800-900 Liraya Kadar Yol ve Tur Bisikleti Önerisi

Metin V.

Üye
Tepki
0
Selam arkadaşlar.
Bu zamana kadar hep hıldırış bisikletler kulanan biri olarak ve yaşla gelen bilinçlenmenin vasıtasıyla :D yen bir bisiklet almaya karar verdim.
Kendimce yaptığım araştırmalar sonucu, zaten başlıkta da belirttiğim fiyat aralığında pek iyi bisiklet olmayışından dolayı 2. el bisiklet almayı düşünüyorum.
Sizlerden gelecek hertürlü marka, model ve bakamam gereken bileşenlerin ne olması gerektiğine yönelik bütün tavsiyelere açığım.
Ayrıca bana bisikltini satmak isteyen olursa, istediği zaman benimle iletişime geçebilir.
İyi forumlar dilerim :rolleyes:

Scudo

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
(link)

Büyük ihtimal bakmışsınızdır ama ben yine de koyuyum şu linki.

0 olacaksa tur bisikleti olarak salcano cs 30 ve aynı fiyatlarda sedona ve carraronun modelleri var. Biraz daha üstünde Mosso 771 var insanların önerdiği. ön amortisör istemiyorsan düz maşalara bakabilirsin ama ülkemiz yollarında kilitlenebilir maşa iş görüyor bence :) o fiyat aralığında 0 olarak altus ve acera aktarıcılı bisikletler var genelde. ikinci el ve yol bisikleti konusunda daha bilgili insanlar gelir birazdan :) Sağ üstteki arama bölümünü kullanırsan sorularının cevaplarını beklemene bile gerek kalmaz. Çünkü senin sorduğun soruları bisiklet almak isteyen aşağı yukarı herkes soruyor ve her seferinde cevaplanıyor.

Metin V.

Üye
Tepki
0
Çok haklısınız Ahmet bey, forumun altından girdim üstünden çıktım ancak bir türlü karar veremedim maalesef :) Tekrar tekrar dolaştım forumu fakat bir kara veremeyince yazmaya karar verdim :)

Ömer Ertuğ

Aktif Üye
Tepki
105
Bisiklet
KTM
Carraro Sportive serileri, Sedona 310 modelleri isteklerinize fazlasıyla cevap verecektir. Tur için önerilen belli başlı bazı bilgileri de kullanarak (ör. V fren, 26 jant ve kadro-çanta uyumu gibi) kendinize uygun bir model bulacaksınızdır mutlaka.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şu an ihtiyacım olmasa da, meraktan kendim için tur + işe gidiş + alışveriş ve genel kullanım için bir bisiklet aradım. Uzun yol yapabilecek, yük taşıyacak, 700 mm jant olacak(1), arka jant en az 36 telli (sağlam) olacak, çamurluk ve yüklük standart gelecek(2), sağlam ve basit bir tasarıma sahip olacak, ön-arka hiç bir şekilde disk freni(3) ve amortisörü(4) olmayacak, 15 kg altında olacak, fayda/maliyeti yüksek (yerli imalat) olacak. Yük altında rijidite için, hafif çelik alaşım kadro olursa daha iyi ama aynı sertliği sağlayabiliyorsa aluminyum da olabilir.

Salcano - Sarajevo 700 M (liste fiyatı 619 TL) de karar kıldım. Aslında başka bir alternatif de bulamadım.

(1)@Abdullah.R

(2) Yüklük ve çamurluk nasıl olsa takmak zorundayım. Sonradan takmak hem pahalıya geliyor hem de uyum problemleri çıkabiliyor.

(3) Disk fren -bilhassa hidrolik fren- arızaya yatkın, karmaşıklık faktörünü (arıza ihtimali ve bisikletin genel bakım masrafını) arttırıyor, yolda tamiri çoğunlukla mümkün değil, ağır ve pahalı. Ayrıca ısıyı janta yaymadığı için, yükle uzun inişlere uygun değil - diskin aşırı ısınıp tutuşu kaybetmesine yol açabilir.

