İzmir - Yenifoça Kısa Turu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1. Bölüm: Yenifoça'ya Geliş
08.09.2012

İzmir’de şehiriçi turlamalardan ve aynı güzergahlarda günde 30-40 KM yol yapmaktan sıkılmaya başladım ve tempoma uygun;
çeşitli ‘çevre ilçe turu’ planları hazırladım kendime.

Bunlardan ilki, baba tarafımımdan köklerimizin de dayandığı ve babaannemin hala soyadımızı taşıyan sokaktaki evinde yaşadığı Yenifoça oldu.

59 KM’lik gidiş ve 73 KM’lik dönüş yolculuğumdan derlediğim kısa bir bölüm hazırladım burada sizinle paylaşmak için.

Önce gidiş yolculuğumun istatistik bilgilerini vereyim:
Rota: Bostanlı Vapur İskelesi başlangıç noktası olmak üzere sırasıyla Sasalı, Kaklıç, Seyrek Köyü, Maltepe, Gerenköy, Yeniköy, Kozbeyli ve Yenifoça.
Mesafe: 59 KM
Tur Süresi: 5 Saat 2 Dakika
Bisiklet Kullanım Süresi: 3 Saat 40 Dakika
Ortalama Hız: 16 KM / Saat
Maksimum Hız: 51 KM / Saat
Yolculuk Yönü: Kuzey ve Kuzeybatı
Rüzgar Yönü/Şiddeti: 14 KM/H Kuzey ve 16 KM/H Kuzeydoğu

(link)

Üçkuyular – Bostanlı feribotuyla başlangıç noktama gidiyorum:
(link)

Yola çıkmadan bir gece önce hala alternatif rota ve haritalar çıkarmakla meşguldüm. Acaba Karşıyaka’dan Çanakkale karayoluna mı bağlansam,
yoksa Bostanlı’dan Anadolu Caddesi’ne mi yönelsem?.. Hmm, oradan 2 KM kar ederim ama sıkışık bir trafiğe girmiş olurum falan filan derken
yolu 5 KM uzatıp hiç trafiğe girmeyeceğim Sasalı bisiklet yolu güzergahını başlangıç seçtim.

En iyi yol bildiğin yol olmayabilir belki ama ilk uzak turum için en azından ilk 16 KM’sini ezbere bildiğim bu boş,
ferah ve akıcı yolu kısa sürede geçmek beni rahatlattı.
İşte forumda da bahsi sık sık geçmiş olan Bostanlı – Sasalı arasındaki 16 KM’lik bisiklet yolundan kareler:

(link)

(link)

İlk 10 KM içinde, bu fotoğraflarda olmayanlarla birlikte on beş civarında bisikletli ile selamlaştık.
Hava güzeldi ve kuzeyden esen yer yer karşı rüzgara rağmen insanlar keyifle pedallıyordu...

Buradan Ahmet Piriştina Caddesi’ne geçip Kaklıç Kavşağı’na kadar sağdan sağdan gidiyorum.
Kavşaktan sağa dönüp küçük bir köy görünümündeki Kaklıç’tan geçiyorum.
Burada iki şey dikkatimi çekiyor, biri Lost adası misali yol kenarında dikilip bir süre beni izleyen hamile bir at;
diğeri de görüntüleyemediğim yemyeşil mısır tarlaları...

(link)

(link)

Kaklıç’tan sonraki hedefim, Seyrek köyü yakınındaki Gediz Üniversitesi yerleşkesi.
Buraya vardığımda yolun ilk 26 KM’sini tamamlamış olacağım ve kısa bir su molasını hakedeceğim.
Sağda pamuk tarlaları, solda türlü çeşit başka ürünün olduğu yeşillikler arasından geçip Seyrek merkeze girmeden
köyün etrafından dolaşıp devam eden yolu takip ediyorum. Üniversite binasını görünce gölge bir ağaç altında 10 dakika mola veriyorum.

