Pedal çevirme tekniği...

pikare

Üye
Tepki
16
Çok kısa ve öz bir soru soracağım. Doğru pedal çevirme tekniği nasıl oluyor???...

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Şöyle dairesel ve gücü pedalin mümkün olduğunca her alanına eşit yayarak basmalı çekerken de aynı şekilde. Darbeli hareketler yerine dairesel olarak basmalıyız. Tabii bunu herzaman uygulamak zor ancak özellikle yokuş çıkarken uygulamak çok önemli özellikle toprak sert çıkışlarda, gücümüzü iyi ayarlayarak çıkışı temiz (elimize almadan) bitirebiliriz...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@pikare

arkadaşım forumun arama motorunu kullanırsan bu bilgiye ulaşabilirsin daha önceden böyle bir konu açılmıştı

soneryen arkadaşımıza teşekkür ediyorum bu bilgileri için;)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu ana kadar izlediğim bisikletçiler arasında en iyi pedal çevirme tekniğine sahip bisikletçi efsaneMarco Pantani idi...

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
işin enteresan yanı, böyle taktiklere uyum sağlayamıyorum. Yok yüksek kadans, yok 20 derecelik açı felan derken şaşırmaya başlıyorum.

Spd pedalı alıp, hızlı ve akıcı pedal çevirmeye konsantre olup devam edeyim ben yine. Şunu biliyorum ki, sele yüksekliği, konumu en önemli kısım.

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
ayakları sürekli pedala yapışmış gibi çevirmek dogru olurmu sürekli pedala yapılan baskıyı hissetmek

MaDDoX

Üye
Tepki
32
@abdullahabdullah

bende bununla ilgili soru soracaktım tam, genelde seleyi yüksek tutuyor herkes (bana göre ) 187cm boyum olduğunu düşünürsek selemin alçak olması beni daha çok mu yorar ?

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dizlerin, pedal çevirsiğin zaman fazla yorulmaması gereklidir; pedal aşağı konumdayken sele yüksekliğini bacağının dizden kırılma durumuna göre ayarlayabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: swaxy

MaDDoX

Üye
Tepki
32
@abdullahabdullah

yanlış anlamadıysam "pedal aşağı konumdayken seleye oturduğumda ayağım (dizimi kırmadan ) düz bir şekilde pedala basmalı" :rolleyes:

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@punisher89

Eğer dik bir yokuş çıkıyorsak veya yüksek süratte (40+) gidiyorsak gerekli olabilir.

sgba

Üye
Tepki
40
@MaDDoX

@MaDDoX

Genelde Selede oturduğun zaman ayağının tabanı pedal aşağı konumda vs.vs doğrudur. Ama.
Sen her zaman en rahat ettiğin şekilde otur. Bizler Bisikletseveriz. Lance Armstrong veya Jan Ullrich değiliz.

Düz sayılabilecek yolda eğer biraz sürat yaparak gitmek istersem seleyi bana uygun en yüksek konuma alırım.

Rampa çıkacaksam biraz daha aşağıya.

Rampa ineceksem mümkün olduğu kadar ama beni rahatsız etmeyecek kadar aşağıya alırım.

Şehir içi gezilerimde yalnız gezersem yüksek mod.

Grupla gezersem orta mod.

"Learning by doing"

"Probieren geht über studieren"

• Beğen
Tepkiler: MaDDoX

sgba

Üye
Tepki
40
@pikare

Bu konu daha evvelden ele alınmış olsa bile her zaman günceldir.
:)

SPD Pedal kullanmasan bile, ayakların hafif öne eğik olsun ve pedalı yuvarlak çevir. Bu düz yol için en uygun şekil. Yani tabanla basma. Kalça, Diz, Ayak bileği ve Parmak eklemlerine ortak yük bindir. Yükü üçe böleceğine dörde böl.

Alışana kadar zaman ister. Ama çok faydalı.