Kalp atım frekansı ve hedef kalp atım frekansı

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Size yararlı olacağını düşündüğüm birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum...

Kalp atım frekansının belirlenmesi (KAF)

220-yaş

Dinlenik KAF : Uyanık iken alınmalı,yatar pozisyonda 6 gün boyunca kontrol edilmeli ve ortalaması alınmalı.

Hedef Kalp Atım Sayısı:

%50-%60 Günlük fiziksel aktivite

%60-%70 Yağ yakımı

%70-%80 Kardiovasküler dayanıklılığın geliştirilmesi

%80-%100 Performans antrenmanı

Toparlanma KAF (recovery) : Fiziksel aktiviteden sonra kalbin normal atımına dönmesi için geçen süre...

Scudo

hhtatar

Daimi Üye
Tepki
102
Bir süredir nabız saati almak istyordum.
Bu bilgiler çok işime yarayacak. Teşekkürler.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yüzdeleri kendinize göre nasıl heaplayacağınızın formülünüde buraya yazıyorum...

(220-yaş)*yüklenme yüzdesi+dinlenik kalp atım sayısı)

Not:"(*)" işaretini çarpma işlemi işareti olarak kullandım...

• Beğen
Tepkiler: Kamil BULUT

chavanel

Üye
Tepki
36
Performans yerine interval antrenmanı demek daha doğru.

Ayırca nabız yerine VO2 MAX. unsurunu kullanmak performans gelişimi için daha olumlu sonuçlar verir. Yani herkes için yukarıda verdiğin oranlar aynı değildir.

chavanel

Üye
Tepki
36
Ayrıca max. nabızdan 3 dakika içinde normal nabız atım sayısına düşebiliyorsanız, dünya çapında bir sporcu olmanız muhtemeldir.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer kişisel nabzını bulursan we %60-%70 i ile çalışırsan yağ yakarsın,diğer oranlar içinde karşısındaki yazanlar geçerli. bu genel bir bilgidir. Belki istisnalar vardır fakat istisnalar kaydeyi bozmaz... performans yerine interval demek neden daha doğru?

Ayrıca maximum nabızdan normal nabıza 3 dakikada düşebilen bir canlı varmıdır ??? ( bu nerden çıktı onu anlamadım? )

selfpower

Daimi Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
@oxsy
varsa dünya çapında sporcu olabilir işte :D

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@özgüç

O dünya çapında bir sporcu olur tabiki ama dahada önemlisi:cool: kalbini istediği gibi kontrol eden biri olarak çok ünlü olur

• Beğen
Tepkiler: Kamil BULUT

atoin

Üye
Tepki
7
yüzdeyle ne alakası var onu bi sayıyla açıklarsak

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
sayı olmaz çünkü formül her yaş için değişik sonuç verir uzun uzun yazmak gerekir sonra :)

Tepki
212
@Oksal Özdöl

Teşekkürler Oksal, maalesef bu bilgiler birçok kişi tarafından bilinmiyor.. Ben de, arkadaşım Garbis Bora'yı bisiklet üstünde kalp krizi sebebiyle kaybettikten sonra (toprağı bol olsun), ancak ilgilenmeye ve öğrenmeye başlamıştım, genellikle savsaklıyoruz o konuyu..
Şimdi burada, yukardaki bilgiyi (çarpmak ve toplamak şekli) biraz daha açmak lazım sanıyorum..
Mesela 30 yaşında bir sporcu için bir örnek yapıp, 2-3 cümle ile tekrar açıklar mısın ?

Machoo

Daimi Üye
Tepki
113
benim kalbimde yavaş atıyor abi bu normal mi?kartepeye çıktık bacaklarım ağrıyor ama kalbim küt küt atıp nefes nefese kalmıyorum bunun sebebi nedir ?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@MACHOO

Bunun nedeni bacaklarının dolaşımına göre zayıf kalmasıdır, başka bir deyişle bacak kasların nabzını zorlayacak kadar enerji üretemiyor, genellikle bu ikilem bir çok sporcuda vardır nabız mı ileri kas mı daha ileri...

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birkaç bilgi daha vermekte yarar var.

Ergenlik döneminde olanlar ve genç yetişkinler için ortalama kalp atış hızı dakikada 70'tir. Hareketli bir yaşantısı olan kişilerde bu hız 50 veya altında olabilir.

