Bisikletlilere Müjde:Varan ve Ulusoy bagajına bisiklet kabul edecek

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Arkadaşlar Bisikletliler Derneği'nin facebook sayfasında paylaştığı bir haberi ben de burada paylaşmak istiyorum.Bu konudan şikayetçi olan bizleri memnun edecek güzel bir gelişme.Sayfadaki açıklama şöyle :
Bisikletlilere MÜJDE ;
Başkanımız bugün Varan ve Ulusoy otobüs firmalarının genel müdürü ile yaptığı görüşme sonucunda yıllardır bagajına bisiklet almayı kabul etmeyen Varan ve Ulusoy artık bagajlarında bisiklete yer açıyor ve ücret almıyor, uygulama çok yakında hizmetimizde olacaktır, duyurulur.
Ayrıca Türkiye otobüs firmaları derneği başkanı da olan Mustafa bey görüşme sonunda bu uygulamanın tüm firmalar tarafından yapılması için başkanımızı otobüs derneği toplantısına davet etti.
Bisikletli gezginlere, sporculara, öğrencilere kısaca camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.843.403/p843x403/521807_10151330012642041_200595926_n.jpg
(link)
(link)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kesinleşmeden sevinmemek lazım. :) Saçma-sapan kısıtlamalara gitmeden, kesin olarak bu kararı aldıklarını gösteren uygulamalara başlasınlar, sonra seviniriz.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şirketin karar alması elbette bir şeydir ama otobüsün başına gittiğinde muavin efendinin suratı asılıveriyor, şirkete hissettirmeden para talepli triplere giriyor. Karardan önce bunların eğitilmesi lazım.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Otobüsle bisiklet taşıma konusunda en iyi firma Kamil Koç'tur. Eğer bisikletimle biryere gideceksem mutlaka biletimi Kamil Koç'dan alırım. Ama diğer firmalarında bisiklet konusunda duyarlı olmaya başlaması sevindirici. Sonuçta firmanın politikası bisiklet taşımaktan yana olduktan sonra muavin'de kim oluyormuş. Seve seve o bisikleti bagaja almak zorunda.

• Beğen
Tepkiler: Semih_ÇELİK

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Daha bu işi tam manasıyla sorun çıkarmadan yapan firmaya rastlamadım.Daha iki hafta önce Kamil Koç muavininin bana sorduğu soru "Otobüse bisiklet koymak yasak değil mi" olunca hiçbir firmaya güvenemiyor insan.Bisikleti otobüse yükledikten sonra muavinin yüz ifadesine bakınca da bu adam bu bisikleti sırtında falan mı taşıyacak diye düşünmeden edemiyor insan.

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
inşallah sistem oturur elemanlarınıda eğitirlerde :D bizde gezer tolaşır sıskıntısız bir şekilde otobüse yükleriz bisikletimizi

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
Adamlar koca buzdolabını felan alıyorlar bisiklete gelince yok :D

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Bisikletliler Derneği Başkanı Murat bey ciddi anlamda bisiklet kültürünün gelişmesi için çaba gösteriyor. Takip ettiğim kadarıyla epeycede ilreleme katetti. Diğer derneklerinde bu çabaya katkı vermesi gerekir. Hatta bisiklet dernekleri bir araya gelerek Bisiklet Dernekleri Federasyonu adı altında bir üst kurum kurularak, devlet nezlinde dahada etkili olunabilir...

Varan ve Ulusoy firmalarından bu konuda kısa sürede yazılı bir beyanat bekliyoruz. Malum söz uçar, yazı kalır...

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
bagajda motosiklet hayvan buzdolabi yatak hali vs herseyin hatta insan tasindigini gordum. bayramda kalabalikti otobuslerde yer yok tabi baktim iki kisiyi soktular bagaja orada gittiler :)
ama is bisiklete gelince kabul etmiyorlar. muavinler kendini patron zannediyorlar normal tekerlekli bagaji bile yuklerken yan yatirin ust uste koymayin hem sana kolay yer kazanirsin hem benim cantam zarar gormez demekten gina gelmisti bir ara. sen benden daha mi iyi bilecen deyip tersliyebiliyorlar bi de.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
"Varan ve Ulusoy yıllardır bagajlarına bisiklet almıyor " cümlesi yanlış bir cümle olmuş şöför ve muavinin dünya görüşüne göre otobüsteki yolcu ve bagaj sayısına göre her firma bisikleti alıyor yada almıyor bunun firmalar ile ilgisi yok firmalar sadece bunu reklam olarak kullanıyorlar.Kamil koç da alıyorum diyor almayanını kaç defa gördük okuduk yaşadık ben şahsen yaşamadım ama çok yakınlarım yaşadı.Ben eski kültürden geldiğim için önce muavine 2 dakikalık ön muhabbet geçiyorum sonra bisikleti gösteriyorum sıkıntı olmuyor :) .

Şimdi Varan yada Ulusoya çok dolu olduğu bir dönem yani siz binmezseniz sırada 3-5 kişinin beklediği bir sırada otobüsüne 5 bisikletli gidin bakalım alacaklar mı.

