7-8-9 Ağustos'ta İstanbuldan Ankaraya süreceğim.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@gokhancan

Tempolu kullandığınız zaman laktik asit birikmesi yavaşlar.Yeter ki kendi sınırlarımızı bilelim.
Yani hızlı gideceğim diye kısa süre yüksek performanstansa kullanmaktansa
orta tempoda yarı performansla hem daha geç yoruluruz hem de geç yorulmadan dolayı turumuz planladığımız şekilde biter.
Örneğin Sivas'ta üni. kampüsü şehre 11km. ve dümdüz yol asfaltı muhteşem.
Gece rüzgarsız havada mtb ile ortalama hızım 37 ile ulaştım.Biraz yavaş,biraz hızlı gelmiş olsaydım ortalamanın 37 olabilmesi için düz yolda 65-70 çıkmam gerekirdi yani ort. hız 37 olamazdı.Ama ben 40 ın üzerine çıkmadan ortalamayı 37 tuttum.Yani laktik asit sorunun halledilebiliyor.
Ayrıca son cümlen benim için geçerli değil.
Hala anlayamadım ama... Ben 120-130 kilometre tempolu bir şekilde yol yapınca kendimi dinç hissediyorum bu dinçlik öyle boyuttaki yaptığım yol kadar yapabileceğimi iddia ediyorum.(ki denedim hava kararana kadar yarısını yaptım ve hala dinçtim)
Ben yol yaptıkça açılıyorum.Fakat bir gün sonra bisiklete binersem sorun yok.Binmezsem her yerim ağrıyor. :D

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@ismailscott

450-500 km

bolu dağı çıkılacak

izmit yolu dar ve tehlikeli

2 gün +1 gün istirahat + 3 gün daha

çok zorlamanızı tavsiye etmem. Yüklerle beraber zor oluyor.

Her gün aynı performansı göstermeniz mümkün değil, muhakkak ki düşüş olacak

Arazide yatmaya kalkarsanız Bolu dağından sonra KENELERE dikkat ediniz...

Daha yeni turdan geldim. Aksi halde size katılabilirdim...

İstanbuldan İzmit'e kadar sanayi bölgesi olduğu için hiç tavsiye etmem, insana tad vermiyor. Tavsiyem İzmit'e, hatta sapancaya kadar trenle gidip, oradan yolun tadını çıkarmanız...

• Beğen
Tepkiler: ismailscott

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Öncelikle turunuzda şimdiden başarılar. Deli diyen olumsuz yorumlayan v.s. kişileri takmanıza gerek yok. Sadece ailenizi ikna edip rızalarını alıp yeterince önlem ve ekipman alıp, güzel bir plan ile yapılmayacak tur yok Allah'ın izniyle tabi...

Bir kaç gün önce Eskişehir - Nallıhan - Mudurnu - Abant - Bolu - Düzce - Adapazarı - Bilecik - Eskişehir turunu yaptım. Toplam 560 km. Ancak Boluda 3 gece dinlendim. İlk gün Eskişehir'den Mudurnu'ya tam 175 km pedalladım 17 ortalama ile. ve son 50 km aşırı rüzgara karşıydı. O gün 3 tane 1200 m rakımlı geçitten geçtim. Ancak şu var bu benim ilk uzun turum değil tabiki... O gün 8 km de Mudurnu da pedalladım. Ardından Abant'a 1400 rakımlı yoldan tırmandım. Aynı gün Bolu'ya döndüğümde 75 km olmuştu. Dönüşte de Bolu - Pamukova 160 km 1 gün, pamukova - eskişehir 150 km 1 gün. döndüm. Dönüşte rüzgar benden yanaydı epey. Sanırım bugün turun anlatım ve resimlerini yayınlayacağım. İşinize yarayabilir...

İstanbul - Adapazarı - Düzce arası rüzgar karşıdan olmadığı sürece sizi zorlamayacaktır. Rüzgar faktörü çok önemli. Bolu dağı çıkışını da gözünüzde büyütmeyin. Yolun eğimi fazla değil. 12 km tırmanış ancak rakım 900'e çıkıyor en fazla. Alternatif yolları da araştırın yine de. Bir de yaz diyerek havaya güvenmeyin özellikle Bolu dağının hem kuzeyi hem güneyi gece ve sabah sürpriz yapabilir. Biz Boludan dönerken 13 derece idi hava :Skull-175

@matrixod

Yoruma katılıyorum.

