Rusyada bir grup genç trafik kurallarına uymayanlarla mücadele ediyor!!!

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bugün birçok videolarını izledim, oldukça etkili bir mücadele yöntemi bulmuşlar..
önce kibarca uyarıyorlar asla kaba konuşmuyorlar.. laftan anlamayanların inadına hatalı park edenlerin camlarına sticker denilen yapışkanlı yazı yapıştırıyorlar ve bu yazıyı çıkartması oldukça zor..
bir de yayalara ayrılmış yollardan giden araçların yolunu kesiyorlar geri gitmelerini istiyorlar, yine laftan anlamayanların camına yazı yapıştırıyorlar..
tabi birçok sürücü kabakuvvete başvuruyor ama bu durum gençlerin duruşlarını bozmaya yetmiyor..
yeri geliyor trafik polisleri de bu gençleri destekliyor ve sürücüler hakkında resmi işlem yapıyor..

tabi rusça konuşuyorlar ingilizce altyazı var;

not: direkt youtube'da izlerseniz arka arkaya onlarca video var, tavsiye ederim

Scudo

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Turkiyede olsa suruculerın bu kadar sabırlı davranıcaklarını düşünmüyorum .Heralde kavga cıkmıstı.Modellerde dıkkatımızı cekmıyor degıl .Tabı kı yaptıkları takdır edilecek bır sey

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@ebubekir sözbir

çoğu zaman kavga çıkıyor zaten.. ama sürücüler belli bi noktadan sonra pes ediyorlar çünkü gençler inatçı

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
"birçok sürücü kurallara uygun parketmeye başladı" diyor sokak röportajında :cool:

https://i.hizliresim.com/NY378N.jpg

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Rize'de yayalar için olduğunu düşündüğüm kaldırımdan yürüyordum. o da ne. bir dolmuşun yoluna girmişim meğer. burası kaldırım, nereden yürüyeceğim gibisnden sordum. azar işittim. ağzımın payını aldım. sustum. canımı kurtardım ya. ileride polisleri gördüm. fakat onlarda aynıydı. herhalde yanlış olanı ben yapıyorum deyip susup kabullenmek zorunda kaldım.
bir başka günse arkadaşıma bir araba çarptığında şoförün ona kızdı. neden arabasına çarpmış?
yaşadığım yerde hatalı park eden araçları hemen 2 metre ilerisindeki polislere bile söyleyemiyorum. çünkü onlarda aynı. rize'de günü ölmeden geçirdiğimde, şükrediyorum. bugünde hayatta kaldım diye.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
https://i.hizliresim.com/Z2WmWz.jpg

https://i.hizliresim.com/V2AmAR.jpg

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@ebubekir sözbir

Videoyu izlerken içimden geçirdiklerimi yazıya dökmüşsünüz. :D Hatta ben Türkiye'de bunu yapsak sağlam bir dayak yiyeceğimizi düşünüyordum.

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kanun polis yetersiz kalıyor ki vatandaşta tepkisini koymuş, asıl çözüm devletin doğrudan müdahele etmesi.
Bu düzen değişmedikçe, bu elemanlardan her semte lazım :D

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
buyrun epey tartışmalı bir video.. (dakika 3.50) adam kaldırımdan gidilmez diye bir tabela mı var diyor, haklı olduğunu savunuyor.. yoldaki diğer araç sürücüleri olaya karışıyor

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@türkay yılmaz Ikıncı aractakı kışı Türk galiba.(link)Bayagı Turke benzıyor

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@ebubekir sözbir

sürekli "seni bıçaklarım" deyip duruyor, türk olma ihtimali yüksek çünkü şu ana kadar bu şekilde tepki gösteren rus görmedim..

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Stopham.

70. bölümden beri Youtube sayfasına aboneyim. Başlarda inatla hatta işi kavgaya dökerek park etmeye çalışıyorlardı.
Gençler hiçbir zaman eşkıyalık yapmadılar. Gerektiğinde polisi arıyorlar. Kısa süre içerisinde polis gelip hem yanlış park ettiği, hem de aktivistlere saldırdığı için sürücüyü alıyor, aracı bağlıyor.
Yapıştırdıkları etikette "Yanlış yere park ettiğim için yüzüme tükürebilirsiniz" gibi bir şey yazıyordu. Rusça bilen arkadaşlar tam çevirisini yaparlar.

O zamanlar "Bizim burada olsa..." diye başlayan cümleler kurmuştum. Ama ülkemizde insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu düşününce ve polise güvenim kalmayınca vazgeçtim. Artık bizim burada tutmaz diyorum.

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
Rusça bilen arkadaşın dediğine göre ;kırmızı alan içinde "trafikte kafasına göre hareket edenler için yapılmış bir projedir" ,

Beyaz kısımda ise "s.... milleti,istediğim yere park ederim yazıyormuş" :)

bizim burda bunu yapsan,"yanlış yere park etmişsiniz lütfen çekermisiniz" desen , alacağımız en nazik cvp "sana mı sorucam ulan nereye park edeceğimi" olur.

Yol vermedi diye adam vuran,önüne kırdı diye bıçak çekenlerin ,yanında hatun olunca hulk'a dönüşenlerin olduğu bir memleketteyiz.

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
Aslında şöyle 3-5 kişi askeri kıyafetler giyip bunu yapabiliriz. :D akmarın yanında ki pasajda var o tarz kıyafetler :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Videoda dikkatimi çeken iki şey var, birincisi adamın sakallı çeçenlere benzemesi ki Rusya da çeçenlerden uzak durulur, pis kavgacıdırlar.
İkinicisi "federal proje" lafını duyan şoförlerin işin içinde devlet desteği var galiba diyerek temkinli yaklaşmaları.
Üçüncüsü (dikkatimi üç şey çekmiş:) Rusya ve eski Sovyet te kavganın cezası büyüktür ve başlatan daima suçludur. Bu nedenle sokakta, kazalarda vs hiç küfürleşme kavga olmaz buralarda. Hatta bize söylenen ilk şey "size birisi vurmak isterse kafayı uzatın, vursun, yüz bin dolara varan tazminatlar alabilirsiniz" şeklindeydi. Benzer mantıkla bir koca karısını veya çocuğunu dövsün, bir telefon, tak adam hapiste.

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Raşit S
Abi yalnız bir de şöyle bir video var:

[video]http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/195777/garipleri-oynarken-bir-anda-hulka-donusen-rus-ikili[/video]

Acayip memleket, çok acayip :)

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Süpersonik bir şey yapıyor oluşları tabi ki su götürmez, gözlerinden öpülesi insanlar belli ki. Ancak dikkatimi çeken, bir arabanın ön camına nal gibi sticker yapıştırmak da trafiği tehlikeye atan bir durum değil mi? O stickerı yerinden sökene kadar arabanın şöförü sağ tarafı göremeden trafikte ilerliyor olmayacak mı? Sanki kaputa veya yan cama yapıştırsalar daha iyi gibi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gün A.
harbi acayipmiş. kavgayı ilk başlatan ve sonunda dayak yiyen salaklar, polisten de dayak yiyip nezarete yollanacak. Arabaya tekmenin faturası, sol tarafın komple boyanması, 3-4 bin dolar da ceza ödeyecekler.

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Raşit S

en acayipi horoz gibi dalan herifin kolunun protez olması ve arkadan inen elemanın bir şey olmamış gibi davranması.:eek: