Scott Sub 20 Tur bisikleti

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Merhabalar;

Scott sub 20 hybrid bisikletim var ve ben bunu daha konforlu bir hale getirip uzun yollarda kullanima elverisli bir hale getirmek istiyorum.
(link)

Standart donanimiyla 80kmlik yollari yapiyorum ama amacim 200'lere cikmak. Bunun icin bireysel performansin 1. madde oldugunu biliyorum, ancak;

Aklimda donanimsal cesitli iyilestirmeler mevcut. Brook's B17 special sele siparisimi verdim.
Pedall ve ayakkabi yatirimida yapacagim.
1 gunluk uzun turlarda android cep telefonun navigasyon ve bisiklet programlari gayet is goruyor. Garmin gibi donanimlar suan bana cok uzak.

1) Sub20 bu is icin uygun mudur?
2) Arka heybe eklemem durumunda bisiklette neleri guncellemem gerekir?
3) Baska ne gibi donanimlara yatirim yapmam gerekiyor? Tavsiylerinizi alabilirmiyim.

Tesekkurler

Scudo

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
Brooks sele ile daha rahat olacaksınız.heybe için birtek bagaja ihtiyacınız var.bunun dışında bisikletinizin olması yeter

Murat BAYRAKTAR

Aktif Üye
Tepki
26
Günde 200km çok ciddi bir rakam iyi araştırın derim bunun donanımla bisikletle pek alakası yok mevcut bisikletinizi en iyi bisikletle değiştirseniz maksimum etkisi 20-30 km olur diye düşünüyorum.

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
önemli olan daha çok yer gezmek ve konforlu bir bisiklet kullanmaktır eğer ki tur bisikletçisiyseniz. yoksa günde 200 km yapayım diye kendinizi şartlandırmayın, o turdan çıkar hırs yaptırır size. 80 km tur için iyi bir rakam. bunu ancak en fazla 100-120 arasına alabilirsiniz içinize sinen bir tur yapmak için. onun dışında scot sub20 için üretilmiş kit var bunun içinde sele, çamurluk ve ayaklık vardır bu da erdoğanlar da satılıyor diye biliyorum. onlardan alırsanız daha konforlu bir bisikletiniz olur ve turlarda sorun yaşamazsınız. size tavsiyem hıza ve ne kadar çok km yol yapacağım diye düşünmeden yavaşlığın tadını çıkarmanızdır. tur bisikletçiliğinin gereği bu. :)

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
200km fazla bir deger farkindayim, fiziksel kondisyonun asil parametre oldugununda farkindayim :)
Ama forum yazilarini okudukca insan bir afalliyor.
Yok tekerlek gobeginden, ayna kola, jantindan, elciklere kadar bir cok tefarruat mevcut.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Günlük 200 km lik bir menzil zor gibi görünsede imkansız değildir.Bunun için yapabileceklerini sıralamam gerekirse:
1-Sub ların oldukça rahatsız olan selesini değiştirmek ki 25 km den sonra iyice sıkıntı yaratmakta.
2-Sub un hız yapmak için gayet müsait olan platformunu bazı yükseltmelerle daha uygun hale getirmek (jant seti değişimi gibi)
3-48 diş aynakolu yine üç yapraklı olmak şartıyla 52 dişe yükseltmek.
4- Bisikletin 11 kg olan ağırlığını 10 kg nin altına düşürmek
5- spd pedal ve ayakkabı ile daha pedal çevrimlerini disipline etmek

Bunlar bisiklet için düşündüklerim. teknik sürüş kapasitesinin iyileştirilmesi ve kondisyon ise size kalmış şeyler.

