Mıknatıstan gelen enerji: Magtenlight

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dinamo hakkında araştırma yaparken (link) karşılaştığım bir ürünü paylaşayım dedim...

dinamo arayanlar için alternatif olacaktır... üstelik temassız çalışıyor... (manyetik enerjiyle)

montaj videosu:

(link)

(link)

http://www.magtenlight.com/images/s1503.jpg
durduktan sonra yaklaşık 4 dakika boyunca IŞIK vermeye devam ediyormuş...

fiyatı: 60 usd imiş...

Scudo

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erdinç ALTINÇEKİÇ

(link), "buna bu kadar para vereceğime kendim yaparım daha iyi" diyebilenlere gelsin sayın pedalseverler :)

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul Mengi

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yapalım be arkadaş. Mıknatıslar hafta sonu gelecek. Bende buna benzer bir sistem düşünüyordum. Ancak millere basıl sabitleyeceğimi henüz kestiremedim. Düşündüğüm sistem Wind Turbine sistemi. Yapım aşamasını fotoğraflarım.

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

mıknatısların her biri 5 gr x16 adet 80 gr. 60 gr da lityum pil. Bobinde yaklaşıl 50 gr. Yani 80+60+50 : 190 Gr. Ayrıca bu pil şarjlı iken en az 7-8 saat yakar aydınlatma ekipmanlarını.

• Beğen

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Aslında süper bir şey:) Peki abilerim kardeşlerim ürünün fotoğraflarını bisikletlerinize uyguladıktan sonra paylaşabilir misiniz?

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mıknatıslar tahminimden erken elimde olacak. Yarın elimde. Montaj için Decota kullanmayı düşünüyorum. Hem çok hafif hemde istediğiniz şekli verebildiğiniz bir malzeme. Yada ruble arkasına zincirin sıkışmaması için takılan plastik korumadan düşünüyorum. Bu hem montajı kolay hemde herkesin takabileceği ve yapabileceği sadelikte. Megahand (NeoHobi) firmasından Işık bey sağ olsun tanesi 1 tl den 16 adet (tel sayısına göre aldım) 20x2 mm lik mıknatısları sağladı. Bobin için henüz tel almadım. Ama o işin en basit yolu gibi geliyor bana. Bu gün sanırım şekillenir kafamda ve yavaş yavaş başlatır icata. Resimlerde yayınlamaya çalışacağım. Tavsiyelerinizi beklerim.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
İlk mesajdaki sistem ile 2. mesajdaki sistem aynı değil, 1.si jeneratör ile çalışıyor; 2.si ise emk ile. 1. sistemde verim daha yüksek olacak, 2. de ise daha düşük.

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ali Menemen

Yapmaya başladım. Bir nevi jeneratörlerdede kullanılan alternatör kısmının minyatür emk nedir yalnız onu anlamadım.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@afidanci66
Elektromotor kuvveti. Çalışmanızı merakla bekliyoruz.

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tunckuyel

Sayfada ki müzik ilginç! kim söylüyor? :) Nem kaldı bitene kadar dinledim.
Aslında yukarıdaki gibi değilde wind turbine yani rüzgar güllerinde kullanılan mıknatısı hareket ettirerek manyetik alan sağlanır ve bu manyetik alana maruz kalan bobin elektrik üretir. Yani alternatör. Jeneratöre hareket veren bir fosilli motordur, benimkine de ver Allah pedal gücü :)
Mıknatıs kısmı bitti gibi. Trek FX7,3 üme monte etmeyi düşünüyorum. Varsın kalıcı olsun. Şimdi bobin eksik. Onuda artık hafta başına bıraktım. Malum hafta sonu yatacaz:) Lityum pilde temin ettim. Ancak şarjda sorun çıkmaması için devreli kaliteli bir telefon bataryam vardı onu feda edeceğim sanırım. Üretilen AC akımı diyotla DC yapıp direk bataryaya vereceğim. Devre iş görürse sorun yok.

• Beğen

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Bende düşünmüştüm bu işi ama hiç elektronik bilgim olmadığından vazgeçtim hep, araştırmalarımda adım motorlarını kullanmanın daha verimli olacağına dair şeyler okumuştum, ayrıca dönüş hızı tekerleğin dış kenarına doğru daha çok olduğundan sistemi lastiğe mümkün olduğunca yakın yapmak daha iyi. Açıklamalı örnekleri bende merak ediyorum.

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alierkanimrek

Merhaba, Aslında Step (Adım) motoruda mıknatıslı yapıya sahip olduğu için elektrik üretir. Ancak bisiklete montajı, hareket aktarımı zor olduğu ve istenilen derecede verim üretmediği için es geçtim. (link) linkteki çalışmanın minyatürünü yapıyorum. Aslında mıknatıs kısmı bitti. Bobin eksiğim var ancak şu sıralar ev taşıyorum. Yeni eve yerleşince ilk işin bu çalışmayı bitirip sizlerle paylaşmak olacak. Ama Türkiye'de ilk ve tek olacak.