Bir diğer önemli husus dinlenme sırasında kalp atış hızınızın yavaş olması gerektiğidir. Bu, kişinin kalp-dolaşım sisteminin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Bir de kalbinizin dayanacağı maksimum atış hızı vardır. Bunun için pratik bir formül geliştirilmiştir:

Kalbinin atacağı maksimum sayı = 220 - Yaş

olarak verilmektedir. Tabii bu sayıya ulaşmak için deli gibi pedal basmak değil kastedilen :) Çıkan sayıyı 0.75 ile çarparsanız sıkı bir antrenmanda ulaşabileceğiniz kalp atışını öğrenebilirsiniz.

Kalp-damar sisteminin sağlığını korumak için aerobik bir egzersizi (yani kalbin normalden daha fazla bir güçle kan pompalamasını sağlayan bir egzersiz) yaşam boyu düzenli yapmak gerekir. Yani düzenli bisiklete binmek gibi:)

Herkese sağlıklı günler...

Kaynak: TÜBİTAK Bilim ve Çocuk 2003/12

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@basri

Merhaba Basri Bey;
Ben 21 yaşındayım ve max. nabzım 199 formule göre.. Sizin verdiğiniz
199 x 0.75 denkelminde sonuç yaklaşık 150 çıkıyor.. Ama benim sorum benim bu nabza ulaşabilmek için çokta sıkı antreman yapmam gerekmediği. Yani sıkı bir derken tam olarak neyi kasdettiniz?

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@d.berkay

Selam,

Bir kişinin idman sırasında kalp atım hızını belirleyen birçok parametre var aslında. Karnının aç olup olmadığı, idman yaptığı yükseklik ve buna bağlı nefes alıp verme hızı, kaslarına ne kadar süreyle kuvvet uyguladığı veya ne kadar kısa sürede ne kadar yükleme yaptığı. Konu bisiklet olduğu için bir örnek verirsek mesela bir yarışta "finish" anında çok kısa sürede çok büyük kuvvet harcar sprorcu ve kalp atışı 170-180 lere ulaşabilir. Ya da uzun bir dağ tırmanışında temposu düşüktür sporcunun, fakat yükseklik ile birlikte azalan oksijen seviyesi sonucu daha sık nefes alıp vermek zorundadır kişi ve dolayısıyla nabzı ortalama 140-150 atar, ama bakarsınız kağnı gibi gidiyordur.

Özetle bisiklet gibi dayanıklılık ve güç gerektiren bir sporda zaten kardiyovasküler sistem normal ise seleye atlayıp 20 km/saat tempo ile düz yolda 15 dk pedal basınca 110-120 rahat ulaşırsın. Buna göre kendin yapacağın ufak testlerle bünyen için bazı rakamlar belirleyebilirsin :)

• Beğen
Tepkiler: Levent Temiz

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@chavanel

Formüllere göre maksimum nabzım 194 olmalı (220- yaş)
Mesela 160 nabızla giderken (mtb ile 35-40km hızla giderken) , durup bisikletten inip ayakta durduğumda 3dk içinde 60 küsür nabza düşüyorum sanırım.
Buna tekrar bakacağım.

• Beğen
Tepkiler: Levent Temiz

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@basri

Yukarıda mavi renkli örneklere bir de ben bir şey ilave etmek isterim ki;
"kandaki adrenalin düzeyi"..

Kandaki adrenalin zaten olması gereken seviyededir bunu dışardan nasıl değiştirebilirsiniz demeyin, eğer sizi bir köpek kovalıyorsa ve o durumda pedallara asılıyorsanız, aç karna, yokuş aşağı, rüzgar arkada olarak fıstık gibi gidiyor olsanız bile nabzınız zirve yapıveriyor 3-5 saniye içinde.. hiiiiiççç kendini yormaya gerek yok.. köpek süper çalıştırıyor kalbi... :)
Defalarca yaşadım ve gördüm.. lütfen siz de deneyin.. memnun kalacaksınız.. :)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Evet Mesut abicim dedigin gibi köpekler nabzımızı arttırıyorlar sanırım Adrenalin denen müthiş enerjiyi tetikleyen şey korkudur :p ve tabiki psikolojik olarak da nabzınızı etkileyebilirsiniz :) Bence nabzı artırmak için en etkili yol korkularla yüzleşildigi andır :eek: