Bisiklet satın alırken pazarlık adabı

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar benim bu bölümdeki ikinci ve son konum olacak inşallah. Bisikletimi alma aşamasına geldim fakat burada farklı bir konu karşımıza çıkıyor ve bu konu tamamen ayrı. Bu yüzden yeni başlığı olan yeni bir konu açtım. Konumuz ''Pazarlık''. Ve bu konuda tecrübesiz, satıcı ne derse evet deyip alan bir kitle var(Bu kitlenin içine biraz kendimi de dahil ediyorum.) Fakat bu ülkede yaşayan hemen herkes bilir ki esnafımız(bazılarını tenzih ederim) müşterisini kazıklamayı sever genelde. Bu noktada pazarlık devreye gidiyor. Dükkana girdik. kredi kartımız cebimizde(nakitimiz yok ne yazık ki). Taksitle alacağız ürünümüzü. Gördük, beğendik bir bisikleti. Bu bisikletimiz de Salcano İnsomnia 29" HD olsun. Fiyatı da 1430 Tl olarak söyledi satıcı kardeşimiz bize.

Bu noktadan sonra söylenen fiyata ''evet'' deyip ürünü almalı mıyız? Yoksa ''Beyefendi, güzel bir fiyat söyleyin de anlaşalım'' diyip pazarlığa mı oturmayı deneyelim. Bu ürünlerin internetteki fiyatlarını biliyoruz ve aşağı yukarı aynılar. Bu yüzden elden almaya karar verdik ancak pazarlık yaparken nelere dikkat edelim? Biraz da sizin tecrübelerinizden yola çıkarak burada çok güzel bir bilgi alış-verişi yapabiliriz diye düşünüyorum. Hem, bize ve bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlarımıza yardımı olur bu konunun ve kazandıkları paranın yok yere ceplerinden çıkmasına mani oluruz.

Ben kendi ufak tecrübemi söyleyeyim, aradım birkaç mağazayı ve telefondan bana hiç indirim çekmediler(taksitli olarak, hı peşin yada nakit olsaydı standart %10 iskonto çekiyorlar). Siz de bu bisiklerlerde % kaçlık bir pazarlık payı olduğunu veya sizlerin ne kadara aldığını söylerseniz çok yardımcı olmuş olursunuz. Aldığımız fiyatları da burada paylaşırsak çok iyi bir veritabanı olur bizim için ve buna göre hareket ederiz bizler de. Umarım konuya yeterli ilgi gösterilir de ben ve benim gibi nice insan kazık yemekten kurtulur. Hepinize iyi günler dilerim.

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk bisikletimi alırken aynı bayiye iki defa uğramıştım. İlk gittiğim zaman paramı daha denkleştirememiştim ve 10 dakika kadar adamla sohbet ettik ve bana 700 TL'den 580 TL olacağını söyledi şaka ile karışık (çünkü o an daha denkleştirememiştim ve belirtmiştim bunu). Üç gün sonra paramı denkleştirip gittiğimde ise adam 600 TL civarı fiyat verdi madem sözünüzü tutmuyorsunuz bende almıyorum dedim ve tam çıkacakken madem söz verdik olsun o zaman dedi ve öyle aldım :)

Sonuçta mağazalarda üründen kar etmek için kendi paylarını koyuyorlar bizim pazarlığımız onun üzerinden oluyor. Adam %20 pazarlıkla indirim yapsa bile karda kalıyor birde pazarlıksız aldığınızı düşünün direk satanın cebini dolduruyorsunuz :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güzel bir girişim olmuş. Ben de son zamanlarda bolca parça alış ve satışı yaptım. Ikinci elde genelde fiyatın yarıya düştüğünü gördüm (eğer az kullanilmissa başka).onun haricinde genelde dediğiniz gibi % 10luk bir indirim oluyor.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kartla alındığı zaman genelde çoğu bisikletçi indirim yapmıyor veya çok az yapıyor mesela bisiklet 1550 TL 1500 çeker gibi...

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar bisiklerlerde düşünülen kârlar yok, %40 %20 gibi indirimler beklemek anlamsız, Her satıcı ufak bir indirim yaparak müşterinin memnun ayrılmasını sağlar, Özet: çok zorlamayın Nakitte max %10 KKartı %2-3 Etiket fiyatı üzerindendir, kampanyalı ürünlerde ek bir iskonto daha istenmez...

