise bil ki o daha iyi bir gidondur. Markasının önemi yok.

Bu arada, resimdeki şablon bahsi geçen gidona özel ayardır. Bu şablona bakıp herkes gidonunu buna göre ayarlamasın. Klasik gidon ayrı, anatomik gidon ayrı, bir başkası ayrı ayarlanır. Bu ayarlarda drop yüksekliği gibi şeyler önemli. Her gidonun ayarı aynı değildir yani. Her gidonun kullanım klavuzununda ayarı yukarıdaki gibi belirtilir. Eğer bisikletinizi hazır aldı iseniz kullanım klavuzuna internetten ulaşabilirsiniz. Her markanın sitesinde pdf olarak klavuzlar bulunur.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Aytaç Biber

Aytaç teşekkürler bilgiler için senin verdiğin yol bisikleti bilgilerine her zaman uyarım.İki gidonu da söylediğin gibi zorladım pek bir fark göremedim Fsa energy 90 dolarlık ürün byte ise bildiğimiz gibi bianchi grubunun alt modelleri üstünde geliyor.Buna benzer başka bir olayı sele borusunda da yaşamıştım o yüzden yazmak istedim.Byte sele borusu piyasadaki çoğu pahalı markaların sele borularından çok daha hafif çıkmıştı.Byte ile fsa arasında drop yükseklik farkı az da olsa var ama çok büyük bir fark değil.

Neyse konuya dönelim başlığı senin söylediğin bilgi eşliğinde fsa energy gidon montajı olarak değiştiriyorum yanlış bilgi vermeyelim arkadaşlara.İlk defa sıfır ürün alınca içinden çıkanı değerlendirmek istedik onuda yanlış anlatmışız :) bilginin kötüsü olmaz dursun bir yerlerde :)

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Aytaç Biber
Aytaç bu arada bu gidon hakkında geçen sene yazılmış bir makale buldum konuya eklemek istedim sanırım doğru tercih yapmışım....

makale aynen şöyle:
Ivan Basso'nun 2009'daki Pro Bisikletindeki tercihi olan FSA Aluminium Energy New Ergo gidonu, karbon gidonlara göre biraz daha ağır olsa da kazalarda daha iyi sonuçlar veriyor. 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na katılan Andalucia Caja Granada takımı, gidon tercihi FSA Aluminium Energy New Ergo gidonlarla Türkiye Bisiklet Turu boyunca gözler önündeydi.

7050/T6 alüminyum yapıya sahip gidon 4 defa dipçiklenmiş. Çok yüksek bir esnemezlik/ağırlık oranına sahip. Bu özelliği de onu birçok şampiyonun tercihi haline getiriyor. Çift kablo yönlendirmesiyle bütün vites sistemleriyle uyumlu hale getirilmiş.

31.8 mm çapında 400 - 420 ve 440 mm olmak üzere 3 farklı ölçüde üretiliyor.

Siyah anodize püskürtmeli sertleştirme ve renkli grafikler uygulanmış gidon hoş görünüyor. 420 mm ölçüdeki model için belirtilen ağırlığı 279 gram iken sağladığı esnemezlik düşünülünce bu ağırlığın hafiflik peşinde olanlar için bile kabul edilebilir olduğunu söylemeliyim.

Aynı gidonu Fabian Cancellara'nın da kullandığını söylersek profesyoneller arasında ne kadar tercih edildiğini sanıyorum daha iyi anlatmış oluruz.

Sürüş esnasında sağladığı konfor ile hafta sonu sürüşleri için de ideal olan gidonu tuttuğunuzda, sahip olduğu ergonomik eğimli yapısıyla size konforlu tutuş pozisyonları sunuyor. 2009 yılında yıldızı parlayan FSA Aluminium Energy New Ergo Gido'un yıldızı parlamaya ve tercih sebebi olmaya devam ediyor.