km saati problemi

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Var; lastiğin dış çevresini ölçmek.

Etrafına ip sarılıp ölçülerek, yeri işaretleyip lastiğin bir turda ne kadar gittiğini ölçerek veya çapını ölçüp 2πr formülüyle hesaplayarak gerekli değere ulaşılır.

abdullah gökduru

Aktif Üye
Tepki
194
km saati sigma ise alırken kutudan çıkan kağıtlarda yazıyordu. jant boyu(26"), lastik genişliği(1.90) gibi değerlerin gösterildiği tablo var. oradaki karşı gelen değeri girerseniz sorun kalmayacaktır. ne de olsa imalatcısı bu işin detayına kadar biliyor. o degerlerin doğruluğu daha kesindir.

Emre Binme

Üye
Tepki
44
@abdullah gökduru

Katılıyorum ben kendi ölçümümde 2150 ölçmüştüm, kitapçıkta da 2149 yazıyordu 700x28 için.

Bu arada kitapçık yanımda, söyleyin lastik ölçünüzü bakayım hemen.

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Yarıçap formülü bazen yanıltabilir. En kesin hesaplama Km saatiniz Km hız modundayken. Latik çevresini ölçmekle olur. Bazen lastik ölçüleri yazıldığıyla uymayabilir bu da 1-2 km lik sapmalara sebep olur.

Lastiğiniz etrafına Serden in dediği gibi bir ip sar ve o ipi ölç gerçek değer odur.

Sigma saatlerin bir ara tablosu ile değerleri arasında fark çıkmıştı ve bir çok kişiyi yanıltmıştı.

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Benim kullandığım model sigma 1106 wireless size tablosu da aşağıdaki gibi , Sigma'lar arasında modelden modele göre tablodaki değerler değişiyor mu bilmiyorum açıkcası fakat soldaki işlemi yaparsanız kendi ölçünüzü bulabilirsiniz.

(link)

Emre Binme

Üye
Tepki
44
@ulas

Bendeki kitapçık 1609 STS cadans, kendi ölçümümle de aradaki fark 1mm. ki fark değil:D sanırım düzeltmişler;)

Bu arada arkadaşım lastik ölçüsünü yazarsa girmesi gereken değeri hala söyleyebilirim;)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@ulas

Evet. Pi sayısını yuvarlayarak aldığımız için, çapı her ne kadar tam doğru da ölçsek genelde yanlış değer veriyor zaten. 4 basamaklı milimetrik hesap olduğu için virgülden sonrası da etkiliyor bulunan değeri.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
arkadaşlar lastiğinize bastığınız hava bile etkiler. 3-5 metrenin hesabını yapmayın , pedallamanıza bakın.

Emre Binme

Üye
Tepki
44
@mustafa9979

Lastiğinizin yanağında mehmet boran beyin eklediği çizelgedeki gibi sayılar olması gerekiyor, dikkatli bakarsanız göreceksiniz;) sonra o sayıyı çizelgeden bulup yanında kırmızı renkle belirtilen rakkamı saatinize girin, işlem tamam olacaktır;)
Atıyorum 28x1.5 ise gireceğiniz rakkam 2224 olmalıdır gibi.