En iyi en konforlu yaylı sele seçimi

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
Merhaba, Sedona 301 sahibiyim, standart koltuğuyla kullanıyorum (süngerli) çok çok rahat bir sele ile değiştirmek istiyorum. Sitede bir hayli aradım ama genelde ürünü kullanmayan tahmin üzerinden cevaplar buldum. Geniş ve yaylı modelleri kullanan (KULLANAN) arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. 200 TL'yi geçmemesi terciğimdir. Şimdiden herkese teşekkürler.

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
En iyi, en konforlu ve çok çok rahat farklı kavramlardır. Her biri kullanım alanına göre değişim gösterir.
Siz kısa mesafelerde, kısa süreli, gezinti tarzı, düşük hızlarda sürüş yapan biriyseniz ilk linkteki sele daha uygun,
uzun mesafe, uzun süreli, yüksek tempoda, hızlı sürüş yapıyorsanız linkdeki sele tarzı seleler tamamen eziyet verici olur. Daha küçük ve sert seleler uygun olur genelde.

Jelli,süngerli, yaylı tarz seleler genelde uzun süreli, yüksek kadanslı sürüşlerde daha çok eziyet ederler. İnce, sert seleler uzun sürüşlerde daha rahat ve performanslı olurlar.

Bu seçimi yaptıktan sonra kalça kemiklerinin genişliğine uygun sele seçimi ile daha iyi bir seçim yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ömer yetmişüç

Junkiea

Aktif Üye
Tepki
18
En konforlu sele kendi kullandığımız selemizdir. lol

İlki daha rahat ama ağır duruyor, içlerinden seçmek gerekirse 55€ luk olanı tercih ederdim

• Beğen

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
yaylısını bilmem ama hayatımda kullandıgım en konforlu sele budur 5 kere parçalansa 5 kere gidip tekrar yine aynısını alacagım.
sportour zoo gel

• Beğen
Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tavsiye edebileceğim sele size Brooks b17 modeli evladiyelik bir sele verilen parayı sonuna kadar hak ediyor ....Unutmayın sele bir kere alınır en iyisini almak lazım linkini de vereyim ...(link)

• Beğen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sele konforu öneri üzerin olmaz, bagzilari icin sert daha konforlu olur bagzilari icin de yumsak sele daha konforlu olur. Simdi sana arkadaslar kac tane sele sunmuslar, birisi yok o degil bu iyi diyor, digeri ise yok o degil bu iyi diyor. Simdi sence hangisi daha iyi? Gercekten kendine uygun rahat sele secmek istiyorsan Üstseviye olan bir bisikletciye git ve önce hangi genislik sana uygun oldugunu ölctür ve ögren, bu cok önemli bir püfnoktasi ve genisligi ögrendikten sonra istediginiz tür selelerde bir kac tane deneyin ve sizce hangisi daha rahatsa onu alin. Ama bir gercek varsa ertunganin (tolganin) tavsiye etdigi seleler rahatlikta birnumara.

NOT: Seleyi dogru secip sonra alismak gerekiyor yoksa sele isterse kustügünden olsun sizin poponuza genisligi uygun degilse yine agritir.

Bu ölcüm sehpasi...

Böyle ölcüm gerceklesiyor...

Buda yanlis secimin sonuclari...

Umarim resimler biraz olsun yardimci olurlar...

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
ben de selemi değiştirmek istiyorum. Aklımdaki modeller selle royal mach ve selle italia qbik. bunlardan birini kullanan var mı acaba?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cemali kardeşim.Murat Çömez gayet güzel anlatmış sele işini.Sele "Sepet" ile ilgilidir.Bilmem anlatabildim mi.Herkesin sepeti aynı değil ki,her sele herkese uysun.Şimdi Royal mach kullanan biri "Abi mükemmel al" diyecek,gidip alacaksın.Sonra sana uymayacak-belki de uyacak-bilemezsin.

Bir de esas seleler var,mesela Brooks;Herkese uyar.Çünkü zaman içinde kemik yapına göre şekil alır.Tüm turcuların neredeyse ilk tercihidir.Elbette pahalı.Denemeden sele alan için durum şu:Ya uyar,ya uymaz.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
haklısınız. fakat imkanlar kısıtlı. bulunduğum şehir (çanakkale) batının hakkarisi. herşeye heran ulaşabilmeniz olanaksız. fren-vites aksamını da yenileyeceğim için seleye fazla da bir bütçe ayıramıyorum. şuan salcano jel sele kullanıyorum. memnununm. fakat sağolsun kardeşim taktırmış biyere, yırtmış seleyi.

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Merhaba,
Sıradışı ama rahat,ben kullandım,tabiiki kişiye göre değişiyor tercihler..

(link)
veya birde bu var
(link)

saygılarımla..

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
@Tolga Günsezer

Yardımlarınız için teşekkürler genelde hafta sonu toplamda 15km , 15km/saat hızda tur yapıyorum.
Brookslar gerçekten güzel görünüyor. Bazıları yaylı bunların yaylar Amortisör görevimi görüyor burada.
Yoksa bozuk yollarda hoplayıp zıplayıp gezmeyeyim :)

@Enes Gürel

Diğer bisikletim 711sedonaya bu seleden almıştım gerçekten güzel sele.

@ERTUNGA

Yaylı modelini kullanma şansınız oldumu?

@murat cömez

Çok önemli bilgiler için teşekkürler. İzmirde 4 bilindik bisikletçiye gittim kimse bu şekilde bilgi vermedi.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Murat Çömez yazılabilecek herşeyi yazmış. Maalesef Türkiyede bu kadar detaylı bilgi verecek kültüre sahip ve elindekini satmaktan çok hizmet vermek isteyen bisikletçi bir elin parmakları kadar bile değil. Hele ki bu ölçümü yapabilecek donanım olan bisikletçi kaç tanedir bilemem.

Konuya dönersek kısa süreli sürüşler için genelde (en önemlisi kalça genişliği uygun olmak üzere) geniş, jelli seleler tercih edilir. Brooks bu konuda bir numaradır çünkü zaman içinde kullanıcının kalça şeklini alır. Fakat burada önemli bir detay var 2000 - 3000 km den sonra şekillenme tamamlanır. Yani sizin kullanımınızla her hafta sonu 30km sürseniz yaklaşık 1,5-2 sene sonra ideal hale gelecektir.

Yukarıda yazılanları tekrar edecek belki ama sele seçimi kişiye özel ve biraz da deneme yanılma yoluyla olacağı için ben olsam sizin yerinizde şunu yapardım;

kalça kemiklerim arasındaki mesafeyi ölçer bu genişliğe uygun, elimle çok yumuşak olmayan fakat vücut ağırlığımla esneyecek, üzerinde iken testislere baskı yapmayan, pedal çevirirken sağa sola yalpalatmayan bir modeli tercih ederdim.

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Maalesef brooks yaylı modelini b135 kullanmadım b17 modelini kullandım ve çok memnundum.

• Beğen

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
Tolga Günsezer, Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler, ben 117 kiloyum sanırım brooks 6 aya gelmeden ne şekil alacaksa alacaktır :) diye düşünüyorum. Birde hepsi aynımıdır bilmem ama gerçek deri oluşu, klasik formu hoşuma gitti. Sanırım yaylı sistem alıp şansımı deneyeceğim. Çok teşekkürler.

Ertunga bey, bu brooksu nereden söyledin :) biraz inceleyince bu firmayı sevmemek elde değil, Bugün b67 modelini sipariş verdim. 2014 yılında elcik-sele çantası- vs vs ekleyip şık bir bisiklet oluşturmayı düşünüyorum. Siyah bisiklete koyu kahve takım kurmayı planladım, sanırım en büyük risk bu oldu. B17 modeli çok güzel bir modeldi ancak uzun süre kullanmadığım kısa mesafeler gittiğim için zaten selenin şekillenmesi çok zaman alacak enazından en başta eziyet çekmemiş olurum diye düşündüm. Bu selenin en beğendiğim özelliklerinden biride cilalamak zorunda olmanız ve cilaladığınızda parlaması. Yarın teslim alacağım ürünü bakalım görelim :) bu konuyu açtıktan sonra bana yol gösteren tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İşte olay budur Ömer bey aldığınız sele pahalı gibi gibi görünse de kullandığınız zaman içinde uzun vade de iyi bir yatırım yaptığınızı hem kendiniz hem de kemikleriniz görecek Allah sağlıkla güle güle kullanmayı nasip etsin iyi günlerde... Unutmadan nerden ve kaç tl aldığınızı öğrene bilirmiyim ayıp olmaz ise

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
Ne demek Ertunga bey tabiki söylerim. Erdoğanlar bisikletten 219 tlye aldım. 83€. Şimdi sırada sele altı çanta+elcik+bakım kremi var. Bunların toplam fiyatı 160€ Ediyor. Hepsini bugün alıp kafamı karıştırmak istemedim. Bisikletim sedona 301i çok seviyorum. Çok yakışıklı bir bisiklet. Bunlarla dahada şık olacak sanırım. Tek çekincem siyah bisiklete kahverengi deri takım kurmak. Ne kadar haklıyım ne kadar haksızım zamanla göreceğiz. Sele bugün elime geçti. Buram buram kalite kokuyor. Bildiğin gerçek deri ve metal. Yarını iple çekiyorum.

Golfer

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Konu hortlayacak ama. Bu ölçümü İstanbul'da yapan firmalar hangileri acaba çok merak ettim. Avrupa yakasında varsa hemen gideceğim. :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Böyle bir sistemin buralarda olmadığını tahmin ediyorum 20 liraya Decathlon'dan tayt alın utanan varsa üstüne çeksin şortu işi bitirin konforlu sele diye bir şey yok bence.