Ve ölü dirildi, Naif artık yollarda.. (Restorasyon bitti)

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Öncelikle tüm bisikletseverlere selam olsun.

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım (delirdiğim) velespiti gün itibariyle kanlı canlı ayağa kaldırmış durumdayım (yaşasınnnnn!!!)

Bu az biraz konudan bahsetmiştim. Günler geldi geçti, boyalar atıldı, vernikler kurutuldu, parçalar seçildi, bulundu derken bugüne gelebildim. (şükür)

Velespitin ilk halini görelim - ki bu yıkanmış paklanmış halidir (hurdadan çıkma, içler acısı, kulaklarımda hanımın "ne yapacaksın, eve sokmam ben bunuuuu" nidaları)

http://img368.imageshack.us/img368/3244/dscn6044ca4ex7.jpg

Daha iyi bir fikir versin. Buyrun bisiklete yapılan eziyete. Eski sahibi çamurlukları kadroya kaynatmış (vidalamak daha zor tabi!!)

http://img527.imageshack.us/img527/4651/dscn6049vh3tf5.jpg

Neyse bu eziyetleri bir şekilde affettirdim (taşlama, çelik macun, zımpara vs.. ile)

Buyrun NAİF'in fotoğraflarına (NAİF: zarif, kibar..)

Suntour Fren Kolu takılı kesilmiş gidon

http://img389.imageshack.us/img389/5328/gidonjz6.jpg

Aktarma sistemi (arka 18 - ön 38 diş)

http://img356.imageshack.us/img356/7968/drivetraincc7.jpg

Kontra göbek - 18 dişli (aaa kaynak noktaları nereye gitmiş??)

http://img90.imageshack.us/img90/2088/arkagobekkn7.jpg

ve de kanlı canlı NAİF!

http://img90.imageshack.us/img90/5568/velespitcq2.jpg

Güzel oldu, hoş oldu, yolda gidişi gerçekten harika (yarın kısmetse 50 km. kadar işe gidip geleceğim, bakalım nasıl olacak?)

Bir de teşekkür etmek lazım gelir ki, Seda Bisiklet'ten Birol Usta'm.. sağolsun, benim için aradı taradı, parçaları ayarladı, bisikleti dile getirdi. Emeğine sağlık ustam. Bu arada kendisi de 3 vitesli (nexus yada nexawe göbekli bir Raleigh canlandırmaya karar verdi bu velespitin ayağa kalkmış halini gördükten sonra)

Hepinize saygılar, sevgiler.

Ha unutmadan Ediz hocamızda gün itibariyle HERKÜL'ü yollara vurmuş durumda. Kendisi galeriye de bilahare fotolarını atar diye düşünüyorum. Doğum günleri aynı olan bu iki canavara iyi ki doğdun diyor, hepizine tekrar selam ediyorum.

Scudo

maxicef

Daimi Üye
Tepki
219
Kayseri Bi orada Bi burada Temmuzda Türkiy
Tebrik edelim ustalık bu olsa gerek gerçekten kazasız belasız sürüşler dilerim bu güzel bisikletinizle...

• Beğen
Tepkiler: Aydın

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
bu bisikletin yapım aşama konularını izliyordum. gerçekten uğraşa değdi. ellerinize sağlık. yanlız aynakolu güzeldi,değişmesi beni hayal kırıklığına uğrattıi single digit de güzel olmuş.
saygılar

• Beğen

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Aynakol güzeldi ama ne yazık ki üzerindeki kol bağlantıları kamalı tipti (eskiden kullanılan ve kullandıkça kolların yuvalarını genişleten, haliyle laçkalaşan bir sistem.) Tek yaprak uygun aynakol bulmak ta çok güç (uygun vites oranını yakalamak açısından) Çok güzel bir aynakol bulduk ama o da 44'lü çıktı (vites oranı aşırı büyüyecekti.)

Ha tekniğe girdik, unutmayalım, sağolun :)

Bir dakika ya, ne single digiti :) yok öyle birşey, o 92 model (ama kullanılmamış) suntour xc ltd fren kolu :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Abi nerrrdeeeen nereyeeeee...

Maşallah gerçekten çok tatlı olmuş..
VErdiğiniz her emeğe değmiş gerçekten süper olmuş..

Kazasız belasız kullanın inş.

• Beğen

Aziz Mustafa Şahin

Aktif Üye
Tepki
145
Böyle hurdalıktan çıkıpta hayat bulan bulan bisikletler aslında bisiklet ruhunun ölümsüz olduğunun kanıtı. Sizi tebrik ederim .Herkes elindekinin kıymetini bilmeli . :winkenlux

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gerçekten çok "naif" bir bisiklet olmuş. Ancak kadronun son halinden zaten zerafetiyle ilgili ip uçları veriyordu. Güle güle kullanın. Üzerinde çok emek var, görmezden gelmek imkansız...

