dianamo ile telefon şarj etmek

Scudo

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
neden peki evde elektrik yok mu?

grideniz

Aktif Üye
Tepki
24
bence onlarca km yol gitmen gerekir full şarj etmek için zor durumda kalınmadıkça gerek yok ama bu düzeneği bilmek en zor zamanda altın değerinde bir bilgeye dönüşebilir.

• Beğen
Tepkiler: Resul Yılmaz
Tepki
9
hayır diyelimki uzun yolculuğa çıktın sürekli telefondan foto fln çekiysn şarj btnce takarsın dinamoya o şekilde işini grr.yada geziyosun şarj bitiyo ama işin var telefonla hemen şarj edersin

• Beğen
Tepkiler: Resul Yılmaz

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Bence çok gereksiz, güneş enerjisi ile çalışan şarj cihazları varken.

Tepki
9
gece ne yapacaksın güneş enerjisi işe yaramaz akşam yada yedek batarya alırsın yanına ama o da biterse? sürekli yanında yedek taşımak yerine bunu yaap daha iyi

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Herhalde telefonlar şarj bitmeden önce hem uyarı verirler hemde bu şarj aletlerinin içerisinde 2000 mAh gücünde piller var. Yani güneş gördüğü sürece kendi pilini doldurur tabiki boşsa. Sen gece de taksan telefonun dolar endişe etme.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Sevgili arkadaşlar, arkadaşımızın merakına sahip çıkacağınıza olmaz öyle şey diyorsunuz. Belki yaptığı şeyi geliştirip iyi yerlere varacak kim bilir. Bence bisiklete hoparlör takmaktansa, dinamo ile telefon şarj etmek daha mantıklı.

Şimdi asıl konuya gelecek olursak, bataryaların şarj olması DC akım gereklidir. Dinamolarda ise AC akım üretilir. Yani bunu önce köprü diyotlarla doğrultmamız ve ardından filtre ve regüle devleri kurmamız lazım. Köprü kullanmak şarj süresini yarı yarıya azaltır. Bunları yaptıktan sonra gerilim sınırlandırıcı devresi kurmamız lazım yoksa belli bir hızdan sonra batarya yanar. Telefon bataryası 3,7V 300mA ise 4V 300mA lik bir sınırlandırıcı işimizi görür. 4V olmasının sebebi devre elemanlarından dolayı azda olsa gerilim kaybı yaşanmasıdır. Sorunuz olursa çekinmeden sorun

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Ali Menemen

Şimdi akımı doğrultma konusunda idare edecek bilgim var ancak sınırlandırıcı hakkında hiçbir bilgim yok ve merak alanıma giriyor. Biraz ayrıntı öğrenebilir miyim sınırlandırıcı devre veya cihaz hakkında? Veya açıklayan bir internet adresi?

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Ali Menemen arkadaşımızın yazdığı yoruma katılıyorum. Bahseden var mı diye yorumları okurken Ali bahsetmiş durumu. Gerçi ben sadece AC DC olayını söyleyecektim.

Gerçi kendisi diyot, regülatör falan iyice açmış konuyu.

Gerçi şöylede birşey var. Dinamo olayı pek tercih edilmiyor artık. Tekerleğe değerek güç kaybına neden olduğu için kullanılmayan bir teknoloji. Daha doğrusu tercih edilmeyen. Onun yerine gene bahsedilen güneş enerjisi olayı daha akılcı bir çözüm olabilir gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Serden Us
Sınırlandırıcı bir cihaz değil devredir. Tek doğrultuda bir sınırlandırıcı malesef yok, kullanmak istediğimiz gerilim ve akım değerlerine göre kendimiz tasarlarız. Bunlara regüle devresi de denir. Ben power ledler için regüle devresi tasarlamıştım bunla 3V-350mA lik bir bataryayı şarj edebilirsiniz, beslemeyi maksimum 12V olarak ayarladım, 9V a kadar değerlerde bir sapma olmuyor ama, 9V tan aşağıya inildikçe çıkış gerlimi ve akımı düşüyor:
http://img155.imageshack.us/img155/8540/reglatr.jpg

• Beğen
Tepkiler: S26

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@darkness_
Güneş paneline güneş ışığı yerine normal ışık tutmuştum ölçü aletimde ışık şiddetine göre artış olduğunu gözlemlemiştim. Çok iyi bir güneş paneli kullanırsak, el feneri ışığı, araba ışığı, projektör ışığı gibi ışık kaynaklarında bile gerilim elde edebiliriz. Ama dinamonunda ayrı bir nostaljisi var :)

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
@muhammed safa çetinkaya

telefonu mp3 player olarak kullanıyosanız sureklı kullanıyorsanız sarjı gunluk dayanmıyorsa ve uzun bır turdaysanız harıka bırsey olur :D konuyu acarken hıcmı dusunmedınız ? :D

Tepki
9
abilerimiz açıkladı proje sandığım kadar kolay deilmiş.bu proje olmıcak gibi... herkese teşekkürler yine en iyisi satılan ürünler

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@muhammed safa çetinkaya
Hemen pes etme :) 9V luk pillerle yapılan bir şarj aleti tasarladım, ramazanda yeterli vaktim olursa burda yayımlıcam.

Tepki
5
Şöyle birşey var. Sürekli aynı hızda gidemezsin. Hızın yükselir alçalır hatta bazen durur. Böyle durumlarda telefona gelen enerji dalgalanması bataryanın ömrünü çok kısaltır. Hatta şişmesine patlamasına neden olur.