Temponuzu kendi potansiyelinizin sınırlarında kullanarak (molalar dışında) 12 saate yakın pedallayabilirsiniz. Mesafe rüzgar ve yol durumuna göre değişir. Özellikle turun başında bir an önce ulaşayım diye kendinizi zorlamayın.

Uzun tur da en önemli tavsiyem sakın ola sırt çantası kullanmayın. Bagaj ve bagaj çantası edinin Ayak kaslarınızdan önce omuz, sırt ve bel kaslarınız iflas edebilir. :Skull-175 Tecrübeyle sabittir, çok yorucu olur.

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@matrixod

Sizin karıştıdığınız bir nokta var. Bir günde 300-350 km de gidebilirsiniz ama hiç kopmuş bir lif veya menisküs denen bir sorunla karsılaştınızmı?

Laktik asitin kötü birşey oldugunumu dusunuyordunuz.

Laktik asit ve beynin kramp yollama sistemi olmasa insanlar hiç durmadan koşar ve bir şekilde sakatlanırlar zaten :)

Burada bahsedilen konu Oluşacak aşırı sıvı kayıplarıdır ve yolda giderken bacağınıza girecek şiddetli bir Kramp, yokuş cıkarken kopacak bir lif belki sizin butun yazınızı işkenceyede çevirebilirdi.

Bunları neden yazıyorum dostum. Uzun yola cıkmak için önce arkadaşlarımızında anlattığı gibi 3000-4000 km kullanışlar yapmaktır.

Bizim burada hedeflediğimiz şey tam anlamıyla sağlık.

Ultra maraton duzeyinde yolların, örneğin 14.000 kalori harcatan bir eylemin neticesinde bünyenize 20.000 kalori enerji koymak zorundasınız.

20 litre su kaybettiyseniz + 30 litre almalısınız.

Kaybolan mineral takviyelerini yapmalısınız.

Bakın sakatlıkları önlemenin de yolları vardır. Sınırlarımızı çizmek ortalama bir insan gunde 190-200 km gidebilir. Ama bu yolu gidebilmek içinde yuksek antreman gerekiyor.

yani en az bu yolun öncesi buna benzer yollarda antreman yapmak gerek.

Cunku vücut akıllıdır unutmaz. Siz unutursunuz, unutmak istersiniz o unutmaz :)

Saygılar dostum. Kusura bakma kimsenın hevesini kırmaktan ziyade insanları rahatlatma pesindeyim cunku bende yakında 200 veya 270 km yol denemelerine baslıyacam.

saygılar.

Tepki
16
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum.
Dün hasta olmama rağmen bir antrenman yapayım dedim ve Gebzeye gidip gelmeye karar verdim.
Yolu incelemiş olurum düşüncesiyle gebzeyi seçtim.Yola çıkmadan 2 tekeri hava vururken patlattığım için(sibop kökleri kesildi) 11de yola çıkabildim.(Yani sıcağa kaldım)

Gidiş-geliş toplam 130km yol yaptım.Ort 19km.
AMa son 40km'yi bitirebilmek için neler çektim neler.Bunun nedeni bacaklarda yorulma falan değildi.Sırt çantası kullandığım için sırt ve omuz ağrısı ve selenin malum organımı çok çok ağrıtmış olmasıydı ve de iyice rüzgar yemeye başlamış olup ciğerlerimden garip hırıltılar duymuş olmamdı.

Dün gece 23'te yatmama rağmen 13.00da uyanabildim.Hafif baş ve omuz ağrısı var.Ama güneşte kalan yerlerim inanılmaz bir şekilde yanık.

Dolayısıyla henüz uzun yol tecrübem olmamasına rağmen yapabileceğimi gördüm.Ama bu işin değil 3 gün,4 günde bile yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.Havanın rüzgarlı olması durumları beni korkutuyor;çünkü kolay üşütebiliyorum ki zaten 5 gündür üşütmüş bir şekilde hastayım.
İstanbul-ankarayı benim hesabımla 5 günde yapabilirim, en ideal şekilde.Ama bu kadar süre ayıramam ve de hastayım.
Hepinizden özür dileyerek turu iptal ediyorum.

