Sağ diz kapağımdaki ağrı..

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba,

18" kadrolu Sedona 711 kullanıyorum, boy 1.65 kilo 63. Bisiklet sürerken hele yokuş çıkarken fena ağrıyor sağ diz kapağım. Solda bir şey yok çok şükür.
Mr çektirdim menüsküs var dedi fizik tedavi doktoru. Jel bir de ilaç aldım etkisini gösterdi fakat ağrılar bitmedi henüz.
Bisiklete ara verdim sonra tekrar sürmeye devam ettim. Sanırım soğuk havalardan dolayı bu ağırlar. :(

Bisikletin kadrosunu 16" ile takas düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper
Scudo

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun.. Tamamen iyileşmeden bisiklet kullanmanız iyi olmayacaktır..Biraz daha dinlenin derim..16' e geçmekte iyi bir karar olur..18' muhtemelen büyük size..1.75 boyundaki birinin iç bacak boyu bazen kurtarmayabiliyor, sizinki haddinden fazla kısadır eminim, bu da ağrılarınıza etken olacaktır..Takası yaptıktan sonra bisiklet kullanmanızda mantıklı olur..

• Beğen
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Ağrılarım iyileşti derken bisikletle yola çıktım 30km sonra tekrar başladı. Eve gittim jel sürdüm sprey sıktım ertesi günlerde tekrar iyileştim.
Yaklaşık 1 aydır fazla zorlamadan kullanıyorum henüz ağrı oluşmadı bacaklarımda. Yokuş çıkarken elde çıkarıyorum :)

Uzun yola çıkmaya hasret kaldım. Acaba menüsküs iyileşmiş midir? Ne yapmam lazım?

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Menisküs kendi kendine iyileşme yeteneği çok çok düşüktür.

Cerrahi operasyon gerekir. İyileşmesini beklerken heba olmayın..

Hareketlerini kısıtladığın, ters hareket yapmadığın zaman ağrı yapmaz sende iyileşti zannedersin sonra.....

• Beğen
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Acaba iyi huylu menüsküs olabilir mi?

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Şakacı seni...

Operasyon olmadan bunun tedavisi, pazarlığı yok!!

Ya ağrıları çekip korkarak yürüyeceksin ya da tedavi olacaksın... Sen bisikleti falan unut...

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
@Adem Kaya
Sağ bacak kaslarına daha çok yükleniyor olabilirsin, bilinçli olarak sol bacağını daha fazla çalıştırmayı dene ve dizin ağrıyorsa seleni geriye çekmeni veya biraz yükseltmeni önerebilirim. Soğuk havalarda ağrın oluyor olabilir, dizini sıcak tutman şart. Yün içlik giyebilirsin, yapabileceğin bir sürü şey var dizini sıcak, eklem sıvını akışkan tutmak için.
Ağrı kesici kullanmak kesinlikle performansını arttırmayacak, yapılan çalışmalar var ibuprofen alan koşucular üzerinde. Tam tersine kanlanmayı azaltıp yara iyileşmesini geciktirebilirsin aspirin türevi ilaçlarla.
Dizine binen yükü azaltmanı öneririm. Ayakta sürerek veya kollarınla gidondan aldığın destekle yüklenerek dizlerini yıpratıyor olabilirsin.
Kilitli pedal ile bir ayağını yukarı diğerini aşağı yönde çevirerek, kilitsiz pedalla her ayağınla basışında elde ettiğinin iki katı çevirme kuvveti alabilirsin.

• Beğen
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
@Ahmet SARI

Bisikleti unutmak mı? Asla.! 80 yaşına da bassam yine asla. Asla. ASLA.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Operasyon geçirirsen, fizik tedavi sonrası uygun görüldüğünde tekrar binersin ama bu şekilde bence risk!!

Düşünsene diz kapağının arasındaki incecik bir parça. Sen, onu her zorladığında yırtık küçükse bile daha büyüyecek ve merdiven dahi çıkartmayacak.

