Giant tcr road bike karbon maşalı kadrom

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
http://www.resimkalesi.com/./data/media/56/31102008177.gif

Giant TCR Road Bike Karbon Maşalı kadrom satılıktır. Kadro bana oldukça küçük gelmektedir. Fiyatı ise 500 liradır.

Scudo

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bisiklet hakkında sitede şu bilgiler var:

SIZE:430(XS),465(S),500(M)mm
WEIGHT:8.8kg(500mm)

SIZE : 430, 465, 500mm
WEIGHT : FRAME / 1000g
465mm
FORK / 315g

balım

Üye
Tepki
0
merhaba boyum 1.66 sanırım bu kadro banada kücük gelir.heralde bu konuda bilgisi olan bana bilgi verirse cok memnun olurum teşekkürler.

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Benim boyum 178 ben bisikleti bir süredir rahat rahat kullanıyordum. Bir sorunum da yoktu. Ta ki İstanbul yol bisiklet grubuna katıldım, oradaki arkadaşlarım kadronun bana küçük olduğunu söylediler, bende satmaya karar verdim. Yoksa ban kalsa benim boyuma göre bile bir sorun yaşamıyorum.

McMILLERR

Aktif Üye
Tepki
238
Bisiklet
Trek
@suzunkopru

Bir Road bisiklet için gerçekten küçük bir kadro. MTB olsa sorun olmazdı.

Tepki
20
@balım

Evet kadro gercekten cok kucukmus..Genelde boyu 1.66 olan birisine yol bisikleti olarak 51-53 cm ideal gelecektir.Bu olculerden daha kisa ya da daha uzun bir kadro kullanildiginda sonuc kesinlikle hissedilecektir diye dusunuyorum..Hayirli Satislar..

Tepki
33
@lancearmstrong5339

Bisikletin kadro yapısı klasik geometride olmadığından (örneğin üst boru yere paralel değil) kimi değerler yanıltıcı olabilir. Yani belki 46,5 cm o kadar da küçük değildir. Aynı modele ait olduğunu düşündüğüm bir ölçüm tablosu aşağıdaki linkte yer alıyor:

(link)

Buraya bakacak olursak bisikletin üst boru uzunluğu (D) 53,5 cm, üst borunun yerden yüksekliği ise (H) en kalın lastikler kullanıldığı vakit 29,3 inch, yani 73 cm civarında. Bu veriler ışığında değerlendirilirse bisikletin boyutları daha iyi anlaşılabilir.

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
Bencede arkadaşımızın verdiği linkdeki sitede bulunan ölçüler göz önüne alınırsa kadro daha büyük görünüyor bence satmadan önce iyi hesap yapmak lazım çünkü orta borunun eğik olmasından dolayı 46.5 cm. görünen kadro yüksekliği aslında emin olmamakla birlikte çok daha fazla olabilir düşüncesindeyim,

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Aslında şu kadro boyu olayını hala tam anlayabilmiş değilim. Ben bisiklette çok rahatım, aniden hızlanabiliyorum, kardeşimde kadro boyu bana uygun olan bir bisiklet var ancak o bisiklet benimkisi kadar ani hareket kabiliyetine sahip değil, ben o bisiklette hiç rahat edemiyorum. Alparslan hafta sonu sende bisikleti gördüğünde kadro sana küçükmüş dersen darılırım ha :) . Aslında bende MTB'lerde var ve iksinin de kadrosunu özellikle küçük tercih ederk, sele borusu ve Gidon boynu ile olayı hallettim, MTB'de kadronun küçük olması bana göre daha çok avantajlı. Ancak Yol bisikleti hakkında pek bilgim yok, bu yüzden bilen arkadaşların dediklerine uyalım dedik :)

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
Süleyman kadro bence 46.5 dan daha büyüktür gibime geliyor ama senin boyunda uzunmuş 1.78 fakat kadro boyu hesabını bilen birisi şu üst borudaki eğimi göze alarak kadroyu hesaplamalı bence, bir aksilik olmazsa hafta sonu görüşürüz saygılarımla,
Alp@suzunkopru

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Kadro ölçüsü aslında 52'ye denk geliyormuş. Benim kadro birleşim yeri eğimli olduğundan ölçüsü buna denk geliyormuş.

Tepki
33
Bildiğim kadarıyla bisiklet tekerlerinin yere temas ettiği iki noktanın arası (wheelbase) ne kadar kısa olursa, ani bir şekilde hızlanmak o derece kolaylaşır. Bisikletin sürücünün hareketlerine verdiği karşılığın süresi de bu mesafeyle beraber kısalır. Küçük kadroların bu yönde avantajı vardır.

Tabii işin bir de anatomik yönü ve sele üzerinde geçirilen zaman faktörü var. Eğer sürüş esnasında rahat bir pozisyonda değilsek kısa zaman sonra ağrılar ve tutulmalar başlar.

Bu nedenle -anatomimizin izin verdiği sınırlar dahilinde olmak üzere- bisikletle yapılacak faaliyete göre farklı boylarda kadrolar seçilebilir.

Kendi bisikletim üzerinde birkaç ölçüm yaptım.

İkinci el alırken kadro boyunun 52 cm olduğu belirtilen peugeot bisikletimin üst boru uzunluğu (sele borusu ortasından furş yatağı ortasına dek) 53 cm. Giant bisiklette aynı uzunluk 53,5 cm olarak verilmiş.

Peugeot'da üst borunun (yere paralel) yerden yüksekliği ise 76-77 cm civarında. Giant'ta ise bu yükseklik 73 cm civarında. Bu fark da büyük ihtimalle üst borunun eğimli olmasından kaynaklanıyor.

Benim boyum 168 cm, bacaklarım ve üst gövdem ise birbirine orantılı. Bu durumdayken bisikletimin boyu bana gayet uygun. Bisiklet bacaklarımın arasında, ayakkabı giymiş halde yere basarken, üst borunun varlığı benim için bir tehdit oluşturmuyor ;)

Bu açıdan bakılırsa, 166 cm boyundaki arkadaşımız için bu kadronun küçük kalacağını düşünmüyorum. Üstelik üst boru eğimli olduğu için daha aşağıda kaldığından, (73cm < 76cm) arkadaşın bacakları gövdesine göre kısa bile olsa yine sorun olmaz gibi. Elbette en iyisi imkan varsa deneyip almaktır.

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
süleyman kadronu 52 cm olarak düşünürsen ,aşağıda vereceğim linke girip bacak iç boyu ölçünü verip sana kaç cm. kadro lazım buluruz,bir bakarmısın linke
(link)

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
@suzunkopru
:) :) :) :) ne desem bilmemki, hafta sonu konuşuruz,kolay gelsin