Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Forumdaki arkdaşlarımızın sıkça sorduğu sorulardan olan bu konu için bir başlıl açarak hem bir sabit kaynak hemde bu konu üzerinde bir fikir yürütme ortamı oluşturmak istedim...

Kadro alırken yada bisiklet alıken bakılması gereken iki önemli ölçü vardır bunlar resimdede belirtilen A ve B ölçüleridir...

Burda A ölçüsü için alınabilecek seçenekler şunlardır ;

BOY (cm) Kadro yüksekliği
155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "
175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "
180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "
185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21 "

B ölçüsü için ise kadrolar zaten orantılı olarak hesaplandığı için sorun çıkmayacaktır ama no name kadrolarda bu değerler önemlidir.

14-15" kadrolarda 49-52cm
15-16" kadrolarda 52-54cm
16-17" kadrolarda 55-58cm
17-18" kadrolarda 58-61cm
18-19" kadrolarda 61-65cm arası olarak değişebilir...

Performans kullanımı tur kullanımı gibi gibi farklı tercihlerde ; Performan için uygun ölçünün 1" ufağı tur ve uzun gezi yolculuklar ve turlar için is 1" büyüğü seçilebilir...

Bunun dışında kalan gidon boğaz uzunlukları ölçüler zamanla denenerek bulunabileceği gibi ayrıca (link)tan da bakılarak uygun ölçüler ayarlanabilir...

NOT: Bu ölçüler Dağ bisikleti seçeneklerine göre verilmiştir. Wrench science sitesinde yol bisikleti içinde hesaplama yapmak mümkündür...

Scudo

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eyvallah bu bilgi iyi oldu. Şu a mesafesiyle ilgili bir sorum var. A mesafesini baz alıyoruz sele borusunu max çizgisine kadar cıkardık, seleye oturduk. Ayagımızın topugunun pedala degmesi gerek degil mi? Ben 15.5 inch bi kadroya oturdugumda topugumla pedal arasında 4 cm bosluk kaldı. Marka trektir. Sele borusuda bontrager. Buna göre ben 15.5 inch olarak uygun buluyorum ancaaak; üst boru mesafesi sanki biraz kısa geldi bana kadroda. Gidonu tuttuğumuzda sırtımızın eğim açısı tahmini kac derece olmalıdır rahat bir sürüş için?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Sele borusu yükseklik ayarı için mutlaka pedalın biri en aşağıdayken, topuğunuz o pedala değmelidir.
Rahat bir sürüş için sırtınızın neredeyse 90 derece dik, kollarınızı uzatmış şekilde kullanım gerekir.

tasdibek

Üye
Tepki
21
İsim
İlker A.
Bisiklet
Kron
Merhaba,
kadro ile alakalı acil bir sorum var:
Boyum 1.74
aldığım kadro 13.5

Kesinlikle tabloya uymuyor. Sizce "idare" edilebilr bir ozellik mi bu yoksa katiyen geri mi vermeliyim????
Tesekkurler

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tasdibek

Abicim çok ufak kadro almışsınız geri verme imkanınız varsa bence boyunuza göre bir kadro seçmelisiniz fakat eğer ki siz bu bisikleti akrobasi, freeride vs. kısaca hareket yapmak için aldıysanız müstesna çünkü hareket yapmak için alınan bisikletler her zaman (zaten dikkatinizi çekmiştir) boyun ölçüsüne göre bir kaç inch daha küçük alınır. Tekrar söylüyorum normal sürüş ve uzun yol gezileri, işe gidip gelme vs. gibi sebeplerden kullanacaksanız kadronun ufaklığı nedeniyle zorluklar ve forumlarda anlatılan diz ağrısı, bel ağrısı vs. gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Saygılarımla bol pedallı günler dilerim.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Link geçersiz... O yüzden buradan sormak durumundayım... 180 cm boya uygun yol bisikletinin ölçüsü ne olmalı?

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Benim boyum 180. Forumda ikinci el bir corratec almayı düşünüyorum. ama bisikletin kadrosu 16 inch. Bir problem çıkarmı acaba? 2 inch daha düşük kadroyu rahatlıkla alabilirmiyim??

• Beğen
Tepkiler: johncena

ertekincan

Üye
Tepki
1
@tasdibek

Benim boyum da 173cm. bisikletimin kadrosu 16'' amoeba scud, bence boyunuz için ideal olan 16'' kadrolardır, 13,5'' kadro bisiklete 9 yaşındaki yeğenim biniyor, ben denedim ama rahat değil, idaresi de zor. Müşteri bulursan sat kurtul, ya da yeğenlerini sevindir....

mhmt

Üye
Tepki
0
bnm acemiliğime geldi boyum 1 71 18 inch sedonda sd 761 aldım çok sinirim bozuldu napaacam

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Daha tecrübeli arkadaşlar ne der bilmiyorum ama, değiştirme şansı yoksa,

-bisiklet üzerinde gelen boğaz parçasını daha kısasıyla değiştirebilirsiniz,

- sele borusu düz olanlardan değilse, düz bir boru kullanabilirsiniz.

Saygılar

• Beğen
Tepkiler: mhmt

ertekincan

Üye
Tepki
1
@tasdibek

Valla kardeş ne desem yalan olur, bu boyda kadroya ancak 12 yaşındaki yeğenim biner, benim boyum 175cm. yeğenimin bisikletini kullanırken iki büklüm oluyom, sen en iyisi bu bisikleti en yakınına hediye et sevinsinler...

sarahma

Üye
Tepki
0
ben seyahat esnasında taşımak için portatif bir bisiklet arıyorum. yani sökülüp takılabilen, az yer kaplayan.. böyle bir bisiklet bulunabiilr mi? tavsiye eder misisniz? kullanımı sağlıklı mıdır?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kaçkar bisiklette Dahon marka bisikletler mevcut... Bu işin dünya markasıdır... Yaklaşık 15-20sn de katlanıp açılabilecek kadar basit mekanizmalıdırlar...

• Beğen
Tepkiler: Kumsal19

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk sayfada ölçüler ile ilgili bir tablo mevcut
kol ve bacak boyunuza ordan karşılaştırabilirsiniz...

Tepki
0
arkadaşlar herkese merhaba
39 yaşındayım forumunuza yeni üye oldum ve çok memnunum.
174 cm boy ve 70 kg a sahibim
2 el yada uygun fiyata sahip yeni bir dağ bisikleti almak istiyorum
hangi özelliklerde olması gerekiyor bu konuda yardımınızı rica ediyorum
kolay gelsin saygılar ve sevgiler