zincirime kum yapıştı

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar.
Bugün bisikletimle ormanlık bir yolda gezerken zincirime kum yapıştı. Pedal çevirirken ciddi bir şekilde belli oluyor.
Acaba dişliler ve zincire zarar verir mi bu kum tanecikleri?
Ya da nasıl temizleyebilirim? (su tuttuğumda geçmedi)

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ilker ates

özel temızleme spreylerı mevcut basınclı oldukları ıcın cıkarır olmadı meşhur wd40 heryerde satılıyor o sprey ıle temızlıyebılırsın en basıt çare eski bir diş fırçasıyla bır bardak mazot olmadı benzın olmadı alkol yani yağ çözücü bır sıvı ve fırcanın yardımıyla temızlemek ama hangısıyle temızlersen temızle sonrasında hafıf sabunlu su ıle o sıktıgın veya surdugun temızleyıcıyı zıncırın ustunde bırakma kuruduktan sonrada yağlamayı unutma

• Beğen
Tepkiler: ilker ates

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
(link)

şu alet zincir inanılmaz temizliyor. benim zincirde de acaip kum toprak vs parçacıklar vardı ve çok ses yapıyodu şimdi cillop gibi :D türkiyedeki bisikletçilerde de bulabilirsin

• Beğen

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
her temizlikten sonra yağlamayı unutma ;) wd-40 ile diş fırçası vazgeçilmezim korozyona karşı korumadan sağlıyor ardından basınca dayanıklı bir yağ sıkıp fazla yağı bir bez yardımı ile temizle 100-200km götürür kullandığın alan asfalt ise arazidede toz toprağa bağlı ;)

• Beğen

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
benim de özellikle yeni zincirlerde yaşadığım bir sorun. ben tinerle fırçalıyorum, tertemiz oluyor. eğer zincir pratik çıkabilen bir tasarımsa çıkarıp fırçalamak daha etkili oluyor. ondan sonra normal yağlyorum.

• Beğen

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar yeni bir sorum var :)
Acaba Wd-40 kullandıktan sonra yağlamasam olur mu?
Ya da bu yağlama işlemi Wd-40 kullandıktan sonra nasıl yapılır açıklayabilir misiniz?

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
her baklaya 1 damla yağ gelse kafidir...Fazlası sadece etrafa dağılır :)