Hangi lastik daha iyidir?

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Ever arkadaslar şuan bisikletimde Rubena syrinx dış lastik bulunmaktadır fakat iplerinde soyulmalar meydana geldi (500km yol yapıldı sadece)
Bende haliyle yeni bir yol lastiği almayı düsünüyorum Michelin Dynamix c sports marka lastiği almak istiyorum.
Rubena syrinx 290 gr.
Michelin dynamics 320 gr.
Fakat bu iki lastik arasında fark varmıdır ? yani Michelin dynamics lastiği almama değer mi?
Bu iki lastiği kıyasladım rubena 'nın yere degen kısmı daha fazla fakat michelin'de yere degen kısım cok kucuk bi mesafe yani performans olarak
etkisi olur mu?

Rubena Syrinx
(link)

Michelin Dynamics Sports
(link)

Cevaplarsanız çok sevinirim..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Emin olun rubena dışında hangi lastiği alırsanız alın çok daha iyidir.nerdeeee eski rubena michelin kullanmadım ama kullananlar illaki yorum yaparlar.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
rubena hakkında bir bilgim yok ama şuan hala ön lastik olarak michelın dynamic sport kullanıyorum. performansı gayet iyi bence. arka lastiğim hutchınson equınoks. michelin hutchınsondan bariz fark edilir derecede daha iyi yani.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Michelin daha yumuşak hamura sahip. lastiğin yola basışının daha güvenilir olacağını düşünüyorum. Bu arada genç eylüldeki sivas yol yarışında sende varmıydın. Eğer Giresunlarda bisiklet takımı kurduysanız helal size.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Giresunda bisiklet takımı yıllardır var. Bu sene ben katılmadım malesef malum üniversite sınavı hazırlıkları. Bundan önceki 2 sene katıldım Sivas yarısına.. Giresunda takımımız mevcut Hatta Türkiyede 2. ve 3.lük aldık takım olarak bizim kategoride :)

Söyle birsey arastırdım 700x23 .. 700x28 gibi durumlar mevcut 700 jant ebatını yanı 28 jant ıcın .. 23 ve 28 ise lastıgın kalınlıgını ıfade edıyor bu kalınlık ne kadar az ise o kadar az sürtünmeden dolayı serilik saglıyor. Yani rubena 700x23 fakat michelin 700x28 yani rubena daha mantıklı gelıyor?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hangi lastik daha iyidir bu bana göre değişir ,
benim tarzım ağır stabilize ve düz toprak mekanlar ve asfalt
bunun için maxxis over driver 700 x 32 kullanıyorum gayette mennunum ,
su olukları var ve yandan hafif dişli .asfaltta bir 700 x 23 kadar hızlı değil ama toprak yolda ve ağır stabilizede tam bir panzer ,,

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
rubena Flash var bende ucuz diye aldım 80 psi ama yumuşak ve cok ince yapısı var yolda sivri çakıl taşına denk gelse patlıyor iç lastik yama doldu şu aralar Slime patlak onarıcı sıvı almayi düşünüyorum hadi hayırlısı ama rubena nin Flash modeli iyi değil 80 psi olmasi haricinde. her an yolda kalacam diye 3.5 km lik iş yerine giderken bile pompa taşıyorum hatta geçenlerde sabah işe gittim lastikler sağlam akşam çıktım işten arka lastik inik hava basmayı denedim artık nasıl patladiysa tutmadı yürüyerek eve gelirken asfalt değilde mucurlu yoldan geldim bisiketi bıraktım eve 2 saat sonra ön lastik te patlak bu kadar narin lastik deli olmamak elde değil.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Yücel Dk
eğer michelin dynamic sport almayı düşünüyorsan onunda 700*23 ü var. ben 23 ünü kullanıyorum. verdiğin llikteki yrde olmayabilir ancak başka bir yerden bulabilirsin. michelin de hiç patlama sorunu yaşamadım şuana kadar. yukarda arkadaşında dediği gibi hamuru yumuşak viraja yatışlarda da güven veriyor. kullanıcı olarak şunu söyleyeyim en son toprak yol asfalt yol falan denmiş. ben kullandığım süre zarfında hiç asfalttan çıkmadım desem yeridir. o yüzden o hususta kesin bir şey söyleyemem. michelin in 23 ünü bi araştır bul fiyatını öğren. attığın linkte 30 tl gayet iyi bu yaz ramazan bayramından 2 hafta kadar sonraydı galiba 44 liraya almıştım tekinin sıfırını. bütçeni arttırırsan dahada üst seri bi lastikte alabilirsin michelin pro3 gibi yada hutchınson euqinoks 2 ts modeli gibi.
not: bu son önerdiğim hutchınson benim kullandığımın yeni serisinin yarış modeli. bu eski modelinden gayet güzel olmuş michelin dynamik sporttan biraz daha iyi ve telsiz katlanabilir lastik.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Oğuz kurt
@Gokalp Gokmenler+1

