spd_nin yararı yüzde kaçtır _?_

lemagro

Üye
Tepki
39
1. herkez % " olarak, ne kadar faydası var bunu belirtsin...

2. olarak, hangi marka kullanıyorla faydası var mı _?_

3. pahalı birşeye gerek var mı __?__ ikinci el alsakta olur mu _?_

mekaniğinde bozulacak bir konu var mı _?_ i

Scudo

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1. kesin bir yüzde verilemez ama çok yüksek. hatta spd öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılabilir bisiklet tarihim.
2. shimanonun ucuz modellerini ve wellgo'nun yine çok ucuz modelini kullandıktan sonra pd-m747 aldım. ilk kullandıklarım çamurlu ve tozlu ortamlarda çok sorun çıkardı hatta wellgo olanın klipsleri kopup çıktı kaç kere tehlike atlattım.
3. ikinci el alınabilir ama çok ucuz modellerden uzak durmakta fayda var.

Erdem Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
184
evet bu konuyu ben de çok merak ediyorum bisikletin yarı parası kadar yatırım yapmaya değecek mi acaba?

sebo

Üye
Tepki
39
Exustar 612 ayakkabı ve Exustar E-PM 211 SPD aldım 2 hafta önce.İlk kullanımım.SPD öncesi ve sonrası diye ayırası geliyor insanın.Şiddetle tavsiye edilir.

lemagro

Üye
Tepki
39
konuyu... :D kask tartışmasının olduğu yere taşıyorum...

çünkü tartışma kask konusunu geçtiii... saçma sapan polimikler... :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Minik bir hatirlatma, SPD'nin acilimi Shimano Pedal Dynamics'tir. Yani Shimano'nun kilitli pedallarina SPD denir. Genel adi kilitli pedal. Hos, dilimize yerlesti ama hatirlatmakta yine de fayda var.

Diger yandan, kilitli pedal icin tek bir tabir kullaniyorum. 4 tane eliniz varmis gibi hissediyorsunuz. Bisiklet üzerinde %100 kontrol, pedal cevirirken de fazladan güc! Ama asil sagladigi faydayi, kilitli pedala gectikten 3 ay sonra, il kez düz pedal kullandiginizda anliyorsunuz.

Siddetle tavsiye ederim.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
"Kilitli pedal" gayet güzel bir anlatım. Korumakta fayda var.

1. Sorunun cevanına gelince, bunu % ile ortaya çıkartmak ancak laboratuvar koşullarında olabilir.

2. Kilit mekanizmasına alışkanlıktan dolayı Shimano.

3. Çok pahalı olmasına gerek yok, ama çok ucuz da olmasın. İkinci elde ancak güvendiğiniz kişiden alın.

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
1- Faydasını rasyonel olarak açıklamak pek mümkün değil. Ancak yararlı bir sistem olduğu aşikar.
2- CrankBrothers Egg Beater MXR kullanıyorum. En ucuzu bile Shimano'nun XTR'ından hafif. Gayet basit bir yapısı olduğu için çamur ve tozdan da etkilenmiyor pek.
3- "Pahalı birşey"den çok, hafif ve çıkmaması gereken anda çıkmayan, çıkması gereken anda da çıkan bir pedal almayı uygun buluyorum. Sonuçta bacaklarınızla döndürdüğünüz bir parça, atalet momentinin en çok etkili olduğu yerlerden biri. Gidonda yapılacak hafifletme çalışmasından çok daha etkili. Ayrıca gereksiz bir yerde çıkıp sizi sakatlama olasılığı da düşünülürse, iyi bir ürün kullanım ömrüne ve avantajlarına bakılınca aslında en ucuz üründür.

lemagro

Üye
Tepki
39
ben bugün dura ace kilitli pedal aldım... ... :D 40 TL,

crank brothers ı tanıyorum da, speciliazed satıyor... ucuz be abicim onun fiyatları, aşırı ucuz... amaçları ürün mü satmak caka satmak mı anlamadım, onlara vereceğim parayla, karbon bir komponent alırdım, ben senin yerinde olsam, bilmiyorum, senin kilit sistemi nasıl,
ama benimkine , heralde look tarzı deniliyormuş, ucu üçgen gibi... daha ayakkabı almadım, onu da satan birini bulursam alıcağım... :D

