El Yapımı Kadrolar

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konuyu biraz yukarlara taşıyalım,

Yeni üyelerimizde bu güzel bisikletleri görsün ler .)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Konuyu yeniden canlandırmak adına...

Sipariş üzerine ve kullanıcıya özel bisikletler üreten bir İtalyan ustanın eserleri... Bu atölyede kadrolar bizzat Marco Bertoletti ve en az kendisi kadar usta 4 yardımcısı tarafından tamamen kullanıcıya özel ölçülerle ve seçeneklerle üretiliyor. Sele borusu ölçüsünden kadronuzun boya işçiliğine kadar herşey size özel...

Bertoletti Z115 çelik kadrosu, ağırlığı 1150 gr. Dedacciai tube. Evet yanlış yok, bu kadro çelik:in:
Bertoletti Spirit çelik kadrosu, ağırlığı 1250gr. Columbus tube.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bu güzel konuyu hayata döndürmek lazım:)

Custom kadro üretimi ve iyi ustalar günümüzde ağırlıklı olarak Avrupa ve Kuzey Amerikadalar ve şu ana kadar konu genel hattıyla buralardaki atolyeleri esas aldı. Ben şimdi sizleri buralardan çook daha uzağa, doğuya götüreceğim. Uzakdoğuda Custom kadro yapımı en az İtalya veya Amerikada ki kadar çılgın düzeyde, özellikle çelik kadrolara olan düşkünlük çok ileri çılgınlık derecesinde.

Durum bu olunca inanılmaz el işçiliği ile üretilen bisikletlerin her ne kadar dikkatimizden kaçsada bu topraklardan çıkması kaçınılmaz oluyor.

Rikulau Uzakdoğuda Tayvan da tamamen çılgınlık seviyesinde el işçiliği ile Custom üretim yapan en iyi atölyelerden biri. Avrupada da hatırı sayılır bir şöhret yapmaya başlamış. Kadrolarında yüksek kalitede Reynolds 853 ve 953 çelikleri ile beraber Titanyumda kullanıyorlar. Atolye Avrupada ki benzerleri gibi sadece şahsa sipariş üzerine bisiklet üreten ilk Tayvan şirketi. Şirket tüm gelirinin %5 ini genç sporcuları teşvik ve yetiştirilmesi için spor klüplerine bağışlıyor. Benzeri görülmemiş bir davranış örneği.

Lafı daha fazla uzatmadan eşsiz güzellikteki kadro ve boya işçiliği ile bazı Rikulau modellerini ekleyelim

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@Mustafa İçdağ Mustafa bey öncelikle paylaşmış oldugunuz degerli bilgilerden dolayı çok tşk ederim..gerçekten çok istifade ediyorum...Ama burda şunu gördüm özelikle kadro yorumları ile alakalı sizi ayrı tutarsak herkez kendince kadrolarla alakalı yorumlarda bulunmuş gerek kaynak dahilinde gerek kendi yorumlarını kataraktan..fakat bisiklet deneyimi ve bilgisi çok az olan birisi olaraktan ben bu yorumları okuyunca çelişkiye düşüyorum kimisi karbon kadroyu çok överken bir başkası çelik kadroyu bir başkası titanyumu bir başka kulanıcı aleminyumu buradan ben şunu çıkardım yapılan yorumlara istinaden konusuyorum hiç bir kadro kesin olarak şu kadrodan kesinlikle iyi diyemiyorum yani bir karbon kesinlikle bir aleminyumdan kesin iyidir yada alu karbondan kesin iyidir diyemiyorum birde öle yorumlar varki meydan sadece karbon ve çelige kalmıs alunun esamesi dahi yok sizce alu gercekten kadrolar içinde en kalitesizimi özelikle bunu ögrenmek istiyorum..Bir cannondale caad 9 hand made usa kulanıcısı olarak o yorumları okuyunca azda olsa moralim bozuldu oysa benim bildigim caad 9 hand made usa kadrolar alu materyal içindeki en başarılı kadrolardır bu konuda degerli bilgilerinizide paylaşırsanız çok sevinirimm..tşk ederim...

@SeLiM ESENER Mustafa bey birde şu var hangi kadro ne kadar iyi olursa olsun bu kadrolar yarışlarda yada normal kulanımda iyi olması hasebiyle diger kadrolara saatlerce fark yapamazlar sanırım bu kalite farkı ile performans yansıması sanırım bir birine doğru orantıda paralellik göstermezler yani kaliteli bir kadro digerine kalitesine göre bariz fark yapamaz yani fark dakikalarla sınırlıdır yada kulanım ömürleri biri digerine bariz 10 sene fark yapmaz sanırım yada esneyen bir alu ile esnemeyen bir karbon farkını bizim gibi bisikletten çok anlamayan kulanıcılar yolda bu farkı çok net anlayamazlar diye düşünüyorum...(yavaş yavaş ögrenicez böle sorularımızla:)))

Yine bir başka ögrenmek istedigim konu el yapımı kadrolarla fabrikasyon kadrolar..okudugum yorumlara istinaden ve azda olsa bilgilerime göre konusursam eger tabiki el yapımı kadrolarla fabrikasyon seri üretim kadrolar kıyaslanamazlar ama birde şu var el yapımı kadrolar ne kadar iyi olursa olsunlar(yanılma ihtimalim çok yüsek)sonucta el yapımı olduklarından sanki fabrikasyon olanlar dahamı kusursuz gibi daha mükemmel gibi el yapımı olanlar iyi ama sanki daha mükemmel degil gibi hata yapma oranı makineye göre dahamı yüksek diye düşünüyorum...