• Beğen
Tepkiler: laciverti

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Sele değişikliği dışında ki -zaten ona karar vermişsiniz değiştirmeniz gereken hiç bir parça olmadığını düşünüyorum. (V frene geçmeniz mümkün değil.)
Sadece ne kadar yük taşımayı düşünüyorsanız ona yönelik ilaveler getirilebilir. Scott sub serisine uyumlu kit bagaj, ayaklık, çamurluk içeriyor diye hatırlıyorum. Alınabilir ama nasıl bir tur planlandığı ile ilişkili bir karar olmalı.
Sub 20 nin yük taşıma kapasitesini oluşturmaya ya da arttırmaya yönelik ilaveler dışında yapılabilecek bir şey varsa bende not almak isterim.
Turun dozuna göre jant seti ve iç- dış lastikler konuşulur.
şöyle bir sabit konu göz önünde bulundurulmalı kolay gelsin.

(link)

• Beğen
Tepki
17
Bisiklet
Ümit
200 km demek, Saatte 25 km ortalama hızla hiç durmadan 8 saat pedal çevirmek demek. Sizi bilmem ama bana göre baya iddialı bir mesafe.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
Mehmet karddeşim bizler yıllardır bisiklet turculuğu yapıyoruz jant setini nefen değiştiriyoruz bisikleti neden hafifletiyoruz.yoksa bagajımızda taşıdığımız en az 20 kg yükün yanında bisikletin 1 kg hafif olmasınımı hesaplıyoruz.birde ayna kolunu 53 yapmanın mantığını anlamış değilim biz turmu yapıyoruz yoksa profosyonel bisiklet yarışcısımıyız.şayet sub bisikletle tur yapmak rahat tur yapmak istiyorsanız brooks sele ve birde bagaj son derece yeterlidir birde isterseniz daha açılı bir gidon bağazıyla oturuşunuzu daha dik yapıp 700-37 gibi bir lastikle sürüşünüzü konfırlu bir hale getirebilirsiniz.bundan ötesi bilinçsiz bir şekilde bisiklete para harcamaktan başka birşey değildir.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Göksun bey tur bisikletçiliği mantalitesine göre haklısınız ama soru turda günlük 200 km nasıl yol alırım üzerine kurulduğundan bende bu soruya verilecek yanıtı ortaya koymaya çalışıyorum. Hak verirseniz klasik bir tur bisikleti ile tırıs tırıs gitmeyle günde 200 km yol alınamaz.

• Beğen

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
200km lafin gelisi soyledim arkadaslar cokda onemli degil. Amacim tur bisikletine dondurmek ve surusu daha konforlu hale getirmek zaten.
Planim
1) Brook's sele
2) Bagaj + heybe
3) Spd pedal + ayakkabi
4) Tur gidonu

Jant seti degisiminin bana ne gibi bir avantaji olacak. Agirlik binecegini dusunursek ustunde gelen 28inch 32 telli jant mevcut. Eger bariz bir avantaj saglamayacaksa aklimda olan bir degisiklik degil.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Sub 20 bisikletiniz kaç yılına ait bilmiyorum. Benimki 2009 ve ben seçimimi V frenden yana yapmıştım. Maxxis Columbiere lastik var: 700 32 .
Sele konforsuz , değişmeli. Gidon dar. daha konforlu ve geniş , biraz yükseltili olmalı.
Boğaz oturmak istediğin pozisyona göre daha kısa ve açılı olabilir. ( ya da bulunabiliyorsa Bull horn, kelebek gidon, ama 60 cm den geniş olmalı, 25.4 bulabildim, 31.8 yoktu)
konforlu yassı elcikler gerekli, kendi elciği sert.
Lastikler patlamaz lastiğe çevrilebilir( continental tourer gibi)

Diğer donanıma dokunmaya gerek yok. Sub 20 kadrosu ve vites fren sistemi ile çok çok iyi.

Günlük 80km gezi- tur amaçlı doğru rakam.:)

Dostlukla.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
spd pedal ve ayakkabı konusu tekrar düşünülmeli.Bu turların durması, konaklaması ve yürüyüşü de var.Çok konforlu bir spor ayakkabı (trekking tarzı ve hafif) ve welgo pedal bence daha iyi olur.
MTB spd ayakkabı olsa dahi yürümek rahatsızlık verici.Üstelik yoğun trafikde kullanılaca bir bisiklette ayakların kitlenmesi ne kadar mantıklı olur?

İllaki istenirse kayışlı pedal bu duruma daha uygun.Çıkarması daha kolay.Normal ayakkabıya uygun.

• Beğen
Tepkiler: caner ünsal

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Ender kardeşim merhaba. Amaç TUR ise, gezmek,tanımak,görmek olmalı. On günlük tur'a çıktınız. Mevcut bagajlarınızla gün doğumundan, batımına kadar 200 km. ancak yaptınız. Akşam yemeği, kamp kur, biraz temizlik derken saat oldu 23-24.00. Sabah kalktınız. Kahvaltı. Yola çıktınız. Bir 200 km. daha. 3. gün sabahı oldu, kahvaltı ve çıktınız yola, 200 km.'yi bugün aklınızdan çıkarın bence.:)) Sizin TUR en fazla 3 olmadı 4. günde son bulur ki. bu bile o ağırlıklarla çok fazla. Gün doğumundan gün batımına bisiklet sürecekseniz sizinki TUR olmaz. Asfalttan başka hiçbir şey görmeyeceksiniz. Asfalt seyretmek için de bu kadar masrafa ve çabaya hiç gerek yok. Alın bir sandalyeyi oturun evin önüne bütün gün yolu seyredin.
Bu yorumum olumsuz gibi algılamayın. Arkanıza yaslanıp 5 dakika düşünün bana hak vereceğinizi tahmin ediyorum. Önce gezip görmeyi çok istediğiniz yerlere doğru hemen hareket edin.Teferruata takılmayın. Yollarda eğlenmeye bakın. Saatı ve kilometreyi kafanızdan atın. Sağlıkla kalın.

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Merhaba;

Şu 200km olayı biraz abartıldı sanıyorum. İş dolayısıyla 1 hafta tur yapsam en iyi ihtimalle yılda bir olur. Benimki daha çok haftasonu turu şeklinde olacak.
İstanbul çevresinde maksimum mesafe dolaşmak isterim açıkçası :)

Brook's sele, bagaj, ayakkabı + pedal, tur gidonu tamam, montajlarını daha yapabilmiş değilim. Tur olayıda biraz ertelendi zaten.
Lastiklerede ve hatta uygun gelirse jant seti ile birlikte komple tekerleklere el atmak istiyorum (700c). Bu konuda bir öneriniz olur mu?

Teşekkürler

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
@laciverti

Yukardaki bilgileri yazmışım, sonrasında bir ekleme yapmak istedim: Jantlar çok iyi, eskimedikce tur için değiştirmeye gerek yok . Lastikler ( üzerinde gelen Maxis Columbiere) için çok olumlu şeyler söyleyeceğim. Çok kötü zeminlerde, taşlık arazide , mıcırda günlerdir kullanıyorum( 35-45 km gün) Patlamadı . Yol tutuşu da çok çok iyi, Corratecde yaşadığım kaymaları bunda yaşamadım.

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Montaj işlemlerini bitirdim.
Öncesi
http://s18.postimg.org/z43bcnezd/IMG_1297.jpg

Sonrası
http://s12.postimg.org/nqzfht0yl/IMG_1300.jpg

http://s11.postimg.org/czhj19ver/IMG_1301.jpg

http://s21.postimg.org/ydbd5fmt3/IMG_1302.jpg

reclif

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida

İyi günler, bisikletiniz güzel olmuş.
Sormak istediğim bagaj ve gidonu nereden ve ne kadara aldınız. modellerini de belirtirseniz sevinirim.

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Şu bisikletler şöyle modifiye edildiğinde harika sportifliği gidiyor , 1980 den kalan sokaklardaki dedelerin kullandığı Bianchi/Bisan bisikletlere dönüyor :) İşlevselliği tamam ama görsel açıdan mahvoluyor bisiklet.

• Beğen
Tepkiler: Eser Erdoğan