Normal Ayakkabılara SPD Geliştirmesi

Tacir Tahsilat

Aktif Üye
Tepki
23
Yaklaşık 1 aydır SPD pedala geçmek istiyorum fakat ayakkabıların oldukça pahalı olmasına rağmen pekde güzel görünmemesi canımı sıkıyor. Bisikleti ulaşım amaçlı kullandığımdan genelde bisikleti bir yere bırakıp uzunca bir süre yürüyebiliyorum.
Sorum
Normal ayakkabıyı spd ayakkabıya çeviren var mı?
Yoksa çevirlebilme olasılığı nedir?
Olaya dışarıdan bakınca çokda zor değil gibi göründü bana özellikle halısaha ayakkabısının altına yerleştirileek ufak bir parçayla işlevsel bir ürün ucuz ve kullanışlı olarak üretiebilir.
Bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum.
Git 100 liraya indirimli SPD al demeyin lüften biraz beyin fırtınası yapalım.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
bu pedalların linki varmı acaba bende merak ettım spd den çekınıyorum bu daha mantıklı geldı

Tacir Tahsilat

Aktif Üye
Tepki
23
Bu Toe clip, SPD pedallar kadar pratikmidir acaba?
İnternette biraz bakındım ama pek tatmin edici birşeyler bulamadım.
altına kalleri mi yerleştirip kullanıyoruz? nasıl oluyor.

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
http://movingrightalong.typepad.com/photos/uncategorized/foot_pulling.jpg
bu şekilde kullanılır. kalller sadece spd ayakkabı içindir. görünüşü güzel spd istiyorsanız sidi modellerine bakın. sidi bullet 2 çok güzeldir.beyazını kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Tacir Tahsilat

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
SPD nin amacı ayağı kaller yardımı ile pedala kilitlemek. Bu pedallarda ayak Onur Kahraman'ın koyduğu resimdeki gibi içeri giriyor. Önde bulunan parça ile ayağın öne kayması engelleniyor, kayışlar ile sağa sola kayması engelleniyor.Kayış sıkıldığı zaman geriye olan hareket te kısmen engelleniyor.

Ayakkabılarda herhangi ekstra birşeye gerek yok, normal günlük ayakkabı ile çok rahat kullanılabilir. Şehir içinde ulaşım amaçlı kullanıyorsanız bu pedallar size fazlasıyla yeterli. Ben de ulaşım amaçlı kullandığım bisikletimde spd yerine bunlardan kullanıyorum.

Bu bisikletçilerde sorarak bulabileceğiniz (belki hepsinde yoktur ama sahibi yaşça büyükse mutlaka bir şekilde biryerlerden bulabilir) pahalı olmayan bir parça. Kilitli pedallar olmadan önce bütün yarışçıların kullandığı pedal tipi bu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de Toe Clip benzeri birşey kullanıyorum. Spd kadar olmasa da işe yarıyor. Ayrıca masrafsız bir ürün, 10 lira fiyatı vardı.
İlk mesajdaki soru, benim de uzun süredir düşündüğüm birşeydi. Ama kullanışlı bir ayakkabı yapmak mümkün görünmüyor. Şöyle yani, günlük ayakkabıların tabanı normal şekilde yapılır. Fakat spd uyumlu ayakkabıların taban yapısı pedala yapışmaya, yani basma ve daha çok çekme kuvvetine dayanıklı olarak üretiliyor. Günlük ayakkabı tabanına kal benzeri bir parça eklerseniz ayakkabıdan da olursunuz diye düşünüyorum, taban paramparça olur. Uygun fiyatlı spd araştırmak şu an için en mantıklı çözüm.
Günlük ayakkabıya benzer spd ayakkabılar da var, sadece krampon şeklinde değil tüm ayakkabılar. Bu tarz birşeyler de düşünebilirsiniz:

http://img15.imageshack.us/img15/6712/adidaswsm.jpghttp://www.nsmb.com/assets/images/gear/crankworx08_gear/nike_shoes.jpg

Bu da işin şakası tabii :D

http://img121.imageshack.us/img121/6716/ayakkab2.jpg

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
norrmal ayakkabının tabanı sürüş esnasında binen yüklere dayanamaz.kısa zamanda yırtılır..SPD ayakkabılarının pahalı olmasının sebebide bu zaten..o kuvvetlere dayanabilmesi için pahalı ve özel materyallerden üretiliyor..ucuza bu iş olmaz..olsada güvenlikli olmaz.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Yok ya ben daha yırtıldığını görmedim toe clip le bir ayakkabının. Pedalın üzeri kaymasın diye sivri çıkıntılarla dolu ise o zaman olabilir o ayrı.

