TEST: Sigmasport 1606 L DTS Cadance

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Özellikler:

Genel Özellikler:
100% digital kablosuz iletişim
7 dil seçeneği
LCD ışık
Düşük pil uyarısı
Hafıza yedekleme
İki ayrı teker ölçüsü ayarı
Saat

Bisiklet Fonksiyonları:
Anlık Hız
Ortalama Hız
Anlık – Ortalama hız karsılaştırması
Son Hız
Gezi Mesafesi
1. Bisiklet için toplam mesafe
2. Bisiklet için toplam mesafe
Toplam Mesafe (1+2)
Anlık Kadans
Ortalama Kadans

Zaman Fonksiyonları:
Saat
Kronometre
Sürüs Zamanı
1. Bisiklet için toplam sürüs zamanı
2. Bisiklet için toplam sürüs zamanı
Toplam sürüs zamanı (1+2)
Geri sayım kronometresi

Ergonomi:
Saatin kullanımı gayet basit. Klasik Sigma basitligine sahip desem cok da yalan söylemiş olmam. Kitapcık cok dilli oldugu için biraz karısık. Fakat montaj kısmı en beceriksiz bisikletcinin bile rahatlıkla anlayıp montajlayabileceği sekilde cok ayrıntılı resimlerlen acıklanmıs. Kadans sensorunun montaj tarzı cok sağlam. Ama pahalı teker sensorunun sadece bir lastikle tutturulması cok da guven vermiyor. Kadans sensorunun aksine lastik sensoru arazide oynuyor. Sigmanın powermagnetleri cok kuvvetli oldugu için sensor oynasa dahi herhangi bir okuma kaybı yasatmıyor. Kadans sensoru arazi kullanımında neredeyse hiçbir ise yaramıyor. Yol antremanlarında duzgun tempo verebilmek için ise cok yararlı. Kadans sensoru konusundaki en cok hosuma giden nokta ise makaraya binerken cok ise yaraması. Makara ustundeki surus karakteristigim yoldakinden cok farklı oldugu için cok daha dusuk kadansla makaraya bindigimi fark ettim. Makara ustunde antremanı daha duzgun yapabilmem için kadans sensoru cok yardımcı oldu.

Teknoloji:
DTS: Sigma yeni nesil sinyal teknolojiside verinin kesinlikle herhangibir karısma ve kayba ugramadan sensorden saate aktarıldıgını iddaa ediyor. Günümüzdeki kablosuz mouselara cok benzer bi teknoloji ile veriyi digital olarak kodlayıp gitmesi gereken alıcıya ulastırıyor. Kimlik numarası (id) sistemi de kullandıgı için 50 bisikletli yan yana bile gitseniz herhangi bir karısma olmayacagını iddaa ediyor. Bizim yaptıgımız denemelerde hiçbir karısma görmedik. Ne yan yana surerken diger wireless km saatleri ile karıstı, ne yuksek gerilim hatlarının altında karıstı, ne de eski tip pulse sistemi ile calısan saatleri deli eden büyük florasan lambaların altında sorun cıkardı. Gayet basarılı. Bu sartlar altında artık eski tip bir wireless saat almanın hiçbir mantıgı yok.

PowerMagnet: Sigma kullandıgı yuksek kuvvetli sensor mıknatıslarının eski tip mıknatıslar gibi 2-3mm mesafe ile sınırlı olmadıgı, 20mm mesafesen bile sensoru calıstırabileceğini iddaa ediyor. Bu durumda cok da ince ayar yapmanız gerekmiyor veya yolda ayar kayarsa sorun cıkmıyor. Biz testlerimizde kadans sensorunun 20mm mesafeden calıstıgına sahit olduk. Gayet basarılı.

Fiyat-Performans:
Yazının ilk yayınlandıgı gun itibari ile 100YTL’yi asan fiyatı ile Fiyat/Performans oranı en iyi urundur diyemem. Ust sınıf kalitesi ve sundugu özelliklerle parasının karsılıgını kesinlikle veriyor. Eger 2000+ YTL ederinde bir bisiklet kullanıyorsanız bence hiç terettut etmeden satın alabileceğiniz bir urun.

Burak ÖZCAN
ODTÜ MTB TEAM

Scudo

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
açıklamaların için teşekkürler

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
Bilgileir paylaştığınız için teşekkürler ;)
yalnız 200ytl lik bir bisiklete gerek yok almak için, ihtiyacı olan aradığı özellikleri bunda bulabilen herkes alabilir :p
20mm kadans sensörü için geçerli ama hız sensörü için o kadar performanslı bulamadım, gerçi şu anda çok fazla deneyemedim bisiklet kullanamadığımdan ama mesafe biraz uzaksa sizinde dediğiniz gib her ortamda kullanılamıyor, kayma yapabiliyor arazi vb. yollarda ve de sensör çalışmayabilyor onun için biraz daha yakın tutmak gerekiyor...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Hız sensoru için 20mm mesafe ile ben de calıstıramadım. Yanlız dikkat etmek gereken bir nokta var. Mıknatısın sensore denk gelen yerini ve acısını dogru ayarlarsanız 15mm'ye kadar alıyor.

