yol bisikleti kilitli pedal biraz acil

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
iyi günler arkadaşlar daha önce mtb spd si kullanıyordum fakat sprint antrenmanlarında sürekli pedal ayakkabıdan kurtuluyor ve bu bazen aşırı derecede dengemi bozup beni düşürme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabiliyor.ben de yol bisikletim için kilitli pedal ve ayakkabı almaya karar verdim fakat pek bilgim yok.

benim bulduğum ürünler bunlar :

(link)

(link)

bütçe olarak ikisine maksimum 300 tl verebilirim taksitle alıcam delta bisikletteki bu ürünler o yüzden bana uygun geldi fakat teknik olarak nasıldır ya da bu fiyata önerebileceğiniz başka ürünler var mı ? eklemeyi unuttum arkadaşlar bu ürünler birbirine uyumlu mu yani birbirine kitlenmeme farklı yapıda olma durumu var mı ?
yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar iyi günler :)

Scudo

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Uyum sorunu yaşamazsınız. Duraace bir de kal almanız lazım yalnız.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Hamza Hakkı

dura ace kal ne kadar bilginiz var mı ya da orada uygun kal önermelerini istesem nelere dikkat etmem gerekir kalde ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kal almana gerek yok, alacağın pedal ile kal gelecektir. Kal ayakkabı ile uyumsuz değil ise kullanırsın.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlanda ki pedal dikkatimi çekti, bakabilirsiniz sanırım daha üst bir seviye (?)

(link)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@kkazim

hmm teşekkür ederim.peki bu ikisi ile sprintte falan sorun yaşar mıyım ya da sert bir tırmanışta.ayakkabının ben istemedikçe pedaldan ayrılmamasını istiyorum...

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Musa Sağol

teşekkür ederim fakat mtb spd si imiş ürün...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fatihaydın
Aynı pedalı kullandım, kullandığım süre içerisinde bir sıkıntı yaratmadı. Ayakkabıyı kullanmadığım için hakkında bişey diyemem.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@kkazim

hmm teşekkür ederim büyük ihtimalle yarın alırım pedal ve ayakkabıları yorum için saolun :)

Tepki
3
Arkadaşlar bende yol bisikletim için ayakkabı ve pedal almak istiyorum, daha önce böyle bir ekipman hiç kullanmadım, bir kaç kere inceledim ayakkabıyı takunya gibi ses çıkarıyor:) birde Abim Mtb kullanıyor o kullanmış bir çok kere düşünce çıkarmış pedalı kullanmıyor, herhangi bir tehlike anında çıkaramam diye korkuyorum, ayakkabı ve pedal öneriniz varmı, teşekürler.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Haluk Soydan
hayırlı bayramlar...
öncelikle şunu söyleyeyim yol bisikleti için kullanacaksanız kesinlikle düşerim korkusuyla mtb spd si almayın ben kullanıyodum performans çok düşük kalıyor.düşmeolayına gelince de 4 aydır falan kullanıyorum en tehlikeli yerlerde bile pedal kilitli gidiyordum ve hiç düşmedim kesinlikle korkulacak bir şey değil insan alışıyor zamanla.ayrıca bütçeniz ne kadar bilmiyoru ama eğer uyarsa siz de benim gibi bu iki ürünü alabilirsiniz pedalı kullanan arkadaş da var memnun kaldığını söyledi zaten...

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
spd pedalınızın sertliği ayarlanabiliyorsa yol pedalı almanıza pek gerek yok aslında, sertliğini ayarlayıp sprintlerde ayağınızdan çıkma sorununu çözebilirsiniz, ayakkabınızın tabanı sert değil ise hem yol hem mtb uyumlu ayakkabılar var, tabanları sert oluyor. onlardan alabilirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hamza Hakkı

Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz piyasadaki hemen hemen tüm yol pedalları ile birlikte kalleri verilir.Sadece bir kaç mağaza ellerindeki bisiklet üzerinde gelen pedalları satışa koydukları için yanında kal yoktur diye ürün sayfasına yazarlar.

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
daha önce look ve shimano pedal aldım ikisinin de ambalajından kalleri çıktı, fakat çıkmayan modeller de vardır?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@burak koçak

Çıkmayan modeller söylediğim gibi bisiklet üzerinde gelip satışa konan ürünler.Zaten bu pedalları alırsanız orjinal kutusu ile de gelmez başka bir kutuda yada poşette gelir.Shimano dan örnek vereyim, tüm pedal kutularında pedal konan kısım ayrıdır kallerin konduğu kısım ayrıdır.(diğer markalarda da aynen geçerli) Yani kallersiz pedal satabilmesi için kutusunun da değişmesi gerekiyor ki böyle bir durum söz konusu değil.O yüzden Hamza beyin "yol pedallarının içinden kaller çıkmaz " cümlesini düzeltmek istedim.

Sizin bahsettiğiniz mtb pedalının sertlik ayarı ile yol bisikleti kullanmak da kuvvet yüzeyi farklılığından dolayı çok faydalı değildir.Mtb pedalları çabuk çıkarılıp kilitlenmek üzerine dizayn edilmişlerdir.Yol pedalları ise maksimum verim üzerine dizayn edildiklerinden dolayı bazı farklılıkları mtb pedalına göre avantajları ve dezavantajları vardır.Amaç yol bisikleti kullanmak ise ve Fatihi tanıdığım için söylüyorum(yarışlara hazırlanıyor) yarış koşacaksanız yol pedalı almak zorundasınız.Mtb pedalı ile yol bisikletine binilir turlara gidilir ama yarış koşarsanız çok zararını görürsünüz.

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@ferhat köse

2 ay önce pdr-540 pedal aldım yani fatih'in alacağı pedaldan içinde kal çıkmadı satan kişide pedalın içinde kal çıkmaz dedi. Ben de ayrıca 45 tl'ye duraace kal aldım. Fakat başka modellerde nasıl bilmiyorum.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@muratcolakoglu

Guzel bir konuya deginmissiniz. Cevabi ben de mek etmekteyim. :)

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Bir üstteki Ferhat Kösenin mesajında aradığınız cevap bulunmaktadır.

@ferhat köse