Her damlasına değer; Kaçkarlar'da ter, gözyaşı ve yağmur 5-6/6: kapanış ve veda (2011)

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.684
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
25-26 Ağustos 2011

(link)

Bu gezide görmek istediğim tüm yaylaları gördükten(!) sonra geri bir tam günüm bir de dönüş günüm kaldı. Tam günde Verçenik veya Çiçekli yaylasına gidip Şenyuva veya Ç.Hemşin'de konaklayarak sonraki gün oradan sakin bir rotadan dönüş yapmayı planladım. Son gün pek bir aksiyon olmadığından bugünün sonuna ekledim.

ilk gün; Ardeşen, Ayder, Avusor, Ayder. 63km, 2400m tırmanma.
(link)

ikinci gün; Ayder, Yukarı Kavrun, Çamlıhemşin, Pokut. 63km, 2750m tırmanma.
(link)

üçüncü gün; Pokut, Hazindak, Şenyuva, Çat. 70km, 2000m tırmanma.
(link)

dördüncü gün; Elevit, Tirovit, Horon geçidi, Palovit, Amlakit, Samistal, Apivanak. 75km, 3000m tırmanma.
(link)

Bugün yaklaşık 1300m tırmanıp 55 km yol yapacağım, dönüş gününde zaten Şenyuva-Ardeşen arasını geçiyorum bir yerde yoldan ayrılıp küçük bir gezi yapmam dışında. Toplam 11500m tırmanmışım ilk 5 günde, ortalama 2300m ediyor. Yine ilk 5 gün 325 km yol yapmışım. (link) düşünülürse kondüsyon, yük ve yol şartlarının ne kadar belirleyici olduğu anlaşılıyor. Görece düşük kondüsyona rağmen zevk almamı engellemeyecek bir tempoda gezdim.

Özetle bu 6 günden çıkardığım dersler:
- Çanta sırtta taşınmıyor, sabah uyandığımda en az acıyan yerimin bacak kaslarım olması acınacak bir durum.
- Turu değişken hava şartlarına göre planlamak gerekiyor. Bozuksa inat etmeyip arkaya (güney tarafa) geçmek gerekiyor. (Bunu yapmak Ovit'in batısında kolayken doğusunda değil. Çok uzun bir yolu dolaşmak gerekiyor).
- Çamaşır yıkayacak ve kurutacak şartları bulunca kaçırmamak gerekiyor. Soba buldunuz mu hemen yıkayıp asın başına. Yoksa hiçbirşey kurumuyor.
- Yolları google earth ile tesbit edip mapmyride ile profillerine bakmak en iyi yöntem. Kağıtlara yol notlarını almak çok önemli. km hesabı anlamsız, yol ayrımlarını varsa altimetreye göre yapmak daha kolay. 1300m irtifada sağdaki yol, 850m'de dere boyu giden yol vb diye aldığım notlar her zaman işe yaradı.
- Fırtına vadisinde yol şaşırıp kaybolmak yetenek istiyor, köy içlerindeki örümcek ağı mahalle yollarını saymazsak zaten çok az ana yol var ve cikletten çıkan harita ile dahi doğru yolu bulabilirsiniz. Zor olan yolun geçilebileceği süreyi hesaplamak. Yukarıdaki yol notu vb'de yol bulmaktan çok süreler için var. Ama batı'daki Trabzon yaylalarında veya güney tarafta kaybolmak an meselesi.

rota.jpg
Rotanın aşağısı belli zaten, yukarısı bu şekilde. Havanın bozuk olduğunu görünce Verçeniğe çıkmaktan vazgeçtim. Dumana bakılırsa yüksek irtifada yoğunlaşan yarı kuru ve rüzgarlı bir hava var. En azından sabah 2000m ve altında birşey görünür. 2600 rakımlı Verçenikte ise göz gözü görmez bu havada. Bu durumda hedef 2300-2400 aralığına kadar çıkılan Çiçekli yaylası ve manzara yeri. Rotada bize göre sağda kalan viraşlı tırmanışı da yapmak niyetindeydim ama yolda vazgeçtim.

kackarlar 003.JPG
Sabah hava durumu. Önceki günlere göre iyi ama yeterince değil. Akşama doğru kötüye gidecek zaten.

kackarlar 004.JPG
hava durumunun acısını köpek'e bulaşarak çıkarmak istedim.

kackarlar 005.JPG
karşılıklı onur kırıcı ifadeler ve hareketler.

kackarlar 006.JPG
kalleş fareler çikolatamı mundar etmişler. köpeğin işe yaramazlığı belgelendi.

kackarlar 008.JPG
ısırılmadan yola çıkmayı başardım.