Fotoğraf çektiğimi gören biri arabasıyla yanıma gelip; emlakçı isem civardaki arsalar hakkında bilgi verebileceğini, bölgenin yerlisi olduğunu söylüyor.
Tabi üniversite dolayısıyla yerleşimin artacağı malummuş bölgede.
Ben kendi halinde kiracı bir genç olduğumu, bu emlak işleriyle hiç alakam olmadığını açıklayıp müsade istiyorum.
O güzelim tarlaların, bahçelerin önümüzdeki 5-10 sene içinde çirkin beton yığınlarıyla dolacağını düşünüyorum bir an...

(link)

Moladan sonra Menemen’e bağlı Maltepe Köyü’ne doğru pedallıyorum. Lakin su gibi akan ilk 30 kilometrenin aksine yol buradan itibaren zorlaşıyor.
Serkan Taşdelen’in deyimiyle iki bilinmezli (veya iki faktörlü) bir denkleme dönüşüyor yol; rüzgar ve yokuş.

Rotam kuzeye döndüğü için tam karşımdan beni bastıran şiddetli rüzgar. ‘Aman yahu, rüzgar işte...’ diyebiliriz ancak;
internetten 14 KM hızla estiği bilgisine ulaştığım bu rüzgarı şöyle tarif edeyim, yokuş aşağı inmek istiyorum ve kuvvetlice pedallamam gerekiyor.
Yokuş aşağı bile pedal çevirmediğimde bisikletim durma noktasına geliyor. Ve yol kenarlarındaki ağaçlar, çalılar esen rüzgarla öyle eğiliyorlar ki
hemzemin oluyorlar toprakla. Ha geçti ha geçecek derken bir de tatlı rampalar başlıyor. En küçük viteslerde tın tın gitmeye çalışıyorum rüzgar ve rampalara karşı.

Maltepe Köyü’nün en güzel yerlerinden biri sanırım Gediz Nehri üzerindeki köprü. Buraya gelince, akan su ve yeşillik, o beni yavaşlatan sert rüzgara değermiş dedirtiyor. Köprüden Gediz’i izlerken tam karşıda Gerenköy gözüküyor. Heyecanlanıyorum, zira Gerenköy’den sonraki son etap sadece 16 KM... Açlık da bastırıyor zaten, babaannem şimdi yemekler hazırlamıştır hayali motivasyonumu arttırıyor ve rüzgara karşı da olsa nispeten düz bir yoldan ilerleyip Gerenköy’ü geçiyorum. Yeniköy ve Kozbeyli’nin rampalarına varıyorum...

(link)

İlk birkaç kilometrelik tatlı rampayı çıkıp incir gölgesindeki bir bankta soluklanıyorum. Zira Kozbeyli için çok daha ‘tatlı’ çıkışlar beni bekliyor.
Sonra da incir ağacı alerjiktir, altında fazla kalmamak lazım diyerek başlıyorum Kozbeyli’ye çıkmaya (tırmanmaya).
Rüzgar şiddetini azaltmış olsa da yokuş çıkarken tam kuzeyden; tam karşıdan ‘ben buradayım birader’ demeyi ihmal etmiyor.

Kozbeyli çok güzel bir köy, eski taş evler; halkın deyişiyle 'kuleler' görebileceğiniz ve 90 yıllık gerçek dibekte dövülen kahve yudumlayabileceğiniz manzaralı bir köy.
Lakin ben yokuşlardan bitap düştüğümden mütevellit tek kare çekemeden köy meydanını geçip inişi arıyorum. Açım yahu...
Kozbeyli inişi anayola bağlanıyor ve tatlı iniş çıkışlarla Yenifoça girişine beni ulaştırıyor.

Ben babaannemin benim için hazırladığı yemeklerle gücümü toplarken sizi de Yenifoça kesitleri ile başbaşa bırakıyorum şimdilik.
Aman bir yere kaybolmayın ha, daha İzmir’e dönüş var!.. :cool:

(link)

(link)

Yenifoça’ya Geliş
1. Bölümün Sonu...

(2. Bölüm: Yenifoça'nın içi, Gencelli Köyü ve Dönüş...)

Scudo

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Çok güzel bir gezi.

Güzel kareler yakalamışsınız .

