Alanya'dan melez d'ambiez

Scudo

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
birçok parçada ağır modifikasyon vardır, yine birçoğu 2. eldir. ilk rakamlar standart değer ikinci rakam drilling (delme) işleminden sonraki ağırlıklardır, hepsi öncesi sonrasıyla tartılmıştır, yarışı aklımda bitirdiğim için parça delme konusunda rahatım, çok güçlü tork uygulamayacağımdan eminim.
parça ağırlık listesi

kadro carraro giau 48 cm arka bacaklar karbon - 1350
maşa wistle carbon şaft alu - 640 / 610
frenler ultegra 6600 - 325 / 310
aynakol shimano r600 - 865 / 660
ruble hg70 14-21 5'li - 230 / 130
arka aktarıcı ultegra 6500 - 215 / 210
furç fsa drop in 1 1/8 42 mm - 80
gidon bullhorn no name - 280 / 240
fren kol (tektro 4.1 alınacak) 170
jant seti syncross ön 20 arka 24 - 1900 (işlem yapılmadı yapılacak)
boğaz easton 120 mm - 165 / 145
dış lastik (link)- 520
iç lastik no name 220
sele borusu pro LT - 304 (işlem yapılmadı yapılacak)
sele q-bike - 280
kelepçe no name - 30
pedallar wellgo r200 - 240 / 215
orta yatak bb70 - 80
zincir hg 93 - 265
QR - 120
vites kolu (deore 9'lu alınacak) - 140

7.8 kg bitmiş hali

toplam maliyet vites kolu frenler ile birlikte 1340 TL

delme işleminden sonra kozmetik olarak kötü durumda parçalar için rahatım, en azından ilgi çekmez, benden başka kimsenin işini görmez :)

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro çok güzelmiş. Yalnız merak ettiğim delme işleminde kazandığınız ağırlık farkı kırılma tehlikesine değecek mi. Açıkcası ben cesaret edemezdim :)

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@mehmet.ali

mehmet ali bey üzerinde çok düşündüğüm bir konu, parçalar yüzey gerilimiyle birbirine tutunuyor, esnemesi en aza iniyor. delinen parça illaki gücünü yitiriyor ve esniyor, ancak aynakol için konuşursak eğer, 120 kg üzerinde birinin maksimum uygulayacağı torka göre tasarlanıp üretiliyor, bu durumun farkındayım 76 kiloyum ve çok fazla yüklenmemem gerekecek. diğer parçalar için de aynı durum söz konusu, önceki bisiklet için de delme işlemi yapmıştım, gidon kevgir gibiydi.

evet biraz tedirginlik olacak,
elbette deneme sürüşlerinde düşük süratte test edicem parçaları,
seramik mezunuyum, kalıp, ergonomi, vs bi çok ders gördüm, kalıp aldım
sorun olacağını sanmıyorum,

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fazla tork uygulamaktan ziyade beni korkutan çukura düşme, kasisten geçme anında gidın ve boğazın vereceği tepki. Ama dediğiniz gibi deneme turlarında bisikletin tepkilerine hakim olmuş olursunuz.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@mehmet.ali

benzer edişelerimiz var ancak, ben bu durumu önceki versiyonda birçok kez test ettim, rs20 jant setininin ön tarafınında 16 delik var, bendeki rs20 nin ön tarafında 70 in üzerinde delik vardı. arka için de aynı şey geçerli.
bi de şöyle düşünün makine mühendisi değilim yalnız şöyle bakıyorum olaya, tiagra'dan başlayıp ultegra aynakolun iç yapısına baktığınızda ultegra için kalıp cidarı çok incedir. tiagra ve sora için odun gibi diyebiliriz, detay yok. r600 de çok farklı değil, elbette kullanılan alaşımın küçükte olsa bir etkisi var ancak genel arz/talep/üretim işleyişine baktığımızda en hafif ve güçlü kalıp tekniğine daha sonradan ulaşılabildiğini görüyoruz. şundan bahsediyorum malzemedeki detay ve kalıp/üretim tekniği ne kadar yüksek olursa değeri artıyor ağırlığı azalıyor. ancak alaşım çok farklı değil.

dura ace ve ultegraya baktığımızda kolun içi boş bu da yüksek mühendislik ve kalıp tekniği demek elbette, hatta dura ace kolu tutan dayanakların full drilling olduğunu görüyoruz
bu ürünün dışında extra karbon tabakası var ancak malzeme kalınlığı çok ince

http://3.bp.blogspot.com/-GEt8M_NL9Zg/TbgjXjPjnkI/AAAAAAAABeI/uksOgKq_-p0/s320/dura-ace+1.jpeg

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Abi hayırlısıyla binmek nasip olsun. Ama sen bu bisikleti de diğeri gibi kapının arkasına kilitlersen emin ol çalarlar...
Bence evde ya da balkonda bir yer ayarlamalısın.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@Uğur S.

saol uğur, önlemini alacam bakalım yukarı çıkaracam, geçen bi arkadaş yazmıştı 8. kata çıkarıyorum bisikleti. benimki 4. kat, çok pratik oluyordu giriş :(

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Abi ben de her gün 4 kat indirip çıkarıyorum. Hem de senin gibi 7 kilo değil benim bisiklet. 11 kilo :)
Ama çalınma riskini azaltmak istiyorsan başka alternatifin yok.

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer