Hidrolik fren mi mekanik fren mi?

Tepki
1
Arkadaşlar ben bir ay kadar önce bir sedona 751 aldım herşeyi tamam ama sadece frenleri şimdilik mekanik...Ne dersiniz mekanik fren yerine hidrolik mi taktırmalıyım...yardımınızı ve bu konu hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben hep v fren kullandım.ama şimdiye kadar gördüğüm tüm disk fren isteyenlerin hayali hidrolik disk frendi.ben hiç mekanik diski öven görmedim.(iyi çalışan mekanik yoktur diye iddam yok onu belirteyim)ama hidroliğin bildiğim özelliği biraz tak unut özelliği olması.rotorlar eskimezse.yoksa hidrolik tüm şartta tutar deniliyo.kullanan yarışçı bi arkadaşım vardı ordan biliyorum.ama ben diskten nedense hep uzak durmusumdur.hidrolik ve mekanik kulanan birisinin yorumu daha etkileyici olur sanırım.iyi forumlar.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Tadındn geçilmez..

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Paran varsa tabiki hidrolik,tartışmasını yapmaya bile gerek yok.Zaten daha önceleri kaç tane konuda söylendi bu.Arazide ve inişlerde kendini hemen belli ediyor ama siz şehir içinde kullanıyorsanız gerek yok bence.Boşuna masraf yapmış olursunuz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hidrolik. marka farketmez. en ucuzu iyi olur. Fren sisteminde disk önemli. diski en az xt seçin. gerisi tektro olabilir.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@kayhan

En ucuzu en iyisidir demek yanlış olur.Özellikle önerdiğiniz gibi farklı kaliper ve farklı marka rotor her zaman olmaz,olsa bile performans düşüşü yaşanır.Ucuz yoldan hidrolik fren almak isterseniz centerlock göbekler için seri dışı Shimano Deore alabilirsiniz,6 vidalı göbek varsa Avid Juicy 3'ler indirime girmeye başladı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Önder Tarım

katılmıyorum rotorların ve kaliperlerin ebatları standarttır. diskin iyi olması yeterlidir.

M.Kaba

Forum Bağımlısı
Tepki
685
ikisininde avantajı dezavantajı var hidrolikte en sevdiğim çamurdada kullansan freni etkilemez alışamadığım nokta ise kitleme 5 yıl mekanik 5 ay hidrolik daha 4 yıl var alışma sürecine

DrKrush

Üye
Tepki
35
Çok iyi bütçen yoksa Avid bb7 mekanik disklere bakmalısın .

EmirhanKarasu

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Bunların ikisini karşılaştırmaya bile gerek yok tabiki hidrolik.. Çalışma şeklinden performansına kadar herşeyi farklıdır mekanik disklerin V frenlerden tek avantajı yağmurda çamurda biraz daha iyi tutması ancak hidrolikde zaten fren koluna uyguladıgınız kuvvetin kat kat fazlası gidiyor kalipere hidrolik tadı veren mekanik disk yok zaten ama ona yakın olan var oda Avid BB7 ancak yinede hidrolik tek seçiminiz olmalı.

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
bence v kullan çok fazla dağda bayırda gezmiyosan başına bela alırsın. al bak ben hidrolik kullanıyorum, yok yağını bulamıyosun, yok ayar tutmuyo, yok hava yaptı, yok yana yattı :D :D yinede sen bilirsin

ecanaksoy

Aktif Üye
Tepki
52
hidrolik istiyorum . Ama maddi açıdan olmuyor . v frende olduğu içinde jantla sorun yaşıyorum son karar mekanik :D

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
@kayhan

Vallahi katılmayabilirsin tabi, ama arkadaş doğru söylüyor... Toplama disk sistemi her zaman olmasa da bazen elde patlar... Hangi markanın kılavuzunu açarsan aç, başka markanın rotoruyla kullanmayın der... Bu arada kaliper ve balata ölçüleri de standart değildir.

Sorunuza gelince,

İnternetteki kaynakların çoğu mekanik diskleri yerden yere vursa da şu an juicy 7 kullanan eski bir mekanik disk kullanıcısı olarak acele etmeyin derim. Ben shimanonun en düşük seri mekanik diskiyle yıllarca mutlu mesut yaşadım (yanlız fren kollarım xtr idi...) ve hala da eski performanslarını beğenirim frenlerimin.

Özetle fikirlerim,

V fren fiyat performans açısından başarılı, nispeten hafif ve güçlü ancak kendi kısıtları var... Bir daha da kolay kolay almam gibi geliyor.

Mekanik disk, çamur ve ıslak havada diskin avantajlarına sahip, jantlarınızı eskitmiyor ve tutmaya devam ediyor, güç diğerlerine göre görece az ancak bakımı ve idamesi -her yerde- v fren kadar kolay... (telli olmasından dolayı...)

Hidrolik disk azıcık kuvvetle bile süper tutuyor, v frene göre ağır, maliyetli...

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Biraz bütçe ile alakalı bi durum mekanik veya hidrolik olması..Yaklaşık 2 sene önce bb7 mekanik disk fren takımı aldım..özellikle v-fren'den sonra çok iyi geldi tutuşundan ve sorun yaratmamasından dolayı çok memnunum..bisikletimi biraz iyileştirme ve hafifletmek amacından dolayı hidrolikle değiştirmeyi düşünüyorum..eğer bütçen musaitse hidrolik derim ancak bütçe konusunda sıkıntın varsa bb7 yeteri kadar tatmin edecektir..

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
753
hidrolik fren'i hiç tavsiye etmiyorum kendim kullanmıyorum ama gözlemlerimden ve karşılaştırmalarım sonucu bunu söylüyorum. yok rotor sorunlu tam ortayı bulamıyor ve vb vb..bir sürü problemler sürekli yolda performans düşüsü yaşadığını düşündüğünde acaba balatalarda kaymamı var mı diye düşünüyorsun..o yüzden boşver ..mekanik disk lerde bu kadar sorun olmuyor.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@eray alper

Profilimden msn adresime ulaşabilirsin ya da buradan da yazabilirsin sorununu.

DrKrush

Üye
Tepki
35
@M.Cilasun Bayülgen

Mekanik disk güç olarak diğerlerine göre az demişsiniz ancak Avid bb7,bb5 lerin gayet iti hidrolikten iyi tuttuklarını söyleyebilirim.(Alt seri bir hidrolikten üst seri bir mekanik iyi dir diye düşünüyorum.AVİD BB7)

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
@DrKrush

BB7 cidden çok iyi bir mekanik fren..sadece hidrolik frenlerin verdiği his başka..alt model bir çok hidrolik frenden daha güçlü..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hidrolik frenler çok bakım ister, ne kadar iyi ayar yapsanızda 1 hafta sonra ayarı bozulur, jant takıp çıkartırken ayarı bozulur. frene jant yokken basınca padlar birbirine yapışır, çok kurcalarsanız hava yapar frenler. bunun gibi bir çok sorun, fakat bu sorunları dikkatli olup frenleri fazla kurcalamazsanız hiç kafanıza takmayın ve alın bütcenize göre bir hidrolik fren keyfinize bakın, hidrolik frenlerdeki yumuşak frenleme ve fren koluna bastığınızda artarak devam eden frenleme gücünün keyfini çıkartın.

mekanik diskler çok sorunlu değildir. hele avid bb7de tek sorun rotor yamulması ve fren teli kopması denebilir. fakat bir mekanik fren ne kadar iyi olursa olsun hidrolik frendeki hassaslığı sağlayamaz.

ben 2 senedir street sürüşü yapıyorum, sedona x11 ile başladım, şuan bisikletimin tüm parçaları değişti fakat sadece selem ve frenlerim değişmedi, bu iki sene içinde sadece bi kere arka frenim servise gitti, o da ben freni ilk aldığım hafta kurcalarken yağını boşalttığım içindi. yakın zamanda değiştireceim frenlerimi ama yetmediği için değil daha fazlasını istediğim için. avid hidrolik frenlerinin el alt modeli olan juicy 3 kullanıyorum, bu fren bile beni tatmin ediyorsa daha üst modellerdeki fren gücünü düşünmek bile heyecanlandırıyor insanı :D