Tur Sonrası Kasları Dinlendirme

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
soğuk su ya mı sokuyorsunuz bacaklarınızı... neler yapıyorsunuz ?

• Beğen
Tepkiler: Furkan D
Scudo

Furkan D

Aktif Üye
Tepki
24
bende merak ediyorum arkadaşlar..ben soğuk suya koyuyorum ve sonra çok ağrırsa duvara dikiyorum :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaslarda asit biriktiğini duymuştum o yüzden ağrı oluyormuş. Bende tur bittikten yarım saat sonra ovuyorum. Etkili oluyor ertesi gün ağrı yerine sadece yorgunluk oluyor.

ismet caner

Aktif Üye
Tepki
32
Kaslarda yorgunluk asidi olarak bilinen laktik asid birikir.Bunu dağıtmak soğuk su ile yapılabilir.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@ismet caner
Peki biriktirmeden binilse olmaz mı?

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Kaslarınıza yeterli oksijen gitmediğinden kas hücreleri oksijensiz solunum yapar sonucunda laktik asit ortaya çıkar . Laktik asit beyni uyarır ve siz yorgunluk hissedersiniz. Ancak laktik asit kasta hemen dağılmaz çözümse güzel bir masaj ve soğuk su terapisidir arkadaşlar. Siz ne kadar iyi nefes alsanız da yoğun spor aktivitesi sırasında oksijen yeterli olmayacaktır. Yani laktik asit kaçınılmaz.

• Beğen
Tepkiler: Triban ve ihtiyar

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@ihtiyar

pist bisikletinden gelme bisikletçilerin hepsi gerçi şimdi bütün herkes uyguluyor yarışlarda
tur bittikten sonra hafifi hafif tempoyu düşürerek bisiklet kullanıyorlar ama biz amatörler bunu nasıl uygularız bilemiyorum

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Soğuk su ve masaj birebir :in: Ama çok soğuk suyu doktorlar fazla önermiyor.Bacaktaki damarları çatlatıyormuş.Şu anda da yaz aylarındayız yolunuzun üstündeki çeşme vs.. yerlerden de bacaklarınıza soğuk su tutarsanız tur esnasında oluşan yorgunluk hissini de oldukça azaltmış olursunuz.
Fransa turunda adamlar takım arabasından aldığı suyu bacağına boşaltıyordu bir keresinde :)

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Soğuk suyun olayı da şudur, siz bacağınıza soğuk su uyguladığınızda damarlarınız daralır damarlarınız daraldığında da o bölgede bir nebze kan akışı yavaşlar buda acıyı daha az hissetmenizi sağlar. Bir yerinizi vurduğunuzda o bölgeye buz koymanın amacıda budur

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Yanlis söylüyorsam düzeltin:
Kaslarin calismasi sirasindaki yanma sonucunda süt asidi( ben türkcesini yazdim, sizin deyiminizle laktik asit) ortaya cikiyor. Bu süt asidi sürekli olarak kaslardan tasinip yok ediliyor. Süt asidi üretimi ve tasinma hizinin dengede oldugu nabiz degerine Aerobi esigi diyoruz. (Aerobi-Anaerobi siniri, hangi tabiri kulanirsak kullanalim). Antrenman seviyesine göre bu düzey her insan icin farkli, ve teorik olarak yakilacak karbonhidrat bitinceye kadar bu düzeyi asmamak sartiyla sportif faaliyet sürdürülebilir ve bir süt asidi miktarinda bir artis olmaz. Bu düzeyin üzerine cikildigi zaman üretilen süt asidi miktari, tasinabilenden fazla olacagi icin miktarda artis olur ve sonunda miyozine etkisi sonucu kramplara yol acabilir.
Aerobi esiginin altinda bir nabiz degerinde, bir birikim söz konusu degildir. Fakat sportif faaliyet sona erince son kalan süt asidinin de vücuttan atilmasi bir süre ister.
- Bir sekli aktif olarak buna yardimci olmak amaciyla cok hafif ve zorlamaksizin hareket ederek kalan süt asidinin vücuttan atilmasini saglamak. Yani kan dolasimini hemen düsürmemek.
- Diger bir sekli: " soguktan donani buzla ovarlar" tabirini isitmissinizdir. Soguk karsisinda vücudun dogal reaksiyonu olarak vücutta sivi tasiyan kanallarin(damarlar ..v.s.) genislemesiyle kan dolasimi ve benzeri faaliyetlerin kolaylastirilmasi, kalan süt asidinin de kolayca tasinmasina yardimci olmak.
- Masaj yapmak ta yardimci olur.