Bineceğiniz otobüs firmanın mı yoksa şöförün kendi otobüsü mü yani otobüs sahibi şöför olarak firmaya otobüsü ile mi katılmış bu bilgiler de çok önemli otobüs aynı zamanda şöförün kendisinin yada birinci derece akrabasının ise pek kurallar işlemez şöförün dediği olur :) otobüs firmanın şöför çalışan ise firma kuralları geçerlidir.

Kıssadan hisse bu işler masa başında takım elbise ile olmuyor gerçek hayat çok farklı.Öyle müjdelik bir durum da ben okuyamadım.Otobüs boş ise yanında getireceğin ne olursa olsun alıyorlar.Kavasaki hız motoru koyduklarını gördüm otobüs bagajına :) otobüs dolu ise şöför ve muavinin insiyatifi kadar binebilirsiniz gerçek hayat aynen bu şekilde işler.

Otobüse binmeden önce hayırlı yolculuklar abi diyerek muavin yada şöför ile başlatılan bir muhabbet eğer kullanıyorsanız tutulan bir sigara o kadar çok kapı açar ki anlatamam.Ayrıca bagaja bisiklet koymak kesin çözüm değil her durakta yada otobüs her durduğunda inip sizin bisikletinizin üstüne birşey atılmış mı atılmamış mı kontrol etmeniz gerekiyor oradaki görevli muavin o bisikletin değerini bilemez üzerine attığı ağır bir bagaj da siz ininceye kadar çok büyük zararlara neden olabilir indiğinizde fark edince de alabileceğiniz sadece burası bagaj anca bu şekilde olur ne yapalım yanında mı gidecektik olur.Bu işler çok çetrefelli işler iki sosyal paylaşım ile veya iki tane müdürün başkanın konuşmasıyla çözülecek şeyler değil.İş otobüs başında başlıyor ve bitiyor.Kamil koç a yazılan maillere gelen cevapların hiçbirinde otobüsü firmadan uzaklaştırdık muavinin işine son verildi yazmıyor uyarı yapıldı diyor kapatılıyor.Son olarak da şunu söyleyeyim bu şekilde bisiklet taşıyacağını beyan etmiş bir firmanın şöförü yada muavini bisikleti almıyor ise sizde bu beyandan bahsederseniz yani firmanız taşıdığını idda ediyor derseniz çok daha sert tepkilere yol açıyor haberiniz olsun belki iki tatlı söz ile bisikleti alacak şöför ve muavin kenetlenerek size karşı cıkmaya başlıyor demedi demeyin :)

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.675
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ferhat beyin yazdıklarına ekleyecek birşey kalmamış, bu amcalara samimi iseler gülüyorum sadece. Ferhat beyin bahsettiği her durumu defalarca tecrübe ettim. Ooo delikanlı yaylayamı çıkacan diye gelip bisikleti kaptığı gibi baş köşeye yerleştireni de yüzüme bile bakmadan ağzının kenarıyla muavine verin biletinin parasını diyeni de gördüm. İkisi de Ulusoy'da oldu ama hepsi için geçerli. Yoğun dönemde bisikleti tamamen parçalayıp kolilere vb gizlemeden şansınızı zorlamayın bence de. Birde bagaj yarı dolu iken muavin bisiklete yer açmaya üşenip direnç gösterebilir. Bisikleti yatay koyacaksınız zannedip yine direnç gösterebilir. Bisikletin sökülemeyeceğini düşünüp direnç şey edebilir. Bunların doğru olmadığını, her tür taklayı atabileceğinizi hızlıca anlatın ve bagajdaki yükleri sizin ayarlayacağınızı söyleyin. İşe yarıyor. Bagaja girip bavul yerleştirdiğim çoktur. Bisikleti dik koyup köşeye sıkıştırınca tutacağı yer çok az; bavulunuzu da lastiklerin arasına koyunca bak ne kadar az yer kapladım, sağol dedinizmi olay hallolur.
Bazı hatlar var ki işiniz kolaydır; mesela Ankara-Trabzon. Yolcusu hasta, öğrenci ya da memurdur. Yükü çok azdır, bagajda her zaman yer olur. Trabzon-Bursa yönüne bisiklet koyma fikri belki kışın olabilir. Nisan-Kasım arası otobüsler kamyon gibi yükleniyor. Trabzon-İstanbul aynı şekilde. Trabzon'a gidiş yönüne yazbaşı, ramazan başı, ağustos başı falan denk gelmezseniz şansınız var :)
Gideceğiniz yere uçak gidiyor ise hiç uğraşmayın verin parasını taşısınlar. 40 tl gibi birşey alıyor Pegasus.

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Ferhat Köse ve Hüseyin Çelebi arkadaşlarımız bu konuda açıklanması gerekenleri yazmışlar,
bisikletiyle otobüse binecek arkadaşlar için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir ilavede ben yapmak isterim.
Otobüse mutlaka ilk kalkış noktasından binmeye çalışın ve kalkış saatından yarım saat önce peronda olun.
Böylece bagaj daha boş iken bisikletiniz için en uygun yeri seçmek ve onu güvenle seyahat edecek şekilde sabitlemek imkanınız olacaktır.
Eğer muavin olumsuz bir yaklaşım gösterirse hiç üstelemeden ben tekerleklerini çıkarıp bisikleti hiç yer işgal etmeyecek şekilde yerleştiririm deyin
ve sadece ön tekeri çıkarıp her otobüse dik vaziyette koyabileceğinizi bilerek işe girişebilirsiniz.
Bu arada mercedes marka otobüsler in bagajları çok avantajlı her modeline de bisiklet dik vaziyette konabiliyor.
Bagajı iki katlı olan otobüsler özellikle setra larda bisiklet problem oluyor Dikkat.
Bunun için bilet alırken hangi marka otobüs olduğunu sormakta fayda var icabında bir önceki veya bir sonraki seferde mercedes otobüs bulma şansınız var.

Herkes'e bol pedallı günler dilerim.

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
:) Gerçi Varan,Ulusoy biraz Tuzlu ama,en azından Bisikletlerimiz alınıyor.Mükemmel bi Haber.

Teşekkürler.Darısı diğer bazı (cambaz).:( firmalara..

Traxxas

Aktif Üye
Tepki
250
Çok yardımsever bir toplum olduğumuz söylenir :D acaba?

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Kamil Koç'un sitesinde de Özel Uygulamalar başlığı altında Bisikletli Yolcu bölümü var.
(link)

http://i.imgur.com/iXrCpvs.jpg

Tuncay K.

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Merida
@Gökhan kocatepe

ağaç götüreni gördüm var mı ötesi :D bildigimiz ağaç :D Sanırsın Çöl'e gidiyor oraya dikecek :D

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Kamil Koç'un Bisikletli yolcu sekmesinde açıklamasındaki yazılar insanı düşündürüyor. Diğer bagajlara zarar vermeyecek şekilde ayarlanmalı ve bisiklette olabilecek hasardan sorumlu değiliz diyorlar. Bu tip ifadeler tehlikeli bence. Yani mesela 2 bisiklet alınır en fazla yazmış. Ee bisiklet için özel yerin varda orada 2 bisiklet sığacak kadar mı? Yoo...Normal bagajlarla bir koyuyorlar sonuçta. Ki bagaj yerleştirme mantığı olmayan muavinlerde var sonuçta gelişi güzel yerleştiriyor. Bu sizin bisikleti her zaman tehlikeye sokar. Uçaklardaki tartma olayı otobuslerde de gelsin bence. İstikhakı kaçsa onu yanına alabilsin. Adam 1 kişi yolculuk edecek ama bagajlarını aşiret halinde getiriyor. 1 kişi 5 kişilik yer kaplıyor sonra. Eğer bunlara uyulsa zaten problem olmaz. Hatta bisiklet için bagajda özel bir bölme yapılıp eğer bisikletli yolcu yoksa orayada normal bagaj konabilecek şekilde tasarıma gidilmeli. Çok zor birşey değil. Düz bir plaka ile bölünse bile iş görür yani.

Mesela canlı hayvan taşıma içinde yönetmelik var. Yani şirket politaksı gereği 3 sene önce sadece kamil koç alıyordu. Onlarda hayvanın boyuna uygun kafes, karnesi, ve uyuşturulmuş bir şekilde alıyoruz demişlerdi. Veteriner son sınıfta olduğum için sıkıntı olmadı her türlü üste çıkmayı başarmıştım. Ve muavin ilk başta dangıl dungul attığı diğer valizlerin üstüne gelişi güzel koyacaktı kafesi başta. Allah bilir ilk molada hayvan ne hale gelirdi. Biraz sıkıştırınca araç personelinin kıyafetlerini koydukları dar bir bagaj kısmı var oraya koydu.

Yani yeri geliyor kafalarına göre davranıyorlar. Bisiklet içinde ben pek emin değilim yani. Artık yolculuk uzunsa bisikletin jant mı yamulur, dişliler mi eğrilir bilmiyorum.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Hüseyin Çelebi

Yeni bir konu açıp konu kirliliği oluşturmamak için başlığı hortlatıyorum.

Pegasus Kıbrıs veya yurtdışı uçuşlarında bisiklet ücreti nasıl isteniyor?

Spor Ekipmanı bölümünde yalnız Kayak, Golf seçeneği var. Normal kilogram gibi mi hesaplanıyor acaba?

Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Bisikletliler Derneği 5 ay önce Varan ve Ulusoy'un otobüs bagajlarında bisiklet taşıyacağı müjdesini vermişti.Ulusoy'un sitesine baktığımızda bisiklet kabul edilmediği yazıyor,Varan Turizm'de ise bisiklet ile ilgili bir ibareye rastlayamadım.
22.05.2013 tarihli bir haber (link)

Merak ettiğim yakın zamanda bu otobüslerde bisikleti ile seyahat eden oldu mu,bir engel çıkarıldı mı,yoksa fiilen bir yasak yok mu?

(link)

http://i.imgur.com/15KqBY0.jpg