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
640 TL liste fiyatını gösterdi indirim olmaz filan dedi ben alırken. Dükkan da çok yoğundu herkese bir laf yetiştiriyordu satıcı. Ama dedim bak bu bisiklet siyah yeşil, bu seneninki beyaz yeşil bu geçen senenin. Sen baya ilgileniyormuşsun filan diye sohbet etmeye başladı iste nerde okuyorsun nerelisin derken 470 olur al git hadi dedi, aldım gittim. Şimdi aksesuarlarıyla bile henüz liste fiyatına ulaşamadım harcama olarak bence pazarlık çok abartmadan laf arasında söylenmeli. Bu aşırı indirimin sebebi de Ümit Bisiklet'in satıcısıyla arasının iyi olması, Mosso'yu da koy standa diyince kıramayıp koyması fakat elinde çok çeşit olmayıp bir iki göstermelik ürün olunca satamayıp elinde kalmasıymış.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Pazarlık yapmak veya yapmamak sadece bisikletle ilgili bir konu değil. Aslında pazarlık yapmakla, ürünlerde indirim yapılması birbirleriyle çok ilişkili konular. Ülkemizde bazı ender firmalar kurulduklarından beri hiçbir ürününde indirim yapmamıştır. Sebebi çok basit; eğer bir ürününde indirim yapmaya karar verirse, kendisinden bu ürünü almış müşterilerine ihanet edecektir. Müşteri sadakati çok önemli bir konudur. Müşteriyi salak yerine koymaya çalışanlar, gelişmiş toplumlarda rekabet koşullarında yaşayamazlar. Pazarlık yapmak, indirim yapmak vb. şeyler Ali Cengiz oyunlarıdır; bak size kıyak geçiyoruz ama diğerlerini kazıklıyoruz demektir.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nisan ayında Bisikletcumhuriyeti'nden focus culebro 2.0 bisiklet aldım. İlk önce 2014 model 3500 Tl civarı olan 105 setli bisiklet için 3000 TL nakitte anlaştık. 3 hafta sonra yeni gelen ürünler içinden 105 setli focus çıkmayınca 2013 model ultegralı, liste fiyatı 4250 TL olan culebroyu, biraz da mahcubiyet indirimi yaparak, nakit 3400e aldım. sanırım iyi işti :)

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Berke Kazankaya

Bence şehre göre bisikletçi ile arana bağlı ne kadar bisiklet aldıysam aynı bayiden kredi kartına baya indirimler yaptılar.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Cebini dolduruyor demişsin ama o bisikleti adamlar alıyor kaç gün sonra satılacağı belli değil ayrıca Bisiklet Türkiye'de bazı bölgeler dışında sadece yaz aylarında satılıyor..Fiyatı benim bildiğim dağıtıcı firmalar belirliyor zaten liste fiyatları bellidir..

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
İsim vermeden bu konuda bir şeyler anlatmak istiyorum.Ne alıcıyı tanırım ne de satışı yapan firmayı ve mağazayı.Bu sebeple diğer insanları da yanlış yönlendirmemek ama genel bir fikir vermesi adına yazmak istedim.

Geçenlerde bu forumdan bir arkadaş bir bisiklet alıp forumda konu açtı ve resimlerini vs paylaştı. (kendisini tanımam ) Çok mutlu olmuştu, güzelde bir bisiklet almıştı, kendisine bir sürü hayırlı olsun vs mesajları yazıldı.

Tesadüfen o konuyu görmemden 2 gün sonra aynı mağazaya bir arkadaşımın alacağı birkaç parça şeyler için beraber gittik.İçerisi biraz kalabalıktı bizde sıra bize gelene kadar mağaza içinde biraz gezinip bisikletlere bakmaya başladık.

Derken o arkadaşın aldığı bisikleti görünce aklıma açtığı konu geldi ve satıcıya "güzel bisiklet, geçen biri aldı sanırım bu modelden forumda da hatta paylaştı" dedim.

Bunun üzerine satıcının bana söylediklerini yazmaya inanın içim elvermiyor.Kısaca övüne övüne aslında ona nasıl kazık attıklarını, yapabileceğinden daha az indirim yaptıklarını vs seçtiği kelimeler ve vücut dili ile birlikte ortaya çok kötü bir tablo çıktı.

Açıkçası bu kadar pervasızlığa keyfim kaçtı ve arkadaş alışverişini yaparken dışarı çıkıp dışarıda beklemek istedim.

Söylemek istediğim pazarlık konusunda inatçı olun ve bisiklet konusunda biraz bilgi sahibi olduğunuzu satıcıya hissettirin.Tavırlar çok değişiyor.Mutlaka ya taksit sayısında artma yada yan ürünleri size hediye edelim o zaman noktasına getiriyorsunuz.Satıcı bunu yaparken elbette zararına yapmıyor gene kar ediyor etsin zaten orada bir sıkıntı yok sadece siz daha az kazık yemiş oluyorsunuz..

Not: Bu forumda çok şiddetli firma savunucuları da bulunmakta olduğundan işiniz zor bunu da söylemek isterim :) Mesela bu tarz konularda alıcıdan kendisinden çok firmayı düşünmesini ve anlamasını bekleyenler işi tersine çevirip satıcılara yönelik "adamın parası yetmiyor işte ne olur 100 daha indirsen zararına versen" tarzı bir cümle kurmaları nasıl mantıksız ise alıcılardan da bunu beklemesinler lütfen..

• Beğen
Tepkiler: Selocukrtl

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Bu kadar yorum yazılması gerçekten çok iyi oldu. Aslında bizim esnafımız biraz daha ''ne koparırsam kâr'' kafasında yaşıyor. Bazı esnafları tenzih ederim tekrardan, herkesi aynı kefeye koymak olmaz tabii ki. Aramızda bu mesleği layıkıyla icra edenler tabii ki var. Ben sırf pazarlık konusu yüzünden netten ve büyük mağazalardan alış-veriş yaparım her zaman. ''Kazık yiyorsam bile herkesle aynı kazığı yiyorum hiç değilse.'' mantığıyla. Ancak maalesef bisiklette böyle bir durum olamıyor ne yazık ki. Dükkanlar mağazalardan daha uygun oluyor. Örneğin ben bisikletimi 5 gün sonra kredi kartıyla taksitli olarak alacağım ve indirim veya hediye almaya çalışacağım. Eğer beceremezsem el mahkum gidip adamın dediği fiyatı takır takır ödeyeceğim. Neden, alternatifim yok çünkü. Haa alternatifini bulursam-ki arayacağım- oradan alırım. Hayır çok kafamı bozarlarsa da gidip netten felan sipariş ederim.

Tepki
19
Bisiklette %10 nakit indiriminden fazla yapmazlar. en fazla bu %10 bir kaç taksit ile anlaşabilirsin.
Ben 2 taksit ile %10 indirimde anlaştım.Bir de yan üründe bişeyler yaparız abi dedi. Yaptı da. Ancak zaten esas kar orda zaten..
Ama yan ürünlerde çok yardımcı oldular %25 gibi.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Pazarlık illa ki olmalı. Ben Canada' dan bir ürün istedim ve sorumlu kişi ile görüştüm. Pazarlık yapmak istediğimi söyledim. Bana Türkiye'deki gibi pazarlık yapmayacaksan bir miktar indirim yapabilirim dedi. 1478$ olan bedeli 1470$' a verebileceğini söyledi. Türkiye'deki gibi pazarlık yaparsam diye sordum. O zaman bu ürünü size ortalama 600$' a bırakmam gerekir çünkü pazarlığı o niyetle yapıyorsunuz dedi..[emoji106][emoji2][emoji2]

• Beğen
Tepkiler: Selocukrtl
Tepki
131
@Bahadır Gürel

Pazarlık yapmak sizin lügatınızda olduğu gibi "ali cengiz oyunu" değil Peygamber Efendimiz'in Sünnetine riayettir. Sembolik bile olsa pazarlık katmak yapılacak alışverişe BEREKET katar(hem alıcı için hem satıcı için).

Sizin o söylediğiniz "SÖZDE" prensipli indirim yapmayan firmalar yahudi ticari geleneğini güdenlerdir ki mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır.

@Murat TAŞKIN

Hocam size tavsiyem, hangi mağazadan veya hangi markadan alışveriş yapmayı düşünürseniz düşünün mutlaka pazarlık yapmanız.

mağazalarda satışı "x" fiyattan yapılan ürünlerin özel anlaşmalar ile "x/2" hatta ve hatta "x/3" fiyatlara satın alınabildiğini iş hayatında gördüğüm için tavsiyem budur size.

@Özgür R

Mağaza görevlisinin yaptığı alışveriş sonrasında müşterisinin arkasından konuşması son derece nahoş bir konu.

söz konusu konuşmaya ben tanıklık etseydim sizin kadar sakin duramazdım galiba.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Pazarlık bence saçmasapan bir şey. Bir malın fiyatı belli olmalı ve uygunsa alınmalı, değilse alınmamalı. Pazarlık payı bu haliyle sadece pazarlık yapmayı bilmeyen, beceremeyen ya da hoşlanmayan alıcıları kazıklamaya yarayan bir enstrüman...

Tepki
24
Bisiklet
Salcano
Bisikletcileri kâr payi taksitli fiyatlarda % 30 dan asagi degil. Aksini soyleyen yalan soyluyordur emin olun. Hatta iyi satis yapan bir bayi ise % 50 ye kadar kâr payi olabilir. Ancak bu demek degil ki satici size bunu kârsiz satacak.

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104
Bisikleti ilk gördüğünüzde çok hevesli davranırsanız büyük ihtimalle adam sizi kazıklayacaktır. Pazarlıkta ısrarcı olun nasıl olsa kaybedecek bir şeyiniz yok. Kazıklanmayın , satıcıyı kazıklayın. :)

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
Fiyatları düzgünce belirleyip her vatandaşa aynı koşullarda satmak yahudi ticareti, fiyatları şişirip insanları uğraştıra uğraştıra indirmek, pazarlık yapamayanı kazıklamak müslüman sünneti ise lütfen yahudiler hangileri söyleyin onlardan alalım. Böyle doğruluk, dürüstlük gibi ahlaki ve insani değerleri dine bağlayıp bir de üstüne isim takıp onunki yahudi bununki sünni deyince kutularda paraları götürüyor götüren malesef.

• Beğen
Tepkiler: BveP