spd pedalda tehlike anında ne yapmalı?

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
spd pedalda vidalıyosunuz bildiğim kadarıyla ayakkabıyı pedala.
peki düşme gibi bir durum olursa.yada ayağınızı yere koymanız gerekişnce ne yapılıyor. ben bu işi anlayamadım

Scudo

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
'Spd', 'spd pedal' gibi arama kelimelerini arama kısmına yazarsan, tatmin edici cevaplar alabilceğine eminim :)

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Bende yok ama tahminimce yay mekanizması ile ayakakbınıza takılıyor,kesinlikle vida değildir bence ,kilit mekanizmasınaayağınızı oturttuğunuzda kapıyordur ve belli bir hareket ile kurtuluyordur,düşme anında o sizin reflekslerinize bağlı birazda

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@fulham

Merhaba
Bende hep merak ederdim eskiden. Burda sorunuzu görünce spd pedal kullanan biri olarak sizi aydınlatayım dedim.
Resimdede görüleceği üzere spd ayakkabısının altında kal denilen ayakkabının özel vida yerlerine 2 vida ile takılan alyan anahtarı ile sıkılan üçgene benzer bir parça vardır. Bu parça ayakkabıya sabitlenir ve ordada oynamadan durur.
http://i196.photobucket.com/albums/aa200/huseyin_album/2506spd/25-06-2007spdpedal001.jpg
Ayakkabının altındaki Kal,in yakın çekimi. Bu ayakkabıyla tabi yürürken genelde demir sesi çat çat diye gelir.
http://i196.photobucket.com/albums/aa200/huseyin_album/2506spd/25-06-2007spdpedal002.jpg
Size daha iyi anlatabilmek için spd pedalı, ayakkabının altına geçirdim. Şu anda bu pedalı çekerek buradan çıkarmak çok zordur. . Spd ayakkabıyı spd pedaldan düşmeden ayırmak için, bisiklet üstünde iken ayağınızın topuk kısmını dışa doğru açmanız gerekir.
http://i196.photobucket.com/albums/aa200/huseyin_album/2506spd/25-06-2007spdpedal003.jpg
http://i196.photobucket.com/albums/aa200/huseyin_album/2506spd/25-06-2007spdpedal004.jpg

spd pedal takılıyken yukarı çekmeniz kesinlikle pedalın ayakkabıdan ayrılması için yeterli değildir ve kesinlikle ayakkabı pedala kilitli kalır. Topuğunuzu dış yanlara çektiğiniz an, kilit spd pedaldaki yay sistemini açıp ayakkabının ayrılmasını sağlar.
Tabi bu spd pedal üstünde ayakkabının kolay bir topuk hareketi ile çıkması için kademe, kademe, kiliti kolay, ya da çabuk çıkmasını sağlayan bir sistemde vardır.
Yeni kullanıcılar genelde düşmekten kurtulmak için, spd pedaldaki kilit sistemini en ufak topuk hareketi ile açılır hale getirirler. Zaman içinde de, alıştıklarında bu spd nin sertlik derecesini sıkılaştırırlar.
Çünkü, yumuşak açılım sertlik derecesindeki pedallar, bazen istem dışı da pedaldan ayrılabilir. Yay sistemi, çünkü en yumuşakta olunca bu kontrolsüzlük meydana gelebilir.

Spd ye alışmak için en yumuşak ayarda pedalı ayarlayıp, yol boyu tak çıkar yapmak lazım. Spd pedalın kilitlenmesi içinde kal kısmını, pedala denk getirip, üstüne sertçe basmak gerekir.

Spd pedalın bildiğim faydalarıda , bisiklete gönülden bağlıydık ya, spd pedal takınca artık bisiklete birde, ayaktan bağlı oluyoruz. Bu en önemlisi.:D :D

Spd pedalın getirileri, bisiklet sanki sizin bir uzvunuz gibi oluyor. Pedalı aşağı indirirken güç verip hızlanıyorsunuz ya, spd de artık pedalı arkadan yukarı çekerken de bisiklete güç veriyorsunuz. Yani çekiş sistemi 4 x 4 olmuş oluyor. ;)
Önünüzde çukur veya yükselti bir engel var dimi, hızınızı kesmeden ayaklarınızla bisiskletinizi yukarı hoplatıp çukur veya tümseği uçarak geçebiliyorsunuz.

Benim spd pedal hakkında size anlatabileceklerim bunlar. Çok dikkatli kullandıktan sonra tehlikesi azdır. Yolda kırmızı ışığa yaklaşırken son durma metrelerinde spd pedalı topuk hareketinizle açmanız ilk kullanımlarda size alışkanlık sağlayacak, sonralarda artık, tam durma anında spd pedalınızı açabilecek ustalığa geleceksinizdir.

Sevgi ve selamlarımla.

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
çok teşekkürler aydınlattığınız için

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
benim tecrübeler biraz kötü. 10 gündür kullanıyorum ve alışana kadar 3 kez düştüm. spd pedal kullandığımı tam duracakken hatırladım :) maalesef son anda hatırlamak pek fayda etmiyor. kendinizi yerde buluyosunuz :):) ama artık alıştım sayılır...

gökhan turk

Daimi Üye
Tepki
11
ben yol yarışcısıyım 55 hızla takla atıgımda ve daha önceki kazalarda ne kadar sıkıda olsa kendi bırakıyor kaza anında yaşayan 1 ri olarak yazıyorum kasksız kimse bike binmesin

• Beğen
Tepkiler: matraks86

Alpay ipekgil

Daimi Üye
Tepki
284
Ender abi bu konuda anlatacak hiçbirşey bırakmamışsın.konuyu mükemmel özetlmişsin.Sanırım bu pedalları ilk kullananlar bir kaç defa düştükten sonra alışıyorlar bunlardan birisibe benim.Alıştıktan sonra çok rahat ve avantajları diğer pedellara göre fazla Herkese kazasız günler.

