80 Yaşında Türkiye Turu.

praetor

Üye
Tepki
78
1927 Tokat doğumlu Faruk Amca, emekli beden eğitimi öğretmeni aynı zamanda Edirne'de Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde de bulunmuş. Birçok şehir gezmiş meslek hayatı boyunca ama onu en çok gezdiren bisiklet sevdası olmuş. Bisiklet turlarına 1958 yılında başlamış, "İngiliz malıydı" dediği bisikletiyle. Bütün Türkiye'yi gezmiş dolaşmış. Türkiye'yi bitirdikten sonra güney ve kuzey olmak üzere iki Avrupa turu yapmış ve 12 ülkede pedal çevirmiş (Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Yugoslavya, Bulgaristan ). Bütün Avrupa'yı tek vitesli bisikletiyle gezmiş, bilmiyorum bunu hayal edebilir misiniz? Şimdi ise çok seneler önce Ankara'dan ikinci el aldığı bir Trek kullanıyor. Binlerce kilometre pedal çevirmesine rağmen henüz bisikletinin hiçbir parçasını değiştirmemiş.
http://www.mtbtr.com/uploads/1162Z2.JPG
Faruk Amca artık pedala doğayı katledenleri protesto amacıyla basıyor. Üstelik sadece pedal çevirmekle kalmayıp, gittiği yerlerde okullarda konuşmalar yapıp, çocukları bilinçlendiriyor, yerel yönetimlerle konuşup sorunlara çare arıyor. Her ne kadar bazı basın yayın organlarında birkaç haberi yayınlanmışsa da benim onu görmeden önce ondan haberim yoktu ve çoğumuzun benim gibi olduğunu düşünüyorum.
http://www.mtbtr.com/uploads/1162Z4.JPG
Bütün turcuların bisikletlerinin üzerine sloganlar yazıp halkın dikkatini çekmelerini istiyor, her bisiklet sever gibi o da bisiklet yollarının olmayışından dert yanıyor ve Küçükçekmece Belediyesinin çocukların okula bisikletle gidebilmesi için yollar yapıp bunu teşvik etmesini örnek gösteriyor.
http://www.mtbtr.com/uploads/1162Z5.JPG
Faruk Amcayla Tekirdağ’da karşılaştım. Şu anda Türkiye turunun son bölümünü tamamlamak üzere Trakya’da pedal çeviriyor. Ellerinden öpüyoruz…

Scudo

mesut...

Üye
Tepki
21
helal olsun sana faruk amca , ulaşmışsın tekirdağa.
daha önce bende ist-ataköyde karşılaşmıştım vede yazmıştım.
çok imrendim çook.
faruk amcanın dediği gibi, DOĞA ÖLÜRSE SENDE ÖLÜRSÜN.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
"Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Yugoslavya, Bulgaristan" şeklinde geniş bir bisikletli Avrupa turu benimde idealim.

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
wallahi tebrik etmek onemli,

darisi basimiza

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Söyleyecek kelime bulamıyorum. Bu amcayı bizim foruma üye etsek, biraz tecrübe ve bilgisinden faydalansak...

Bisiklet sporu için Kendime yaş sınırı koymak istemiyorum ama bu amca ufkumu genişletti.

Demek ki, Allah ömür ve sıhhat verdiği müddetçe bu spor yapılabilir...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Süper birisi olduğu her yerde yazan yazılardan belli. Faruk Amca'yı birgün biryerlerde görürsem ellerinden öpücem. Allah rüzgarını bol etsin, bacaklarına kuvvet versin. Yolun Açık Olsun...

Sevgiler...

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Vay be ağzımız açık okuduk...

Hay maşallah amcama... Tek vitesli bisikletle dünyayı gezmiş biz de her geçen gün bisikletten gram atıcaz diye dünya para sayıyoruz.

Bakın bakın da utanın, insan isteyince neler yapabiliyor... (Sözüm yarışçılara değil)

İnşallah teevizyonda görme imkanımız olur kendisini zira vermeye çalıştığı msjlar çok anlamlı... Bir gün bir yerlerde de karşılaşırsam değmeyin keyfime...

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerçekten büyük bir zevkle okudum ve amcanın resimlerine tekrar tekrar baktım. Kendisini yürekten tebrik eder önünde saygıyla eğilirim. Allah kendisine uzun ömür, sağlık ve sıhhat versin.

• Beğen
Tepkiler: keremkeke

necod

Daimi Üye
Tepki
180
olay budur bisiklet sevdası böyle birşey sağlık sıhhat esenliler dilerim pedalına kuvvet

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Malum. Bisiklet değil üstündeki önemli.

Eski ustaların dediği gibi:

Elinde ne malzeme olduğu değil. Senin o malzeme ile ne yaptığın önem taşır.

Darısı başımıza. Yürekten kutluyorum.

tolerans

Üye
Tepki
2
http://7.download-3.files-upload.com/100/2007/11/09/19-30/126003/Foto(072).jpg

Sevgili Faruk Öğretmenim ile bu gün (09/11/2007 ) Pınarhisar İlçesinde karşılaştım Bir süreliğine misafirim oldu. Sonra yoluna devam etti.
Bu yaşta bu azim ve bu duyarllık.. İmrenmemek elde değil..
Yolun Açık olsun sevgili öğretmenim....
http://4.download-3.files-upload.com/100/2007/11/09/19-40/126003/Foto(076).jpg

kaptan vural 74

Daimi Üye
Tepki
354
Bisiklet
Trek
valla amcam kızmış haklıda aynen katılıyorum bu protestoyu yaptığı için teşekkür ediyor saygı duyuyorum bende onun yaşına gelince bisikletimle aynısını yapıcam..

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Helal olsun böyle amcalar bizlere örnek teşkil etmeli. bunlardan ders almalıyız. Doğa adına vatan millet adın güzel bi protesto mesela. bu sıralar şehitlerimiz anısına bisikletimizin ön gidonuna asılabilcek türden güzel şekilde çamurlanmaması içinde plastik naylonla kaplanmış küçük ebatta türk bayrakları satılabilir aslında...

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

emrullah

Forum Demirbaşı
Tepki
238
tek kelime ile baş tacısın faruk hocam helal sana.

irfancan

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bence Faruk amcanın hem ellerini öpmeli hemde sonsuz teşekkürler etmeli sadece pedal basmamış aynı zamanda hepimizi ve geleceğimizi düşünmüş