De Fietsfabriek (Bisiklet Fabrikası)

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Merhaba,

Size önce bir Japon belgeselinden bahsedeceğim. Bu belgeselin konusu Hollanda'nın Den Haag şehrinde faaliyet gösteren bir Türk bisiklet fabrikası hakkında. Başlangıçta şu aşağıdaki vidyoları ilgiyle izliyorken ilk bölümün sonlarında doğru ailesini ve başörtlü annesinin eski siyah/beyaz fotoğrafını görünce ilgim arttı:

1. Bölüm: (link)
2. Bölüm: (link)
3. Bölüm: (link) (Türkiye'den Türkçe görüntüler var!)

Sonra Türkiye'de, ulusal bir gazete ile de çalışmış firmanın şu sitesine ulaştım: (link)

Bisikletlerin ön taşıyıcı sisteminin değiştirilebilir olması ve çok çeşitli modellerin geliştirilmesi hoşuma gitti. Tabi Hollanda'nın coğrafi özellikleri de bu gelişmenin bir nedeni olsa gerek. İnsanlar günlük kıyafetleri ile bu kadar rahat gezebilmeleri ve hatta çocuklarını taşıyabilmeleri (hamile olanı taktir ettim!) gerçekten hayranlık uyandırıcı.

Japonlar'ın bisiklete verdiği önem ortada. Elbette bu belgeseli biz Türkler hazırlasaydık daha güzel olabilirdi. Ancak firmanın ünü Japonya'ya ulaştıysa bence herkesin haberdar olmalı. Bilmiyorum, forumda daha önce paylaşıldı mı?

Sevgiler, saygılar...

Scudo

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
Helal olsun adam Türkiye'de üretiyor, amsterdama ihraç ediyor. Orada baya bi kitle oluşturmuş. Ancak Türkiye'de satışı olmaması üzdü açıkçası. Böyle bisikletler ülkemizde de alıcı bulabilir. Kişilerin isteklerine göre de bisiklet üretiyorlar sanırım.

Ayrıca size de böyle bir konuyu paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
Düzeltmedir.

Araştırınca buldum (link) sitesi Türkçe siteleridir. Antalya ve Ankara'da olmak üzere iki bayisi vardır.

• Beğen
Tepkiler: Aloha ve ilyasss

Onur Özgün

Aktif Üye
Tepki
59
Bisikletler çok güzel olsa da Türkiye'de kullanım alanları çok düşük malesef. İki tekerli bisikletlerimizi bile sıkıştırırlarken o geniş bisikletlere gidecek yol, park edecek yer bulabileceğimizi sanmıyorum. Delik deşik yollar ile rampaları da ekleyince kullanım alanı iyice düşüyor.

Bisikletten anlamayan Türk halkına satmak yerine, Hollanda çok daha iyi bir tercih olmuş bence bu bisikletler için. Hem yol, hemde insanı çok uygun.

Takdir edilesi Anadolu Kaplanı :)

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Klasik bir tarzı var ve bu bizim bildiğimiz gibi klasik te değil,bisikletlere bakarken kendimi ikinci dünya savaşından hemen sonraki bir Almanya'yı anlatan film izliyor gibi hissettim, Türkiye'de ilgi görmezmiş zaten..
Paylaşım için de teşekkürler...

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
bisiklet modelleri çok güzel kullanışlı fakat çok çok fazla ağır ve fiyatları gerçekten çok fazla.
örneğin cargo tipi bir bisiklet beğendim adam bana 3.000 euro diyince şaştım kaldım.
ben kendim üretmeye kalksam sanayide falan en fazla 1.000 tl ye olur o bisikletler.
çok pahalı türkiye de tutmaz diye düşünüyorum

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
Tüh be, Tallbike yapan ilk türk olma firsatini coktan kacirmisim da haberim yokmus. :D

Helal olsun, adamin hikayesi harika. :harika:

@Emre Alp Özkurt

Bu bisikletlerin fiyati yüksek oluyor, rakipleriyle kiyaslandiginda onlardan daha pahali degil.

burdan cesitli modellerin fiyatlari görülebilir.

(link)

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper