Kola ve gazlı içecekler içmeyin!

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
valla cola yerine taze sıkılmış meyve suyu içseniz daha faydalı

Scudo

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
colanın azı da zarar mış. lisede bir kimya hocamız vardı.en iyi temizlik maddesi koladır diyordu.bir bardak kolanın içine yumurta koyup bekletin bakın ne oluyo demişti de merak ettim gerçi ama hiç denemedim.

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
Kısaca yazılan içerikte görülür ki her şeyden önce coca cola cola özütü adı altında ne kadar gizlenirse gizlensin kokain içermekte hiç gizlenmeden açıkça görüldüğü üzerede yüzde beş oranında alkol içermektedir

kusura bakmayın ama bu tarz bilgilerin büyük kısmı genelde dinci palavrasıdır. bi kutu bira yüzde 5 alkol içerir ve bünyesi alkole çok alışmamış bi insan bi kutu bira ile çakırkeyif olabilir ve alkolün etkisini ziyadesiyle hissedebilir.

kaldı ki insanlar bi oturuşta bi litre kola içiyor ve en ufak bi baş dönmesi bile olmuyor. bu durumda nasıl oluyor da kolada yüzde 5 alkol var diyorlar, aklım almıyor. kaldı ki etil alkolden bahsediyorsunuz, yani insan sağlığına en zararlı alkol çeşitlerinden biri...

kokain maddesi o kadar pahalı bi şey iken nasıl oluyor da her kolanın içine cömertçe koyuyorlar ve halen kola bu kadar ucuz olabiliyor o da ayrı bi konu.

böcek özütüne ise hiç değinmiyeceğim...

sağlığına dikkat etmek isteyen insanlar; lütfen gidip de daha bilimsel yazılar okuyunuz, güvenilir kaynakları olan yazılar olmasına dikkat ediniz.

hele ki yok harun yahya'ymış, yok fethullah gülen'miş, yok islam ya da hristiyan ya da yahudi sitelermiş.. böyle kaynakları varsa o yazının, itibar etmeyiniz.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@emreden

HİÇ ÖNYARGILI DEĞİLSİZİN... DİREKT İSİMLERLE REDETTİNİZ... BU KİŞİLERE KARŞI TEDBİRLİ OLALIM O ZAMAN... ÇOK SAĞOLUN...

• Beğen
Tepkiler: murty

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@nuhcan

rica ederim (!). insanların bu tür cemaat yapılanmalarına ve onların faliyetlerine karşı uyanık olmaları gerekiyor.

bu arada, sizden küçük harfler kullanmanızı isteyeceğim. zira internet ortamında büyük harf bağırma ve küfretme olarak algılanır. bu da eminim ki forum kurallarına aykırı.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@emreden
:rolleyes: Vurrr !!!
Kokain o kadar pahali madde degilmiski ,gecen hafta Hongkong ve Taiwan da satilan Red Bull icerisinde normalin kat kat ustunde cikti bu olay daha yeni 1 hafta once oldu .Madem bilimseliz hadi , o zaman hadi siz bilimsel bir yazi koyun size inanalim ,ben simdi sizin yazdiklariniza niye inanayim ???

Cemaat hakkinda yorum yazmiycam cunku gerek bile yok !!!

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Buda bilimsel kaynak (link)

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@murty

bu konuyu başlatan kişinin verdiği hayali kaynaklardan dolayı zaten bu konunun hiç bi ciddiyeti yok. lakin kokain kullanımı hakkında bilgi isterseniz kaynaklarını verebilirim, fakat ingilizce bilginiz olması gerekiyor bunun için;

Liebowitz, Michael, R. (1983). The Chemistry of Love. Boston: Little, Brown, & Co.

referans (link)'dan alınmıştır.

ayrıca şunu belirtmek isterim: 100 yıl kadar önce kokain her derde deva bi kimyevi madde olarak eczaneciler tarafından neredeyse her hastalıkta veriliyordu hastalara. hatta coca-cola da bu maddeyi kullandı ve isminin de ilk kısmı (coca) kokainden (ingilizce cocain) geliyor. ve o zamanlarda coca-cola serinletmesinin yanında şifa veren bi ilaç olarak da tüketiliyormuş.

fakat 1903 yılından sonra kokain kullanımına son vermiş coca-cola.

günümüzde kokain yapraklarından elde edilen bi türev kullanılmaktadır bu içecek içerisinde. fakat bu yaprak özel bi ayrıştırmadan geçirilerek, moleküler düzeyde tüm kokainden arıtılıyor.

hatta bu işi yapabilen sadece bir tane lisanslı şirket var amerikada. o da coca-cola için çalışıyor.

bilgileri çarptırmadan önce doğrularını öğrenmek gerekiyor

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@murty
verilen linkteki yazıdan alıntı;
Both the Hong Kong Department of Health and Centre for Food Safety said that though the drinks have been detected containing cocaine, trace amounts of cocaine won’t pose health risk on humans.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@emreden
Masallah bilgiyi carpitmamak bu olsa gerek :D
Kendinizle celisiyorsunuz ,az once kokain gibi bir pahali maddenin nasil olurda kolanin icinde oldugunu soruyordunuz ,simdide " 1903 yılından sonra kokain kullanımına son vermiş coca-cola---- su an nasil oluyorda Amerikada lisansli bir sirketi kullaniyor ????:eek: E bu sirket bu kokaini neye katiyor ???? Bu sayede ucuzmu oluyormus???

Yani ne yapmaya calisitiginizi anlayamiyorum ,ardindan olayi ingilizce sorgulayalim diyorsunuz ki daha Turkce anlatamadiniz ,evet madem o kadar cok istiyorsunuz benim icin farketmez Ingilizce, Japonca,Cince,Korece secin secebildiginizi!

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@murty

kokaini gayrimeşru yollardan ihraç edip de kullanmak gerekir, aksi halde zaten yasaktır bu uyuşturucu maddenin kullanımı (belki tıp alanında kullanılıyor olabilir özel izinle, bilemiyeceğim).

coca-cola'nın yaptığı şey kokain maddesini kullanmak değil, kokain bitkisinin yapraklarından elde edilen ve kokainden tamamen arıtılmış türevi kullanmaktır.

yazdığımı tekrar okumanızı ve anlamak için kasmanızı rica edeceğim.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@emreden

Benim kasmama gerek yok sen once benim yazdigim yaziyi monitore gomulmeden iyice bir oku, masallah bu seferde ortaya sunu cikarttin,!
bilmiyceniz :D sey hakkinda bilimsel tezler niye one suruyorsunuz,biraz daha zorlasaniz Dunya uzerindeki uyusturucu ticaretini Coca cola yapiyor diyceksiniz:D:D
Coca cola kokain bitkisinin yapraklarindan uretilen ama kokain olmayan didisinin didisi bir madde yi kullaniyor ??? :D

Cem yilmazin bir esprisi vardi forum kurallarini hesaba katarak soyle diyor " ...tim,tugu nereye dikeyim :D" hesabii :D

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@murty

seviyeli bi bilgi alışverişi yapacağımı umuyordum bu konuda. fakat hayal kırıklığına uğradım açıkcası. daha fazla ayrıntılı bilgi ve kaynakça istiyorsanız lütfen (link)'den bakınız. seviye bu kadar düştükten sonra yazmakta ısrarcı olamayacağım. iyi günler.

başlıktaki gereksiz ileti kalabalığı için kusura bakmasın kimse...

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@emreden

Allah Alllah ,seviyeymis ,ya birak, :mad:
Daha :
Red Bull icerisinde cikan turevin neden Kokain oldugunu sormadim
Gerci Isinize gelmeyince bir "seviye" merakidir alip gidiyor,nede olsa son cirpinislar ,ugurlar ola

BF Okuru

Üye
Tepki
2
konuya boş,gereksiz,cevaplar yazıp mualefet edenler.
şu linklere e bi bakın ondan sonra tekrar mesaj yazın.
(link)
(link)