Ahşap Kadro Yapıcam. - Yardımlarınızı Esirgemeyin.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Öncelikle Herkeze iyi günler diliyorum uzun araştırmalarım sonucu her türlü bisiklete yöneldim ve sonunda kendi mesleğim ve kendime uygun olacağını düşündüğüm işe adım atmaya karar verdim- ahşap yol kadrosu ymaya başlıyorum- Önüme gelen sorunları sizlerle paylaşarak çözümler üretiriz inşallah allah utandırmasın Herkeze şimdiden çok teşekkür ediyorum . Bu arada BURÇAK ERBİL abimizin yaptığı kadro bana öncü olmuştur- ayrıca teşekkür ediyorum.

İlk olarak - Klasik kadrolarımı ele almalıyım yoksa Modern kadrolarımı ele almalıyım klasik kadroların açılarımı iyi yoksa modern kadroların açılarımı daha iyi?
İkinci olarak - kullanıcağım malzeme çok sağlammı olmalı yoksa esnekliğede önem vermelimiyim ? ve Bu linktede görebileceğimiz gibi (link) kullanacağım ahşabın ortası boşaltıp birleşim yerlerinde çelik borularla destek verirsem daha sağlam olurmu ? şu anlık kafama takılan sorular bunlar Tekrar belitrmek istiyorum Yorumlarınızı esirgemeyin benim için 7 den 70 e herkezin yorumu çok değerli . Herkeze Selamlar

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Scudo

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
başarılar dilerim, bence modern kadroları deneyin, birde sağlam olduğu kadar esnek de olmalı, işiniz zor, umarım başarırısınız...

• Beğen
Tepkiler: DreamerMRLG

berkan1994

Daimi Üye
Tepki
46
şakamısın yeter bu kadar konu açtığın al bir tane normal bisiklet sende kurtul forumda kurtulsun gereksiz konularından arkadaşım...
Diyorsun ki alan toplıyacağım campagnolo delta fren ayağı takacağım insanlar seni dikkate alıp yardımcı olmaya çalışıyorlar sonra olmıyacak birşey olduğundan dolayı atlıyorsun başka şeye sonra bisiklet,kadroset için pazarlık yapıyorsun insanlar ile vazgeçiyorsun vs vs..

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Hakkı bu işler yöneldiğin alan konusunda yeteri bilgi birikimi ve deneyime sahip olmadan asla olmaz. Olmadığı gibi materyalleri bir arada kullanmak bir yana buna göre öncesinde bir alt yapı ve tabii ki beraberinde de finans kaynağı gerekmektedir. Şimdi en basitinden bir örnekle kullanacağın ahşap materyalin yapısını, esneme ve direncini bilmeden böyle bir şeyi yapma hevesindesin diye düşünüyorum. Hatta başlamadan hevesini kırmak gibi olmasın ama uzmanlık alanımın seramik olmasına karşın ben bile seramikten bir kadro yapımına girişebilecek cesareti kendimde henüz bulamamışken ahşap bir bisiklet kadrosu yapacağım demekle olmuyor.

• Beğen

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
açılar diyorsunda, ilk yaptıgın bisiklette açı yakalaman çok zor olacak ahşapta. çok heveslisin anlamaktayım ancak ne yapabilirsin bilemiyorum, yapamazsında demek istemiyorum ancak sana yol gösterecek bir firma tanıyorum renovo bikes. meşeden ürrettikleri bisiklet kadrolarına ömür boyu garanti veriyorlar, üstelik iki senede bir cilasını yenilettirebiliyorsun. ben önümüzdeki birkaç yıl içinde bir tane mtb kadro set edineceğim 29 er olarak. tekrar ediyorum yapamazsın demiyorum ancak bu adamlar ahşabın içine normalden inceltilmiş alu. borular koyuyor. oldukça ince*. öte yandan yakaladıkları ağırlık muazzam ve esnemezlik değerleri alu ile carbon arasında, ancak kendilerine ait bir ormanları var bu ahşabı elde etmek için. kaiteden ödün vermiyorlar daha önce forumda konusu açıldı bu işin.

• Beğen

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
@berkan1994

Berkan sen foruma geldiğinde herşeyi biliyomuydunda benim hatalarımı göz önüne çıkartıyorsun ve bi işin aslını öğrenmeden sadece yazıları okuyarak eleştiri yapıyorsun lafı fazla uzatma yardım edemiyeceksen konuşma. Bizim sorduğumuz soruya bak senin yazdıklarına bak boş yorum yazarak konuyu kirletme.!

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
@cparlakgul

Teşekkür ederim Değerli yorumlarınız için. ayrıca meşe kullanıyorlar yazmışınız yalnız meşeden daha iyi ağaçlar yokmu balsa ağacı var en sağlam ben o diye biliyorum en hafif 3. ağaç en sağlam ağaç ve esnek ayrıca modelcilerin kullandığıda bir ağaç türü. ben bu ağaçtan yapmayı düşünüyorum ama tabi araştırmalarım devam ediyor.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Doğukan ve Oğuzhan abilerim yorumlarınız için teşekkür -

Doğukan abi Ahşap konusunda uzmanlaşmamış olsamda takıldığım yerde yardım edebilecek hocalarım var inş bu işin üstesinden gelirim diye umut ediyorum .

berkan1994

Daimi Üye
Tepki
46
hakkı konuyu kirletmiyorum ama polyannacılık yapmaya gerek yok böyle bir şeyi yapman imkansız gayet açık konuşulmalı böyle konularda diye düşünüyorum tamam benimde bisiklet hakkında hiç bilgim yoktu ama araştırarak izleyerekte birşeyler öğrenilebilir diye düşünüyorum saçma sapan konular açıpta yaşını olduğundan büyük göstererek olmaz ,ayrıca burada sana sert şekilde düşüncelerimi iletmiş olabilirim ama ılımlı şekildede sana yorum yapanların beyninden ve zihninden geçekleri tahmin edebiliyorum ...
eğer sen bu kadroyu yapıp toplayıpta 300km üzerinde sür ve sorun çıkarmasın bende konyaya ayağına kadar gelip özür dileyeceğim,tüm forumda şahit olsun...

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Berkan bu sözünü unutma demekten başka elimden bişey gelmiyecektir. Yakında görücez Forum şahit olsun gelirsin konyaya misafir ederim seni özür dilemene gerek yok HERKEZ HATA YAPAR :)
Bu arada beni görmeden benim hakkımda bi bilgin olmadan yapıp yapamayacağını eleştirmen garip geldi :) Allahın izniyle yapınca tüm forum görür kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: berkan1994

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@hakkı bezirci

balsa dan kadro yapmak mı :) hiç balsa görmediğinizi varsayıyorum :)

• Beğen

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Bende En Sağlam ağaç olarak meşeyi biliyordum ama internet üzerinden yaptığım araştırmalarda balsa yazıyor tuna bu konuda bi bilgin varsa paylaşırmısın ?

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
Balsadan yapamazsin hakki ama meseden baska secenekler yok degil, bambu dan fixie yapan var yalniz renovo mese agacindan yaptigi borular var bu boruyu yapabilmek tamamen bir muhendislik isi, adamlar bir kadroyu 3 bin dolara satiyor, alt yapilari kuvvetli.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
:) bizde yaparız abi inşallah bir gün hafta sonuna kalmadan kullanıcağım ağaç cinsine karar vermem gerekior hafta sonu gelmeden alıcam.
-- İnternet sitelerinde en sağlam balsa yazıyor bunun nedeni nedir ? Balsa olmazsa Kadroyu Meşe yaparız üstünede bi abonoz kaplama- D:
Renovo yu baya zamandır takip ediyorum çok hoş kadrolar yapıyorlar ama aşırı derece bir mükemmelliği yok gibi. yapılamaz denilecek kadar zor deyil inşallah kadroyu yaptığım zaman renovo kadrolarından geri kalmıyacak bi kadro yaparım ve bu sözlerim boşa çıkmamış olur :D

• Beğen
Tepkiler: gok

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
aşırı derece olmayan mükemmellik diyorsunda hakkı çok merak ediyorumda yapacağın kardo ahşabın içini oymadan yaparsan 4 5 kiloyu bulur ve hic dayanıklı olmaz. sen bilirsin ne yapacaksan buraya koy görelim ancak yapmayacaksan berkana hak vermeye yaklaşıyorum.

sana tavsiyem kiraz meşe ve balsa üçlemesinde karıştır derim, düşündüğün tekniği açıkçası bir hayli merak ediyorum

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
abi içi tabiki oyuk olacak en kısa sürede bisikletin tasarımını ve nasıl yapıcağımı çizim döküman üzerinden paylaşıcağım inş o zaman daha anlatıcı olur. ilk yazdığım yer belirttiğim linkteki temsili bir resim ona benzer olacak ama tabiki ap aynısı deyil sadece öyle olacağını belirtmek istedim.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Şu an Modern bisiklet tasarımlarını inceliyorum Hoşunuza giden veya önericeğiniz Yol kadrosu varsa önerin.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@berkan1994

Adamım zamanında senle satacağın kadro için anlaştıkta, sen sonra tuhaf sebeplerle fiyat yükseltmedin mi? Yakın zamanda da alacağın kıçı kırık göbek için 2 gün akşam 6 ya 7 ye kadar planlarımı iptal ettirdin, sonra olumlu olumsuz hiçbir şekilde bilgilendirmedin de, şimdi bu mesajı mı yazıyorsun bisiklet konusunda en azından meraklı bir insana ? Bir atasözü var böyle durumlarda söylenen ama ben söylemeyeyim herkes anlamıştır zaten.

berkan1994

Daimi Üye
Tepki
46
lafı cımbızlama ahmet göbeği almayışımın sebebini seni arayıp söyledim arkadaşım kaza geçirmişti hastaneye götürdüm diyerek saat 8 de aradım 2 gün beklemedin ayrıca akşam 6-7 den sonra boşum okul çıkışı görüşelim dedin yani 6-7 ye kadar randevularını iptal etmedin abartmassan iyi olur onun haricinde ben alıcı değildim satıcıydım hakkının konusu ve durumuyla uzaktan yakından alakası yok ama yaptığım yanlıştı ona lafım yok ancak o zaman için o miktar yeterli gelmemişti görüşmemizden 10 dk sonra mesaj atmıştım...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.