Topik acilirken "tur" tabirini kullanmissiniz. Eger bu tur gezinti amacliysa, aerobi seviyesinin üstüne cikmak genel olarak gerekli degildir.
Eger antrenman amacliysa, bazi kosullarda bu seviyenin üzerine cikmak kacinilmaz bir durumdur. Ama genel olarak antrenmanlarin da büyük bölümü, hemen hemen tamami, bu seviyenin altindadir.
Bu forumdan bir örnek vermek gerekirse; Dogu Karadeniz, Kackarlar yöresinde büyük turlara cikan Hüseyin Celebi isimli kullanici, yer yer tur sirasindaki nabiz degerlerini de vermekte. Cok güvenilir olmayan 220-yas= azami nabiz, dolayisiyla esigi %80 den kaba taslak hesaplarsaniz, aerobi esigine cok yaklasmadigini görürsünüz.
Kendisini örnek verdigim icin özür dilerim, kusurumuza bakmasin. Ancak bu sekilde bu turlari yapabildigini, tur sonunda bacaklarinin fazla agrimadigini saniyorum.

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Antrenmana ısınma harekeleriyle başlayıp aç germe yaparak bitirmek de ağrıların azalmasına ve kas tınısının artmamasına yardımcı olur. Tercihe göre bir bira da damarları genişletip dolaşımı rahatlattığı için önerilebilir. Alkolün vücuttaki su miktarını azalttığını ve bir süre sonra baş ağrısı ve halsizlik yapabileceğini de unutmamak lazım.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Tepki
1
Antrenman yapılacaksa öncesi ısınma hareketleri ile açma germe ve antrenmanın son 10 dakikası boşa pedal çevirme sonrası açma germe yapılırsa laktik asitlerin dağılımında büyük yarar sağlanacaktır.Bir gün sonrada sabah kalktığımızda ağrılarla kalkmayacağız.

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Tura son vermeden önce 15 - 20 dk kadar hafif tempoda pedal çevirmeye devam ederim. Duştan sonra ayakları uzatıp yine 20 dk kadar bacakları germe hareketi yaparım. Bu arada titreşimli masaj aletleri ağrıları dağıtmada oldukça faydalı tembelliğim üzerimdeyse masaj aletini kullanıyorum. Suda dinlendirmeyi tercih edecekseniz suyun içine bir miktar deniz tuzu ve elma sirkesi katıp karıştırın.

• Beğen

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
konu biraz hortlayacak ama faydalı olduğu için paylaşmak istedim (link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Benim deneyimlerim, gözlemlerim sonucu yaptıklarım şu şekilde;

Tur bittikten sonra 10-15 dakika kadar evimin etrafında çok yavaş tempoda sürerim bisikletimi. Bu arada kasları esnetecek hareketler yaparım. Bu sayede kaslarda birikmiş laktik asidi bir miktar uzaklaştırmış oluyorum
Sonrasına eve gelip protein tozumu ve alıyorsam eğer diğer desteklerimi alırım. Bu hızlı gelişmek ve toparlanmak için.

Bu arada küveti belime kadar soğuk su ile doldururum. Ardından küvete oturup 10dk kadar kalırım orada. Bu yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi kan akışının azalmasına neden oluyor. Fakat sonrasında normal su ile duş aldığınız zaman aynı bölgeye "taze" kan gittiği için toparlanma ve yaralanmalarda iyileşme çok daha hızlı gerçekleşiyor.

Arkasından "normal" duşumu alırken bacaklara masaj hareketleri yapıyorum.

Ardından yemeğimi yer, vitamin ve mineral desteklerimi alırım.

Ondan sonra zaten, eğer çok çok yorucu geçmediyse tur eğer, olması gerektiği gibi devam edebiliyorum günlük hayatıma.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökhan Toros

Gökhan Bey, diyelim ki destek maddesi değil de, dolaptaki gıda maddelerinden almak istiyoruz. Önerebilecekleriniz nelerdir? Protein tozuna alternatif olarak soruyorum yani.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ahmetcan44

Protein tozu çok gerekli değil aslında. Ben yurtdışında yaşıyorum şu an, öyle olunca beslenmem istediğim kadar sağlıklı ve dengeli olmuyor. Öğrenci yaşamı vs. O nedenle idman sonrası mecburen yöneliyorum.

Ben o an evde protein kaynağı ne varsa onu yiyorum. Tavuk göğsü, somon balığı, ton balığı yapması en kolay ve genelde en çok tavsiye edilenler. Ayrıca hindi göğsü için oldukça iyi yorumlar var internette. Onun da pişirmesi oldukça hızlı ve kolay.
Tavuk göğsü az yağlı tavada, eğer yeterince inceltildiyse 5-6dk içinde pişiyor.
Ton balığı salata ile oldukça güzel oluyor.
Somon balığı ise çiğ bile yenilebilir eğer çok eski değilse. Ben genelde buharda haşlamayı tercih ediyorum. Fakat yeni tarifim tuz, karabiber ve yeşil çay ile (evet yeşil çay. Bildiğiniz sallama çay poşetini kesip, tuz-karabiber gibi gezdiriyorsunuz üstünde) tatlandırıp çok az yağlı tavada kızartmak. Oldukça lezzetli oluyor o da.

Yumurta klasik, ama kahvaltıda yediğimizi düşünürsek fazlası pek iyi değil. Özellikle sarısı karaciğer için pek faydalı değil.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL