olimpiyatcilar ne yer ?buyrun....

lord

Üye
Tepki
23
cogumuz aldigimiz kalorileri azaltmanin binbir yolunu ararken unlu halterci ZACH SCHLUENDER YETERİ KADAR COK YEDİİNDEN EMİN OLMAK ZORUNDA?
işte bir sporcunun menusu:
saat 8:15---kepekli kahvaltılık gevrek ve sut-yogurt ve muz
saat 9:30 1 litre enerji icecegi ve 5 yumurtali omlet
saat 13:30 tavuklu makarna ve yarim kilo sut
saat 16:00 protein tozlu icecek ve kepekli biskuvi
saat 20:00 ton balikli salata bonfile ve makarna
saat 23:00 protein tozlu icecek
spor yapan arkadaslara onerilir!
saygilar.....

Scudo

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@lord

Dostum zach schluender ne iş yapar? Ben burada bunca mesajı bosunamı attım sence. Ağır siklet şampiyonunun bu menüsü bile hafifmiş yani. Merak etme bundan fazla vardır.

Hiçmi kafan almadı yani bu kadar mesajı. Hayır X sporcu bunu neden yapıyor bunu anlatmanın peşindeyim.

Hurafelerle mucadele edelim diye tonla mesaj attım. Birini okumadınmı.

Dostum gerçekten bu yaptıgın yanlış. Çok büyük hata ediyorsun. Beslenme programları insanların ekonomik durumlarına göre ve çevresel faktörlere bedenlerine yarayıp yaramamasına göre düzenlenir.

Benim de örnek aldıgım bir ton sporcu var ama onların beslenmesi onları ilgilendirir.

Bu saydıkların bisiklet sürücülerine faydadan çok zarar sağlar. Ayrıca beslenme programları Kişiye özel yapılır diye bas bas bağarıyoruz.

HALTERCİ VE BİSİKLETÇİ aynı enerjiyi harcamaz aynı işi yapmaz cunku.

İKİ SPOR BİRBİRİNDEN AYRIDIR.

biri anerobik bir diğeri ise aerobiktir.

Lütfen bilgi hazneni geliştir ve mutlaka bir beslenme uzmanına ve bir psikoloğa danışmalısın.

Forum içerisinde bilgi kirliliği yapmamak adına lutfen böyle kafadan mesajlar yazma. 20 aylık vücut inşaatı (body building) ile uğraşmış olmama rağmen kimseye tutup tam anlamıyla program veremem.

Herkezin bedeni aynı prensiple çalışmıyor ve yazıda bahsettiğiniz sporcu gibi beslenerek sağlıklı olundugunu falanmı sanıyorsun?

lutfen deneyim kazanmadan kulaktan dolma bilgilerle yazılar yazma dostum.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
çok yanlış bir bilgilendirme biçimi... beslenme spor branşına, kişiye, antrenman türüne bile göre yordanan ve herkeste farklı uygulanması gereken çok komplike bir konudur. bu kadar basit değil, değişkenler çok fazla.

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@funq

Halter sporunda kas yıkımı ve yapımı fazla olduğundan, Kolesterol oranı yükselecek, vücuda fazla protein girecek, testosteron seviyeleri yükselecek, bunlar içinde ihtiyaç duyulan.

Kırmızı et ve yumurta.

Bende 2 tam 8 beyaz yumurta yerim sabahları

Mevcut kaslarınızı korumak için ve guclendirmek için Protein ve karbohidrata ihtiyacınız var olay basit.

Ama bisiklet konusu farklı. Nasıl bir beslenme tarzı olmalı orasına bir uzmandan yardım alarak karar vermeliisniz.

Ama benim dusunceme göre gunluk ortlama 3000-3600 kalori alımı gerçekeşmesi gerekir iyi bir bisikletçi için.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Sabahleyin gazetede okumuştum Amerikalı bir yüzücü sabah saat 4.00 da kalkıyor sonra 1.5 saat daha uyuyor ardından tekrar kalkıp bol karbonhidratlı makarna ve pizza yiyormuş ,yani herkesin yediği uyguladığı farklı oluyor,aynı spor dalı altnda yarışan sporcular bile çok çeşitli besin yelpazesine sahip oluyor ,gayet ilginç:)
yani uzmanı bilir ama şu şunu yer de demek bence doğru olmuyor...

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@murty

Bir sporcu beslenmesinin temelini oluşturan karbohidratlar.

(link) hakkındaki bilgiye buradan ulaşabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Rüzgar Yolgezer

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
murty'nin bahsettiği yüzücü aynı yaş grubunda bulunan normal bir yaşam süren insanların günlük ihtiyacı olan 2.000 kalorinin çok daha üzerinde günlük 12.000 kalori ile besleniyor..

(link)

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Murat CER

12.000 kalori oldukça büyük bir rakkam.

Ronnie COLEMAN isimli Mr.Olimpia vücut geliştirme şampiyonunun öğlen yemeğinde 2 tencere makarna yediğini biliyordum. Ayrıca 2 tavuk yiyor.

Gelişmiş kasları formda tutabilmek için daha fazla enerji gerekir. Kas yıkımı olmaması açısından yuksek enerjili beslenme olağandır.

Yüzücü harcadığı efora ve vücudundaki kas dokusunu formda tutmak ve gerek müsabaka-antremanda harcadığı enerji ve bu alacağı enerjiyin doktor kontrolünde gunluk 12.000kalori alımı ön görüldüyse eğer 12.000 kaloriyi alabilir.

Ama sıradan insanların yapması gereken yaşantısının durumuna göre, hareket ve spor aktivitesine göre. Enerji alımını sağlamak.

Hareketsiz bir insan ile hareket eden bir insanın enerji harcama oranı aynı olmaz.

Hareketsiz bir insanın bile yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi açısından ve vücuduna 2500-2700 kalori enerji alması gerekirki yaşamsal faaliyetleri tam anlamıyla devam edebilsin ve metabolizma hızı düşmesin.

Bisiklet sürücülerindede karbohidrat çok önemli gunluk 4500-5000 kalori alımı uzun sürüşler yapan arkadaşlarımızın gerçekten çok enerjik ve daha güçlü olmalarını sağlar.

Tabi planları yapan doktordur mutlaka doktor olmassa olmaz.

Ama en son bana verilen program 3750 kalori enerji içeriyor.

Düşük enerjili beslenmek sonucu bir çeşit eksiklikler doğar ( vitamin, mineral, protein eksikliği, kas dokusu yıkılması, yağ dokusu artması gibi) bu eksiklikler sonucu sorunlar başlar. Vücutta zayıf düşer. Bağaşıklık sistemide zayıflar ve hastalıklara kolay yakalanırız.

saygılar.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
12.000 kalorı ne demek yaa. ben o kısının gunluk harcadıgı - harcayabıldıgı - enerjiyi dusunemıyorum :)
ben en cok gurescıler yıyor dıye bılıyorum..
paylasımlar ıcın tesekkurler

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@tuninger_haa

yukarıda verdiğim haber linkinde haftalık 80km yüzdüğü yazıyor..
artık sen düşün...

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@tuninger_haa

12.000 kalori çok iyi bir sporcu için hiç birşey.

(link)

Fotoğraf bulunamadı.

(link)

Sadece resimler de görüldüğü uzere bu insanlar öğlen yemeğinde sadece 2 Tencere makarna yemek zorunda :)) ayrıca gunde ortalama 2 tavuk ve daha protein kaynaklarına ihtiyacları var. ( Resimlerdeki insanlar steroid kullanıyorlar yani hormon bileşimi doğal yoldan olması zor vücutlar her türlü gelecek tepkiye önlem olarak yazalım buraya)

Vücudunuzdaki kas yapısını korumak için ve arttırmak için iyi beslenmek zorundasınız.

Yüzücü arkadaşın da yaptığı bu. Kendisi antreman esnasında epeyce enerji harcadığı düşünülürse eğer, mevcut rekorlarına yenisini eklemek ve daha iyi performans yakalamak için beslenmesi her an kontrol altında olmak zorunda :)

Öyle kafadan program olmuyor. Domuz diyetine girelim diye bişe yok :)

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

pesimistt

Üye
Tepki
17
ben 12.000 kalorilik yemek yesem bir gün içinde çatlarım heralde ilk kez duyuyom :D

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@Murat CER

Hocam sizin resimlerde Yüzücü örneğine çok uygun olmuş :)

• Beğen
Tepkiler: gokhancan

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Allah bu konuyu (yanlış bile olsa) açandan ve altına değerli bilgileri yazmaya erinmeyen kullarından razı olsun. Ben 1,78 boyundayım ve hiç bir şekilde kesinlikle 62-64kg sınırından inmedim de çıkmadım da...
Amaa aşırı ötesi yemek yiyorum programlı bir şekilde dengesiz beslendiğim halde hiç kilo almıyorum.Formumu korumam çok güzel ama merak ettiğim şeyi sayenizde öğrendim.
KASLAR!!!

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Tech. Türk

Ortalama yüzde 15-20 kadar kısmı besinlerin sindirimi halinde harcanır.

Buna termojenik etki denilir.

12.000 kalori alan bir birey besinlerin sindirilmesi esnasında toplam 2000 kadar kaloriyi harcıyor zaten.

Beslenme planlarına Termojenik etki her zaman eklenir.

saygılar.

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
Ronnie COLEMAN isimli Mr.Olimpia vücut geliştirme şampiyonunun öğlen yemeğinde 2 tencere makarna yediğini biliyordum. Ayrıca 2 tavuk yiyor.
abi halâ gülme krizindeyim:D 2 tencere+2 tavuk :d

• Beğen
Tepkiler: gokhancan

bsr387

Üye
Tepki
25
bi ara smocuların günde 12 tabak pilav yediğini duymuştum. not:sadece duyumdur:D

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
@matrixod

Sİzin kaslardan ziyade sanırım troid bezinin fazla çalışmasından kaynaklanıyor.Boy ve kilo oranınıza göre zayıfsınız gibi geldi bana.Yani kasdan ziyade troid bezinin normalden fazla çalışması.

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
@bsr387

Bende sumocuların gece yatmadan çok fazla lapa pilav yediğini duymuştum.Birde sabah kalktıklarında kahvaltı yapmıyorlarmış.Metabolizma hızlanmaması için.

• Beğen
Tepkiler: bsr387