çok hafif dediğin parça kaç gram _?_

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu güzel gidiyo ama herkes sadece pedal almak ucuzmuş diye söylüyo ben kilitli pedala 40-5o lira varipde onu herhangi bir ayakkabı ile kullanamam...
herkes kilitli pedalın fiyatlarını yazıyor birde ona uygun ayakkabımız var ..:)..
lütfen fiyat incelemesi yaparken ayakkabı fiyatınıda ekleyelim..özellikle yeni gececek olan arkadaşlar, işin sadece kilitli pedal alınarak tamamlandığını sanmasınlar..:)...:eek:

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
@lemagro

Sizin aldiginiz 40 YTL`lik Dura Ace nasil bir pedal bilemiyorum. Ancak sifirinin yurtdisi fiyati 200-250 dolar arasi...

Crankbrothers zaten pahali ancak bir o kadar da isciligi ve malzeme bakimindan cok kaliteli bir markadir. Weight weenies denen hafiflik meraklisi bisikletcilerin de tek markasidir. Ozellikle Egg Beater 4ti`dan daha hafif kilitli pedal yok sanirim. Cifti 167 gr, yurtdisi fiyati da 400-500 USD civarinda. En ust seviye toplanan bisikletlerde hep bunu goruyorum.

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Full/13048.jpg

Benim Egg Beater MXR`in cifti 288 gr ve XTR`dan hafif. Yurtdisinda 40-45 dolar. Burda da olsa olsa 45 EUR`dur ki gayet normal.

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Full/13012.jpg

Tabi bunlar MTB pedali... Siz sanirim yol bisikleti icin aldiniz...

lemagro

Üye
Tepki
39
biliyorum ben sıfırının fıyatını :D :D :D işte.. hepte almak istedim. dün gece bir baktım dura ace... :D 50 tl yazıyor... :D gittim bugün saolsun fatih abi sen 40 ver dedi...
ondan başka...

speciliazed 169 yüroluk copm serisini, 99 yüroya indirmiş... :D
bir fark var, yeni modeli taban komple karbon. bunda ise ... eski model oluyor bu, sidi t2 ile bire bir aynı,
sadece kal yeri karbon... :D ayakkabıdan az vardı, inşallah, bana kalır...
herneyse. kısmette yoksa. zaten bana pahalı, ben, kendi nikelarını ma, kal monte etmeyi deniycem şimdilik :p ayakkabı kalmazsa... :D

iyi geceler... sizce hangisi.. exustarın. altı full karbonu vardı. 135 yüru.
isteyen prof biri varsa onu alsın bedava... iyi geceler...

lemagro

Üye
Tepki
39
burda cevap yazarken, msn de kız arkadaşım, sadece arkadaşım ! ama umutluyum ve azimliyim... :D
o da kızıp gitmiş... :( ayıp oldu kıza...
seviyorum heralde onu... belki o da beni seviyordum... :D
yeni bir başlık açalım, bisikletçi aşkları, aşkın kanununu yazalım hep beraber...
:D
heralde gene salak bir şekilde, aşk virüsü içime girdi... :( kahretsin. kanunları ezberledim artık.

bunlar çakmaya benziyor :D şekli hoş deil sanki... birde ayağın ön tarafıyla pedala basmak daha iyi olur heralde, düşüncelerim yarış bisikleti için geçerliii... bunda ayağın orta bölgesiyle heralde basılıyor. kavrayışı sanki daha düşük ikisini de kullanan biri bizi aydınlatırsa iyi olur. yoksa. :D ben 500 dolarlık alette çakma diyip... :D gömecem... :D

iyi geceler... benimkisinin de iki çifti 400 gr ... :) oran orantı olarak, çok faark var gibi...
ama 200 gr yada 300 gr, 2 bardak suya eşittir... :D
benim bisikletim zaten sıska, approximately 8 kilo, ama bence, bisikletin yürüyen takımında ki ağırlık, bunlar. 1 )ayna kol,2) arka aktarıcı (aslında vites etkisiz eleman gibi çünkü vites sabit),
3) zincir. 4) pedal ve ayakkabı 5) komple tekerlerin ağırlığı...
bunlar zen öğretisine göre, ve kuantum fiziğine göre en kaliteli olması gereken malzemeler... :D
ve hafif. :D iyi geceler...
(6.teker kalınlığı 7. teker düzlüğü.)

arkadaşlar, abiler, kardeşler, ablalar, bacılar, ,, ya içimden saymak geldi... muhterem cemaat,
amacım herkez, öncesi ve sonrasını söyleyerek,
kilitli pedalın, kendine göre , ne kadar etkili olduğunu söylemesi, anket ve yorum tarzı. bu şekilde bir sonuca varalım. iyi geceler... son kez...

ben daha kullanmadım, bu nedenle sonucu bilmiyorum...

Veli Bahtiyar

Daimi Üye
Tepki
121
İlk çıktığım kız bisikletim güzel diye benimle çıkmayı kabul etmişti. Görüştüğümüzde benden çok bisikletimle ilgileniyordu. Şimdi felaket . Bazen kız arkadaşımla evdeyken gözüm bisikletime takılıyor. Tabiri caizse mal mal bisikletime bakıyorum. Klasik . "Bisikletini benden çok seviyorsun" muhabbeti var. Olurmu canım diorum ama yalan.

Scot ayakkabılar berbat abi hiç tavsiye etmem almayın. Adamlar test etmedenmi piyasaya sürdüler bilmiyorum. Geçenlerde ağağım pedalda kilitli kaldı. Ayakkabı çok yumuşak, ayağıma kücük gelmesine rağmen , gerektiği gibi ayağımı sarmadığını düşünüyorum. Pedaldan ayağımı çekmek istediğimde kilitten çok yapışkan bir etki yaratıyor. Kötüledim baya ama az daha otobüsün önüne düşüyordum. O kadarda olsun. Bunlar hayati konular.

• Beğen
Tepkiler: bisikletciiii

tobaccoheater

Aktif Üye
Tepki
12
bu bahsettiğiniz scottun hangi modeli. ben de şu an scott alabilirim de. mesajınızdan sonra vaz geçebilirim

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
80 li yıllarda kayışlı sonrasında da hep kilitli pedal kullandım. Kayışlı pedal ile bir kere mazgala girip uçmuştum havada tek ayağımı kurtarabilmiştim, şimdiki sistemler çok daha güvenli ve acil durumda kolayca bisikletten ayrılabiliyorsunuz. SPD ile daha hiç bir tehlike yaşamadım aman nazar değmesin :)

adanus

Üye
Tepki
4
- Kilitli pedalin bir faydasi pedale sadece basarken degil, cekerken de guc uygulamasidir, bu da epey bir kazanc saglar. benim tahminim en az %15 derim, hic de az degil (oran benim sallamam, dogrusu elbette teknik olarak olculebilir ancak, iskembe ile degil di mi).
- ikinci mevzu, pedale 'mecburen' dogru basarsiniz (ayaginizin on-orta kismi ile). bu da normal pedalde olabilecek kayiplari azaltir, verimi azamiye cikartir.
- ucuncusu, daha once soylenmis, kontrol. ayaklar pedale sabitlendigi icin pedal hangi konumda olursa olsun ayaklari ekstradan dengeleme icin kullanmak mumkun.(normal pedali denge icin kullanirken pedalin esasen asagida olmasi gerekir, kilitlide farketmez.)
- kilitli pedal alirken ayakkabi da almak gerektiginden, esas masrafin ayakkabiya gidecegi dusunulebilir. benim onerim -butce kisitlamasi varsa, ki genelde olur) ikisinin fiyatlarinin cok da dengesiz olmamasi. (50ye pedal, 250ye ayakkabi yerine, 100 pedala, 200 ayakkabiya vs.) Neticede gucunuzu uyguladiginiz yer olmasi nedeniyle yorulmaya, asinmaya acik bir yer pedal, vidasinin, metalinin ivirzivirinin saglam (siz pahali diyin :) olmasinda yarar var. bilindik yerden bilindik bir marka-model aliniyorsa, kullanilmis olmasi bence sorun degil. Bu konuda son sozum onemli olanin bisiklete guvenle binmek olmasi, hayatinizi ve sagliginizi riske atmadan neyin nerden kaca alindigi degil, ne kadar eglenildigi, keyif alindigidir onemli olan.
Normalden kilitliye gecip de pisman olan duymadim. Alisma evresinde dikkatli olduktan sonra (dusmeden, ucmadan) vazgecilmezdir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
konuyu tekrardan güncelliyelim. son dönemde spd pedal ayakkabı alan ve fiyatlarını paylaşıp performansa etkilerini söyleyecek olan kimseler var mıdır?