DH-FR önerisi

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Merhaba arkadaşlar

1500-1800 tl arasında bir DH veya FR bisiklet arıyorum şuanda bir bmx im var ama bu bisikletimle tepelerden inmeye kalkıyorum :D bu yüzden elimdeki bmx imide satıp yukarıdaki fiyat aralıklarında uygun DH veya FR bisiklet arıyorum FR tercihimdir çünkü oturduğum bölkede DH gerektiricek kadar bir arazi yok ama iyi bir DH bu fiyatlarda bulabilirsem iyi olur :)

Geotech Bouncer veya Sedona x11 dışında önerilerinizi alabilirsem sevinirim.

Scudo

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Dh ve FR grubuna girmese de forumda oldukça agresif sürebileceğin iki tane ikinci el mevcuttu geçen hafta... Biri Trek EX5 diğeri ise Commencal Meta 5.5, 1900-1950 TL gibi fiyatlar dönüyordu...

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Ya şu işi açıklığa kavuşturalım...DJ kadroları freeride diye satılığa koyuyorlar..
Freeride dediğimiz bisikletler aslında downhill ve allmounth arası modellerdir.DH'lerde 200mm ön maşa varsa freeride'lar 180/200mm olur diğer özellikleride dh'lerle aynıdır.enduro-allmounth modellerde zincir gergisi yerine ön vites kullanılır daha hafiftirler ve tırmanışada el verişlidir fakat FR-DH modeller saf kan iniş kadrolarıdır orta süspansiyonsuz olmaz.Şu işin adını koyalım..

Tek süspansuyonlu iniş bisikleti derseniz 4x tarzı bisikletler vardır kadro yapıları 13''-14'' olup bahsettiğiniz street/DJ benzeridir...fakat street/dj ler hafif olması için single speed,100mm maşa hatta ön frensiz kullanılırken 4x'lerin kadro hariç tüm parçaları dh'lerle aynı özelliktedir ön maşa ise 140-160mm olur..

Dostum,belirttiğin fiyat aralığında freeride yok,Türkiyede 4x bisiklette satılmıyor fakat 13''-14'' kadroyu 4x tarzı modifiye edersen,yeterli olucaktır..
Şu an vermiş olduğum parça siparişleri var elimdeki 16'' normal xc kadroyu 4x'e çeviriyorum.XC tipi kadroda dh parçalarıyla donanmış bir iniş bisikleti olucak.Kelepir dh kadro buluncada bütün parçaları aktarıcam.Umarım pazartesi parçalar elime ulaşıcak,ilk modifikasyonlardan sonra,foruma koyarım.Bu tarz bi işe girişimin varsa knuşalım,ortak çalışalım iyi forumlar :))

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Yukarıda ki yazımın anlaşılması biraz zor olabilir,resimlerlede örneklendirmek isterim...

Bakınız,downhill kadro ( eski bisikletim :D )
(link)

Bakınız Aynı markanın freeride modeli...
(link)

Bakınız buda 4x modeli...
(link)

Buda son olarak Street/Dirt jump modeli...

(link)

(link)

iyi forumlar :)

HikmetTaha

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Scott
Sabit kadrolu bisikletlere dj,urban,street,c trial , pump track gibi tabir edildiğini gördüm ,birde hardtail gibi tanımlanır . bir çok büyük marka nın web sitelerinde sabit kadrolu bir bisiklet modelni fr sınıfında tanıttıkarını görmedim .

Ancak şöyle bişey var Norco markasının sasquach ,manik . gibi modellerine ve transitionun artık üretmediği vargant modeline 200 mm ön süspansiyon kullanmaya garanti verdiğini biliyorum ama hiç birinin bu modelleri fr sınıfında tanıttığını görmedim .

fr ve dh full süspansiyonlu etli ağır ( fr dh'den hafif olabilir ) ve çok agresif kullanım için kullanılır .

dh . fr deyipde geotech veya sedona dediğine yanıltıcı oluyor .