Bizimle bu güzellikleri paylaştığınız için teşekkürler.

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
çok güzel bir tur bisikletli dostlar görmek biraz fazla gibi gözüksede parlak güneş ışığı :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben de katılmak isterim böyle günübirlik kısa mesafeli turlara. Ama en az 10 gün önceden haber verilmesi gerekiyor şahsım adına...

Tepki
7
İsim
guney
Bisiklet
Scott
merhaba,
güzel bir tur olmuş. yolun aliağaya veya tekrar yakınlara düşerse bekleriz. face de aliağa bisiklet grubu olarak varız. bize oradan daha kolay ulaşırsınız. düzenli olarak gezen 5-6 kişiyiz.
selamlar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2. Bölüm
Yenifoça'dan Dönüş

Kıymet gösterip okuyan, inceleyen ve yorum yazan bisikletseverlere teşekür ederim...

Yenifoça’dan İzmir’e doğru olan 73 KM’lik dönüş yolculuğumdan derlediğim
2. bölüm...

Önce yolculuğumun istatistik bilgilerini vereyim:

Rota: Yenifoça, Gencelli, Kozbeyli, Yeniköy, Gerenköy, Maltepe, Seyrek Köyü, Ulukent, Kalkıç, Sasalı ve Bostanlı Vapur İskelesi
Mesafe: 73 KM
Tur Süresi: 4 Saat 57 Dakika
Bisiklet Kullanım Süresi: 3 Saat 34 Dakika
Ortalama Hız: 21 KM / Saat
Maksimum Hız: 42 KM / Saat
Yolculuk Yönü: Güney ve Güneydoğu
Rüzgar Yönü/Şiddeti: 14 KM/H Kuzey ve 16 KM/H Kuzeydoğu

(link)[/URL]

Gelişteki rotama ek olarak bu kez Gencelli köyünü de ziyaret ettim ve çocukken yazlarımı geçirdiğim bu sahil köyünde bol bol fotoğraf çektim.
Rotam gelişimle hemen hemen aynı olduğu için çok fazla bir şey yazmayacağım; daha çok fotoğraf sunacağım.

Dönüşümle ilgili söylenebilecek en net şey, arkamdan gelen rüzgarla ve çoğu inişli tepelerle oldukça keyifli, konforlu ve hızlı bir tur oldu.
Gidişime ek olarak dönüşte 14 KM fazla yol yapmama; Yenifoça sonrası yolumun üzeri olmayan ilk durağım Gencelli ile buna ek olarak
yolu şaşırıp Ulubat’a kadar fazladan gidip dönmem ve karnımı doyurmak için Sasalı merkezdeki pide salonuna gidip
buradan Bostanlı’ya geri dönmem sebep oldu. Yeni ve uzun turlarda görüşmeyi umarım... :in:

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

Yenifoça’dan Dönüş
Gezinin Sonu

mahmut22

Üye
Tepki
39
ilk bölümün özellikle çok fotoğraflarını çok beğendim ayaklarınıza sağlık

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu kısa tura ait GPS verileri (harita, yükselti vs.) de mevcut:

(link)

b.naz

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Salcano
güzel bir tur olmuş detayları da çok güzel aktarmışsınız ...ayağınıza sağlık

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
İzmir'li bisiklet severlerin favori rotalarından birinde güzel bir tur olmuş.

Fotoğrafların bazılarının çözünürlüğü düşük, sanki videodan ekran görüntüsü alınmış gibi. Sasalı bisiklet yolunda hareket halinde çektiğiniz fotoğraflar da olduğu için kask kamerası mı kullanıyorsunuz merak ettim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkür ederim. Hareket halinde olanları cep telefonu ile çektim, o yüzden diğerleri kadar temiz değil. :cool:
Sizin de dediğiniz gibi İzmir için muazzam bir bisiklet güzergahı burası, bol bol kullanılmalı... :in:

İyi pedallamalar...

cato

Aktif Üye
Tepki
133
Bisiklet
Trek
bu güzel kareleri bizimle paylaştığın için yürüğine sağlık.
sağlıklı mutlu pedallamalar.çato