Ama yukarlarda yazılanların boşuna yazılmış olduğunu düşünmeyin, keza çok faydası oldu ve de ilerde yapacağım turlarda hepsine dikkat edeceğim.

Hepinize teşekkürler, saygılar.

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@ismailscott

Geçmiş olsun ve yine de hayırlı olsun mesafe fena değil. Sırtınızda çanta ile o yolu rüzgara karşı gittiyseniz bagaj ile rahatlıkla 160km ve üzeri gidebilirsiniz.

Daha önceki mesajlarımda dediğim gibi kesinlikle sırt çantası ile uzun yola çıkmayın. Hem sırtınızın hava almasını engelleyip daha çok ter tutmasına (bazı özel çantalar ter olayına çözüm getiriyor) ve bel tutulması ağrılarına sebep oluyor, hem ağırlığından dolayı omuz, boyun, bel, sırt ağrılarına, hem de seleye ve selenin size uyguladığı basıncı da artırıyor.

Gezilerde mutlaka kol, boyun, yüz ve ayaklar (kapri v.b. kısa şeyler giyerseniz) için güneş kremi kullanılmalı.

Bir de sürdüğünüz bölgede hava kirliliği ve özellikle trafik yoğunluğundan da kaynaklanan hava kirliliği baş düşmanınız. Vücut aşırı ihtiyaç duyduğu oksijen yerine zehir gibi havayı çektikçe ciğerlerden her türlü ses gelmesi normal. 200 km kirli şehirlerarası yollarda gidileceğine 50 km ormanda sür, bak keyfine. İlla ki uzun yol diyorsan da sabah güneş doğaman 1 saat önce yola çıkmayı dene. Yollar o saatlerde bomboş oluyor ;) Hava da mis gibi serin...

Yeni denemelerini bekliyoruz. İstanbul - Ankara hedefinden önce daha kısa 2-3 günlük gezilerle kendini geliştir bence. ;)

• Beğen
Tepki
16
@eYa

Tura başlasaydım sırt çantası kullanmayacaktım ama heybeyi henüz almadığım için mecbur kalmıştım.
Güneş kremi sürmemek büyük hata oldu.(ders olsun bana ve diğer sürmeden yola çıkmaya niyetlenen arkadaşlara)
Diğer öneriler için de teşekkürler.

Ama şunu belirteyim, tuzladan modaya kadar sahilyolu harika.
İstanbul'daki meşhur bisiklet yolunu da orda görüp orda bisiklet sürmüş olmak da ayrıca keyifliydi.
Görmeyenler kesinlikle gidip orda sürüş yapsınlar.
Kadıköy iskeleye 1km civarında sahil başlıyor ve tuzlaya kadar.Sanırım sonrası da var ama ben yolları bayağı çorba ettim gelirken.

• Beğen
Tepkiler: eYa

beyzade1978

Aktif Üye
Tepki
107
@ismailscott

Sorun değil İsmailcim, sıkıntı yapma ileride performansını ve dayanıklılığını yükselttiğinde uzun tura çıkarsın.. sevgiyle kal

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Beyzade arkadaşımız şunu yazmış.

Sorun değil İsmailcim, sıkıntı yapma ileride performansını ve dayanıklılığını yükselttiğinde uzun tura çıkarsın.

İsmail arkadaşımıza adapazarına kadar ben eşlik edicektim. Bu sizin söylediklerinizi defalarca söyledim.

Sadece performans yükseltmekle kalmıyor. Yolların durumuda cok önemli. Bilmediğiniz yollar size zaman kaybettirir.

Bunun bile antremanını yaptım. Hiç bilmediğim yollarda yol tarifi ala ala yol aldım.

öyle sanıldığı gibi basit değil. Bir yanlış yola sapmanız koskoca bir yokuşla karsılaşmanızı sağlar. 3 defa başınıza gelse en az 2 saatiniz heba olup gidiyor :)

saygılar.

Cevat_Genc

Forum Demirbaşı
Tepki
241
Herkes akla gelebilecek şeyleri yazmış banada bu uzun ve yorucu turunuzda başarılar dilemek kalıyo ;) umarım kazasız belasız atlatırsınız yolculugunuzu... Selametle..!