Merdiven olayını asansörle çözerim dersende o senin bileceğin bir iş.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dizinizi zorlamamaya bakın daha iyi bir doktara gidin emin olun her doktar aynı değildir ve konu sağlık olduğunda formdaki insanlar doktor değildir kafanız daha çok karışabilir eğer bisiklete ve sağlığınıza önem veriyorsanız başka doktorlara gitmelisiniz

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Ameliyat kesin mi diyorsunuz şimdi?
Peki İstanbulda nereleri önerebilirsiniz?
Bisikleti unuttum çok üzüldüm evde durmaktan bıktım :(
Sağ diz kapakta boşluk var sol taraf çok güçlü.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Adem Kaya
İki ay önce annem aynı ameliyatı oldu(artroskopi yani kapalı ameliyat) ve çok memnun kaldı ertesi gün taburcu edildi. Duyduğuma göre futbolcuların zırtpırt olduğu bir ameliyatmış.
Biz doktordan çok memnun kaldık. Sultangazideki -> Bahat hastahanesinin ortopedi dokturu "Op.Dr. Ahmet Duran KARA bir muayene olun derim. geçmiş olsun

• Beğen
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
@Kerim BEŞER

Kendisine mail attım ayrıca siteye girdim ordan da mail yazım bakalım ne diyecekler.
Benim gittiğim hastahane Sultanbeyli de Özel Saygı Hast. Doktor da Fizik Ted. doktoru idi. İyi doktor şart hakkaten. @

oğuz çetinkaya

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Dahon
Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak yazmadan edemedim. Darıca farabi devlet hastanesinde çalışıyorum. Diz ağrılarının çoğu kondromalazi dediğimiz geçici kıkırdak patolojilerinden kaynaklanır. Menisküs yırtığı tanısını sadece mr ile koymak uygun değildir. Bizim meslekte klinik ve görüntüleme birbirini desteklemelidir. Yani klinik olarak menisküs testlerimiz hassasiyet bölgelerimiz var. Muayene tetkikler ile desteklenirse ameliyat kararı alınır. Fizik tedavi doktorlarımızdan çok klinik ve görüntüleme ile tanıyı koyacak ve tedaviyi belirleyecek olanlar ortopedi uzmanlarıdır. Artroskopi ameliyatını gebze darıca bölgesinde en sık yapanlardan biriyim. Artroskopi sırasında mr ile uyumlu olmayan çok lezyon gördüm. Mr da yırtık olarak raporlanan menisküslerin bir kısmının artroskopide sapasağlam olduğuna şahit oldum. %10-15 gibi oranlarda olsa da diz mr yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu yüzden klinik muayene menisküs yırtığını desteklemelidir. Grade 1-2 menisküs dejenerasyonları ameliyat gerektirmez . Grade 3 olanlar klinik uyumlu ise artroskopi önerilebilir. Menisküs genç yaşta bir travma olmadan pek yırtılmaz. Tekrarlayan zorlamalarda oluşan şey daha çok başta ifade ettiğim en sık diz önü ağrısı sebebi olan kondromalazi patella dediğimiz hastalıktır ve ameliyat gerektirmez. Menisküs yırtıkları medikal tedaviye yani ilaç tedavisine yanıt vermez. ilaca yanıt varsa şikayeleriniz geriliyorsa travmanız yoksa problem kıkırdak sorunudur. Bu yüzden hemen artroskopi ameliyatı düşünmeyin. Menisküs yırtığı kesin ise artroskopi dışında tedavi yöntemi yoktur.

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Allah razı olsun Oğuz Hocam epey rahatladım :)

Kıkırddaklarda sorun var sanırım

oğuz çetinkaya

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Dahon
@Adem Kaya
Rica ederim. Eğer menisküste grade 3 bir yırtık yok ise kıkırdak lezyonları için glikozamin - kondroitin -msm kompleksler mevcut. Eczanelerde 30 çeşidi var. Doğal yollardan elde edildiği için yan etki profilleri düşük. Sadece diabet hastalarında önerilmez . Hasta geri bildirimleri açısından kıkırdak sorunlarında oldukça etkililer.

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
grade 2 sanırım hastane kağıtlarını bulamadım detaylı yazamaıyorum annem kaldrımış atmış :(

yarın tekrar doktora gideyim sonuçları iyice öğreneyim bakalım.

Doktordan sonra 15km yol gidecem bir yere bakalım dizlerim ne durumda kalacak?
Daha önce de ağrımıyordu 30km sonunda dönüşte ağrılar artmıştı..

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Lanet olmasın ya.! Ne diyeyim daha ben.

Bisiklet alırken bisiklet satan firmalar hiç dikkat etmiyorlar kadro boylarına. 1.65 boya 18" kadro veriliri mi lan?
16" uygun olanıymış lanet olmasın...é!!@@

onların yüzünden sakat kalacaz nerdeyse.!:mad:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Adem Kaya

adem olan olmuş şimdi sen bizi buradan haber et sağlık durumun hakkında ihmal etme ..