Trakya Turu : Kıyıköy - Vize

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Trakya Turu'nda son gün - 1 Temmuz 2005 Cuma

İğneada - Kıyıköy gezisinin sonunda turun son gününü yaklaşık bir ay sonra yazabileceğimi açıklamıştım… Eşimin doğum yeri olan İnebolu'da bir ay kaldık diyeceğim ama, aslında ben tabii ki yollardaydım…

Her zaman ki tur arkadaşım Necati Bey'le daha İstanbul'dayken sözleşmiştik… Necati Bey geçen yıl yağmur yüzünden İnebolu'da yarım bıraktığı Karadeniz turunu, bu yıl kesinlikle tamamlamaya kararlıydı… Ne yapalım biz de eşlik edelim dedik ve Karadeniz turunu birlikte pedallayarak Sarp'a kadar gittik…

Neyse, şimdi önceki turumuz Trakya Turu'nun son bölümünü yazıyorum… Yetiştirebilirsem, yarından itibaren de Karadeniz Turu'nu yazmaya başlayacağım…

Bir önceki gün, Sarpdere köyünden yola çıkarak Gökyaka ve Kıyıköy'e ulaşmıştık… Şimdi rotamız yine anayoldan değil de, dağ yollarından geçerek Vize...

Kıyıköy'e girerken inişli çıkışlı ama virajsız yollarda sürat yaptığımızı yazmıştım… Ancak o yazıda vitesleri nasıl kullandığımı yazarken hata yapmışım… Doğrusu, zinciri önde en büyük, arkada en küçük dişliye geçiriyorum…

Yokuş inerken bu viteslerde bisikletin hızı pedal çevirerek 50'li km'lere çıkıyor… Karşı rampayı da aynı viteslerle pedal basarak tırmanıyorum… Bisiklet 50'li km'lerden yavaş yavaş 20'li km'lere düşünceye kadar, rampa da bitiyor… Yine iniş, yine rampa derken bu parkuru çok keyifli geçirmiştik…

Cahit Hoca, yüksek çözünürlüklü makinasıyla bu görüntüleri çok iyi yakalamış… Bu arada benim de fotoğraf makinamın hafıza kartı doldu ve Kıyıköy'de çektiğim resimleri CD'ye aktarmak mümkün olamadı…

Sabah kahvaltıdan sonra, yola çıkıyoruz… Ama yola çıkmadan önce, bu sefer Kıyıköy'ün balıkçı barınağı tarafına değil de, batı kesimine yöneliyoruz… Yine harika bir manzarayla karşılaşıyoruz. Pabuç Dere'sinin denizle buluştuğu yer… Arka planda da Istranca Dağları'nın suyunu İstanbul için biriktiren baraj gölü görünüyor…

Birkaç fotoğraf aldıktan sonra, saat 09:20'de tekrar yola çıkıyoruz… Yukarıda bahsettiğim inişli çıkışlı yollardan 5,5 km kadar gittikten sonra, Aksicim sapağına geliyoruz ve ana yoldan ayrılıyoruz… Ancak, dün akşam ki performansı sabah sabah sergileyemedik… Sanıyorum, dün bize biraz da rüzgar yardım ediyordu…

Kısa ama, hatırı sayılır bir inişten sonra bir göletin yanında duruyoruz… Artık resimleri Cahit Hoca çekiyor… Birkaç fotoğraf aldıktan sonra yine yollardayız... Ama tırmanışlar da başlıyor… Sıcak havada yavaş yavaş hiç acele etmeden tırmanışımızı sürdürüyoruz… Her tırmanışın ardından sonraki inişler de bize ilaç gibi geliyor…

Bu arada derelere bakıyoruz, tertemiz… Cahit Hoca, benim gibi sadece yol resmi, tabela resmi çekmiyor… Objektifini çiçeklerden, böceklerden sonra şimdi de derelere kaydırıyor…

Bahsettiğim derenin hemen yakınındaki bir alabalık çiftliğini görünce, içeriye dalıyoruz… Buradan akan suya kurulan bir jeneratör dikkatimizi çekiyor… Sonra alabalık havuzlarına bakıyoruz… Sahibi Giresunlu; Giresun'dan buraya gelmiş, bu işi kurmuş…

Yöre halkı toprakla uğraştığı için, balıkçılıkla uğraşmak herhalde akıllarından bile geçmemiştir… Adam bu arada Cahit Hoca ile bana, birer kiloluk bal da satmayı başardı… Cam kavanozları, onca yükümüze rağmen çantalarımıza yerleştirdik… Tekrar tırmanırken, balık çiftliğini bir de tepeden görüntüledik…

17. km'de Balkaya köyüne geliyoruz… Saat 11:20… Ancak yol inşaatı var… Yola zift dökmüşler… Mümkün olduğu kadar yolun kenarından gittiğimiz halde, bisikletlerimiz, ayaklarımız zift içinde kalıyor… Bisikletin lastikleri yerdeki tüm küçük taşları topluyor… Sonradan İstanbul'da bu taşları temizlemek için hayli uğraştım...