Spd lerin tabanlarının sert olmasının sebebi pedala uygulanan gücün daha rijit taban sayesinde direk iletilebilmesi, yoksa birincil amaç dayanıklılık değil.

Ayrıca daha günlük kullanıma uygun görünen spd ayakkabılar olmasına karşın, tabanları sert olduğu için yürümek pek rahat değil. Zaten kaller takır tukur sesler çıkartıyor.

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@ferhat köse

(link) Mağazalarında var.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
toe clip leri kullanmak o kadar kolay değil. spd ler çok daha güvenli. bu devirde şehirde toe clip e bisiklet kullanmak extreme bölgedekilerin harcı. spd lerin şehir için olanlarıda var.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@kayhan

Niye tehlikeli? Kayışları tamamen sıkmaya gerek yok, ayağı hiçbir şekilde çıkartamayacak kadar.

• Beğen

silas

Üye
Tepki
82
Yaklaşık bir buçuk ay önce 150TL'ye Mavic Cruize aldım. Kal ayakkabıya bağlıyken Takır tukur ses çıkarması ve ıslak zeminde kayması haricince herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ayakkabı dışardan gündelik bir ayakkabı gibi görünüyor. Ve kali çıkartıp yerine taban parçasını taktığınızda gerçekten günlük bir spor ayakkabı gibi kullanabiliyorsunuz. Bu ayakkabı ile ilgili daha detaylı bir inceleme yazısı hazırlıyorum ama okul-iş arasında sıkıştığım için henüz tamamlayamadım. tamamlar tamamlamaz görselleriyle birlikte siteye ekleyeceğim.

Ek olarak; diğer bağlantı tipini kullanmadığım için onunla karşılaştırma imkanım yok maalesef.

• Beğen

Serdar's Bike

Aktif Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Fuji
Arkadaşlar, ciddi bir bisikletçinin ilk tercihi kilitli pedal ve buna uygun ayakkabı olmalı. Evet, maliyeti biraz yüksek ama buna değer. Korkmaya da gerek yok, çünkü ciddi şekilde düşmüyorsunuz:) Bu sistemi normal ayakkabı ile de kullanmak isterseniz, plastik aparat kullanabilirsiniz. Kayışlı pedal aparatları eski moda, tehlikeli ve MTB için de uygun değil.

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Ben ikisini de sürekli olarak kullanıyorum, biri birinden daha az veya çok tehlikeli değil.

Kayışlara tehlikeli diyen arkadaşlar niye tehlikeli olduğunu da söylerler ise ilk soruyu soran için daha yapıcı ve açıklayıcı bir cevap vermiş olurlar.

• Beğen

Serdar's Bike

Aktif Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Fuji
@mcanb

Acil bir durumda ayağınızdaki kayışları çıkarmak, kilitli pedalı çıkarmaktan daha zor olduğu için.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@serdarthenever

Pedal çok dişliyse olabilir ama kayışları zaten engelleyecek kadar sıkmaya çok gerek yok. Ayak biraz güçle geri çekildimi çıkıyor genelde. Ama mümkün evet.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
yukarıda resimleri olan ayakkabıları nerede bulabiliriz gundelik kullanım içinde uygun gibi geldide gorunusleri

Tepki
205
Arkadaşlar sabit fikirli olmamak lazım,bende spdye soğuktum hatta ön kaldırayım derken kazada yaptım,fakat belli bir süre sonra ayağınızda spd olduğunu bile unutuyosunuz ayrıca kaza yada tehlike anında kimse ayaklarını geriye çekmez ya sağa-sola yada yukarı kaldırır dediğiniz pedallar daha tehlikeli ben kondisyon bisikletinde bile kolay kolay cıkaramıyorum ayaklarımı dediğiniz pedal turunde...