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
olmaz diyenlere inat çok güzel olmuş keyifli sürüşler

• Beğen

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Aydın, eline sağlık. İlk aşamalarda gelen mesajlardan sonra bir an vaz geçeceğini düşünmüştüm. Vaz geçmediğine sevindim.

Önce eleştiri ve öneriler; Sanırım biraz gezi pozisyonu olmuş. Ama o gidon biraz alçalırsa çok güzel sportif bir görüntü olur. Maşadaki (sanırım) dinamo tutamakları çok gözüme battı, boyadan önce yok edilebilir miş. Senin elin yakında aynakol ve pedalı değiştirir.

Övgüler; Azim. Gri olması çok güzel olmuş, bisikletin tamamı gri/siyah olmuş ve çok güzel görünüyor. Yeşil detaylar da süper olmuş. Gidonu çok beğendim.

• Beğen

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Ellerinize ve emeğinize sağlık, gerçekten cillop gibi olmuş :D .Ayağınızdan pedal eksik olmasın...

• Beğen

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Elinize sağlık, başlangıçta ben dahil birçok kişi olumsuz yaklaşmıştı ama siz azimle bitirdiniz. Güle güle kullanın.

• Beğen

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Gurol hocam fikirlerin icin tesekkurler, sagolasin.

Vazgecme meselesine gelince; acikcasi gelen mesajlar beni hic mi hic uzmedi, moralimi bozmadi, aksine daha da hırslandirdi. Cunku yapacagima inandigim birseyi birakmak hic ama hic huyum degil, mutlaka bitirilmeli, haliyle bugunlere gelindi. Bir de forum ortamlarinda (netteki forumlar adina genel konusuyorum) turlu turlu projeler, turlu turlu fikirler goruyorum, ama bir bakiyorsunuz balon olmus, ortada birsey yok. Velhasil konusmayi seven bir milletiz. Neyse bu isin sosyo/psikolojik kismi

Bisikletin surus pozisyonuyla ilgili henuz bir ayar yapamadim. Dedigim gibi cok fazla binme firsatim olmadi, bugun binerim, duruma gore de ayarlamalari yaparim diyordum, ancak İzmir'de yagmur yagiyor (neyse yagsin da, ben binmeyivereyim, problem degil)

Dinamo tutamaklari demissin, sorma ustadim, en cok o noktalarda muallakta kaldim. Kessem mi, kesmesem mi diye elli kere düsündüm. Sonra "gidon darligi" aklima takildi, gidona pek birsey takilamaz malum bu halde, ben de o tutamaga minik bir lamba takarim dedim soyle uygun birsey ve oyle de biraktim. Hos cok kafami bozarsa hala da kesebilirim yani :)

Aynakol simdilik oyle oldu, pedalı da kontra sisteme tekrar alışmam gerek, dolayisiyla wellgo marka idareten bir platform pedali takiverdim (çocukluk alışkanlıklarına geri dönülmeli yani :) Sonrasında spd'leri takacağım.

Renk kombinasyonu benim de hosuma gitti. Dün gece bir sandalye atıp izlemedigim kaldi velespiti :) Selamlar, saygılar..

Süleyman Onur Dülger

Forum Bağımlısı
Tepki
487
mükemmel olmuş rengi falan süper kazazıs belasız sürüşler.
bu bisikletle 50 km birşey sayılmaz bence:)

• Beğen

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Super tek kelime ile süper. Adıda tam olmuş hani. Allah kazadan beladan uzak nice sürüşler versin.

• Beğen

Berkay Benli

Daimi Üye
Tepki
235
Aydın Abi,

Gerçekten çok hoş ve sade bir bisiklet olmuş.

Ayrıca insanın kendi emeği olunca kullanması ayrı bir zevkli oluyor...

Güle güle kullan...

• Beğen

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Ellerinize sağlık. Bu tarz çalışmaları gördükçe benim de bisiklet diriltme arzum uyanıyor içimde...

• Beğen

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Çok sade ve hoş olmuş.Tekrar yollara dönmesi çok iyi.Hayırlı olsun.

• Beğen

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Restore edilmiş klasik için tebrik ederim.
Hem azmin hem de bisiklet sevgisinin bir örneği olmuş.
Ayrıca böyle tarz sahibi bisikletleri görünce camiamızın kalabalıklığını hissediyorum.
Çünkü ne kadar aykırı/kişisel bisiklet, o kadar fazla bisikletsever demektir.

• Beğen

yumi

Üye
Tepki
2
ben de ölü demiyelim de yarı canlı bir beldesanı dirilttim ama binmeye kıyamıyorum 2 ay oldu evde yatıyor havalar düzelsin diye bekliyorum valla insan kendi böyle uğraşınca eserin yeri çok farklı oluyo tabii

• Beğen