Matara Seçimi Yardım

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Arkadaşlar sirkecide termos mataraları inceledim fakat içlerinin plastik olduğunu gördüm. Normal matara kafesine starbucks termos kupa koysam olurmu acaba ? Veya plastik mataralar suda kötü tat bırakıyor mu . Isıyı iyi tutuyorlarmı.

Scudo

Deneme yanılma

Daimi Üye
Tepki
128
Suluga koydugun suyu soguk tutsunda, istersen pet şişe koy. Ama illa suluk alıcam diyorsan dışı parlak metal içi yalıtımlı olanlardan al bi tane 10-15tl olması lazım. Koyu renk kullanma çünkü suyu hep ısıtıyor.

• Beğen
Tepkiler: Adem Gül

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Kış geldi zaten genel olarak plastikler havanın ısısında kalırlar. Plastik düşünüyorsan kaliteleri var bunların ve şişelerin altında oklar içinde kalite belirtilir sınıf olarak 1 yazan 1. sınıf 2 yazan 2. sınıf gibi böle gider. 1. sınıf ürünler genel olarak koku yapmayan ürünlerdir.

Kendim 2. sınıf plastik bir suluk kullanıyorum ilk aldıgımda koku vardı yeni oldugundan işte içine su bekleterek prille falan yıkayıp durulayarak kulanılır hale getirdim ve şikayetim yok kullanıyorum.

Birde yarı termoslu ve normal termoslu ürünler var içinde plastik deidigniz sanıyorum yarı termoslu dedikleri ısıyı plastige göre daha iyi saklayan fakat normal termosa görede epey kayıp olan ürünler. Tabi bu ürünler sınıf olarak yada termoslu termossuz olarak aymalarının yanı sıra bu ayrımlar fiyatlarıda etkiler.

Suluk dedigimiz ürün sonuc olarak uzun süre deforme olmadan deiştirilmeden kullanılan aksesuardan öte bir ihtiyactır. İyi bir suluk alıp 1 kere para vermek eğer durmunuz müsaitse iyi olacaktır. Hem koku hem sağlık hem de uzun ömür için.

• Beğen
Tepkiler: Adem Gül

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Mataraların altındaki rakamların anlamı ve içerdiği maddelerle ilgili bir yazı.
Ne kadar güvenilir bilgiler verdiğini bilmiyorum ama bir göz atmakta fayda olabilir :
(link)
bir de burada var:
(link)

Rakamlar:
1 PET (PETE) Polietilen Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsız
2 HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen Deterjan ambalajları ve süt saklanan pet şişede bulunur. Zararsız
3 PVC Polivinil klorid Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlı
4 LDPE Düşük yoğunluklu polietilen Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsız
5 PP Poliproplen Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında rastlanır. Zararsız
6 PS Polistiren Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast-food ürünlerde bulunur. Zararlı
7 Diğer Birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlar anlamındadır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde vardır. Zararlı

Ben aluminyum suluğumun ses yapması nedeniyle geçenlerde scott marka polietilen suluk aldım.
Tavsiye edilen her yolu denedim, kokusunu tam olarak yok etmeyi başaramadım.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Ben yakın zamanda Scott marka bir suluk aldım.Altındaki numara 4 , yukarıdaki listeye göre zararsız görünüyor.Kokuya gelince ilk aldığım gün ılık su ile ve çok ama çok az deterjan ile yıkadım.Ve bolca ılık su ile çalkaladım.Şu anda sürekli kullanıyorum ve suyun olağan tadı dışında bir tat yada koku almıyorum.Ancak bu kişiye göre değişir.Bende iyi koku alırım ama bazı kişiler çok daha hassas bir buruna sahip olabilirler.

Isı koruma olayını çok istiyorsan, bunun tek ve gerçek çözümü yine gerçek bir termostur.Biraz olsun koruma dersen termoslu diye tabir edilen (gerçek termos performansı bekleme) suluklar var onları tercih edebilirsin.Ama bu tip sulukların iç hacmi küçük olduğundan çok su almıyor.Veya yukarıda cevap veren arkadaşın dediği gibi metalik ve açık renkli bir suluk alabilirsin...

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Matara aldım teşekkür ederim yinede hepinize :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
ne aldın? paylaşsaydın bari..