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Spd'lere zamanla alışıyorsunuz...Bir süre sonra ayağınızı refleksif olarak kurtarabiliyorsunuz...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Alışmaya alışıyorsunuz sonra spd olmayan bir bisiklete binince ayağınızla itip çekmeye çalışıyorsunuz bir süre ayaklarınız havaya kalkarak biniyorsunuz :D

Çünkü reflex haline geliyor :)

ve normal pedalla binerken de
duracağınız zaman topuğunuzu kenara spd den çıkartmak istercesine çekiyorsunuz
bilmeyenler garip bakıyor tabi :D:D

Ender abi tak artık şu spd leri ya

öle fotosunu çekmekle olmuyor :D:D:D
Ayrıca anlatım için teşekkürler :D
;)

R4UF

Aktif Üye
Tepki
33
spd sistem bence çok ii bişi çünkü bisikletle bir bütün oluosunuz ben almayı düşünüorum fiyatları bi öğğreniyim daha sonra uygunsa alıcam
ender abi bence sende tak bi an önce gerçekten güzel olur;)

marule

Daimi Üye
Tepki
406
bir not, spd pedalla illa düşceksiniz die bir kaide yok, 1 aydır kullanıyorum, nazar değmesin henüz düşmedim :) ama tabi ki ilk aldığımda kilitler gevşekti sonra sıktım. Bi kere çok ciddi düşüyordum, o da spd pedal olduğunu unuttum ve durdum sonra bir kütük misali yana doğru yıkılmaya başladım ama refleks olarak son anda çekip çıkardım ayağımı. Tavsiyem aklınızın bi kenarında ayaklarınızda spd olduğunu hiç unutmadan (hatta bunu viteslerin oraya bir post it le yazarak) bisikleti sürün, duracağınız yere 1-2 metre kala ayaklarınızı çıkartın ki benim yaşadığım gibi kütük olup devrilmeyin :)

gencizmirli

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Spd pedalda bence ilk 1 hafta içindeki kullanışınız çok önemli.Ben ilk bir hafta ufak tefek düşme tehlikesi geçirmiş olsamda son anda fark edip çıkarttım pedallarımı.
Sol pedalım sağ tarafa nazaran daha gevşek.
10 gün geçtikten sonra ilk düşüşümü yaşadım:DVartyant'ta...
Ama artık alıştım pedallarıma çok rahatlaşıyor bisiklet kullanımı.Fazla güç harcamıyorsunuz.
Ayağınız kasıldığında veya yorulduğunda zaman kaybetmemek açısından tek ayak ilede pedal cevirebiliyorsunuz.Almak için düşünen arkadaşlar varsa hiç tereddütte kalmayın bence....

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
bende şehir içinde kullanımı pek doğru değil? dağda filan neysede. şehir içinde ani bişeyler yapmak gerekebilir.

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
muhakak ayağı kurtarma yolu ve düşüşlerde kendi çıktığını tahmin ediyodum bilgiler için teşekürler. soru işaretleri kalktı.
bi de şu çok ilgi çekiciki normal pedalda ayağınızı yukarı çekerken bi işe yaramıyo ama spd de yukarı çekerkende güç uyguluyorsunuz bu çok güzel bi olaymış hakikaten
2 zamanlı motorla 4 zamanlı motor gibi bi şey

penelope

Aktif Üye
Tepki
49
spd lerı ilk aldıgımda gevsek kullanıodum hep tak cıkar alıstırma yaptım yolda gıderken mıllet napıo bu deli dıe bakıolardı:D sonra tecrube kazandıkca sertlıgını arttırdım.suan baya bı sertte kullanıom.bazen trafık lambalarında durdugumda akıl baska yerde oluo genelde.yavas yavas yan tarafa dogru egilmeye baslayınca jeton düşüyor.tabı jetonla beraber bende düşüom.o anda cıkaramıom spdyi ne zaman yere temas edeyım o zaman cıkıo sankı dalga gecer gıbı :D
ama spdyı aldıgımdan berı cok memnunum.

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de dün spd pedalları taktırdım. Hız olarak baya fark etti. Ara yollarda tak-çıkar alıştırmaları yaptım. İşin zor olacağını tahmin ediyordum zaten. Neyse ana yola çıktım, Fatih'e doğru giderken kırmızı ışık yandı karşımda kadın yola atladı ve normal frenleyip arkayı kaldırdım ve kadına 1 metre kalıp durdum sonra da sıra ayakları yere koymada ama o da ne çıkmıyor:) nasıl oldu anlamadım ama frenleri sıkıp olduğum yerde bisikleti zıplattım ve topukları dışa çevirip çektim ve ayaklar nihayet boşta idi sonra da birşey yokmuş gibi yere bastım. Yaptığım hareketler birisinin dikkatini çekmiş ki ilginç ilginç bakıyordu.

Uzun yol için,yarışlarda çok iyi bir sistem ama yoğun trafik de temkini olmak lazım. Kilitlemeden de sürülebilir.

Önce emniyet, sonra hareket

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
alışınca trafikte de gidiliyor. 1 ay civarı bişey oldu spd kullanmaya başlayalı, şimdi oldukça rahat sürüyorum. yol boş olmadıkça kırmızı ışıkta pek geçmiyorum. ışıklarda dur-kalk yapa yapa alışıyo insan iyice.

ama ilk zamanlarda arabalara yakın durmamak lazım diye düşünüyorum. devrilince arabaların üzerine yıkılma riski var çünkü.