(4) Amortisör yolda enerji kaybına sebep oluyor, arızaya yatkın, karmaşıklık faktörünü (arıza ihtimali ve bisikletin genel bakım masrafını) arttırıyor, ağır ve pahalı. Engebelerden geçerken selede patates çuvalı gibi oturabilmek isteseydim, veya çoğunlukla off-road kullanacak olsaydım ön amortisör işime yarardı. Ancak normal engebelerde hafif ayağa kalkarak (dizleri ve dirsekleri yarım kırarak) süspansiyonu kol ve bacaklara yaptırmak çok daha pratik ve etkili oluyor. Aynı bir jokey gibi. Hem bisikletin kontrolü çok daha iyi oluyor, hem de engebeler amortisöre göre çok daha yumuşak geçiliyor. Amortisör olsa bile, ciddi engebelerde selede oturmak zarar verir, dolayısıyla engebede ayağa kalkmak alışkanlığını öyle veya böyle edinmek zorundayım zaten. Ayrıca amortisörlü maşaya ön yüklük (low-rider) takmak zor.

--------------------------

Salcano Sarajevo temel özellikleri: Çelik kadro, V fren, amortisörsüz, 14.67 kg, 700mm ve 36 telli jantlar, 619 TL

Diğer (başarısız) alternatifler::

Sedona 300 : Aluminyum kadro, V fren, hidrolik ön amortisör, ağırlığı verilmemiş (çok ağır olarak yorumlarım), 700 mm ve 36 telli jantlar, 400$ (856 TL)

Ümit 2830 Velocity : Aluminyum kadro, V fren, amortisörsüz, ağırlık bilgisi yok (ağır), 700 mm ve 36 telli jantlar, 569 TL.

Ümit 2806 City : Çelik kadro, V fren, amortisörsüz, ağırlık bilgisi yok (ağır), 700 mm ve 36 telli jantlar, 459 TL.

Orbisplus Uptown Tourney-Altus 700C : Aluminyum kadro, V fren, amortisörsüz, ağırlık bilgisi yok (ağır), 700 mm ve 32 telli (yetersiz) jantlar, 1065 TL.

Orbisplus Uptown Nexus8 700C (1720 TL) ve Orbisplus Uptown Alfine 11 700C (2660 TL), Aluminyum kadro, disk fren, hidrolik ön amortisör, ağırlığı verilmemiş (ağır), 700 mm ve 32 telli (yetersiz) jantlar. Özelliklerine göre aşırı pahalı, ayrıca hub vitese güvenerek tek yaprak aynakol kullandıkları için vites aralığı yetersiz. (Bkz. (link) )

Orbis : Uygun bir bisikleti yok.

Carraro 804 Elite : Aluminyum kadro, V fren, hidrolik ön amortisör, ağırlığı verilmemiş (ağır), 700 mm ve 36 telli jantlar, 981 TL. Ekstradan ön göbek dinamosu var ama benim açımdan değersiz bir özellik. Solar enerji dururken pedal kuvvetiyle elektrik üretmek kullanmak bana uymuyor. Norveç'te yaşamıyoruz ne de olsa.

Carraro 702 Grande : Aluminyum kadro, V fren, amortisörsüz, ağırlık bilgisi yok (ağır), 700 mm ve 36 telli jantlar, 684 TL.

Salcano dışında hiç biri ağırlık bilgisi vermemişler. Niye acaba? Halbuki en mühim parametrelerden biri. :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut Oğuz

Metin V.

Üye
Tepki
0
Abdullah size cok teşekkür ederim, bütün yazdıklarınızı birer birer dikkate alacagim :)

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Rica ederim, faydalı olabildiysem sevinirim. :)

Listeye tekrar baktım, Ümit ve Orbisplus'ların gidonlarını beğenmedim. Diğerleri gibi düz olsaydı bar-end (boynuz) takılarak uzun yola yatkın hale getirilebilirdi ama onların gidonları çok eğik.

Carraro 702 Grande ağırlığı 15 kg altındaysa, o da makul bir ihtimal.

Bir de Kron TX 150 var, onu atlamışım. Aluminyum kadro, V fren, amortisörsüz, ağırlık bilgisi yok (ağır), 700 mm ve 32 telli (yetersiz) jantlar, 680 (bisiklet) + 120 (yüklük ve çamurluk) = 800 TL

Eminim başka alternatifler de vardır ama benim hızlıca bakabildiklerim bunlar.

Linkler:
Salcano Sarajevo 700M (link)
Carraro 702 Grande (link)

Sedona 300 (link)
Ümit 2830 Velocity (link)
Orbisplus Uptown Tourney-Altus 700C (link)
Kron TX 150 (link)

• Beğen
Tepkiler: Mesut Oğuz