bisikletimizin çalınmaması için bence....

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
sayın tüm arkadaşlar,belki haddim değil,belki de sana mı düştü diyebilirsiniz, haklısınızda.
biz bisiklete gönül vermiş ülkemizdeki bir avuç kişi olarak,bisikletimizin çalınması kadar kötü bir olay yoktur herhalde.
dişimizden tırnağımızdan artırdığımız veya genç kardeşlerimizin belki harçlıklarından biriktirdiği para ile alınan gözümüz gibi baktığımız bisikletimizin çalınması çok büyük bir acı.
benim naçizane iki önerim var.
birincisi: gözümüz gibi baktığımız bisikletimizi evimizin içine koyalım. ayrıca bisikletimizle dışarı çıkarken de park etmeyeceğimiz yerlere gidelim.yani süpermarket,alışveriş merkezi,.... gibi yerlere gitmeyelim.
ikincisi:park edeceğimiz vb. yerlere gideceğimizde ikinci bir bisiklet alıp onunla gidelim.daha ucuz bir bisiklet edinelim.yani üzerinde full deore olmayan,yada full xt hidrolik set olmayan bir bisiklet.mesala boyalı olmayan aliminyum bir kadro üzerine tercihen tourney yada acera aktarıcı ve fren kollu normal bir bisiklet.hem dikkat çekmez, hemde çalınma riski daha da az olur.

böylelikle asıl bisiklete bir şey olmaz.ikinci bisiklete güvenle biner ve de markete vb. gittiğimizde poşet falan daha rahat taşırız.
bende toplam 3 adet bisiklet var.asıl bisiklet yatağımın yanında duruyor,diğer ikisi kapı önünde.içimde rahat bisikletlerde rahat.
ayrıca bisiklet piyasası biraz canlanır,bu işten ekmek yiyenlerde faydalanırlar.şunu hemen belirtiğim,ben sadece bisiklet kullanıcısıyım,bisiklet işleri ile ne benim nede ailemin ticari bir menfaati yoktur.

forumdaki kayıp ve çalıntı konularını üzülerek ve inanın içim burkularak okuyorum.onun içindir ki bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.yazı eleştirilere açık.istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz veya forum yönetimi konuyu kaldırabilir,saygılarımla.

Scudo

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Bence yanlış düşünüyorsunuz..Gelir dağılımından dolayı ikinci bir bisiklete ayrılacak para yük gelebilir insanlara...Bazı kişiler ikinci bisiklete vereceğim parayı kendi bisikletime yatırım yaparım diye düşünebilir..Kimse benim bisikletim çalınmasın esnaf para kazansın diye masrafa girmez..

Bisiklet çaldırmak tabiki kötü birşey..ancak bunlara daha çok dikkatsizlik neden oluyor..markete veya alışveriş merkezine gitmeyin demişsiniz..ancak iki saatlik tanıdığı insana bisikleti binmesi için veren var veya gasp edilen..

yani farklı bisiklet almak avantajından çok dezavantajı olur..

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
Bana kalırsa bazı insanlar daha bir bisiklet almak için bayağı para biriktiriyor.İkinci bisikleti nasıl alsınlar?Zaten ben bisikletimle heryere gidiyorum.Bisikletim pahalı değil.

Ahmet ERTAN

Forum Bağımlısı
Tepki
692
Bisiklet
Scott
yazın için teşşekkürler..ikinçi şıkkı ben kullanıyorum...kısa mesafe ve mahalle arası gezilerde ,alışverişte 150 liralık bisikletimle yapıyorum kafamda rahat oluyor...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Fethi Aktunç

Arkadaşa katılıyorum.

Ben daha çok kilit ve mümkünse alarm takmaya daha sıcak bakıyorum. Tabi yine de dışarda bisikleti bırakırken gözümüzün birini üzerinde bırakmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: timurdigital

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
"...forumdaki kayıp ve çalıntı konularını üzülerek ve inanın içim burkularak okuyorum.onun içindir ki bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim..." diye düşündüğünüz,
İyi niyetiniz ve bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim....

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
çok doğru bir tespit.benim asıl bisikletim odamın balkonunda duruyor.5. katta.birde hurda diyebileceğimiz bir bisikletim var ama iyi iş görüyo.onunla heryere gidip dışarda bırakabiliyorum.

• Beğen

çaylak26

Daimi Üye
Tepki
141
aslında iyi fikir türkiye şartlarında ikinci bir bisiklet zor gerçekten birini bile zor alırken ama 50 liraya bile sehir içi kısa mesafelerde kullanılabilicek ikinci hatta 3.el:D bisikletler var.gerçi bente bir tane var oda 30 yaşında felan:)

• Beğen

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
keşke öğrenci bütçesi 2.ye yetse dostum.para hesaplarına ayırdığım zamanı derslere ayıraydım şimdiye ohoow :D

parçalarını değiştirdim bisikletin evin içine alıp kitliyorum okula felan gidip kitlemektense yürüyorum aklım çok feci kalıyor onda :/

• Beğen

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
Kendi yaptığımı söyleyeyim istedim. bisikletinizi bıracakağınız yer, bırakmak istediğiniz çevredeki en göz önündeki yer olsun. kilidiniz sağlamsa göz önünde onu açmaya çalışmak çok riskli olacağı için denemezler diye düşünüyorum. çocukluğumdan beri böyle yaparım ve 20 yıldır bisiklete binerim hiç bisikletim çalınmadı. umarım bundan sonrada çalınmaz.
İkinci bir yol ise bisikletinizi seri üretimlerden ayıran değiştirilemez şeyler yapmanız. mesela kilidinizi kadronun hep aynı yerine takarsanız orası çok belirgin bir şekilde aşınır (çamur, toz, toprak) ve boyanın çiziğini onarmakla uğraşmaz kimse. Tamam bisikletim cillop gibi dursun, sıfır görünsün güzel fakat çalınması durumunda adam sıfır diye başkasına satarsa sorarım sana nasıl tanırsın cillop gibi seri üretim bisikletini ?

• Beğen
Tepki
62
Hepimizin korktuğu bir konu. Eve geldiğimde eve alıyorum bisikleti. Size tavsiyem benim yaptığım gibi bir motorsiklet kilidi almanız. Benim kullandığım model :

(link)

Ankarada bauhausta falan satılıyor ve gündüz gözüne kimsenin bunu kesebileceğini düşünmüyorum. Hatta hedefi bisiklet çalmak olan birinde bunu kesebilecek bir malzeme olucanı da zannetmiyorum. Sırt çantama atıyorum 2 dk bile bisikletten inicek olsam üşenmeden bağlıyorum.

• Beğen

WiccaTurk

Üye
Tepki
19
abi onlarda boş durmuyo herifler oturup nasıl çalarız diye kafa patlatıyolar ya elimizden geldi,ğince dikkatli olcaz buranın Türkiye olduğunu unutmayalım ...

• Beğen

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
Bende eve sokkuyorum annemle kavga ede ede :) ben bisikletin içine gps çipi koymayı düşünüyorum çalışmalarımız devam ediyor ucuz bişey bulduğum gibi herkezi haberdar edicem böylece bisiklet nerde olursa olsun bulabilicez arabaları takip eden sistem gibi

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
güzel bir konuya değinmişiniz zaten ikinci bir bisiklet mantıklı katılmayan arkadaşlar var üzerinde full deore veya daha üst sistem olan bir bisikleti alan kişi 50 lirayada bir bisiklet alabilir bir ruble parası bir sürü ikinci el uygun fiyatlı bisikletler var zaten arkadaş 100-150 liralık bisikletlerden bahsetmemıs güzel konu teşekkurler...

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
Benim bir arkadaşımda araba direksiyonu kiliti var :) Birde aparat yapmış kadronun üst borusuna kaç kilo kim bilir o kilit.Üşenmeden taşıyor onu =)Zincir falan kesilir belkide o kilit zor :)Ben çoğunlukla güvenliğin gözü önüne koyuyorum alışveriş merkezlerinde.Taksi durakları gibi yerlerde iş görüyor.Çay ocağı olur herhangi bir küçük işletme olur.Şu ana kadar kimse bisikletime bakar mısınız dediğimde hayır demedi.İşimi halledene kadar durdu yanlarında bisikletim hep.Yoldan geçene emanet edilmez fakat işletme sahibine verdiğinizde bisikleti kaçırsa adam işletme hala orda olur :)Şimdi aklıma geldi.Eğer yanımda kilit yoksa cafenin önüne doğru koyuyorum fakat içerden gözükmüyor tabiki bisiklet.O zamanda ön tekerdeki bağlantı çubuğunun vidasını alıyorum yanıma =)Çubuk duruyor.Almaya kalkan olursa zaten 2 pedalda yeri görür :)Sesten insanların tepkisindende bisikletin gitmekte olduğunu anlarsın =)Sırtında bisikletle benden hızlı koşamayacağına göre sorun yok =)

• Beğen

Aydın Akyokus

Forum Bağımlısı
Tepki
418
Bisiklet
Trek
paylaşım için teşekkürler vallaaha bisikletim gelmedi daha ama ev 5. katta zaten onu bu kata kadar çıkaracağım hatta o dam da yer bile ayarladım :) ama çalıştığım yer iş merkezi(avm) bisikletimi otoparka kilitleyip nasıl yukarı çık iş yerine çıkacağımı düşünmeye başladım ...

• Beğen