Sanırım bu noktayı acık yazmamısım. 2000 ytl sadece bir örnek, bundan kastım eger yeterli butceniz varsa tercih edebileceğiniz en mantıklı urun.

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
@punisher89

@BoZCaN

(link)

ps:teşekkür butonu gibi birşey gelene kadar multi-quote eklense daha pratik olurmuş ;)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Test için teşekkürler Burak, son zamanlarda kadanslı bisiklet bilgisayarı arayanlar artmıştı, onlar için de iyi bir kaynak olacak...

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
km satim boozukdugu için bende bundan aldım çok güzel bir sey.

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
bu saatin aynından bende aldım.3 ay önce. ama benim sorunum var. cadance sensörü düzgün çalışmasına rağmen , hız sensörü sürüş esnasında bazen çalışmıyor. tüm açı ve uzaklık kombinasyonlarını denedim. ama yinede canı istedinde çalışıyor , istemediğinde çalışmıyor. bu çok sinir bozucu bi sorun olabiliyor sürüş esnasında :) bunu sebebi nedir sizce , yoksa saati kıracam ben eninde sonunda bi gün....

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Öncelikle sensorun pilini kontrol edin. Sensorun calısmaması genelde mıknatıs sensor arası mesafeden değil sensor saat arası mesafeden kaynaklanıyor. Sensoru daha yukarı yerlestirin. Saatten uzaklasınca sensor calısmıyor. İlk aldıgım gun o sorunu ben de yasadım. Yukarı yerlestirince gecti. Bir de mıknatısın sensore yaklasma acısına dikkat edin. Mumkun oldugunca sensor yazısına paralel gelmeli.

zorbeyonur

Forum Demirbaşı
Tepki
642
gerçekten harika bir anlatım bu tanıtımların devamını bekliyoruz teşekkürler

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
@BoZCaN

ben sensörü en üst seviye ye getirmiştim zaten , mıktanıs janta en yakın pozisyonda. ama sensör yazısına ne derece paralel geliyor ona bi bakarım. birde hız ve kadans sensörlerinin senkronize edilmesi gibi bi durum var sanırım. bu etkilermi acaba ??:cool:

• Beğen
Tepkiler: Recep KARA

zazoo

Daimi Üye
Tepki
136
bunun alt modeli olan DTs 1106 kullanıyorum, sensor ve mıknatıs bağlantıları aynı bu modellerin hatta sigma nın en üst modelinde bile bu sensor ve mıknatıs bağlantı şekli kullanılıyor ve bence hiç de tatminkar değil, mıknatısın plastik kısmı çok çabuk kırılıyor ve sensor'ün sadece bir lastikle maşaya bağlanması hiç akıllıca değil bence, ha sigma ekstra sensor satışından da para kazanmak istemişse ayrı :) bi sonraki hız göstergesi tercihimin SİGMAdan yana olmayacağı kesin gibi...

• Beğen
Tepkiler: oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
@BoZCaN

kitapçıkta yazıyordu senkronize edilmesi gerektiği ama kitapçığını bulamıyorum bende...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Sanırım senkronize dediğiniz eşlestirme islemi. Cihazı her yeni actıgınızda rakamlar yanıp sönerken yapar. Ondan bir sorun oldugunu sanmıyorum. Bu arada zazoo'ya katılıyorum. Mıklatıslar'ı kesinlikle geregiden fazla sıkmayın. Elinizle deneyin, kaymıyorsa yeterli. Yoksa bir sure sonra gergin durumda kalan plastik kırılıyor. Daha iyi bir sistem yapılabilirdi.

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
@BoZCaN

evet bahsettiğim eşleştirme. tam olarak ne işe yarıyor bu işlem. :rolleyes:

mıktanıslar konusunda haklısınız.

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Dts sisteminin calısmasından kaynaklanan bir sey. Eslestirme sırasında karsılıklı id alınıyor ve işlem bittikten sonra saat eslestigi sensorle calısıyor. Baska herhangi bir sensorle karısmıyor. Eger hiç calısmıyorsa eslesme sorunu olabilir. Ama ara sıra calısmıyorsa sorun baska birsey olmalı. Sigmaların iade edilmesinde veya değiştirilmesinde hiç sorun cıkartmadıklarını hatta bazı yerlerin fatura bile istemediğini duymustum. Eger sorununuz cekilmez duzeyde ise iade edin. Kablolu bir model alın.

• Beğen
Tepkiler: oktay tiryakioğlu