@Aytaç Biber harika bisikletler ya insanın içi gidiyor ya :))

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
  • Beğen
Tepkiler: Upper Architect
Tepki
18
guzel paylasımmıs bencede elyapımı kadrolar cok ıyı olabılırler ama fabrıka cıkısı kadrolar belkı daha uzun surelı kullanılabılır

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Baran Akgün

Tamamen tersidir.

Eğer yazılan 28 sayfa size bu intibayı verdiyse birdaha okuyun derim.
Yok eğer ben Türkiyede zaten seri üretim ve fabrika imalatı kadrolar dışında başka birşey zaten bulamıyorumda böyle bir " Mit " yarattım diyorsanız, elinizdekiyle mutlu olun ve yeterki bisiklete binmeye devam edin.:)

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
tek solukta okudum mesajları..:D Allahım ne güzellikler varmışta biz uyuyormuşuz..:)..Aşık oldum bisikletlere birkez daha..:) yol bisikletlerini pek sevmezdim ama bu konu resmen içime işledi..:) İleride bir yol edinmek farz gibi durum oldu..:D Verilen bilgiler için çooooooooooooooook teşeküür ederim..:) Doymadım dahası varmı yaaa..:D

• Beğen
Tepkiler: Mustafa İçdağ

ali ayhan cıvıl

Daimi Üye
Tepki
115
tüm kardeşlerimin nezdinde sevgili mustafa içdağ kardeşime.....en içten dileklerimle teşekkürü borç bilirim.....uzunca süredir izlediğim en güzel ve doyurucu başlıktı..........temennim......ustaların bilgilerini aktarmaya devam etmeleri..................tekrar teşekkürler............iyiki varsınız aramızda........

• Beğen
Tepkiler: Mustafa İçdağ

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Konuyu hem güncellemek hemde daha önce burda hakkında bahsi geçen Tommasini Tecno lardan birinin an itibari ile Türkiye de bulunduğunu bilgilendirmek adına bu mesajı göndermek istedim.:)

Yakında daha net fotoğraflar ve detaylı bilgi ile bu bisikleti foruma ekleyeceğim, şimdilik bu konuya örnek olsun.:)

İşte İrio ustanın ellerinden Tommasini Tecno

Net terazi ağırlığı çelik maşa ile tüm ekipman dahil, sürüşe hazır 7.3 kg...!

http://img69.imageshack.us/img69/7708/tommasinitecno.jpg

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
@Aytaç Biber

Bunlardan birini birgun forumda satilik olarak gormeyi umuyorum. Ortalik karbon bisikletten gecilmiyor.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@Halil Uygun

Oldukça uzağım Halil:)

Ama Bakırköy e ne zaman gelmek istersen beklerim:)

Hakano:

Bunlardan birini satılık olarak görmen biraz mucize olur Hakan. Şahsa özel yapılan bir bisikleti sahibi pek kolay kolay satmaz.

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Bunlardan birini satılık olarak görmen biraz mucize olur Hakan. Şahsa özel yapılan bir bisikleti sahibi pek kolay kolay satmaz.

Birkac "mucize" daha once oldu, Aytac. Ama bana uygun degillerdi.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Aytaç Biber

Muazzam bir makina oldu bu Aytaç, güle güle kullan.

Bu yukarıdaki kadro " el yapımı" tanımlamasının dibine vurmuştur.:D

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
İşte karşınızda yine %100 el yapımı kadrolar üreten en meşhur İtalyan yapımcılardan biri. Tiziano ZULLO...

Tiziano nun muhteşem kadrolarının yapıldığı küçük fabrikası Verona da kurulu. Zullo ismini özellikle 1986 yılında efsanevi TVM takımına kadro tedariği etmesiyle duyurdu. 1992 yılına kadar Phil Anderson, Dimitri Konychev, Jesper Skibby ve Scott Sunderland gibi pekçok meşhur isim onun ürettiği kadrolar ile başarılar elde ettiler.

Zullo kadrolarında aluminyum, karbonfiber ve çelik malzeme kullanmasına rağmen ürün çeşitliliğinde ağırlık çelik kadrolar üzerine. Zullo kadroların en can alıcı özelliği muhteşem boya işçilikleri. Bu konuda İtalyan kadro ustaları içinde kendisine rakip olabilecek belki tek isim Dario Pegoretti.

Zullo nun Top modeli; Vergine... Muhteşem Columbus XCR borular ve TIG kaynak ile üretilen bu harika çerçeve maşa ve kafaseti ile beraber 2120gr ağırlığında. Avrupa liste fiyatı ise 3020 Euro.

Zullo nun en önemli modellerinden bir diğeri bugün hala üretimde olan Tour 91' kadrosu. Columbus Niobium Spirit borular ile inşa edilmiş bu kadro tam bir efsane. Kadro+çelik maşa+kafaseti ile 55boy için toplam 2500gr ağırlığında.

Zullo Inqubo...Dedacciai EOM 16.5 borular ile üretilen bu çelik bebeğin fiyatı ise kadro+maşa+kafaseti ile beraber 2150 Euro