Balkaya köyünde biraz mola veriyoruz… Köylüler 10 km daha yol inşaatı olduğunu söylüyorlar… Yola mıcır yaymışlar, çok yavaş gitmemizi söylüyorlar… Zaten hızlı gidemiyoruz ki… Bisikletin lastikleri mıcıra gömülüyor, zaman zaman da dengemizi bozuyor… Düşmemek için bisikletin üzerinde cambazlık yapıyoruz…

Bu 10 km bitmek bilmiyor. Hava çok sıcak… Mıcırlı yolda bir de hafif bir çıkış ve iniş yapıyoruz…

Ve ana yol görünüyor… Görünüyor ama, yol yine bizi tırmandırıyor… Tepeye ulaştığımızda, çok uzaktan geziye ilk başladığımız gün önünden geçtiğimiz Hamitabat Elektrik Üretim Santralı'nın bacalarını görüyoruz…

Yol aşağıya doğru uzun bir inişle Vize'ye doğru iniyor… Şimdi üçümüz de aşağıya doğru adeta uçuyoruz… Cahit Hoca, inişe başlarken arkamızdan birkaç fotoğraf çekmiş…

Aşağıya indiğimizde Cahit Hoca 74 km, Necati Bey'in de 63 km hız yaptığını öğreniyorum… Ben daha temkinli inmişim, benim km 59…

Vize'ye kadar 38,5 km yol yapmışız. Saat 14:10…

Hemen bir lokantaya giriyoruz, karnımızı doyuruyoruz… Necati Bey, namaza gidiyor… Aslında programımız hep birlikte Cahit Hoca'yı evine bırakmak için Lüleburgaz'a gitmekti… Ama İstanbul'a giden otobüsleri görünce, derler ya; yoldan çıkıyoruz…

İstanbul'a gidecek otobüs 15:40'da ve kalkmasına 5 dakika var… Şoför bir dakika bile bekleyemem diyor… Alelacele bisiketlerin ön tekerleklerini söktüğümüz gibi, bagaja yerleştiriyoruz ve kendimizi 1-2 numarada İstanbul'a dönerken buluveriyoruz…

Ve Trakya turumuz da sona eriyor... Ancak Cahit Hoca, Trakya'da daha gezilecek çok yerin olduğunu söylüyor... Ama Hanım da artık bu bisiklet işine pek de hoşgörü ile bakmamaya başladı...

Trakya Turu :
6. gün (Son gün) : 1 Temmuz 2005 Cuma

Kıyıköy - Vize

Kıyıköy'den çıkış : 09:20
Vize'ye varış : 14:10
Yapılan km : 38,5 km
Bisiklet üzerinde geçen süre : 3:18:00
En yüksek hız : 59 km/saat
Ortlama hız : 12,95 km/saat

Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ilk baştaki resme hayran kaldım..süleyman abi artık senin gezilerine yapacak yorum bulamıyorum.."süper" mi desem.. "mükemmel" mi desem...yada en iyisi "senin gezilerini kiskanıyorum" diyim anlarsın artık gezinin en kadar güzel olduğunu...:) ayaklarıza sağlık...

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Teşekkürler Çağatay... O resim keşke canlı olsaydı... Bisikletler sanki yukarıya doğru kayıyordu...

Admin

Yönetim Kurulu
Tepki
2.903
süleyman bey ellerinize sağlık.gerçekten harikasınız..paylaşımınız için çok tşk ler..

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Tebrikler, gerçektende çok istediğim halde bir türlü fırsat bulamadığım türde gezilerinizi imrenerek takip ediyorum. Ülkemiz insanlarına doğa ve tabiat sevgisi adına çok şeyler ifade eden hatta öncülük ve rehberlik eden bu aktivitelerinizin ve yazılarınızın devamını diliyorum.

T

Tuğrul

Misafir
Herzaman ki gibi mükemmel .Ama yağmur yok :( siz yağmursuz gidemezsiniz ki :D :D :D

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Tuğrul bey, hiç yağmursuz olur mu?.. Trakya Turu'nun 3. günü sabahı yağmurla uyanmış, çadırın içinde 4 saat mahsur kalmıştık...

(link)

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

Selamlar!!! yazılardan ve fotoğraflardan gerçekten çok etkilendim. Biz de Temmuz başında Orta Karadeniz turu yapmıştık. Ilgaz-Kastamonu-Daday-Azdavay-Pınarbaşı-Eflani-Safranbolu-Yenice-Zonguldak
Orta ve Batı Karadeniz'in doğuya göre çok da fazla iyi olmadığı görüşü halk arasında yaygındır. Fakat bu çok yanlış bir düşünce. Doğu Karadeniz'i görmek henüz kısmet olmadı ama orta ve batı da söylenenin aksine çok güzel. Sanırım rotaları değişebiliriz sizlerle :) ben geçtiğim bu rotayı birer doğa hayranı olan sizlere şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle Daday-Azdavay arasındaki Ballıdağ, !Pınarbaşı! Varla(Valla) Kanyonu, Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Ilgarini Mağarası, !Yenice! Şeker Kanyonu. Özellikle Yenice Belediye Başkanı bizlere çok misafirperver davrandı. Kamp attığımız yere geldi. Kanyon gezintisi için araç tahsis etti, giderken yemek vermek istedi fakat zamanımız yoktu. Bizi kapılara kadar karşıladı... vb.
Zaten bunlar verdiğim linkteki notlarda ayrıntılı yazıyor. Sizlerin de Doğu Karadeniz taraflarında şiddetle tavsiye ettiğiniz yerleri öğrenebilirmiyim?

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Merhaba...

Dosyayı nihayet yüklemeyi başardım... Çok güzel bir gezi olmuş... Benim eşim İnebolu'lu olduğu için Kastamonu çevresini ben de çok gezdim. Bu yaz Kastamonu - İnebolu, birbaşka gün de İnebolu - Cide arasını kat ettim... Ardından İnebolu'dan yola çıkarak her zamanki tur arkadaşım Necati Bey'le doğuya doğru giderek Sarp yolculuğunu gerçekleştirdim...

Bu yaz planladığım, ama gerçekleştiremediğim gezi planımda, kısmen de olsa sizin yaptığınız rota da vardı... Ben İnebolu'dan bisikleti minibüse yükleyerek Seydiler'e gidecek, Seydiler'den pedallayarak bir günde Ağlı - Azdavay yoluyla Cide'ye ulaşacaktım... Ancak, eşim sonunda isyan etti... Çünkü kızımla birlikte onları kayınpederin evine bıraktım ve adeta onları orada unutarak yollara düştüm... Artık gelecek yaz sizin yaptığınız turu muhakkak gerçekleştirmeğe çalışacağım...

Karadeniz turuna biz yine İnebolu'dan başladık. Sahilden yol Yakakent yakınlarına kadar çok inişli çıkışlı... 6 km'lik tırmanışlar, ardından uzun inişler... Ama Yakakent'ten sonra yol bir iki istisna dışında Sarp'a kadar dümdüz... Ama biz Necati Bey'le Rize'den sonra Ayder Yaylasına'a da çıktık... Tabii orası yüksek olduğu için yol bizi tatlı tatlı tırmandırdı... Ayder yaylasına muhakkak çıkmanızı tavsiye ediyorum...

Bu turu yapacaksanız pasaportunuzu da muhakkak yanınıza alın... Beimkinin yenilenmesi gerekiyordu. Yaptırmadan yola çıktım... Necati Bey'in pasaportunda sorun olmadığı için , Sarp Sınır Kapısı'ndan çıktı ve Batum'a kadar gitti... Vize istenmiyor...

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Yazınızda, Safranbolu’da bir bayan ve erkek iki Hollandalı’yla tanıştığınızı okudum... Biz de Helaldı'dan çıktıktan sonra iki Hollandalı ile karşılaştık... Onlar da, bize gördüğümüz ilk Türk bisikletçilersiniz demişlerdi...

Resimlerini ekliyorum, bakalım aynı kişiler mi?..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yoo hayır aynı kişi değillerdi. Umarım biz de seneye sizlerin geçtiği yerleri ziyaret edebiliriz. Verdiğniz bilgiler için teşekkürler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
harika olmuş bu geziden haberim vardı ama resimleri yeni gördüm

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Çok teşekkürler... Ben de dakikalarca resimlere bakarak o günleri tekrar yaşamış gibi oldum... Trakya'da daha gidilecek, gezilecek çok yer var... İlkbahara doğru Cahit Hoca'dan haber bekliyorum... Anladığım kadarıyla yöreyi siz de iyi tanıyorsunuz... Umarım Trakya'da yapacağımız turlara siz de katılırsınız...

noktalivirgul

Forum Demirbaşı
Tepki
246
süleyman abi ayağınıza sağlık yazıları okudukça, işi filan bırakıp bisiklete atlayıp gidesim geliyor abi ailecek severek izliyoruz :D :D

Özgür Dilaver

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Kron
Pesss dıyorumm suleyman abii maşallahh..
darısı başımızaa..yazınn inşallahh yaparız boyle bır gezıı.

tesekkurler suleyman abii.

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Çok teşekkürler... Ben de aynı durumdayım... Kış çok uzun sürüyor ve bir aya yakındır bisiklete binemiyorum... Havaların ısınmasını bekliyorum... Tekrar teşekkürler...