kackarlar 014.JPG
bu kamyonetle gelecek cicileri kaç çocuk heyecanla bekliyordur. Özellikle bu aylarda yaylada meyve sebze çok kıt olunca aşağıdan gelecek herşey çok değerli olur.

kackarlar 019.JPG
pek önüme bakmam; yukarıdan taş düşebilir, araba gelebilir, köpek olabilir, ayı olabilir..
O yüzden arada bir epey büyük çukurlara düşüp, koca taşlara dosdoğru girerim. Önce güvenlik.

kackarlar 021.JPG
dere taşınca bu yol güvenli oluyor mu acaba? Elimden geldiğince rotalarda bir sel olursa güvenli olabilecek yerleri bulmaya çalışırım ama hiç belli olmaz. Neresi heyelana açık, nereyi su alır, nereye taş düşer bilmek lazım. Bölgeden birilerini görünce peşlerine takılmak lazım bu durumlarda.

kackarlar 028.JPG
bugün yaylaya yük yollama günü sanırım.

kackarlar 029.JPG
iyice kesilmiş suyu ama yine de epey ses çıkarıyor.

kackarlar 031.JPG
gizli vadiyi koruyan bekçiler gibi iki yandaki kayalara konuşlanmış çamlar.

kackarlar 035.JPG
bembeyaz su, kararmış kayalar ve orman.

kackarlar 037.JPG
tırmanmayı sevenler için sürüyle kayalık var ama izin var mı bilmiyorum.

kackarlar 038.JPG
açık renkli ağaç ordusu koyu renkli ağaçların tuttuğu kale duvarına saldırı düzenlemiş, gençlerden oluşan intihar timleri tırmanıyor duvara.

kackarlar 039.JPG
kale kapıları aralanmış, açıldı açılacak.

kackarlar 041.JPG
Çayır kamyonu yayladan uzun inişine devam ediyor. Tepesi oldukça heyecanlıdır, birkaç kere tecrübe ettim bu inişleri.

kackarlar 046.JPG
sızıntıya dönmüş dereler, tekrar çoşmaları için kuvvetli bir yağmur veya ilkbahar gerekiyor.

kackarlar 054.JPG
gözcü ağaç hışırtıyla vadiye girdiğimi haber veriyor. Zararsız görünümlü, beyaz atlı, rengarenk binici.

kackarlar 065.JPG
eski köprünün kalıntıları iki kenarda hala duruyor.

kackarlar 066.JPG
o kayaların üstünde bir avuç toprakta büyüyen ağaçlar.

kackarlar 070.JPG
derenin içindeki dikili taşı bir an hayvan zannettim. Aklıma yıllar önce Zigana dağında yaşadığım korku geldi. Yayladan dönüyorum, dumandan göz gözü görmüyor, irtifa 2400-2500 arası, ıssız dağ yolundan Ziganaya ineceğim. İleride taşın üstüne dikilmiş köpekten irice bir karaltı gördüm, kulaklarını da dikmiş benim tarafa bakıyor. Birbirini net göremediğimizden ikimiz de neye baktığımızı bilmiyoruz. Benim aklımdan neler geçiyor; köpek, kurt, ayı, taş, insan .. Aramızda birkaç metre kalınca canlı beni daha iyi görmüş olacak ki birden ürküp fırladı, dumanın içinde kayboldu. Sadece bir sıpaymış, yakınlardaki köylerden serpest bırakılan eşekler ve katırlar serin olduğundan otlamaya tepelere çıkıyorlar, onlardan birine denk gelmişim.

kackarlar 082.JPG
yenilenme tehlikesini atlatmış köprü. Buradan sola kaleköy ve büyükyayla yönüne döndüm.

kackarlar 083.JPG
Sağdan yukarı Verçenik ve vadideki diğer yaylalar var. Yol taa 3100m'ye kadar çıkıp arkaya geçiyor, oranın da sırası gelecek.

kackarlar 085.JPG
hava kapalı olsa da sıcak.

kackarlar 099.JPG
çıkarken sıkılmayalım diye mini kanyon manzarası. burada yaşayan alabalıkları düşünün. suya düşmüş bir çekirge iseniz panik yapmak için ideal yer.

kackarlar 113.JPG
vadideki ilk köyümüzün ilk evi.

kackarlar 117.JPG
karşı yamaçtaki karizma köy.

kackarlar 124.JPG
daha orman sınırındayım.

kackarlar 131.JPG
nefis. Ama dağda bulduğum meyveleri yemeyi bıraktım artık. Bunlar ayıların zaten kısıtlı yiyecekleri iken bizim yememiz hoş değil. Sonra ayılar bizi yemeye kalkınca itiraz ediyoruz.

kackarlar 143.JPG
birleşiyorlar tüm sular. Fırtına buralarda doğuyor işte.

kackarlar 146.JPG
meşgul bir köprü.