Sıfır Rubena lastiklerle İstanbul'dan yola çıktım, Kayseri'de arka lastik kabaklaştı, ön-arka takas ettim, Köyceğiz'de lastiğin kırmızı şeridi ortaya çıktı. Bir kez kabaklaştıktan sonra en uyduruk dikenlerden bile 3'lü 5'li patlamaya başladı. Evet, uğraşsanız elinize batıramayacağınız dikenlerden 5 patlak bir arada, aynı anda. Bir de bunlar APS (anti puncture system) patlamaz dayanıklı tur lastiği güya. Rubena'nın normal lastiği nasıldır bilemiyorum artık. 3300 km.de ön-arka ikisi de pert.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Yorumlarınız ıcın tesekkürler . Anlasılan rubenadan kımse memnun degıl bende dahil :) mutlaka begenen vardır orası mechul.
500 km yolda asfaltta üstelik rubena syrinx pert oldu. Giresun-İstanbul turunda baska bi lastık vardı en ufak bi performans kaybı vermedı ama bu lastik hemen pert..
Michelin dynamics aldı bir arkadas biraz inceledim. Yola degen kısım cok az bi yer yani sürtünme az . Bu arada konfor önemli değil serilik önemli benim icin.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Yücel Dk
evet michelin de yere değen kısım özellikle 23 lerde ince ve az. dediğiniz gibi daha az sürtünme var. ve en güzel yanlarından biride lastiğin o ince kısmındaki tutuş alanı baya aşağı kadar indirilmiş. yani bisikleti yatırdığınızdada iyi bi yol tutuşu sağlamak amaçlanmış. yol tutuşu iyi özelliklede vücut ağırlığınıza göre uygun hava basıncını ayarlarsanız hız konusundada gayet iyi. bence 700*23 michelin dynamic sport işinizi görür. beklenti olarak size yeterli olabileceği görüşündeyim.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@ömer karan
Burda bir bisikletcide michelin dynamics lastik var cifti 70 tl .. ama 23 mü bilmıyorum fakat yere temas eden nokta gayet az 23 oldugunu düsünüyorum o zaman değistirmekte fayda var..

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Birebir aynı lastiği kullanıyoruz kudret abi .Bu bisikletin koruyucusu nasıldır sana göre. Şüphesiz benden daha ağır yol koşullarında bisiklet kullanıyorsun. Patlak varmı. Bisiklet su kanallı olmasına rağmen oldukça hafif (400 gram) bana sürtünme direnci az gibi geliyor. peki bu lastikle uzun tura çıkılabilirmi. O güveni veriyormu.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Benim rubena lastikde 700x23 yenı alacagım michelin dynamics lastikte 700x23 az önce baktım.. pek bi fark yapar mı serilik acısından

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

mehmet dostum.
valla 215 km kartepe olayı bu teker ile oldu hiç bi sorun yaşamadım ve 16 km lik rampada kartepe rampalarında inişte yol berbat idi yer yer toprak yer yer asfalt karışımı patlama ise asla olmadı hala teker dayanıyor valla çok iyi mal bu ,90 hava basılıyor biliyorsun ben 85 basıyorum .en çok 2 defa patladı tabi buna patlama denirse ,ama 1 buçuk yıldır kullanıyorum ,
hele tavşanlıda banamısın demediki ora dehşet berbat sarsıntılı çok ağır stabilize yol mıcır asfaltın en beteri ,orada hiç patlamadı teker, ama silik kullananların aynen güm ,,yol bisikletine göre değil tavşanlı-boyalıca hattı ama bizim erkan deli olduğu için scott yolla gelir hemde silik teker ile ..

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Sonuc olarak rubena lastigim var onun yerine michelin alsam pek yararını gorur muyum? :D

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Yücel DkBence en kötü Michelin bile en iyi Rubena'dan iyidir. :)

Öte yandan, bir zamanlar Michelin Select 700x28 tur lastiği kullanmıştım. Lastiğin asfalt performansı başarılıydı, bozuk satıhda da idare ediyordu. Memnun olmadığım 2 yanı vardı: Patlamaya karşı biraz dirençliydi ama yetersizdi; ve çabuk aşınıyordu (5000 km.de değiştirmek zorunda kaldım)

O yüzden, neden illa Michelin diye sormak istiyorum. Schwalbe, Maxxis veya ekonomik olsun derseniz CST (Maxxis üretiyor)(**) neden düşünmüyorsunuz?

Ben olsam elimdeki Rubena'yı bitirinceye kadar kullanırdım, bitince de Schwalbe, Maxxis veya CST takardım. Michelin'i düşünmezdim açıkçası. Öte yandan ben dağ ve tur bisikleti kullanıyorum. Yol için farklı parametreler olabilir.

(**) Lastik üreticileri: (link)

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@Abdullah.R

İnternetten siparis vermekle ugrasmak istemıyorum pek. Burda michelin spory dynamics lastigi gercekten hosuma gıttıgı ıcın almak ıstıyorum. Dediginiz 5000kmde bitmisse iyi rubena 500de suan iplik ata ata lastık kalmadı :)))