kackarlar 150.JPG
Büyük yaylayı geçip Çiçekliye doğru gidiyorum.

kackarlar 151.JPG
Yayla standartlarına göre epey kalabalık bir yer.

kackarlar 156.JPG
yolun bittiği yer. Arkaya aşmak için ilerideki dağları geçmek gerekiyor.

kackarlar 163.JPG
bulutlara değmek üzereyim.. Çıktığım dere aşağıda.

kackarlar 164.JPG
minik gözcüler.

kackarlar 165.JPG
barda tek başına duran tehlikeli silahşör.

kackarlar 166.JPG
çetenin geri kalanı.

kackarlar 167.JPG
ve saldırı. Şimdi detayına giremeyeceğim hayvan psikolojisi ve savunma taktiklerine göre inekler tehlike oluşturabilecek bir yırtıcı vb gördüklerinde toplu olarak saldırıp onu uzaklaştırmak isterler. Bisikletin üstündeki insanın oluşturduğu yaratığı daha önce görmemiş bir gruba denk gelirseniz agresif bir liderin başlatacağı saldırıyla birden tepeden üstünüze koşan 20 inek'le karşı karşıya gelebilirsiniz. Bisikleti bırakıp kaçmak, yol müsaitse hızlanarak uzaklaşmak veya lideri tesbit edip isabetli taş atışlarıyla durdurmak etkili yöntemler olup hepsi tarafımdan başarıyla denenmiştir. Çok komik olsa da tehlikeli ve ürkütücü bir sahne haberiniz olsun; birşey yapmazlar olm inek bunlar demeyin tek darbede 3-5 kaburganızı kırıp çimene yığarlar sizi. Böyle durumlarda kaçmak hiç onur kırıcı değildir.

kackarlar 168.JPG
bisikletimi alabilir miyim artık insan olduğumu gördüğünüze göre !?

kackarlar 175.JPG
Kaleköy, Hisarcık, Yazlık.

kackarlar 195.JPG
libarga deriz bunlara. yemeyi bıraktım ama yine de karşı koymak zor.

kackarlar 213.JPG
ve dönüş yolu.

kackarlar 250.JPG
baya harap durumda ama sınırları ve şekli belli oluyor.

kackarlar 253.JPG
Kale civara oldukça hakim noktada. Gerçi o zamanın imkanlarıyla kaleden çıkmadan karşı sırttan nanik yaparak geçenlere zarar vermek imkansız.

kackarlar 272.JPG
vadi yavaş yavaş gizleniyor.

kackarlar 297.JPG
ve dere kavuşumu. Elevitten gelenle Verçenik tarafından gelen birleşiyor burada.

kackarlar 299.JPG
Çat'ı geçtikten hemen sonra arka fren daha fazla dayanamayıp boşalıverdi. Artık sadece ön fren var.

kackarlar 301.JPG
biraz sonra yağmur da başladı. İyi de oldu bisiklet çok tozlanmıştı.

kackarlar 327.JPG
bu kale varken vadiden sızmak kolay değil işte. Attıkları taş kafaya gelir.

kackarlar 337.JPG
hava kararmaya başladı. Bu eski bir köprünün ayaklarını incelememe engel değil. dere ve rüzgar sesinden başka pek birşey yok. gece böcekleri devreye giriyor sadece.

kackarlar 342.JPG
ve yağmur altında Doğa otel. Tam dere kenarında çok güzel bir mekan. Sahibi İdris amca süper fransızca konuşuyor, sporcuları çok seviyor. Bu bölgede bisikletçinin kalması için daha iyi bir adres düşünemiyorum.

Sonraki gün: 26.08.2011

kackarlar 002.JPG
sabah yine dünkü gibi bir havayla uyandım. Dereyi izlemek ayrı bir zevk. Havanın bir süre daha değişmeyeceği ortada. Bu tip hava gayet stabildir haftalarca gidebilir. Kısa sürede değişecek çok bozuk veya çok sıcak havalar gibi bir iki günde etkilerini kaybetmezler.

kackarlar 006.JPG
Sahile doğru köprülere baka baka ilerliyorum. buradan içeri girip biraz köylere bakmak istedim. Vakit var ne de olsa.

kackarlar 011.JPG
Vadideki en ilginç köprülerden biri.

kackarlar 015.JPG
bakın kime rastladım.

kackarlar 039.JPG
ana yola geri dönüş. ne kadar yeşil olsa da yukarının havası yok. Aslanı kafeste görmekle çayırda görmek kadar farklı.

kackarlar 045.JPG
Ayder tarafından gelen kolla birleşince Fırtına tam formuna ulaşıyor. yediğin içtiğin senin olsun geldiğin yerleri anlat dere.

kackarlar 058.JPG
ve sahildeyiz. Yukarıya inatla acaip bir sıcak ve nem var.

kackarlar 060.JPG
tüm hatıralarıyla bir yolculuk daha sona erdi. Bir dahakine görüşmek üzere dumanlı dağlara veda zamanı.

Dosyalar

Son düzenleme:
Scudo

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Harika ötesi cidden diğer makaleler gibi mükkemmel . Kesinlikle gerçekleştirmek istediğim bir rota . Bakalım ne zaman mümkün olacak.Resimleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: delibalta

Atilla.C

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Hüseyin Abi eline ayağına sağlık. şahane anlatım,fotolar. Gezdiğin yerler zaten muhteşem. Bizimle paylaştığın için teşekkürler.

• Beğen

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Mükemmel olmuş. En tepeden çekilen manzara resimleri muhteşem ötesi. Birden orda olmak istedim :S
şu da çok iyiydi ama :D

nefis. Ama dağda bulduğum meyveleri yemeyi bıraktım artık. Bunlar ayıların zaten kısıtlı yiyecekleri iken bizim yememiz hoş değil. Sonra ayılar bizi yemeye kalkınca itiraz ediyoruz.

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Hosgeldin, safa geldin! Keci yemislerini yedin bitirdin!

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.684
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ihtiyar

libarga çok güzel yeniyor ama :)
Küçükken yaylada nasıl arardık bunları. 7-8 km yokuş inip çıkardık bunların bol olduğu bir yere gitmek için. Yaylada meyve sebze olmayınca gözü dönüyor insanın, hele benim gibi meyveciyse.

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hüseyin ağbi yine estirmişsin..Tebrik ediyorum vallahi bende uçtum...
Seninle'de korktum tabiki o taşı bende ayı zannettim...
Sen dönmeden önce bir şelale vardı sahil'e yakın bir yerlerde o haberlere çıktı fakat o kadar sakin'de akmıyordu ...
Final turunu tebrik ediyor..
Daha nice yollar'da seni görmek istiyoruz....
Teşekkürler.

• Beğen

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
Harika bir tur yapmışsınız. Sayenizde Karadeniz'in bilinmeyen köşelerini görmüş olduk. Bu arada çektiğiniz yılan engerektir. Kendisinin zehirli olduğu derisinin renginden anlaşılabilir.

• Beğen

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Hayat paylaşınca güzel la la la la la la la...Dicek pek bişey yok Hüseyin Abi yine yapmışsın yapıcağını.Bence artık bir roman yazmanın zamanı geldi..Fabl da olabilir.Doğayı çok güzel konuşturuyorsun...

• Beğen

mehmet özata

Daimi Üye
Tepki
124
Bisiklet
Trek
çok çok çok teşekkürler inanılmaz keyifle baktım fotolara harika bir tur olmuş. umarım bi gün bende oraları görürüm:)

• Beğen

adem er

Daimi Üye
Tepki
143
ne diyebilirim ki. ayaklarına sağlık. paylaşım için tekrlr. seneye bu rotayı düşünüyoruz. bilgi için rahatsız edebiliriz.
(link)

• Beğen
Tepki
35
Sizinle gezmiş kadar oldum.
Siz yine şanslısınız inek kovalamış,beni Samsun da camış kovalamıştı.İnek gibide değiller peşine takıldım mı daha da bırakmazlar,ağaca tırmanıp zar zor kurtardım paçayı.

• Beğen

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kaptan bu turun azcık bir kısmını yaptım fakat yukarıları beni bekler :)
O sis var ya ! o sis benim her şeyim yeter ki beni ıslatsın sövdürsün yeter ki ! benden ayrılmasın...
Seviyorum karadeniz'i varmı ötesi..

• Beğen

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Olağanüstü doğa takdire şayan dayanıklılık ve keyifli anlatımla birleşince 6 gün tekmili birden bir solukta okundu. Elinize ayağınıza sağlık. Gezilerinizin, başarılarınızın, paylaşımlarınızın devamını dilerim.

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Geçen sene motosiklet ile Erzurum'a gidip daha sonrasında artvinden başlayıp hemen hemen aynı rotayı izleyip İstanbul'a dönüş yapmıştım.

Oraları görüpte, miyadını doldurmuş şehirlere geri dönüş yapınca insan kahroluyor. Önceliği Avrupa olan insanımız buraları görmeden gitmemeli diye düşünüyorum.

Teşekkürler Hüseyin...:cool:

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son zamanlarda rastladığım içinde en fazla görseli barındıran bir tur. Bir ara kaçkarın zirvesine çıktınız zannettim. Bu puslu havada uçurumların kenarında dolaşmak iyi cesaret doğrusu. Bu arada mtb olduğunu ispatlayan scott da reklamını yapmış bulunuyor.

• Beğen